misafir sorunu

Ben sizin bu yazdıklarınızda şunu anlamadım, yeni mi evlisiniz, yeni mi taşındınız, neden sürekli salonda, mutfakta, orada burada kendi düzeniniz yok ve her şey ortalarda geziyor? Temizlik gerek yardımcı gelir gerek eşinizle beraber siz halledersiniz 1-2 saatte onu problem olarak görmedim ancak sizin anlatımınızdan sanki eviniz bu haberlere çıkan istifçi evleri gibi canlandı gözümde

Şu kadının yaptığı işi beğenmedim olayına hastayım. Siz daha iyisini yapabiliyor olsanız zaten eviniz temiz olur, kadına gerek kalmaz. Ben yapamıyorum, kadın olmasa evimi bok götürür. O yüzden ne yaparsa kabulüm.

Misafir gelecek diye bu kadar endişelenmek de saçma. Yapabiliyorsam yaparım yapamıyorsam dışardan söyler geçerim. Misafir yaptığım ikrama değil beni görmeye güzel vakit geçirmeye gelsin bi zahmet.

bence siz temizlik yaparken dolap içlerinden filan başlamayı bırakın. iki çocukluyum bazen ev kontrolden çıkıyor ve bazen bu zamanlar misafir denk geliyor, mutfağı toplarım kalan her şeyi yatak odasına götürürüm döküntü kalksın diye, kapıyı da kapatır çıkarım.

ama temizlik işini rutine bindirmeniz lazım, böyle hem daha çok yoruluyorsunuz hem de istediğiniz sonuca ulaşamıyorsunuz. temizlikçi de gelse bu sorunu çözemezsiniz, ancak günlük filan almanız gerekir. aynı anda birden fazla odayı derin temizlemeye çalışmayın. parça parça yapın. aynı gün içinde döktüğünüz yeri toplayacak kadar iş çıkartmanız gerekir hele ki çalışan bir kadın olarak.
Ben temizlik yaparken her temizligi derin temizlik gibi başlıyorum sonra bedenim ve ruhum izin vermiyor yarım kaliyor. Hiç iş yapmasam ev daha temiz kalacak. Aslında bunu aşmak için artık mesela çamaşır katladim diyelim her katladigimda ben dolap içinin tozunu alıyorum. Çünkü toz oluyor mutlaka. Bu sefer de o gözümde büyüyor hep çamaşır katlamayi erteliyorum. Artık dedim herşeyi yerine koyacağım koyduktan sonra temizleyeceğim. Bunu bu şekilde aşmaya çalışıyorum ama çok çabuk moralim bozulup yarım bırakma meyilim.oliyor. iki tane her tarafı kurcalamaya seven, geç yatan da çocuk olunca. Onlar elden ayaktan çekilsin diye beklediğimde de olmuyor gün sonunda ben daha erken bitmiş oluyorum

Başta bekar sandım, ama dehbli gibi geldiniz. Dağınık toplanmayan bir ev.

Benim anlayışım evi toplayıp daha sonra oda oda dolap içlerine girmek. Siz ortalığı kaldırıp girişmiş, işin içinden çıkmadınız sanırım.

Dağınıklığı Bi odaya tıkıp misafiri ağırlayın gitsin. İkramı da dışarıdan alır geçersiniz.

Ben sizin bu yazdıklarınızda şunu anlamadım, yeni mi evlisiniz, yeni mi taşındınız, neden sürekli salonda, mutfakta, orada burada kendi düzeniniz yok ve her şey ortalarda geziyor? Temizlik gerek yardımcı gelir gerek eşinizle beraber siz halledersiniz 1-2 saatte onu problem olarak görmedim ancak sizin anlatımınızdan sanki eviniz bu haberlere çıkan istifçi evleri gibi canlandı gözümde
Ahhaa yok yeni evli değilim. 13-14 yıldır. Ama sanki yıllar geçtikçe benim dağınıklık seviyesi artıyor gibi. Badana ve ufak tefek tadilat yaptık evi. Bir yerde ipin ucunu kaçırdım. Badananin cogunu ben yapmıştim. Bir iki haftadır evin ucu kaçtı. Aslında geçen pazar kadın geldi ama sadece mutfağı temizlettim. Diğer kısımları kendim yaparım diye.

Başta bekar sandım, ama dehbli gibi geldiniz. Dağınık toplanmayan bir ev.

Benim anlayışım evi toplayıp daha sonra oda oda dolap içlerine girmek. Siz ortalığı kaldırıp girişmiş, işin içinden çıkmadınız sanırım.

Dağınıklığı Bi odaya tıkıp misafiri ağırlayın gitsin. İkramı da dışarıdan alır geçersiniz.
Evet şu ara hep öyle sayfalar denk düşüyor önüme. Instagramda anlatılanlara göre ben dehb im. Ama genel olarak Google'dan sonuçlara baktığımda da hiç uymuyor bana. Sanki yeni trend bu çıkmış gibi. O sayfalardaki yorumlara bakıyorum herkes aynı bu ben diyor.
Benimki.mukemmeliyetcilikle tembellik arası bence daha çok. Bir de genel olarak bünyem zayıftı. Gençlik döneminde de hiç enerjik olmadım.. şimdi anksiyete , iş yogunlugu vs derken daha gün yüzüne çıkıyor. Altından kalkamadigimi düşündüğüm zaman yarım birakip yatma veya başka bişi yapma ihtiyacı çok hissediyorum..

Burda sorun sizsiniz, misafir birşey yapmıyor ki.
Acil misafir sorunu diye konu açmışsınız.
Ortada acil bir durumda yok.
Haber vermiş, çat diye de gelmiyor.

İyi de mutfağınızı yerleştiremiyorsunuz.
Grup grup koyacaksınız. Sil koy sil koy. Kaç saatini alır ki…

Düzen oluşturamıyor iseniz evinizi sadeleştireceksiniz.
Az eşya, kullanmadığın ne varsa atacaksınız. Eski kıyafet bile tutmayın evinizde.
Bizde badana yapıyoruz. Ama evi dağıtmıyoruz. Eşyalar çekilip badana yapılır. Dağılan ne olabilir ki?

Bir kek, yufkadan bir börekte mi yapamıyorsunuz???

Panik atakla ilgili değil ki düzensiz dağınık olmanızın.
Çevremde panik atak kaç kişi var evleri gayet düzenli.

Ertelersiniz daha çok bu misafirinizi aylar sonra kabul edersiniz…

Gelen tek kişi değil mi niye abarttınız?
Bütün odalara girecek hali yok yatak odasınızı kapayın fazla eşyalar orada dursun.
İkramlıkta yufkadan bir börek yapın,kek yapın,bir de magnolya hadi yetişmedi satın alın bu kadar stres olmayın hiç iyi değil.

Şu kadının yaptığı işi beğenmedim olayına hastayım. Siz daha iyisini yapabiliyor olsanız zaten eviniz temiz olur, kadına gerek kalmaz. Ben yapamıyorum, kadın olmasa evimi bok götürür. O yüzden ne yaparsa kabulüm.

Misafir gelecek diye bu kadar endişelenmek de saçma. Yapabiliyorsam yaparım yapamıyorsam dışardan söyler geçerim. Misafir yaptığım ikrama değil beni görmeye güzel vakit geçirmeye gelsin bi zahmet.
Zaten benim celiskim ve evimin bu hali bundan. Yoksa annem de çok diyor yardım edeyim diye. Benim kafamda hiç kuramadigim bir ev düzeni var. Kendim düzen kurmak istiyorum. Bunun için yıllar içinde de bahanelerimi eritecek şeyler yaptım..mesela öbür evim küçüktü daha büyüğüne geçtim. Dolaplarım çok azdı şimdi dolap sayım fazla.
Ama işte manyak manyak şeylerim var. Mesela deterjan kalıntısı kalmayacak. Kadın çok aşırı deterjanla sildi. O yüzden bir bezle ben de geçeyim hem daha temiz olsun hem durulansin diye. Sanki aylardır dolap çok temizmis gibi. Bu söylediklerinizi ben de kendime soyluyorim da ..
Hani yaşlı insanlar gönül istiyor beden izin vermiyor der ya. Zihnimde kadir ezildiyim. Gerçekte istifci kedili teyze. Zihinle beden koordinasyonunu saglayamiyorim :) pes de etmedim şimdiye kadar bir gün yapacağım. Ahhaa 😅

Burda sorun sizsiniz, misafir birşey yapmıyor ki.
Acil misafir sorunu diye konu açmışsınız.
Ortada acil bir durumda yok.
Haber vermiş, çat diye de gelmiyor.

İyi de mutfağınızı yerleştiremiyorsunuz.
Grup grup koyacaksınız. Sil koy sil koy. Kaç saatini alır ki…

Düzen oluşturamıyor iseniz evinizi sadeleştireceksiniz.
Az eşya, kullanmadığın ne varsa atacaksınız. Eski kıyafet bile tutmayın evinizde.
Bizde badana yapıyoruz. Ama evi dağıtmıyoruz. Eşyalar çekilip badana yapılır. Dağılan ne olabilir ki?

Bir kek, yufkadan bir börekte mi yapamıyorsunuz???

Panik atakla ilgili değil ki düzensiz dağınık olmanızın.
Çevremde panik atak kaç kişi var evleri gayet düzenli.

Ertelersiniz daha çok bu misafirinizi aylar sonra kabul edersiniz…
Acil dedigim benim acil cevap beklediğim. Arayayım mi misafiri yoksa yarım yamalak da olsa bitirip aramayayim mi gibi fikir danışmak için.
Misafiri aradim daha iyi hazırlık yapmak istiyorum ilk kez geleceksin dedim .
Kimse gelmiyor şimdi işyerinden beklenen işi yapacağım.

Bu kadar hastayken ailenizi de cagirip isinizi arttirmayin derim. O yakin akrabayi 2.kez ertelerseniz ayip olabilir o yuzden hazir bir pasta alip yanina da yine guzel el yapimi gibi bir pogaca,kurabiye alirsaniz cayla iyi olur. Ailenize ayip olmaz illa cagirmaniza gerek yok.

Derseniz ki ailem birkac cesit yapar getirir faydalari olur o zaman arayin annenizi, boyle boyle hastayim ayip olur diye iptal de edemiyorm ben evi toplayaym sende bir kek poaca yap getir sana zahmet diye. O sekilde de isin icinden cikabilirsiniz.

Bu kadar detayli temizlik cocuklarla birde calisirken cok zor, benim annem de hep temiz ve duzenlik meraklisi biridir. Annemi hep temizlik planlarken hatirliyorum mesela, suan bile aniden git evi derli topludur ama vücut cok erken tükeniyor bu sekilde. Sadece ortaligi toplayip gunluk yemek yapmak yeterli cocuklar büyüyene kadar, gerisi kendinden ödün vermeye giriyor. Kendinizi bu kadar hor kullanmayın bence.

Gelen tek kişi değil mi niye abarttınız?
Bütün odalara girecek hali yok yatak odasınızı kapayın fazla eşyalar orada dursun.
İkramlıkta yufkadan bir börek yapın,kek yapın,bir de magnolya hadi yetişmedi satın alın bu kadar stres olmayın hiç iyi değil.
Tam olarak tek kişi mi emin olamadım. Bir akrabamizin yanında çalışıyor. Çok da yakın olduğum biri değil. O da gelirse diye stres oldum. Zaten iptal etmesem tek gel onu daha sonra daha iyi bir hazırlıkla çağırırım diyecekti.. pazar günü temizlik için inşallah biri gelecek iptal etmezse. Önümüzdeki salı tam menü yapıp çağırırım inşallah aksilik olmazsa.

Ben temizlik yaparken her temizligi derin temizlik gibi başlıyorum sonra bedenim ve ruhum izin vermiyor yarım kaliyor. Hiç iş yapmasam ev daha temiz kalacak. Aslında bunu aşmak için artık mesela çamaşır katladim diyelim her katladigimda ben dolap içinin tozunu alıyorum. Çünkü toz oluyor mutlaka. Bu sefer de o gözümde büyüyor hep çamaşır katlamayi erteliyorum. Artık dedim herşeyi yerine koyacağım koyduktan sonra temizleyeceğim. Bunu bu şekilde aşmaya çalışıyorum ama çok çabuk moralim bozulup yarım bırakma meyilim.oliyor. iki tane her tarafı kurcalamaya seven, geç yatan da çocuk olunca. Onlar elden ayaktan çekilsin diye beklediğimde de olmuyor gün sonunda ben daha erken bitmiş oluyorum

Hem çocuklu hem de çalışan insanların evinde yüzde yüz düzen olmaz ki bu düşünceden vazgeçin. Her çamaşır yerleştirmeden önce dolap silmek gibi takıntılı düşüncelerin farkındasınız zaten, yapmayın götürün çamaşırı koyun, haftada bilmem kaç makina çamaşır yıkanıyor her seferinde dolap ne kadar kirlenebilir ki. Çok uzun bir çalışma hayatım oldu o yüzden kısıtlı vakitte iş yapmak ne demek bilirim, kendinize pratik çözümler üreteceksiniz. Mesela asla bütün mutfağı döküp dolap temizlemem, mutfak temizlenecekse her akşam bir dolabı boşaltır temizlerim bu şekilde bir döngüye giriyor işler, bugün bir dolap öteki gün kaşık çekmeceleri öteki gün başka bir yer. Mutfak toplarken elim işin üstünde olur, mesela bulaşık makinasını çalıştırırken ocağın tellerini de atarım o arada aspiratörü de silerim biter gider on dakika sürekli yapıldığı için birikmez. Sabah işe gitmeden klozet ve lavaboyu fırçalarım, akşam duş alırken duşakabini temizler yerleri siler çıkarım. Gece yatmadan evi toplar yatarım. Bunların hiç biri çok vakit almaz ama her zaman derli toplu olur ev. Derin işler hafta sonu yapılır mesela baza altı temizlenecek o hafta sonu yatak odasında baza altı temizlenir, perdeleri yıkanır camı silinir oda temizlenir ama o kadar kalanı üstten evi süpür sil, her hafta bir derin iş yapınca o da birikmiyor böylece kendinize zamanda kalıyor. Sizin sorununuz bence plan yapamamak üstüne de panik bozukluk devreye girince bunalıp vazgeçiyorsunuz. Sakin olun gelen misafirde sizin gibi çalışan insan ev halinden herkes anlar yüzde yüz yetişmek mümkün değil. Yetişmeyin de zaten işe gömülüp kalmak yerine kendinize vakit ayırın. Azar azar yapın mevsim geçişlerinde yardımcı alın, kendinize haksızlık etmeyin

Bu kadar hastayken ailenizi de cagirip isinizi arttirmayin derim. O yakin akrabayi 2.kez ertelerseniz ayip olabilir o yuzden hazir bir pasta alip yanina da yine guzel el yapimi gibi bir kurabiye alirsaniz cayla iyi olur. Ailenize ayip olmaz illa cagirmaniza gerek yok.

Derseniz ki ailem birkac cesit yapar getirir faydalari olur o zaman arayin annenizi, boyle boyle hastayim ayip olur diye iptal de edemiyorm ben evi toplayaym sende bir kek poaca yap getir sana zahmet diye. O sekilde de isin icinden cikabilirsiniz.

Bu kadar detayli temizlik cocuklarla birde calisirken cok zor, benim annem de hep temiz ve duzenlik meraklisi biridir. Annemi hep temizlik planlarken hatirliyorum mesela, suan bile aniden git evi derli topludur ama vücut cok erken tükeniyor bu sekilde. Sadece ortaligi toplayip gunluk yemek yapmak yeterli cocuklar büyüyene kadar, gerisi kendinden ödün vermeye giriyor. Kendinizi bu kadar hor kullanmayın bence.
Ailem şöyle dibimdeki hastaneye gelecekti. Çağırmasam ayıp olurdu gibi. Ama onları da aradım çünkü belli ki bugünü asamayacagim. İşten de beklenen birşey var. Stres seviyem arttı. Annem de bozuldu gibi oldu. Daha doğrusu çağırmadim diye değil de hani bu düzensizliğime bozuluyor. Yardım lazımsa beni çağır diyor. Ama onu cagiramiyorum çünkü şurası böyle burası böyle diye beni daha sıkıntıya sokuyor. Hep sonunda tartışıyoruz o yüzden artık evim tam duzgun olmadığında cagiramiyorum. Ama ona da bozuluyor.

Tam olarak tek kişi mi emin olamadım. Bir akrabamizin yanında çalışıyor. Çok da yakın olduğum biri değil. O da gelirse diye stres oldum. Zaten iptal etmesem tek gel onu daha sonra daha iyi bir hazırlıkla çağırırım diyecekti.. pazar günü temizlik için inşallah biri gelecek iptal etmezse. Önümüzdeki salı tam menü yapıp çağırırım inşallah aksilik olmazsa.
Mükemmel olmaya çalışmayın. Kusurlar illaki olur. Mükemmelliyetçilik insanı çok stres yapar. Yanında biri gelirse haberini verir diye düşünüyorum. Sen gel o gelmesin onu sonra ağırlarım demeyin.

Ailem şöyle dibimdeki hastaneye gelecekti. Çağırmasam ayıp olurdu gibi. Ama onları da aradım çünkü belli ki bugünü asamayacagim. İşten de beklenen birşey var. Stres seviyem arttı. Annem de bozuldu gibi oldu. Daha doğrusu çağırmadim diye değil de hani bu düzensizliğime bozuluyor. Yardım lazımsa beni çağır diyor. Ama onu cagiramiyorum çünkü şurası böyle burası böyle diye beni daha sıkıntıya sokuyor. Hep sonunda tartışıyoruz o yüzden artık evim tam duzgun olmadığında cagiramiyorum. Ama ona da bozuluyor.
Anneniz size gore daha pratikse sizi anlamiyor olabilir ama suan onemli olan zor durumunuzu savmanız, annenize gelip bir iki cesit bir sey hazirla sadece diyin isterseniz. Gelip sadece mutfagi halletsin, sizde salonu toplayin. Karisik seyler varsa yatak odasina falan atin hepsini, misafirlerden sonra detayli halledersiniz kalanlari.

Hem çocuklu hem de çalışan insanların evinde yüzde yüz düzen olmaz ki bu düşünceden vazgeçin. Her çamaşır yerleştirmeden önce dolap silmek gibi takıntılı düşüncelerin farkındasınız zaten, yapmayın götürün çamaşırı koyun, haftada bilmem kaç makina çamaşır yıkanıyor her seferinde dolap ne kadar kirlenebilir ki. Çok uzun bir çalışma hayatım oldu o yüzden kısıtlı vakitte iş yapmak ne demek bilirim, kendinize pratik çözümler üreteceksiniz. Mesela asla bütün mutfağı döküp dolap temizlemem, mutfak temizlenecekse her akşam bir dolabı boşaltır temizlerim bu şekilde bir döngüye giriyor işler, bugün bir dolap öteki gün kaşık çekmeceleri öteki gün başka bir yer. Mutfak toplarken elim işin üstünde olur, mesela bulaşık makinasını çalıştırırken ocağın tellerini de atarım o arada aspiratörü de silerim biter gider on dakika sürekli yapıldığı için birikmez. Sabah işe gitmeden klozet ve lavaboyu fırçalarım, akşam duş alırken duşakabini temizler yerleri siler çıkarım. Gece yatmadan evi toplar yatarım. Bunların hiç biri çok vakit almaz ama her zaman derli toplu olur ev. Derin işler hafta sonu yapılır mesela baza altı temizlenecek o hafta sonu yatak odasında baza altı temizlenir, perdeleri yıkanır camı silinir oda temizlenir ama o kadar kalanı üstten evi süpür sil, her hafta bir derin iş yapınca o da birikmiyor böylece kendinize zamanda kalıyor. Sizin sorununuz bence plan yapamamak üstüne de panik bozukluk devreye girince bunalıp vazgeçiyorsunuz. Sakin olun gelen misafirde sizin gibi çalışan insan ev halinden herkes anlar yüzde yüz yetişmek mümkün değil. Yetişmeyin de zaten işe gömülüp kalmak yerine kendinize vakit ayırın. Azar azar yapın mevsim geçişlerinde yardımcı alın, kendinize haksızlık etmeyin
Artık haftalık yarım gün yardimci alacağım. Çünkü ev düzeni de panik bozukluğum artırıyor. Zaten terapiye para veriyorum temizliğe vereyim diye düşündüm. Ama birini bulmak da hiç kolay değil. Herkesin zaten düzenli gittiği biri var. Mutfak için tam gün birini çağırdım. Mutfak tam olur diye düşündüm. Ama kadın da annemin yaşına yakındı..benle birlikte daha eli ayağı dolaştı ben de bıraktım mutfağı çıktım. Normalde o silerken ben yerleştirme yaparım biter diye düşündüm. Sonra dedim neyse ben dolap dolap yaparım. Pazar kadın geldi. Pazartesi iş vardı artı enfeksiyinum başladı. Salı antibiyotik aldım ve çok zihin bulanıklığım.basladi. uykusuzdim ondan sandım.sonraki günlerde iş dışında hep doktor randevum falan vardı. Böyle yapamadıkca biriktikce de işte moral bozukluğu oluyor bende. Hepten yapmama eğilimi oluyor. Kendimce aşmaya calisiyorum. Mesela dün bazanin altına oyuncakları doğrudan koydum. Normalde siler koyardım. Parayı bile siliyorum toz alırken falan. Çocuklar çok kirletiyor herşeyi. Bana herşey çok kirli gibi geliyor. Ya çok düzenli sürekli ev temizliği yapmam lazım ya işte takintimi bırakmam lazım. Ama öyle silmeden yerleştirince de ev temiz değil gibi geliyor. Veya hali pisse süpürsem.bile temiz olmamis gibi geliyor..yılda 3 kez falan halı yikatiyorum. Şimdi biraz daha kolay halılar aldım. Beni uğraştıran kalemleri azaltmaya çalışıyorum.

Detaylı girince işin içinden çıkamıyorsunuz demek ki önce bunu kabullenin. Demek ki ev işi düzen konusunda pek maharetli değilsiniz her şeyi mükemmel yapma kapasiteniz yok olabilir ben de pek hoşlanmam ve pratik değilimdir. Kabullenince yapabileceğiniz kadarına odaklanırsınız. Ve şu halde gelen kadının da işini beğenin bi zahmet.

Anneniz size gore daha pratikse sizi anlamiyor olabilir ama suan onemli olan zor durumunuzu savmanız, annenize gelip bir iki cesit bir sey hazirla sadece diyin isterseniz. Gelip sadece mutfagi halletsin, sizde salonu toplayin. Karisik seyler varsa yatak odasina falan atin hepsini, misafirlerden sonra detayli halledersiniz kalanlari.
Bir de annem kendini şu anki kendine göre kiyasliyor. Aslında çalışırken o zaman da bizim hafta içi evimiz dağınık olurdu. Ama annemin dediği en azindan ben izin günümde yapardım. Sen yapamıyorsun. Önce şefkat gösteriyor. Çünkü çocuklar onun evine gittiğinde uzun kaldığında onun evi de batıyor. Gif i anladım çok normal böyle olması diyor. Ama sonra bunu unutuyor. Ben seni yargılamam.yardim ederim diyor. Ama sonu hep aynı bitiyor. Anlamıyor. Zaten çok eleştiren bir anneydi hep. O yuzden insanlardan önce ben yargilarim kendimi.. mükemmelliyetcilik burdan geliyor.

X