misafir sorunu

Gif

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2022
1.787
3.390
38
Bir yakınım. Ebeveynlerimin kardeşlerinden biri o kadar yakın. Bana yakın yerde çalışmaya başlamış. Cuma günü aradı ugrayayim diye. Ben ailemi bile Cat kapi davet edemiyorum. Zaten o gün dışarda isim vardı salı gel dedim. Bu arada çalışıyorum. Panik atak gibi ruhsal rahatsızlıklarım var. Dolayısı ile evi çekip ceviremiyorum adam akıllı.

Bir de bende şöyle bir huy var. Kalıcı düzen sağlamak için uğraştığımda ev daha batıyor. En son mesela kadın çağırdım sadece mutfak dolaplarını sildi. Fakat yerleştirmeyi beraber yapamadık. Ben kalsın ben sonra yaparım dedim. Kadının da temizliğini begenmedigim için üstünden bezle gece gece yapiyorum. Hala bitmedi çünkü isimde de yoğunum.

Geçen haftadan beri de hastayım (önce vajinit, sonra grip) .. aldığım antibiyotik beni geçen salidan beri sersem etti vs vs özetle ev eskiden bile daha kötü.

Bir de badana yapalım ev öyle temiz olsun dedim. Badanayi da kendimiz yapmıştık. Zaten normalde düzenli bir insan değilim daha kötü oldu ev..

Salı gel dediğimde hafta sonu temizlik için hem birini çağırırım hem kendim de yaparım diye düşündüm. Hatta gün gibi menü de hazırlarım sanmıştım. Neyime guveniyorsam.

Hafta sonu full yattım hem gripten hem antibiyotik etkisinden. Ayağa kalktığımda basim zihnim garip oluyordu. Zaten genelde ayilamadim uyudum hep. Dün zaten iş vardı eve 8. 30 da geldim. Geldikten sonra full is yaptım gece 4 e kadar ama bitmedi. Düz ev kiri gibi düşünmeyin yani düzen oluşturmak için ortaya döktüğüm şeyler de hala ortadaydı. Bir sürü katlanacak çamaşır vardı.

Su an salona tekrar giriştim. Dün ne yaptım hic bilmiyorum çocuk odasından ve çamaşır asmak için balkondan falan başladım sanırım.

Zaten çok uykusuzdum ama 4 e kadar uğraştım. Ama yok yetismeyecek ve ben yatıp uyumak istiyorum. İşten de birşey bekliyorlar normalde dün gece halletmem lazımdı.

Eşim ara ertele demiş taa Pazar günü. Stres yapıyordum çünkü. Bugün de ertelemek istiyorum bir yandan da bir kez erteledim tekrar ertelemek istemiyorum.. üstelik ailem de bu taraflarda onları da çağırmam icap eder. Ailem için bile salonu şu an bitirmem lazım zaten. Ama ben yine depresif etki ile yorganı kafama çekip dünyayı unutmak istiyorum ya.

Hafta sonu temizlik için biri gelecekti gelmedi. Başka da kimse bulunmuyor malum. Ne yapayım şimdi. Hadi temizliği bitirdim diyelim ikram ne yapacağım

Bu arada gelirsem ararım demişti. O aramadan ben aramak ve ertelemek istemedim. bir yandan da bir saat vermişti bana. O saate kadar bekleyip direkt konum ister gelirse. İşten birde çıkacak.

Ya nefret ediyorum bu halimden. Anlık misafir için evimi temiz tutayım biriyle anlasayim dedim birini bulmak da zor. Kendim de yapamiyorim..

Bi kadar açıklamaya ve strese ne gerek var? Müsait değilim deyin geçin. Zaten hastasınız. Bi de eşiniz hiç yardım etmiyor mu? Dikkat ediyorum bu konularda kimse eşinden bahsetmiyor sanki evi çekip çevirmesi gereken tek kişi kadinlarmis ve bunu aşırı kaniksamislar gibi..

Maddi imkanınız varsa ikramlıkşarı dışarıdan alabilirsiniz. Yapan kadınlar var ben geçen sordum bana pahalı geldi kendim yaparım dedim. Benimde cumaya misafirim gelecek kızımın okul atkadaşlarının anneleri. Çalışınca gerçekten zor oluyor.

Psikologum korkularını yaz, yazınca o kadar büyük olmuyor demişti. Zihin daha büyürmus. Buraya konu açınca cesaret geldi aradım. Evime ilk kez geliyorsun hazırlık yapayım öyle çağırayım hafta sonu hastaydım dedim. Bir tık bozuldu gibi oldu ama açıklama yeterliydi bence.

Mesela geçenlerde bana da son dakika ani haber veren misafirler oldu .
Gelecez diye.
Ben cay yaptım.
Mısır patlattım.
Kurabiyeler ikram ettim. Daha kahve sunumu yaptım. Onlar gündüz icmisler ayri aksam içmediler.
Kahve yerine geri meyve koydum.
Yani aniden olan durumlarda mecburen pratik cesit oluyor

Niye bu kadar stress yapmışsınız hepimiz bayanız oda çalışan biriymiş o anlar durumunuzu kalabalıkları bir odaya yığıp kapatın gelecek olursa güzel bir çay yapın yanına hazırda olsa iki börek bir dilim kek atıştırmalık yeter güler yüz tatlı dil herşeyden önemli öğlen arası oturacağı bir saat canınızı herşeye sıkmayın

Bi kadar açıklamaya ve strese ne gerek var? Müsait değilim deyin geçin. Zaten hastasınız. Bi de eşiniz hiç yardım etmiyor mu? Dikkat ediyorum bu konularda kimse eşinden bahsetmiyor sanki evi çekip çevirmesi gereken tek kişi kadinlarmis ve bunu aşırı kaniksamislar gibi..
Eşim yardım ediyor. Yemekleri o yapar hep. Ama mutfak daha batti o yüzden . Temizlikte önce mutfaktan başladım ki mutfak düzenini artık ben kurayım diye. Günlük temizlikte birlikte yapıyorduk zaten ama bu ara onun da çok projeleri vs vardı anca çoluk çocuk karın doyurma okula kursa götürme ve işlerimiz şeklinde devam ettik

Bir yakınım. Ebeveynlerimin kardeşlerinden biri o kadar yakın. Bana yakın yerde çalışmaya başlamış. Cuma günü aradı ugrayayim diye. Ben ailemi bile Cat kapi davet edemiyorum. Zaten o gün dışarda isim vardı salı gel dedim. Bu arada çalışıyorum. Panik atak gibi ruhsal rahatsızlıklarım var. Dolayısı ile evi çekip ceviremiyorum adam akıllı.

Bir de bende şöyle bir huy var. Kalıcı düzen sağlamak için uğraştığımda ev daha batıyor. En son mesela kadın çağırdım sadece mutfak dolaplarını sildi. Fakat yerleştirmeyi beraber yapamadık. Ben kalsın ben sonra yaparım dedim. Kadının da temizliğini begenmedigim için üstünden bezle gece gece yapiyorum. Hala bitmedi çünkü isimde de yoğunum.

Geçen haftadan beri de hastayım (önce vajinit, sonra grip) .. aldığım antibiyotik beni geçen salidan beri sersem etti vs vs özetle ev eskiden bile daha kötü.

Bir de badana yapalım ev öyle temiz olsun dedim. Badanayi da kendimiz yapmıştık. Zaten normalde düzenli bir insan değilim daha kötü oldu ev..

Salı gel dediğimde hafta sonu temizlik için hem birini çağırırım hem kendim de yaparım diye düşündüm. Hatta gün gibi menü de hazırlarım sanmıştım. Neyime guveniyorsam.

Hafta sonu full yattım hem gripten hem antibiyotik etkisinden. Ayağa kalktığımda basim zihnim garip oluyordu. Zaten genelde ayilamadim uyudum hep. Dün zaten iş vardı eve 8. 30 da geldim. Geldikten sonra full is yaptım gece 4 e kadar ama bitmedi. Düz ev kiri gibi düşünmeyin yani düzen oluşturmak için ortaya döktüğüm şeyler de hala ortadaydı. Bir sürü katlanacak çamaşır vardı.

Su an salona tekrar giriştim. Dün ne yaptım hic bilmiyorum çocuk odasından ve çamaşır asmak için balkondan falan başladım sanırım.

Zaten çok uykusuzdum ama 4 e kadar uğraştım. Ama yok yetismeyecek ve ben yatıp uyumak istiyorum. İşten de birşey bekliyorlar normalde dün gece halletmem lazımdı.

Eşim ara ertele demiş taa Pazar günü. Stres yapıyordum çünkü. Bugün de ertelemek istiyorum bir yandan da bir kez erteledim tekrar ertelemek istemiyorum.. üstelik ailem de bu taraflarda onları da çağırmam icap eder. Ailem için bile salonu şu an bitirmem lazım zaten. Ama ben yine depresif etki ile yorganı kafama çekip dünyayı unutmak istiyorum ya.

Hafta sonu temizlik için biri gelecekti gelmedi. Başka da kimse bulunmuyor malum. Ne yapayım şimdi. Hadi temizliği bitirdim diyelim ikram ne yapacağım
Sadece salonu ve mutfağı toparlayın zaten yabancı değilsiniz hasta oldum iyi hazırlık yapamadım deseniz yanlış anlamazlar sanırım. Migros markette çok güzel zeytinyağlılar mezeler var onlardan alırsınız birkaç, bir de tatlı alırsınız tmm. Ev yapımı gibi oluyor,ben öyle yapıyorum.

Bu kadar paniğe ne gerek var? Arayıp müsait değilim rahatsızım diyeceksiniz. Abartıyorsunuz sanki. Ama ben yazdıklarınızdan depresyon modundaymışsınız gibi hissettim

Niye bu kadar stress yapmışsınız hepimiz bayanız oda çalışan biriymiş o anlar durumunuzu kalabalıkları bir odaya yığıp kapatın gelecek olursa güzel bir çay yapın yanına hazırda olsa iki börek bir dilim kek atıştırmalık yeter güler yüz tatlı dil herşeyden önemli öğlen arası oturacağı bir saat canınızı herşeye sıkmayın
O anlamaz çünkü o çok pratik biridir. O calisirken bizi rahat agirlardi. Ansızın yatılı misafir bile agirlardi. Benim annem de ağır işlerde çalıştı hep ama bir gün kahvaltısiz yemeksiz bırakmadı bizi. Ben bu ara hazır söylüyorum yemeği bile. Onlarda ki enerjinin 1/3 u olsa bende hayatım daha düzenli olur.

Fazla stres yapmayın bencede.
Moraliniz daha kötü olur gittikçe.
Akışına ve oluruna bırakın.
Sizin çocuklu olduğunuzu da biliyorlardır.

Keşke yapamayacağınızı bildiğiniz halde büyük temizle girişmeseydiniz. Öyle bir anlattınız ki gözümde adım atacak yer olmayan bir ev canlandı o kadarda değildir heralde dimi yoksa siz nasıl yaşıyorsunuz öyle bir evde.
Arayıp ertelemissiniz ama ailenizde gelecekmiş. Bi an önce bir yardımcı bulup halledin bu psikolojiden çıkın. Aileniz gelince onuda çağırır aradan çıkarırsınız
-buarada çoğu kişinin evi anlık misafire hazır değildir, sizinki zaten anlık misafir değil haber veriyor kaç gün öncesinden.

Bunları düşünene kadar icraata geçse idiniz işler çoktan bitmişti bence.
Aynı sizin gibi bir ablamız var iş yerinde her daim işi var ama hep yorgun ve yapmıyor haliyle biriktikçe birikiyor işler. Eve usta gelir işini beğenmez, kadın gelse onun işini beğenmez, zaten evine de giden yok. Madem çağırdınız alın pastaneden tuzlu kuru pasta, börek yanına bir pasta birde çay demleyin yemek işi tamamdır.
Evi de bir süpürüp silin, toplayın eşyaları vakit varsa dolaba yoksa bir odaya yığın kapıyı kapatın, dağınık olmadıktan sonra her yere girecek değiller ya, lavabonuz mutfak tezgahınız toplu ve temiz olsun yeterli.

bence siz temizlik yaparken dolap içlerinden filan başlamayı bırakın. iki çocukluyum bazen ev kontrolden çıkıyor ve bazen bu zamanlar misafir denk geliyor, mutfağı toplarım kalan her şeyi yatak odasına götürürüm döküntü kalksın diye, kapıyı da kapatır çıkarım.

ama temizlik işini rutine bindirmeniz lazım, böyle hem daha çok yoruluyorsunuz hem de istediğiniz sonuca ulaşamıyorsunuz. temizlikçi de gelse bu sorunu çözemezsiniz, ancak günlük filan almanız gerekir. aynı anda birden fazla odayı derin temizlemeye çalışmayın. parça parça yapın. aynı gün içinde döktüğünüz yeri toplayacak kadar iş çıkartmanız gerekir hele ki çalışan bir kadın olarak.

X