Miyop olanlar hayatınızı nasıl idame ettiriyorsunuz ?

Yanlış yere açtıysam taşıyabilirsiniz bu benim için gerçekten bir dert olduğu için buraya açtım.Hastalık değil sadece bir görme bozukluğu biliyorum kendimi bildim bileli hiç net göremedim şu anda 4 numara miyop 0.75 astigmatım mevcut 3 yıldır ilerlemiyordu en sonki göz muayenemde ilerlediğini farkettik doktor lenslerim gözlerimde takılı iken o deneme gözlüğüyle yazı okuttu onlarla bile göremedim sonra çıkardım ölçüm yapıldı vs gözlerim çizime müsait değilmiş göz tansiyonum biraz yüksek çıkmış ileride kalıcı lens taktırabilirsin ama yaşın bir 35 40 olsun dedi evde gözlük kullanıyorum ama ancak %80 net görüşüm var gerisi bulanık sayılır net görmüyorum numaram ilerledikçe.. süpürüyorum her yer temiz gibi geliyor bir bakıyorum her yer toz sadece lenste net görüş var onu da her zaman takamıyorum en çok zoruma giden de bir yakınım ee sen bu gözlerle çocuk nasıl bakacaksın lensle bile pörtlek bakıyorsun 3 5 seneye pertsin diyip kahkaha attı dalga geçti ben ister miydim böyle olmayı ? Evim merdivenli hani ani yangın gibi bir şey olsa gözlüğü unutup aceleyle çıkamam belki kızımı bile bulamam gözlüksüz lenssiz lavaboya gidemiyorum.Gözümde gözlük lens olsa dahi dışarıda yağmur yağıp yağmadığını anlayamıyorum 28 yaşındayım daha 18den sonra durur derler neden durmuyor ? Biliyorum muhakkak daha yüksek numaralı olan insanlar vardır görme engelli insanların yanında bu dert hiçbir şeydir.Sadece içimi dökmek istedim bu lafın üzeribe bir de kardeşim dedi ki oha abla polis falan olsan sen şu an malulen emekli olurdun ya gerçekten öyle mi çok mu vahim durumum ? 😭
Benim kızımda miyop teşhisi kondu gelecekte neler bekliyor bilmiyorum ama gözlüğü kullanmayacak beni deli ediyor.
O size çocuk nasıl bakacaksın diyen cahile aldırmayın gözleri görmeyip pırıl pırıl evlat yetiştiren insanlardan habersiz yaşıyor cahil.
Birde yağmur yağsa görmem diyorsunuz yağmur sesi var duyarsınız nekadar kendinizi caresiz görüyorsunuz?
Yangında depremde herkes kendini çaresiz hissediyor elimiz ayağımız birbirine giriyor yapmayın böyle

Sizde durdumu peki benim de 7 civarı henüz durmadı eskiden 18 de durur diyorlardı sonra 20 dediler 30 lu yaşlarda hala durmadı 🙂
8 yasimdan beri gözlük kullanıyorum.Bana da doktorum 25 ten sonra ilerlemez dedi 😆bende çıkardım gözlüğü 😆 astigmatim ve hipermetrobum vardı yakını göremiyordum. Sonra sonra baktım uzağı göremiyorum gittim numaram yükselmiş. 6 ayda bi gidiyorum gözlük cami değişiyorum iki senedir. Çok yüksek değil sizin gibi 2 benim numaram ama simdi hem uzak hem yakinda sıkıntı var. Astigmat sebepli.

8 yasimdan beri gözlük kullanıyorum.Bana da doktorum 25 ten sonra ilerlemez dedi 😆bende çıkardım gözlüğü 😆 astigmatim ve hipermetrobum vardı yakını göremiyordum. Sonra sonra baktım uzağı göremiyorum gittim numaram yükselmiş. 6 ayda bi gidiyorum gözlük cami değişiyorum iki senedir. Çok yüksek değil sizin gibi 2 benim numaram ama simdi hem uzak hem yakinda sıkıntı var. Astigmat sebepli.
Bende de miyop+astigmat ne zaman duracak bilmiyorum duracaginida düşünmüyorum artık 35 yaşındayım 😀 bir süre sonra yakın da başlar 😂

Bende de miyop+astigmat ne zaman duracak bilmiyorum duracaginida düşünmüyorum artık 35 yaşındayım 😀 bir süre sonra yakın da başlar 😂
Bence de durmuyor her doktor farklı söylüyor 18 20 25 ben 25ten umutlu idim ama durmadı 😆 31 oldum bende. 2021 ocakta gittim 1.25 dedi Ağustos da gittim 2 olmuş. Hizla ilerliyor gibi geliyor çünkü simdi de yakını gözlüksüz göremiyorum. Bu gözlüğü aldigimda yakında sıkıntı yoktu 🥴

Genc yasta miyopluk oluyo genelde..

Bende cok uzun yillardir
Lens kullaniyorum.. gozlukte kullandim ilk zamanlar ama pek rahat edemedim. Mesela buhar olmasi yagmurda islanmasi vs bunlar sebep..suan sabah kalkinca lens takiyorum aksam 7-8 gibi cikariyorum cocuklari yatirirken.. yaklasik 12 saat takmis oluyorum ki normali budur. Tv filan bakicaksam
Gozluk takarim..

Lens kullan gunduz aksam gozlugunu tak.. ya da arada bir lens arada bir gozluk hangisiyle o gun rahat edeceksen iste

Yanlış yere açtıysam taşıyabilirsiniz bu benim için gerçekten bir dert olduğu için buraya açtım.Hastalık değil sadece bir görme bozukluğu biliyorum kendimi bildim bileli hiç net göremedim şu anda 4 numara miyop 0.75 astigmatım mevcut 3 yıldır ilerlemiyordu en sonki göz muayenemde ilerlediğini farkettik doktor lenslerim gözlerimde takılı iken o deneme gözlüğüyle yazı okuttu onlarla bile göremedim sonra çıkardım ölçüm yapıldı vs gözlerim çizime müsait değilmiş göz tansiyonum biraz yüksek çıkmış ileride kalıcı lens taktırabilirsin ama yaşın bir 35 40 olsun dedi evde gözlük kullanıyorum ama ancak %80 net görüşüm var gerisi bulanık sayılır net görmüyorum numaram ilerledikçe.. süpürüyorum her yer temiz gibi geliyor bir bakıyorum her yer toz sadece lenste net görüş var onu da her zaman takamıyorum en çok zoruma giden de bir yakınım ee sen bu gözlerle çocuk nasıl bakacaksın lensle bile pörtlek bakıyorsun 3 5 seneye pertsin diyip kahkaha attı dalga geçti ben ister miydim böyle olmayı ? Evim merdivenli hani ani yangın gibi bir şey olsa gözlüğü unutup aceleyle çıkamam belki kızımı bile bulamam gözlüksüz lenssiz lavaboya gidemiyorum.Gözümde gözlük lens olsa dahi dışarıda yağmur yağıp yağmadığını anlayamıyorum 28 yaşındayım daha 18den sonra durur derler neden durmuyor ? Biliyorum muhakkak daha yüksek numaralı olan insanlar vardır görme engelli insanların yanında bu dert hiçbir şeydir.Sadece içimi dökmek istedim bu lafın üzeribe bir de kardeşim dedi ki oha abla polis falan olsan sen şu an malulen emekli olurdun ya gerçekten öyle mi çok mu vahim durumum ? 😭
Hem kardeşiniz hem de sizinle alay eden yakınınız cahilliklerini konuşturmuş. Benimde miyopum var evet hayat kalitesini düşürüyor ama kafanıza taktıgınız kadar değil. Görme engelli değilsiniz ki halinize biraz şükredin, göz tansiyonu için yıllık kontrole gidin o miyoptan çok daha önemli çünkü. Yükselirse damla kullanacaksınız hepsi bu. O bile öyle kafaya takılacak bir şey değil. Kendinize dert yaratmayın şükredin ki gözlükle görüyorsunuz, hiç göremeyenler ne yapsın. Ben kendimi hiç eksik hissetmiyorum gözlük kullandıgım için, sizde hissetmeyin kendinizle alay da ettirmeyin

Genc yasta miyopluk oluyo genelde..

Bende cok uzun yillardir
Lens kullaniyorum.. gozlukte kullandim ilk zamanlar ama pek rahat edemedim. Mesela buhar olmasi yagmurda islanmasi vs bunlar sebep..suan sabah kalkinca lens takiyorum aksam 7-8 gibi cikariyorum cocuklari yatirirken.. yaklasik 12 saat takmis oluyorum ki normali budur. Tv filan bakicaksam
Gozluk takarim..

Lens kullan gunduz aksam gozlugunu tak.. ya da arada bir lens arada bir gozluk hangisiyle o gun rahat edeceksen iste
Su buhar olayı en sevmediğim maskeden ötürü iki camimda anında buhar oluyor 😀 hicbirsey göremiyorum.

gözlüksüz her yer temiz, ciltler pürüzsüz.
evde gözlük, dışarıda(iş) lens takıyorum. eve gider gitmez çıkarıyorum.
lazer içinde yaşım daha küçük olduğu için biraz daha körleşmeyi bekliyorum

Bence işe önce şu size olumsuz cümleler kurup kahkaha atan yakınınızı hayatınızdan çıkarmakla başlayın.

23 yıldır gözlük kullaniyorum.
Numarasi yüksek sayılır.
O zaman ben gidip ölem 🙈😁

Merhaba, 3.00 numara miyop ve 1.50 astigmatim var ama hiç böyle bir açıdan bakmadım rahatsizligima. Çok dusunmussunuz üzerine bence. Lens kullanıyorum ve çok memnunum. Bazen de gözlük takıyorum. Yani dediğiniz gibi fena felaket bir durumda değilim. Hatta lens taktığımi bile unutuyorum çoğu zaman. Üzerine bu kadar düşünmeyin lütfen. Gerçekten bu kadar dert edilecek bir mevzu değil. Başka şeylere odaklanın ve bunu evham yapmayın

Amma abartmışsınız 15yil gözlük kullandım hic böyle bi drama yaşamadım. Cevrenizdekilerde saçma sacma konusmus dediklerini duymayın. Çok dert ediyorsanız lazerle cizdirin kurtulun
Ben de çok şaşırdım😂 Ya Allah dağına göre kar veriyor böyle bir şey mi acaba?
Ben de uzağı göremiyorum ama hep erteliyorum gözlük kullanmıyorum. Hiç böyle düşünmemiştim😂 Arkadaşı hiç normal değil zaten.

X