Mevsimsel duygulanim bozukluğu (sad)

maat

umutluyum .........
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2008
1.143
12
MEVSİMSEL DUYGULANIM BOZUKLUĞU

Mevsimsel değişikliklerle ortaya çıkan depresyon atağıdır. DSM IV’e göre önemli bir depresyon türüdür. Kış depresyonu ve yaz depresyonu olmak üzere iki tipinden söz edilebilir.

Kış depresyonu sonbaharda başlar, kışın devam eder. Belirtileri artan uyku hali, kilo artışı, aşırı karbonhidratlı beslenme ihtiyacı, gerginlik, sinirlilik, insan ilişkilerinde zorlanma, ellerde kollarda uyuşma ağırlaşma, yorgunluktur.

Yaz depresyonu baharda başlar. Tipik depresyon belirtileri gösterir. Uyku, iştah azalır ve kilo kaybı vardır.

Mevsime bağlı bu depresyon atakları birincil sağlık problemi olarak görülür. Yaşam boyu prevelansı ( görülme sıklığı ) yüzde 17.1’dir. Genel populasyonda yüzde 4- yüzde 6’dır. Kadınlarda dört kat fazladır. Kış ve yaz depresyonlarında tedaviler farklıdır. Kış depresyonunda light terapi ( fototerapi ), psikoterapi ve monoaminoksidaz ( MAOI ) inhibitörleri uygulanır. Yaz depresyonları mevsimsel olmayan depresyonlarda kullanılan anti-depresanlarla tedavi edilir. Bazı uzmanlar mevsimsel duygulanım bozukluğunu ayrı bir sendrom olarak değerlendirir. Ancak belirtiler kış depresyonu atipik depresyon türleriyle, yaz depresyonu da tipik depresyonla örtüşmesi yüzünden tanımlanmada zorluklarla karşılaşılmaktadır.

Kış mevsiminden nefret ediyorum.Çok üzgünüm çoook
Henüz tam anlamıyla kış gelmemişken ben yaza kaç ay,gün kaldığını hesaplıyorum.:eek:
Mayıs geldi mi benden mutlusu yok:nazar:.
Acaba bende bu durum mu mevcut? Kafam karıştı.:uhm: İmdattt!..

Kış mevsiminden nefret ediyorum.Çok üzgünüm çoook
Henüz tam anlamıyla kış gelmemişken ben yaza kaç ay,gün kaldığını hesaplıyorum.:eek:
Mayıs geldi mi benden mutlusu yok:nazar:.
Acaba bende bu durum mu mevcut? Kafam karıştı.:uhm: İmdattt!..

seni yine iyisin ben yazını ayrı yaşıyorum kışını ayrı :1rolleyes: yani özellikle birkaç sene evveline kadar bu böyleydi... ben de şöyle bir çözüm buldum : bu döenler yaklaşırken yediğime içtiğime dikkat etmeye başladım... mesela fazla alkol tüketmemeye çalıştım (alkol ciddi tetikliyor bu tür rahatsızlıkları)... yatmaya yakın bişi yememeye içmemeye çalışltım... erken uyumuaya ve uykumu düzenli almaya gayret ettim... mümkün olduğunca en azından... gece dışarı çıkmalarını haftada bire indirdim... sakin ev hayatı vaziyetleri a.s bi de sigarayayı azaltmak lazım gerçi ya :1no2: neyse, ek takviye kullanımı da bayağı bi farkettiriyor... vücuttan toksin atıcı ürünler veya bitki çayları tüketimi.. kafein & tein yerine bu tür çaylar kullanılabilir.... sonuçta tamamen ortadan kaldırmadı ama en azından özellikle mevsim geçişlerindeki majör depresyon halim azaldı .. ben eskiden bu durumu "neden bende böle bişi var" diye düşünürken ilk internette karıştırırken bulduğum bu SAD bilgisi beni rahatlatmış ve "ya yalnız değilmişim hakkaten böyle bişi varmış" psikolojjisine girmiştim... bir sıkıntıyı yalnızca kendimizin yaşamıyor olmasının insan üzerindeki pozitif etkisi ne garip değil mi ?

bayanlar selam.. bende ne yaz ne kış nede bahar sendromu oluyo ben sanki her zaman depresyonda gibiyim.. yani depresyondan kastım sürekli kendimi yorgun,mutsuz hep hayatında bişeylerin kötü gittiğini düşünen sürekli hasta olmaya meğilli ve kendini bişekilde hasta edebilen bi tip oldum çıktım..
aşırı stres yüklüyüm sebebini bilmiyorum etrafımda ya çok şey oluyo yada hiçbirşey olmuyo bunlar benim için iyi nedenler.. bunlardan dolayı dişlermi sıkmaya ve gıcırdatmayada başladım malesef.. eşim söyledi geceleri çok fenaymış.. atlatmak için günlük yazmaya başladım ama bazen bunun için fırsatım olmuyo.. bana yardım edin ne olur en sonunda kafayı yicem sanırım :KK43:

bayanlar selam.. bende ne yaz ne kış nede bahar sendromu oluyo ben sanki her zaman depresyonda gibiyim.. yani depresyondan kastım sürekli kendimi yorgun,mutsuz hep hayatında bişeylerin kötü gittiğini düşünen sürekli hasta olmaya meğilli ve kendini bişekilde hasta edebilen bi tip oldum çıktım..
aşırı stres yüklüyüm sebebini bilmiyorum etrafımda ya çok şey oluyo yada hiçbirşey olmuyo bunlar benim için iyi nedenler.. bunlardan dolayı dişlermi sıkmaya ve gıcırdatmayada başladım malesef.. eşim söyledi geceleri çok fenaymış.. atlatmak için günlük yazmaya başladım ama bazen bunun için fırsatım olmuyo.. bana yardım edin ne olur en sonunda kafayı yicem sanırım :KK43:

arkadaşım senin durumun bu topik konusunun bayağı dışında.... lütfen en kısa zamanda profesyonel bir yardım al.... psikolog olabilir... psikiyatrlar genelde hemen ilaç dayıyorlar.... o nedenle önce bir psikologdan danışmanlık hizmeti almanı öneririm.... seninki nevrotik bir durum ... depresyon belirtilerinden bahsediyorsun.... en azından depresyon başlangıcı gibi... antidepresif ilaçlar alıp da sıkıntılarını baskılamak yerine problemin kökenine inersin böylece.... lütfen ihmal etme ve destek al... geçmiş olsun....

Ben kendimi bildim bileli yaz ayı ve kış ayı başlamaya yakın zamanda bu bahsedilen belirtileri yaşıyorum.
Manik depresifim sanıyordum demekki mevsimsel olanıymış.
Kendimi kandırıyorum hasta falan değilim diycem ama etrafımdakilerin ne oldu sana bu solgunluk ne gözlerin morarmış , çok mutsuz görünüyorsun gibi tepkileri sayesinde kendi durumumu abartmadığımı anlamış oluyorum..İçime kapanıyorum , her olayı çok sıradanmış gibi boyun eğerek kabul ediyorum , kişilik değiştiriyorum sanki..
Umarım geçer , yoksa ben ilaç kullanmak istemem , sevmem ilaç kullanmayı falan..
Son zamanlarda da o kadar paspalım ki , bıraksalar işe pijamalarla gidicem o denli , saçımı taramak yüzümü yıkamak , dişimi fırçalamak bile büyük külfet olmaya başladı..

Ben kendimi bildim bileli yaz ayı ve kış ayı başlamaya yakın zamanda bu bahsedilen belirtileri yaşıyorum.
Manik depresifim sanıyordum demekki mevsimsel olanıymış.
Kendimi kandırıyorum hasta falan değilim diycem ama etrafımdakilerin ne oldu sana bu solgunluk ne gözlerin morarmış , çok mutsuz görünüyorsun gibi tepkileri sayesinde kendi durumumu abartmadığımı anlamış oluyorum..İçime kapanıyorum , her olayı çok sıradanmış gibi boyun eğerek kabul ediyorum , kişilik değiştiriyorum sanki..
Umarım geçer , yoksa ben ilaç kullanmak istemem , sevmem ilaç kullanmayı falan..
Son zamanlarda da o kadar paspalım ki , bıraksalar işe pijamalarla gidicem o denli , saçımı taramak yüzümü yıkamak , dişimi fırçalamak bile büyük külfet olmaya başladı..

AttaQue sana tavsiyem böyle dönemlerde akşam zamanında yatıp uykunu iyi al... akşamları gerginliği tetiklemeyecek türde içecekler tüket.. mellisa, papatya falan gibi... bir de sabah işe gitmeden ucu ucuna kalkma biraz erken kalkıp biraz hareket yapmaya falan çalış... camın balkonun kapısını açıp bi hava al... evden çıkmadan beynin uyanmış olsun... o kafayla işe gitmek korkunç olur bilirim :1no2: ayrıca böyle dönemlerde sabahları bir ürün kullan... multivitamin falan gibi

kıştan nefret ediyorum...
sebepsiz sinirlilik hali...mutsuzluk depresif hareketler ve sürekli bir yakınma hali başlar bende...
havanın kapalı olması soğuğun cabası eskişehirin kuru ayazı evden dışarı çıkmak istemem..
bu ne çelişkidir ki evdede can sıkıntısından patlarım..
bahar geldimi benim tüm hastalıklarıma merhem olur..
tabiatın uyanışı meyve ağaçlarının çiçek açması doğanın düğünü derim..
rengaren bahar rengi giyinir içim içime sığmaz..
ondandır adımın lila oluşu lila baharın rengidir nede olsa..
bakın işte baharı anlatmam bile bir farklıdır mutluluk doludur..
peki kış?
tü kaka!
kim ne derse desin kış beni hasta ediyo işte kışı sevmiyoruuum..
bahar gelsin yaa.....

bende aynı duygular içerindeyim.güneş yüzünü göstersin artık..artık bahara girelim.

X