Miras

balyanak86

BaZı DavaLar Mah$ere KaLıR!!
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2013
80
37
Mrb arkadaşlar aranızda yaşayan varsa yada bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa çok mutlu olucam. Baam dedem vefat etmeden köyde dedemin izni ile tamamen kendi parasıyla ev yaptı. Dedem vefat etti ve tabiki miras olayları açıldı baamlar 5 kardeş dava açıldığı takdirde evimizin toprağını satın alabilir miyiz? Mahkeme olunca toprak fiyatı olarak ederinden daha az miktar mı öderiz? Ve bu mahkemeler uzun sürüyor bu süreçte evimizi kullanabilir miyiz? Lütfen yardımcı olun şimdiden tşk ederim

Ne davası açmayı planladığınızı anlamadım. Miras ortaklığı giderilsin ev herkese bölünsün mü istiyorsunuz? İsteğiniz nedir?

Ne davası açmayı planladığınızı anlamadım. Miras ortaklığı giderilsin ev herkese bölünsün mü istiyorsunuz? İsteğiniz nedir?
Babamın kendi parasıyla yaptığı evin arazisi verasette bunu satın almak istiyoruz. İlk hak bize tanılır mı?

Anladığım kadarıyla ev babanızın üzerine değil sadece dedeniz izin verdiği için ev yaptırmış ki keşke hiç masraf etmeseymiş. Tabi ki miras olayında diğer kardeşlerinde hakkı olduğu için bölüşülür diye düşünüyorum. Yanlış anlamadıysam eğer sizi siz evin sizde kalmasını istiyorsunuz diğer kardeşlerin hakkı olmaması için?

Anladığım kadarıyla ev babanızın üzerine değil sadece dedeniz izin verdiği için ev yaptırmış ki keşke hiç masraf etmeseymiş. Tabi ki miras olayında diğer kardeşlerinde hakkı olduğu için bölüşülür diye düşünüyorum. Yanlış anlamadıysam eğer sizi siz evin sizde kalmasını istiyorsunuz diğer kardeşlerin hakkı olmaması için?
Evde hiçbirinin hakkı yok zaten ama arazisinde hak talep edebilirler diye biliorum bende mahkemeye gidildiği takdirde evin arazisini almakta bize öncelik tanılır mı?

Evet mahkemeye verip izaley-i suyu yaparsiniz.bilirkisi gelir deger bicer mahkeme sonuclanir ortaklara paylari verilip arsa sizde kalir

Tşk ederim mahkeme önceliği bize verir değil mi?
Oncelik yok siz davaci olarak mahkemeye muracaat edersiniz.onlarda mirasci konumunda.bilirkisi raporu sununca fiyata itiraz hakki dogabilir mirascilarin.itiraz etmezler ise kesinlesir.bilirkisinin sundugu deger fiyati kim odeyebilirse onda kalir.olduki 2 kisi cakisti fiyat arttirmaya gidiliyor diye biliyorum ihale usulu gibi dusunun .ona gore yuksek kim verirse onda kalir ve o alir

Babamın kendi parasıyla yaptığı evin arazisi verasette bunu satın almak istiyoruz. İlk hak bize tanılır mı?
Her mirasçının eşit hakkı olur. Anladığım kadarıyla siz tamamen evi kendiniz almak istiyorsunuz. Diğer mirasçılarla anlaşıp onların hakkını alabilirsiniz ama mahkeme buyurun bu ev/arsa sizin olsun çünkü siz yapmışsınız demez maalesef.

Bide mahkeme suresince satilmasin diye tapuya gecici olarak serh dusuluyor. Kimse kafasina gore satamaz yabanciyi dahil.edemesin diye

Evde hiçbirinin hakkı yok zaten ama arazisinde hak talep edebilirler diye biliorum bende mahkemeye gidildiği takdirde evin arazisini almakta bize öncelik tanılır mı?
Size öncelim tanınmaz maalesef. Hissedarlar arası satış talep edebilirsiniz ama herkesin istemesi şazım. Ev için de izalei şuyu davasında muhdesat hak iddiasında bulunmanız gerek. Avukatsız yapmayın hak kaybına uğrarsınız.

X