Misafirliğe gidince çocuklariyla ilgilenmeyen anneler!!!

bütün gece kendi kendimi yeyip durdum.
Sadece bu cümleye istinaden söylüyorum lütfen destek alabiliyorsanız alın. Titizlik güzel bir şey ben de annemden öyle gördüm açıkçası. Her yerlerde koltuk örtüleri mutfak banyo sürekli çamaşır suyu kokacak.. eller yıkanmadan evin herhangi bir odasına geçilmez vs ancak eşimin ailesi öyle değil. İlk zamanlar alışamamaktan olsagerek kvye gittiğimde tezgahı boşaltayım(tezgah kırmızı çizgimdir asla dağınık olamaz) banyoyu ovayım vs dedim ama sonu yok her gidişimde aynı manzara bir yerden sonra onların da düzeni bu şekilde deyip bıraktım. Kendimi telkin etmek için neler neler yaptığımı bilemezsiniz. Başka türlü çıkış yok bu işin içinden görüşme mecburiyeti olan anlar oluyor o zamanlarda tahammül edebilmeniz için kendinizi telkin edin.

ben sizi haklı buldum, ben de istemezdim.

Bir arkadaşım var çocuğu 4 yaş civarı 3 yıldır kendisiyle görşüyorum. Her zaman gelirken mama sandalyesini , örtsünü, çocuğun yemek yediği 3 bölmeli kabını plastik kaşığını bardağını getirir. önce yere örtyü serer sonra mama sandalyesini üstüne koyar. çocuğu içine oturutur. Çocuk ne yiyecekse tabağına koyar. çocuk onu yavaş yavaş yer. Sonrasında duruma göre ya çocuğun elini yüzün siler ya da yıkar. Eline tekrar bir şey vermez. Benden de yiyecekleri kaldırmamı rica eder. Ben de yedik içtikten sonra kaldırım. ortada bir şey bırakmam. Mama sandalyesini siler , ayaklarını çıkarıp poşetine koyar, örtüsünü toplar, kaplarını sudan geçirir poşetine koyar. İlk başlarda lütfen böyle yapma filan diyordum ama çocuklu olup da arkasından bir yerler silmediğim tek arkadaşım.
Ben de arkadaşımı ve çocuğunu çok sevdiğim için sırf onlar geldiğinde oynaması için çocuk için oyuncak, tuvalete çocuk terliği ve elini yıkayabilmesi için lavaboya basamak aldım. Geldiğinde mutlu oluyor, ben de mutlu oluyorum.
Ben de ilerde aynı sistemi uygulamayı düşünüyorum.

buna görümce rahatlığı denir sanırım başka yerde dikkat eder sizde iyice yayılmış

Ben kesinlikle abarttığını düşünmüyorum canım. Titizsin abartıyosun diyenler olmuş da kız 2 şey yazmış. Biri alt açma örtüsü olmadan alt değiştirilmesi diğeri de çikolatayla ortalığın batırılması. Aptal olmayan herkes bunun titizlikle alakası olmadığını fark eder. Ayrıca döşeğim var yeni taşındım diyor. İmkanı olsa kaldırırdı kız. Sen de o zaman döşekli odaya insan alma ne biçim bir üslup ya? Cidden yorumları okudukça çok sinirlendim. Anlayışınız bu kadar kıt ise lütfen mağaranıza dönün. İnsanların bir odada full kolileri olabilir. Evi 1+1 olabilir. Kötü insanlar her yerde ya. Empati yoksunluğu bu. Kesinlikle herkes çocuğuna sahip çıkacak. Çocuktur yapar. O çocuk. Yapacak tabii. Ama sen annesin yetişkinsin. Onu yapmasını engelleyeceksin. Ya eşinle ortaklaşa anlaşıp evde eşinle bırakacaksın ya da gittiğin evde takip edeceksin. Eğer uğraşmak istemiyorsan ya hiç çocuk yapmayacaksın ya da tek çocukta kalacaksın. Genelde ikinci çocukları kardeş olsun, ev işi yaparken birbirlerini eğlendirsinler diye yapıyorlar. Allah korkusu olan şu detayı bilseydi daha iyi düşünürdü. Eşit imkan sunmayavaksan, eşit ilgi sevgi gösteremeyeceksen sayıyı arttırmayacaksın. Sonra ilgisiz kalan sorunları olan çocuklar doluyor ortalıkta. Nasıl okutayım deniyor. Psikolojik açıdan sorun yaşadığında o çocuğa pedagog desteği sağlayacaksan ikinciyi doğuracaksın. Para yok deyip ortaya atmayacaksın. Bu konuda çok doluyum çünkü ben bir öğretmenim. Okulda anne sevgisi görmemiş çocukluğunu yaşamak yerine kardeşine annelik etmiş öyle çocuklar var ki. Bir öğrencim bana anne diyordu. Çok üzülmüştüm. Kesinlikle çocuk yapacak ailelerin gelir düzeyi ve psikolojik testten geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım bir gün ülke olarak bu bilince varabiliriz. Şuanda 2 aylık bebeğim var. Eşimle konuştuğumuz tek şey başka çocuk yapmamak. Çift maaşlı halimizle bunu söylüyoruz. Umarım bu mesajım bu bilince varamayan insanlarda ufacık bile olsa sorgulama ışığı yakar. Düşündürür.

Ben eve misafir almıyorum. Yıllar içinde eşimin ailesi de alıştı artık çünkü kimseyi çağırmıyoruz, davet etmiyoruz.
Zaten bi haftasonumuz var, evin içinde kalabalıkla uğraşamam içe kapanık bi insanım ben, insan sevmiyorum.
Misafir almayın, olsun bitsin 😅

6 aylık bebek olduğu için 3 yaşındakine akıl yoramamış olabilir diye düşündüm. Bir de ben de şey var ayyy yavrumun totisi yerim onu. bu huyumdan aklıma şey geldi acaba evde alışınca farklı bir evde olduğunu idrak edemedi mi? Ben baya bu konuyu abartmışım da yavrumun çiğnediği deyip çıkardığını ağzıma atmışım sofradakiler ayy napıyosun dediğinde farkettim çok fazla ondanlık var bende .Bir de bebekli kadının kafası çok yorgun oluyor ben anlayış gösteriyorum onlara...:skandal:

Çok fena... Açıkça alt açma örtüsü sermesini söyleyin. Elinize ıslak mendil alıp çocuğun ellerini siz silin. Sizin de akrabanız artık o bebekler.

Yani bunları tatlı tatlı söylemek bu kadar zor olamaz dimi, altını acacaksa altına temiz örtü vereyim diyebilirsiniz, ki kendi taşıması lazım da neyse, yada elleri cikolataliysa en baştan gel ellerini yıkayalım öyle dolaş da denilir, görümcenizin bakmadı gerekiyor evet, ama ben olsam bunca içimde tutana kadar tatlıs tatlış söylerdim.

Ben öyle bakıp duramazdım. Kız altına bir şey ser falan derdim yani. Yüzünden söylemeseniz daha da kötü duruma düşersiniz.

Simdi konu sahibi, konu da eskiymis ama aklima takilanlar var.

Once sunu soyleyim, gorumcelerin pasakli ve sen o konularda haklisin.

Ancak...

Asiri titizlikten den vurup, yorgan dosek acikta durmak?
Bu yorgan dosekte misafir agirlamak?
Soylemlerinden anladigim kadariyla eve alisveris yapilmis, camasir yikanabiliyor, ocak calisiyor yani en az 2 gundur o evdesiniz ve hala evde mobilyalar kurulmamis, bu ne usengeclik?
Bir yerden bir yere tasindigimda maksimum 30 saatte evi yasanacak hale getiririm. Hamileyken ev tasima da dahil buna.

Siz de baya baya üşengeçsiniz, muhtemelen cocuk oldugunda ayni sacmaliklarin "usengeclik" modeli sizde de yasanacaktir emin olun.

Cocuklarin altinin bezsiz degistirilmesi hem cocuga hem ev sahibine saygisizlik ve pislik bunda hem fikirim.
Cocugun cikolatayla evin icinde show yapmasi da cocukla ilgilenmesi gereken ebeveynin uyuzlugu, buna da hem fikirim kesinlkle sesinizi cikarmaniz dogru.

Ama siz de cok titiz degilsiniz gecelim o isleri :)

Ancak...

Soylemlerinden anladigim kadariyla eve alisveris yapilmis, camasir yikanabiliyor, ocak calisiyor yani en az 2 gundur o evdesiniz ve hala evde mobilyalar kurulmamis, bu ne usengeclik?
Bir yerden bir yere tasindigimda maksimum 30 saatte evi yasanacak hale getiririm. Hamileyken ev tasima da dahil buna.

Siz de baya baya üşengeçsiniz, muhtemelen cocuk oldugunda ayni sacmaliklarin "usengeclik" modeli sizde de yasanacaktir emin olun.

Cocuklarin altinin bezsiz degistirilmesi hem cocuga hem ev sahibine saygisizlik ve pislik bunda hem fikirim.
Cocugun cikolatayla evin icinde show yapmasi da cocukla ilgilenmesi gereken ebeveynin uyuzlugu, buna da hem fikirim kesinlkle sesinizi cikarmaniz dogru.

Ya keşke bir dikkatli okusaydınız .Kadın diyorki 70 km.uzaklıkta bir semte taşındım.Henüz sipariş verdiğimiz koltuklar gelmedi gelmesi 2 ayı buluyor çünkü Almanyadayız .Ayrıca evimde üzerine oturulabileceknsadece döşek var diyor.

Ya keşke bir dikkatli okusaydınız .Kadın diyorki 70 km.uzaklıkta bir semte taşındım.Henüz sipariş verdiğimiz koltuklar gelmedi gelmesi 2 ayı buluyor çünkü Almanyadayız .Ayrıca evimde üzerine oturulabileceknsadece döşek var diyor.

Paragrafsiz, ozensiz cumlelerle yazilmis konulari bu kadar dikkatli okuyabiliyorum. Almanya kelimesine rastlamadim bile.

Ben zaten gorumceler konusunda kendisine hak verdim, siz de beni dikkatle okusaydiniz keske.

Sevgili Hanımlar, öncelikle beni onyargisiz dinleyip yorum yaparsanız çok sevinirim ve fikirlerinize de ihtiyacım var,

Öncelikle şunu söylemek istiyorum konu görümcemle ilgili ama gorumcemdir sevmiyorum etmiyorum değil aslında genel olarak problemim dün akşam yaşananları anlatmak istiyorum, biz eşimle başka bir şehirde görümceme de yakın yere yeni bir eve taşındık, 2 görümcemde dün bize gelmek istediler bende buyrun gelin yemek yapıyorum beraber yer otururuz dedim, neyse geldiler bir görümcem yeni evli çocuğu yok, diğer görümceminde 3 yaşında bir oğlu, 6 aylıkta bir kızı var, neyse geldiler hosgeldiniz felan dedim görümcem hemen oturma odasına geçip bebeğinin altını değiştiriyor, yeni tasindigimiz için de mobilyalarimiz yok yerde dosekte idare ediyoruz, yerde çarşaflı döşek bir de battaniye var, bebeğin altına hiç bir şey açmadan öylece üzerimize aldığımız battaniyenin üstünde değiştirdi bezini, çocuk tabi yerinde durmuyor dönüyor emekliyor altı öylece açık bir de bana laf konuşuyor çocuğu öylece bıraktı biraz, ben bakakaldım bir şeyde diyemiyorum çocuk bu sonuçta çişi gelse bırakır tutmaz altını ıslak mendille ne kadar silersen sil yine de poposu, ya altına benden bir şey iste yada hemen değiştir bezini niye öylece bırakıyorsun hayır bide benim öyle şeye ne kadar titiz olduğumu da iyi biliyor diyorum acaba bana bilerek mi yapıyor, sonuçta namaz kılıyor necasetten tahareti bilmesi lazım bebekte olsa çiş cistir ben annemden böyle öğrendim, neyse dedim bu seferlik bir şey demiyorum ama içime battı, sonra yemek yedik çay içiyoruz çayın yanına da çikolata koymuştum, 3 yaşındaki oğlu paketten açtı çikolatayı dosekteki çarşafa süre süre yedi bir görümcem telefonda bir şeyler bakıyor, diğer görümcem kucaginda hem bebeğini emziriyor hemde telefonda bir şeyler bakıyor kimse çocuğuna bakmıyor yatakta öylece battı içimden neyse dedim makineye atılır yıkanır sonra çocuk pis elleriyle kalktı tam perdelere gidiyordu yüksek sesle ıslak mendil var mı dedim anca o zaman telefonu bırakıp çocuğun elini sildi sonra çarşafı gördü, AA burayı da batırmış diyor 🙄🙄, e Bi zahmet annesin ya o çocuğun ilgilen burası senin evin değil,, bir kere bana bir şey anlatmıştı bu olaydan önce işte bir yere gittikte bir ablaya oğlum elinde elma yiyordu perdelere dokunmasıni istemiyordu, ne var yani dokunsa bir şey olmaz diyor, onun da çocuğu yok ya anlayabiliyorum diyor, birincisi onunla alakasi yok, evet benimde çocuğum yok ama emin olun çocuğum olsaydı milletin yattıgi yerde çocuğumun altını öyle degistirmezdim, yada çocuğum çikolata yerken etrafı batirmasin diye bakardım elime telefonu alıp çocukta ne yapıyorsa yapsın demezdim, bu arada kendi evinde de aynısı hatta daha kötüsü 3 yaşındaki oğlunun bezinin iyice yaşı çıkıyor o bezle oturmadık yer bırakmıyor anca öyle değiştiriyor, yada 6 aylık bebeğinin altını değiştiriyor kirliyi alıyor yerde halinin üstünde öylece bırakıyor biraz poposu havalansinmis 🙄🙄o kadar pis bir aileki gerçekten ne evlerine gitmek istiyorum nede benim evime gelsinler istiyorum, misafiri severim agirlamayj yedirmeyi, ama benim evime gelipte Her yeri batiracaksa gelmesin kimse, sabah kalkincada herseyi topladım yıkadım, içim almadı öyle, sabahta eşime dedim bak kardeşlerine karşı bir şeyim yok ama bu kadarda olmaz dedim, tamam ben bir dahaki sefere öyle bir şey görürsem bir havlu yada bir şey vereyim mi öyle açma değiştirme derim dedi, az çok eşime temizliği öğrettim o biliyor, ama kız kardeşleri gerçekten çok pisler, her şeyi geçtim ama idrar benim kırmızı cizgim, konuyu uzattım ama benimde bundan yana sıkıntım var ne yapacağım bilmiyorum bide görümceme yakına geldik, Allahtan karı koca çalışıyoruzda öyle çok misafir gelip gitmiyor, bu günlere bayramdan dolayı evdeydik, inşallah öyle çok sık gelmezler, geliyolarsada Bi zahmet herkes çocuğuna baksın ben hizmet mi edeyim çocuğa mı bakayım.. Yorumlarınızı fikirlerinizi bekliyorum
Oyle insanlari evinize kabul etmeyin. Acikca da soyleyin. Mal canin yongasi, ben temizlik yapamiyorum surekli mecalim yok gelmeyin diyin. Ne kadar durustseniz, ne kadar laf soylerseniz o kadar hakverirler.

Ancak...

Size ne canim titizliginden. Herkesin kendine gore duzeni var. Laf soylemeye, karsi tarafi hakli cikarmaya bahane aramayin. Evim daginik da olsa, pis de olsa kimsenin cocugunun ekstra pisletmesine ihtiyacim yok.

Valla ben bir yere gidince daha çok yoruluyorum, hem çocukların arkasında gezip hem ev sahibine yardım edip hemde bazende ev sahibinin bebesi kucağımda oyalıyorum. Eve gelince pert. O yüzden park bahçe buluşması daha güzel benim için.

Size ne canim titizliginden. Herkesin kendine gore duzeni var. Laf soylemeye, karsi tarafi hakli cikarmaya bahane aramayin. Evim daginik da olsa, pis de olsa kimsenin cocugunun ekstra pisletmesine ihtiyacim yok.

Konu sahibi misiniz, ? Hayir.

Bu ne alinganlik.

Ben gorumceleri haksiz bulduğumu ustune basa basa soyledim. Turkce ogrenin.

Beni de etiketlemeyin.

Benim de bebeğim var, bebek alt açma matı var, bi tarafı su geçirmeyen kumaş. Nerde olursak olalım önce onu açar çocuğu üstüne koyar öyle altını alırım. Böylesi hem bebeğin hijyeni için daha uygun (sonuçta yatırdığım koltuğun döşeğin bilmemneyin ne kadar temiz olduğundan nasıl emin olabilirim) hem de çiş kazasını önlemiş olurum.
İkram konusunda da valla ben anneye şöyle diyorum. “X e tabak hazırlayıp masaya mı koyayım sen kendi tabağından mı yedirirsin?” Anne böylece mesajımı alıyor. Çocuklara masaya koyuyorum. Onlar özellikle istemezse çay, ıhlamur, süt gibi sıvı şeyler de ikram etmiyorum.

Konu sahibinin yattığı döşeğe takılmışsınız ama kızın evinde mobilya yok ne yapabilir ki? Parkede mi oturtsun mecburen yattıkları döşeği açmış. Burda hata görümcelerde mobilya olmayan eve misafirliğe mi gidilir? Çok düşüncesizler bide yemeğe gitmişler. İyi olsalardı konu sahibini eşiyle kendi evlerine davet ederlerdi. Burdan belli zaten umursamaz oldukları yani çocuğuna bakmamasını garipsemedim. Mecburen sen uyaracaksın çocukları belki anneleri de bakmak zorunda kalırlar

X