Mobbing yasiyorum çok mutsuzum

İlk başta insanlar yeni geleni gözlemliyor siz nasıl birisiniz eziliyor musunuz dik başlı mısınız size her işi yaptırabilirler mi. Siz onlara hanım diye hitap ediyorsunuz hatta isminizle hitap edildiği halde hanım diyorsunuz bu onlarda daha üst olduklarına dair bir algı oluşturuyor.Her işe koşmayın o an sizinle aynı statüde olan biri oturuyorsa siz de o işi yapmayacaksınız.Aman sorun olmasın iyi olalım diye düşünüp siz iyi niyetli yaklaştıkça onlar kendi işlerini de size yaptırmaya kalkar.Kimseyle kavga etmenize gerek yok Güler yüzlü bir şekilde de hayır diyebilirsiniz.

Seni anlıyorum ama bu kadar kırılgan olmamalısın. Ortada net bişey yok. Memuriyette soruşturma da geçirebilirsin sicilin de bozulabilir sürülebilirsin de. Daha dik durmalısın bu kadar basit bişeyde hemen yılma. Onlar sana adınla hitap ediyorsa sen de et hatta bir iki kez seslensinler öyle cevap ver. Biraz sert ve ters ol.

Kimse sana güzellik yapmadı hakkınla geldin oraya. Emir mi veriyor? O zaman "bir dahaki sefere düzgün bir şekilde istersen belki" de. Açıkça tersle yani.

Hepsi genç en yaşlısı 30. Bende 28 yasimdayım. Benden 4 yaş küçük olana bile hanim diyorum o bana adım lâ hitap ediyor.
Ahhh ahh mobingin alasını yaşıyorum bu neki. Ben çok yumulak başlı uyu lu biriyim cvp veremiyorum herkes herşeye rahatca yapabiliyo.
Sen sakın benim gibi yapma çok ezilirsin.
Onlara karşı hep dik ol sende isimle hitap et.
Bişey dendiğinde hemen ver cvbı ama kızarak değil böyle kaale almaz tavırla.

Arkadaşlar ben yeni ise başladım devlet memuruyum. Ama kurumda ki odamda ki diğer çalışanlar beni ilk günden dışlâdilar çok adım attım güler yüzlü oldum beni tanımaları için sürekli konuştum laf açmaya çalıştım ama beni bir türlü kabullenemediler daha 2 hafta oldu çok mu acele ediyorum bilmiyorum ama kurumda diğer personel lerden başka arkadaşlar edindm is olmadığı zaman onların yanına gidiyorum biraz olsun moralim düzeliyor ama odaya gittiğim de yine stres oluyorum. Normalde tecrübeli yım ama başka uygulamalar burda yapılıyor ve bunları öğrenmeye çalışıyorum soru soruyorum yarım ağızlâ cevap veriyorlar ben onlara falanca hanim diye hitap ediyorum onlar direkt ismimı söylüyorlar emir kipi filan yüzüme bakmadan konuşuyorlar . Çok moralim bozuluyor. Bu sefer kendimi geri çekiyorum bu defa da iş yapmıyorsun gibi intiba veriyorlar laf sokuyorlar. Bütün islere koşmaya çalışıyorum ama hiç yoktan yok şu söyle olmuş acaba kim yaptı diye direkt suç bana kalıyor bu sefer de iş yapma sevkim kırılıyor. Kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum :110::dua::eek:

Canim ben cozdum olayi bak ciddi siyluyorum iki formulu var hangisi sana uyarsa

1.Formul :Biraz yavas bi sekilde hareket edip gonullerini fethetmeye bakacaksin
Ayse hanim ustunuzdeki cok yakismis fatma hanim bu sac modeli size cok guzel olmus vs vs once guzelliklerinden gideceksij

Arada cay kahve ismarlama yada ikram tabiki bulundugunuz sartlar her ne ise arada arada ortami gozerleyip ortamdakilerin neyi sevdigini bilip arada elinize sevdigibseylerden alip getirip ikram etme falan

Arada cok yogun olduklarinda islerine yardimci olma vs vs vs

Emin ol sonra oranin en soguk insaninin kalbini dahi feth edeceksiniz
(Tabi bu surec sizi biraz yipratabilir nirazda vskit alacak)
2.Formul:Hic takmayacaksiniz selamibdahi lutfeder gibi vereceksiniz

Isinizde yoksa onlarla konusmak yerine kendinize is ureteceksiniz ama kesinlikle odada kimse yokmus gibi davranacaksiniz

Sonra onlar seninle konusmaya cabalayacak

Bak daha onceden 1.ciyi bulundugum odadakilere uyguladim ve gercekten basardim bence cunku odanin en sogugu diyevdusundugum kisilerle bile kaynastim

Hatta bi arkadas vardi yasi kucuk falan ama rahat rahat kimseyle muhattap olmaz cok iyi olmadiklarinin disinda kimseye ne adiyka nede hanim bey diye hitap eder ama son gunlere yakin

Mucella mucella mucella hatta bazen bi bakiyordum muhabbetin dibini vurmusuz

2.formulu kendi birimim disinda bi kac kisiye uyguladim

Selam veriyorum hal hatir soruyorum gunaydin kolay gelsin afedersin insan yerine bile koyan yok

Soneasinda direk odaya hirerken kapiyi caliyorum soylemem gerekeni soyluyorum halletmem gereken isi hallediyorum ve cikiyorum

Sonra bi baktim selamima karsilik vermeyen sahislar cay kahve teklifinde bulunuyor

3. Formulde salla gitsin saniyorlar ki onlar konusmasa olecegiz kendini begenmis ukalalar

Onemli not:en iyisi 3. Formul keske wn basindan hic umursamasaymisim ama iclerine katilmak istiyorsan 1ve 2 garanti

Valla konuyu okurken bende memur olaydimda isterseler mobingin agababasini uygulasaydilar diye gecirdim:KK42:artik ya oleyim kurtulayim su dunya kahrindan yada hayirlidiyla bi isim olsaydi diyorum

Allah sizede tum dileyenlerede nadip etsin insallah
Valla bende öyle düşünmedim değil memur olayım da kimse suratima bakmasını çokta tın:)Tabi ölümü istemekte çözüm değil

Valla bende öyle düşünmedim değil memur olayım da kimse suratima bakmasını çokta tın:)Tabi ölümü istemekte çözüm değil
Tabi memuriyetle olumu bir tutmuyirumda benim gercekren artik ciddi ciddi bibise ihtiyacim var hem maddi hem manevi cokus yasiyirum

Memuriyet kismina gelince aynen ben atanaydimda isterlerse bakmasinlar aslinda uzulurdum umuraanmayisima arrik hayat sartlari umursanmamaktan daha onemli ne yazik ki

Gecen bi kuruma gittim idare kisminin kapisi fotosselli ama icerden aciliyorda disarda bekleyen kisinin dugmeye basmasi lazim iceri girmek icin sekreter degil bisey degil adamdaki havayi anlatamam ya

Is guc o kadar muhim olmus makam sahibini gectim makam sahibine yol gosterenlerdede ayri bi hava olmus

Ekmegin aslanin migdesinde oldugunun gostergesi herhalde yasananlar

Kendileri aksama kadar oturuyorlar makyaj yapıyorlar kimi si sınavim var diyor ders çalışıyor is yapan koşturan benim ama en değersiz görünen de benim. Kimin ağzı laf yapıyorsa o rağbet görüyor hepsi çok iyi konuşuyor ben öyle siyasetli konuşami yorum ve bana ters davrandılarin da cevabını veremiyorm öylece kalıyorum şaşırıyorm niye böyle yaptı diye. Susup kalıyorum düzelir diye ama yok olmuyor. Doluyor doluyor eve gelip uyuyorum o 8 saat geçmiyor çok mutsuzum 4 yıl Üniversite okudum yıllarca emek verip kpss yi kazandım atandım ama sevincini yaşàyamadm. Ben neyi beceremiyorum :kızgın::olamaz:

Siyaset zaten konuşma, iş yerinde siyaset mi konuşulurmuş? Çok benzerini ben de yaşadım. Ekibin geri kalanından bir ay sonra başladım diye üvey evlat muamelesi gördüm. 12 kadın bir odada katil olacaktım. Her yolu denedim, güleryüzlü oldum, sıcakkanlı davrandım, her seferinde bana saçma sapan, kabaca davrandılar. Günaydın dediğimde cevap bile vermediler. Ben de onların bana davrandığı gibi davranmaya başlayınca bana iyi davranmaya başladılar. Bunlar deli heralde. Gözlerinin içine baka baka asansör kapısı kapattım beklemedim, kapıyı yüzlerine çarptım, günaydın iyi akşamlar bile demedim asla muhattap olmadım. Arkasından masama çikolata koymalar, sohbet etmeye çalışmalar başladı. Gerçekten delirmişler. Ama dediğin gibi o 8 saat geçmiyordu. Enerjim düştü sürekli kafamda kavga ediyordum. Başka iş buldum ayrıldım bugün son günümdü hatta ama sen devlette olduğun için zor. Bir dene bakalım onları görmezden gelmeyi. Seslendiklerinde duyma, 3. Seferde bak. Yanlarına asla gitme onlar gelir. İnsanlar kafayı yemiş ya..

Tabi memuriyetle olumu bir tutmuyirumda benim gercekren artik ciddi ciddi bibise ihtiyacim var hem maddi hem manevi cokus yasiyirum

Memuriyet kismina gelince aynen ben atanaydimda isterlerse bakmasinlar aslinda uzulurdum umuraanmayisima arrik hayat sartlari umursanmamaktan daha onemli ne yazik ki

Gecen bi kuruma gittim idare kisminin kapisi fotosselli ama icerden aciliyorda disarda bekleyen kisinin dugmeye basmasi lazim iceri girmek icin sekreter degil bisey degil adamdaki havayi anlatamam ya

Is guc o kadar muhim olmus makam sahibini gectim makam sahibine yol gosterenlerdede ayri bi hava olmus

Ekmegin aslanin migdesinde oldugunun gostergesi herhalde yasananlar
İşe hangimizin ihtiyacı yok ki.Kamuya atanmak zor özelde iş yok.Bakalım ne olacak sonumuz.

Arkadaşlar ben yeni ise başladım devlet memuruyum. Ama kurumda ki odamda ki diğer çalışanlar beni ilk günden dışlâdilar çok adım attım güler yüzlü oldum beni tanımaları için sürekli konuştum laf açmaya çalıştım ama beni bir türlü kabullenemediler daha 2 hafta oldu çok mu acele ediyorum bilmiyorum ama kurumda diğer personel lerden başka arkadaşlar edindm is olmadığı zaman onların yanına gidiyorum biraz olsun moralim düzeliyor ama odaya gittiğim de yine stres oluyorum. Normalde tecrübeli yım ama başka uygulamalar burda yapılıyor ve bunları öğrenmeye çalışıyorum soru soruyorum yarım ağızlâ cevap veriyorlar ben onlara falanca hanim diye hitap ediyorum onlar direkt ismimı söylüyorlar emir kipi filan yüzüme bakmadan konuşuyorlar . Çok moralim bozuluyor. Bu sefer kendimi geri çekiyorum bu defa da iş yapmıyorsun gibi intiba veriyorlar laf sokuyorlar. Bütün islere koşmaya çalışıyorum ama hiç yoktan yok şu söyle olmuş acaba kim yaptı diye direkt suç bana kalıyor bu sefer de iş yapma sevkim kırılıyor. Kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum :110::dua::eek:
Sabredin. Yavas yavas alisacaklardir. Herkes siz gibi degil maalesef. Huyunuzu ogrendikce seveceklerdir.

Hepsi genç en yaşlısı 30. Bende 28 yasimdayım. Benden 4 yaş küçük olana bile hanim diyorum o bana adım lâ hitap ediyor.
Bence sende onlara isimleeiyle hitap et

Cunku bazi ortamlarda mudurculuk oynamayi bekleyen hazir sahsiyetler mevcut siz biraz daha bu sekilde devam ederseniz ustunuzden mudurculuk oynamaya baslayacaklar gibi geliyor

Valla konuyu okurken bende memur olaydimda isterseler mobingin agababasini uygulasaydilar diye gecirdim:KK42:artik ya oleyim kurtulayim su dunya kahrindan yada hayirlidiyla bi isim olsaydi diyorum

valla bende aynı umutla beklıyorum artık sağlık baknlığı bni alsın yeter yeter ☺️

İki hafta için beklenti yüksek

İşini yap ve çık

Bir süre sonra çevre edinirsin

Kimseye sevimlilik yapma konuşmaya çalışma

Cool olmak iyidir

Hayatta ne acılar yanlış konuşuyosun allahın gücüne gider tövbe de.
Anlıyorum zor durumdasındır kimbilir ne sıkıntılar yaşıyosun ama bunu bukadar büyütme gözünde.
Ben annemin hastalıklarıyla uğraşırken anladım bunu. Ne cahilmişim nelere üzülmüşüm

İşte bu yüzden çalışmayı sevmiyor ve çalışmıyorum. Kimsenin tribini çekemem. :sinirli:

Arkadaşım. Öncelikle tebrik ederim devlet memuru olmuşsun. Pek çok Ünv mezunu arkadaş KPSS den yüksek puan alıp devlet memuru olamıyor. Öncelikle kendini asla ezdirme. Diğer arkadaşların da dediği gibi her sektörde Yen'i işe başlayanı sevmezler. Üstelik sen devlete adımını atmışsın. Orda kalıcısın yani. Onlar ister seninle konuşsun, ister konuşmasınlar. Hiç tın lama bence. Sabah otur koltuğuna işini yap kafana takma bence.

X