Misafir gelecek diye ödüm kopuyor :(

yapı meselesi canım. ben de kardeşim de hiç sevmeyiz misafiri. evlenince de eve kimse gelsin istememiştim. aile büyüklerini ağırladım ve bikaç yakın arkadaşımı o kadar. ama konu komşuya kapı açmıyodum, vatandaş da eve arkadaş getiremiyodu istemiyordum. ev kale gibi geliyo bana. ailenin özeli gibi ne bileyim. bence ben normalim :KK70:

sen de normal geldin haliyle. belki de ikimiz de sorunluyuz :))

:)) vallahi güldüm kusura bakmayın okurken ama konunun komikliğinden değil kendimi gördüm biraz ondan.Ben de inanılmaz gerilirim misafir ağırlamaktan.Sebebi de çok ince düşünüyor olmam.Şöyle söyleyeyim;misafirler gelene kadar ev zaten kırklanır ama gelmelerine dakikalar kala ben hala tekrar tekrar yerleri siliyor olurum.Yemek konusuna gelince kendime güveniyorum ama misafir yedikten sonra hep düşünürüm ''Acaba bana ayıp olmasın diye mi yedi?Güzel miydi gerçekten?''Aslında aylar geçtikçe misafirde geldikçe sanırım azalıyor gerilmelerim.Bilemiyorum belki yıllar geçtikçe bu takıntılarım iyice azalır en azından çocuk olduktan sonra takacak halim kalmaz diye düşünüyorum :) Aslında en güzeli hiiiçç önemsememek sonuçta ev temizse ee yemekte varsa, çok keyifli olabilecek bir ortamı kendi ellerimizle rezil etmemeliyiz diye düşünüyorum.Sonuçta misafir dediğinde seni germeye ya da yermeye gelmez zaten ona gelen de eve davet edilmez.

bütün konuyu ve yorumları okudum tatlım ve benden başka biri daha böyleymiş dedim:) bende aynen senın gıbıyım. eksiğim yok yani... ama yavaş yavaş atıyorum sana yaptığımı söyleyeyim.. önce samimi olur gibi olduğumuz cocuksuz bir çifti kahve içmeye cağırdım ama inan elim ayagım buz kestı ozaman kalbim çarpma rekoru kırdı... sonra aynı arkadaşları aksam çayınas cağırdım kendım bırııkı pasta poğaca yaptım.yine heyecan tavan tabıı... o aksam yaptıgım çay hiç olmadı ben bile beğenmedım ama muhabbet ettık ınsanlarda hiç bir şikayette bulunmadılar ama ben farkındayım olmadı çay bile düşün yanı.:) ama muhabbetımız guzeldı sonra onları tekrar baska aksamlar da cağırdım sonra biz de gittik ama gıderken bıle gerılıyordum ben... yaşamayan bilemez bence çok garıp duygular ıcındeyım yanı:))) hdefım yemege ve kahvaltıya cagırmak.. hep nıyetlenıyorum ama korkuyorum yemeklerım basarısız oluyo cunku ama basarıcam:) mesela sımdı çok kalabalık olmamak kaydıyla mısafır gelmesınden kokmuyorum cunku cay kahve olayının yaptım ya astım o korkuyu sadece çok kişi olmasın... yıllar içinde atarım dıye dusunuyorum ıyıce... ha bu arada anneme de akrabalar dısında cok mısafır gelmezdı. hanı bende oyle bıkkınlık falan da yok.. ben ce yemegın falan tamam sa hıc kokma.. ben sadece o konuda cekınıyorum .. sevgiler umarım yardımcı olmustur...

Yalnız değilsin maalesef ben de öyleyim...Asla ve asla misafir istemem,gerilirim..Evlendiğimizden beri eşimin arkadaşları arar gelicez (1-2 gelenler oldu) onun haricinde kabul etmiyorum hep bir bahane bul diyorum eşime....Onlar da ne yüzsüz insan 1-2 arar kabul etmiyorlarsa bir daha aramam değil mi ama kaçıncı oldu arıyorlar zorla mı kardeşim istemiyorum....

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?

naaptınınz misafiriniz gelecekti ? umarım iyi geçmiştir ve korkularınızı yenmişsinizdir.. merak ettim..

Kizlar ben.misafir cok.severim.hatta kendi evimde daha da mutlu olurum
Bende birkac kisiye bu sekilde denk geldim gercekten ev sahibinin sizi istemedigini anliyorsunuz hissediyorsunuz
Servis hemen bitsin telasi nir hos sohpet yasayamama gercekten cok can slklcl oluyor enfazla bir kere gitmisimdir ikinciyede gitmem
En kotusu birlikte gun yaptigimiz arkadaslarimin icinde var baska evlerde olan tavirla kendi evinde agirladigi tavir bambaska oluyor malesef

Biran sizi kayınvalideme benzettim :) Bu bayram hatta her bayram aynı şeyi yaşıyorum. oda misafiri sevmiyor istemiyor. Bayramda ona giderken eşime dedimki annene söyle çay demlesin, hayatta yapmaz. Neyse eşim dediki çay koyalım oda ne çayı bizde sabah içilir çay, şimdi gelen giden olur birde onlaramı ikram edeyim. börek koyuyoruz tabağa 1 dilimmi koysak 2 dilim çok olur şimdi gelen olursa onlara kalmaz. her bayram yada normalde gitsekde bu sorunla karşılaşıyoruz. O yüzdende gitmek istemiyorum ona. ilginç olanda uzun zaman gitmeyincede niye gelip gitmiyorsunuz demesi :44:

Biran sizi kayınvalideme benzettim :) Bu bayram hatta her bayram aynı şeyi yaşıyorum. oda misafiri sevmiyor istemiyor. Bayramda ona giderken eşime dedimki annene söyle çay demlesin, hayatta yapmaz. Neyse eşim dediki çay koyalım oda ne çayı bizde sabah içilir çay, şimdi gelen giden olur birde onlaramı ikram edeyim. börek koyuyoruz tabağa 1 dilimmi koysak 2 dilim çok olur şimdi gelen olursa onlara kalmaz. her bayram yada normalde gitsekde bu sorunla karşılaşıyoruz. O yüzdende gitmek istemiyorum ona. ilginç olanda uzun zaman gitmeyincede niye gelip gitmiyorsunuz demesi :44:

Misafir olarak.insan cok huzursuz hissediyor deglmi
Bence son cumleyi prosedur.icabi kurmus

konu çok ilerlemiş okuyamadım ama bence senin durumunun altında psikolojik birşey yatıyo
büyük ihtimalle onları memnun edememekten korkuyosun
çünkü bazı insanlar misafir diyince eli ayağına dolaşıyo onlar gidene kadar rahat edemiyo napıcanı şaşırıyo sizinki de öyle bi durum olabilir
ama bu durumu aşmanız gerekiyo kendiniz aşamıyosanız psikolojik destek alın
yoksa arkadaş çevrenizi de kaybedebilirsiniz
eşinizin de canına tak etmiş zaten
fedakarlık yapmak zorundasın bu konuda

Misafir olarak.insan cok huzursuz hissediyor deglmi
Bence son cumleyi prosedur.icabi kurmus

Evet politik davranıyor. Ama kendine yapıyor, çünkü hiçbir gelini ona bayramda olsan gitmiyor, hepsi her bayram hasta. Hatta bende eşime dedimki: bir dahaki bayram bende hasta olucam :)

Misafir agirlama konusunda kendine guvenmiyorsundur.
Her ne kadar elimden geliyor filan desen de, demek ki agirlamaktan kacinacak kadar birseyler var.
Madem annen severmis, o zaman ondan yardim alabilirsin.

Dışarıda oturup, temiz havada çevreye baka baka kahve çay içmek varken, neden evde dört duvar arasında illa misafirliğe gelinir hiç anlamam. Evde yalnız yaşayan biri olarak, en yakın 1 2 kişiden başka kimseyi sokmamaya çalışıyorum eve. Üşeniyorum sonra, milletin tabak çanaklarını toplamak zor geliyor açıkçası.

Yalnız değilsin konu sahibi, herkes aynı derece misafirperver olmak zorunda değil

Ablacım diyecek bir şey bulamadım. Yani çok yabancı geldi bana bu konu. En güzel desteği bir doktordan olabilirsin bence. Misafirleri de çok da güzel memnun edersin yazılanları okudum. Yavaş yavaş keşke alışabilsen. Destek almayı düşün bence ablacım. Eşinle aranda da hem sorun olmaz..

Cevap yazan herkese tekrar tekrar teşekkür ederim,desteklerinizi esirgemediniz:KK1:
Hafta sonu misafirlerimiz geldi,2 gece kalıp döndüler.Bir ev sahibi olarak asla gelen misafirleri ne kadar rahatsız olsam da diken üstünde oturtmam.Misafiri sevmiyorsam da gelen misafire yüz döke döke hizmet etmem.Gelen misafirler gayet memnun ayrılırlar,onlara yansıyan bir şey olmaz.
Misafirleri ağırladım ağırlamasına ama insanlar pek tuhaf olmuşlar.Ben fenalıklar geçirdiğimi belli etmemeye çalışsam da gelen misafirler banyo paspasımızdan servis tabaklarımıza,balkon demirlerimizden kartonpiyerlerimize kadar kusur bula bula bir hal oldular :KK51:
Daha önce de söylemiştim şimdi de söylüyorum,insanlar artık eski insanlar değil.Misafirlik kavramı da -en azından büyük şehirler gibi dejenere olmuş yerlerde-boyut değiştirmiş.İnsanlar 1 saatlik mesafedeki bir arkadaşının evine yatıya geliyor.ben tırnaklarımı yiye yiye hazırlık yapıyorum ve misafir bekliyorum,adam sanki bir otelde servis hizmeti alıyormuşcasına kusursuz hizmet bekliyor,kapıdan girer girmez yok ayakkabılığın aynası mı çatlak (çatlak falan değil halbuki),kesme şekerler mi bozulmuş (şekerin bozulduğunu ilk defa duydum) gibi şeyler söyleyerek canımı sıktı.Belli etmedim ama resmen gitsinler diye saat saydım durdum.Anladım ki misafir konusunda hissettiklerimde çok da haksız değilim.İnsanlar güzel bir hafta sonu geçirsin diye elimizden geleni yapıyoruz,şaka gibi bir sürü eleştiriye maruz kalıyoruz.Beni beğenmeyen,ama yaptığım hizmetin ve güleryüzün çeyreğini yapamayacak insanlar muhtemelen kapıdan çıktıkları andan beri dedikodumuzu yapıyorlar.Onlar dedikodumuzu ederken ben onların yattığı çarşafları yıkayıp ütülüyorum,yaptığımız mangalın pisliklerini temizliyorum,kıl yumağına çevirdikleri banyoyu temizliyorum..Peki ne için?Arkamdan daha çok konuşsunlar diye bir dahaki gelişlerine hazırlık olsun diye mi?Bir arkadaş demiş ya başkalarının yiyip içtiği tabakları toplamak zoruma gidiyor diye,sanırım tümden haksız değil.İnsanlar bizim çocukluğumuzdaki gbi birbirinin evine gerçekten birbirini özlediği için değil açık aramaya gidiyor galiba.Oysa cuma günü sizle konuştuktan sonra motive olmuştum ve çok güzel zaman geçireceğimize inanmıştım.Eşim de ısrar ettiği için pişman oldu.Yıllardır misafir çağırmadığım için hiç pişman olduğumu hatırlamıyorum ama bazı misafirleri ağırladıktan sonra pişman olduğum çok oldu..Neyse sağlık olsun..:KK51:

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum misafirden nefret ediyor olmam.Eve en yakın en iyi niyetli ve samimi arkadaşım bile gelecek olsa geriliyorum çok çok zor geliyor misafir ağırlamak.4 senelik evliyim eşim çok sosyal insan canlısı biridir.Eve insanlar gelsin bz onlara gidelim ister ama 4 sene boyunca eve 2-3 kişi dışında kimseyi çağırmadım,apartman komşularımla gidip gelmedim.Halbuki canayakın konuşkan biriyim,dışarıda görüşelim akşama sabaha kadar oturup sohbet edelim ama eve gelmeleri beni inanılmaz geriyor.Evimizi evlenirken döşedik gayet güzel şekilde hani eşyası mı yok acaba diye düşünmeyin diye söylüyorum.Maddi durumumuz da elhamdülillah aç açıkta değiliz.Yani misafir ağırlamaya engel hiçbir durum yok.Artık bu durum eşimin de canına tak etti artık bıktırıyorsun diyor ama elimde değil.Hafta sonuna arkadaşlar gelecekti yatılı kalmaya ne yapıp ettim haftaya erteledim o hafta da yarın işte ellerim ayaklarım buz gibi titriyorum misafir gelecek diye sinirlerim alt üst.Eşimle tartıştık istemiyorum elimde değil dedim.Kapris değil bu tembellik değil lütfen beni kınamayın yardıma ihtiyacım var.Acaba psikiyatra mı gitmeliyim,insan misafirden bu kadar korkar mı ya?Annem çok misafirperverdi acaba o mu bezdirdi beni ?

hadi benim evimde pek eşya yok. (4 sandalyem var mesela yemek masası için)
yemek de yapmayı bilmiyorum.
o yüzden misafire pek önyargılıyım. o yüzden çağırmıyorum kimseyi
ama senin öyle sorunların da yokmuş.
yardımcı olamadım, anlam da veremedim.
ama altında bir sebep olmalı bu gerginliğinin.

X