Çorbalar Mercimekli Balkabağı Çorbası

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
20211130_134101.jpg

Değişik bir çorba alternatifi arayanlara oldukça leziz bir tarifim var...Biz çok beğendik, deneyin eminim sizde çok beğeneceksiniz..Sebzelerin ayrı ayrı verdiği lezzete korinin müthiş aroması eşlik edecek..

Malzemeler:

-350 gr balkabağı
-1 çay bardağı kırmızı mercimek
-1 soğan
-1 patates
-1 havuç
-1 diş sarımsak
-3 yemek kaşığı sıvıyağ
-1 yemek kaşığı tereyağı
-1 lt su
-100 ml krema veya süt
-1 tatlı kaşığı tuz
-Yarım tatlı kaşığı köri

Yapılışı:

Sebzeleri küçük parçalar halinde doğruyoruz.

Mercimeği yıkıyoruz. (Mercimek birkaç kez yıkanırsa çorbamızda köpükler olmayacaktır.)

Tencereye yağları ekliyoruz ve yağlar kızınca sebzeleri ekliyoruz ve kavuruyoruz. (Sebzeler güzelce kavrulursa çorbamızın rengi daha güzel olacaktır.)

Sebzelere yıkanıp süzülmüş mercimeği ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.

Suyu ve baharatları tencereye ekliyoruz .Sebzeler ve mercimek yumuşayıncaya kadar kapağı kapalı orta ateşte pişiyoruz.

Krema veya sütü ekliyoruz ve blenderdan geçirip bir taşım daha kaynatıp ocaktan alıyoruz..Kıvam size koyu gelirse sıcak su ekleyerek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Üzerine pul biber ile servis ediyoruz.

Afiyet Olsun..

Not:Çorbamızı yarı yarıya yada tamamı tavuk suyu ile yaparsak lezzeti çok daha güzel olacaktır..

20211130_134031.jpg

20211130_134004.jpg

Son düzenleme:
Balkabağı çorbası tarifi arıyodum isabel nasıl denk geldi hemde mercimekli mutlaka deniycem 😍 ellerine sağlık

Çorba çok güzel oldu isabel isabel 😍

Köri yoktu bir de krema süt koydum bende.
Çocuklara sebzeli mercimek çorbası yapardım ona benzettim tadını.

Çorba çok güzel oldu isabel isabel 😍

Köri yoktu bir de krema süt koydum bende.
Çocuklara sebzeli mercimek çorbası yapardım ona benzettim tadını.
Beğenmene sevindim canım. Ellerin sağlık ve afiyet olsun 🥰Aslına bakarsan içindekiler yoğun sebze olduğundan (patates,havuç,soğan,kabak) bir anlamda Sebzeli mercimekte sayılır. 😉
Krema yerine süt ok ama bir daha yaparsan köri mutlaka ekle çünkü bence bu çorbanın en lezzetli tarafı körinin verdiği o muhteşem aroma 😊🥰😘

Beğenmene sevindim canım. Ellerin sağlık ve afiyet olsun 🥰Aslına bakarsan içindekiler yoğun sebze olduğundan (patates,havuç,soğan,kabak) bir anlamda Sebzeli mercimekte sayılır. 😉
Krema yerine süt ok ama bir daha yaparsan köri mutlaka ekle çünkü bence bu çorbanın en lezzetli tarafı körinin verdiği o muhteşem aroma 😊🥰😘

Bitmişti var sanıyodum yoksa bende severim tekrar yapıcam inş çocuklarda yemiş oldu 😍

X