Montessori Anneleri ve Minikleri

selam

konunuzu sürekli takip ediyorum...acaba yeni bişeyler var mı diye...kızım 3 yaşında....farklı şeyler gördüm mü uyguluyorum.mesela sepete ip bağlamışsınız çamaşır assın diye...denedik.sevdi.
benim de şu an aklıma gelen belki bilen vardır ama yinede yazayım fikir olur.plastik pet şişeye bir avuç bakliyat doldurun .ağzını çok sıkı kapalı olacak elbette...çocuklar bunu çok seviyor.müzik aleti oluyor.bir de ileride ritim tutturdunuz mu deymeyin keyiflerine...ben yeşil mercimk koymuştum..çoook uzun bir süre lgilendi.diğer hazır oyuncaklara nazaran.

not:eskiden köylerde yokluktan yoksulluktan (oyuncak nerdee)çocuklar toprakla yaprakla oynarlarmış.iplik makarasının boşaldığında ortasındaki boşluktan uzunca bir tel geçirilip araba olarak kullanıldığını da duymuştum.o zamanın montessorisi si olsa gerek:))

sevgiler..

Aramıza hoşgeldın
Takıp etmen çok guzel ama arada bole onlıne da ol
Sanırım çocuklar oyuncaklardan çok el yapımı doğal ve gundelık olan şeylerle oynamayı sevıyo.dedığın gıbı eskıden bu bolluk mu varmış ve cocuklar yokluktan daha yaratıcıymış...bence zaten suan afıllı ısmı olan bı çok yontem tamamen eskı usul...montessorı annelerımızın bıze ananelerımızın annelerımıze uyguladıgı yontemler....sızdırmaz kumas bez annemın benı buyuttuğu bez vs....yaslılar gıbı konuşup;ne varsa eskılerde varmış dıcem...

merhaba bende takip ediyorum sayfanızı..
çok yararlı ve güzel paylaşımlar ilgiyle bakıyorum..
tam bir arşiv olacak sanırım..
ellerinize sağlık..,
(fredoom06yı da 2012 mayıs annelerinden hatırlıyorum, aşı konusunda özellikle söylemleriyle aklımda kalmıştır kendileri.. :)

Sizi de aktıf olarak gormek isteriz
2012 mayıs annelerinden beni hatırlamamanıza sevındım doğrusu...amiyane tabirle salak bı gecmişim var tabı hepsi değilll haşaaa cok guzel anılarım gecmişim coğunlukta...

:) sizide hatırlıyorum ferezya hanım bir fasulye mevzuu vardı.
fakat hem geçti gitti unutuldu hemde burda böyle güzel paylaşımlar olurken eskilere takılıp kalmak ne işe yarar ki?
burası arşiv olma yolunda ilerlerken, öylede kalmalı bence, ya sizce
merhaba ben bambucan, tanışabilir miyiz

Ne konuymuş Gecmişe takılmak cahilliktir diyelim,benımde kendımı affetmedığım kızdıgım bı konu ustelık.ama yolda yururken tokezler her ınsan onemlı olan yola devam edıp yuruyebılmektır (dıe kendıme bahaneler hafıfletıcı sebepler sunayım)ama burası yerı degıl dıyıp de konuyu kapatıyorum cunku burda cocuklarımız ve onların geleceği ıçın burdayız.daha bılınçlı toplum ıcın cocuk yetıstırıyoruz elele ınş...
Sızı burda gorduğume cok sevındım o vakıt...
Yenı bı sayfa acalım...adım burcu burdakı adım ferezya ama doğrusu frezya olmalı biliyorumkızım Eylul 5 mayıs doğumlu 16 aylık bugun tam
Aktıvıtelerınızı beklıyoruz

Son düzenleme:

Evde tencere karıştırırken kullandıgımız tahka kaşık kullanılmış ve de yaratıcılıgınızagorekestıgınız keçe parcaları...
Az ve oz malzemeyle kukla yapılmış...

Bu oyun da kaşıkta yumurta tasımak...yumurtayı yere duşırdugunde ıkıye ayrılıyo ve ıçı akıyo
Bız bunu pinpon topuyla yapıyoruz...
Ama fıkır geliştirilebılır

ben de burayı takipteyim. bir ara vakit bulduğumda geriye dönüp tüm sayfalara bakıp notlarımı alacağım. sık sık görüşmek dileğiyle. sevgiler

ben de burayı takipteyim. bir ara vakit bulduğumda geriye dönüp tüm sayfalara bakıp notlarımı alacağım. sık sık görüşmek dileğiyle. sevgiler

Uzaktan bakıp kaçmayııııınnn
Ne kadar cok olursak şevkimiz okadar artar
Evet sık sık görüşelim

Uzaktan bakıp kaçmayııııınnn
Ne kadar cok olursak şevkimiz okadar artar
Evet sık sık görüşelim

sevgili ferezya; uzaktan bakıp kaçmak değil de koşturmacadan vakit bulamamak benimkisi. mesela şu anda oğlum uyuduğu için okuma fırsatı bulabiliyorum. o uyanıkken malesef böyle bir lüksüm yok. sürekli oyun ya da dışarısı koşturma halindeyiz. bizim evde öncelik her daim kuzumun. akşamları baktıkça notlarımı alıp yazmaya çalışacağım.
sevgiler

Kevser(29)
Çınar(2 yaşa 4 gün kala)
Minnak kuzu(henüz anne karnında 20. hafta)

Lafım a alınma hem takıldım hem diğer bakıp kaçanlara laf atmış oldum

Allah saglıkla tamamına erdırsın mınnakı
Ozaman çınar ıçın de dom gunu hazırlığı vardırkolay gelsın

yok alınmadım; sadece anlatmak istedim:)
iyi dileklerin için çok teşekkürler
malesef doğum günü hazırlıklarımız yok. yaşadığımız şehre yeni taşındık ve burada kimsemiz yok. benim 2 yaş doğum günü planlarım da suya düştü bu yüzden. o gün oğlumla kendimizi dışarılara atıp keyifli bir gün geçirmeyi planlıyorum. hediyelerini de aldım bir haftadır yavaş yavaş veriyorum:)

benim kızımda azra 27 mayıs doğumlu. 16sından günler alıyor..
eylülede daha nice yaşlar dilerim... (diğer bebeklerimize ve içinde benim yavruma da tabii)
montessoriye bende henüz çok yeniyim.. aynen siz gibi araştırmalar yaparak şuan devam ediyorum..
bulduğum yada kendime ait olan farklı bir uygulamam olursa mutlaka yazarım..
şuana kadar yaptıklarımız:
sürpriz kutusu
duyu balonları
aktarma çalışmaları (su ve makarna)
çöp şişe makarna dizme
makarna aktarmasını tek tabaktan alıp iki tabağa bölme
kapak eşleştirme
tuzluktan kürdan geçirme

http://www.kadinlarkulubu.com/mayis...ayis-annelerinin-montessori-uygulamalari.html
bu linkteki topiği de bizim arkadaşımız açtı.. orda da yaptıklarımızı resimleriyle ekliyoruz..
orasıda henüz yeni ama aklınızda bulunsun..
güzel paylaşımlar olması dileğiyle..

Madem bızı de takip edıyor ve yazıyosunuz etkınlıklerınızın resmını burda da gormek ısterız....
o gruptan sızı takıp edemem çunku benı aralarında gormek ısteselerdı onlar da burdan devam ederdı zaten...netıce de burası kişisel bi grup değil degıl mı adı ustunde grup ben yonetıcı de değilim sızın gıbı bı anneyım sadece..

Bugun yıne kürdan batırdık.sonra;

Makarna gecırdık ama bundan cabuk sıkıldık ve çıkıp parka gıttık.cımenlerde koşturup kuru yapraklara bastık sonrada kayıp ve sallanıp geldık.uyuyo şimdi yoruldu

Son düzenleme:

Ben bir marangoza yaptırmayı planlıyorum. En azından daha uygun bir fiyata yapılabilir diye düşünüyorum.

Ben bir marangoza yaptırmayı planlıyorum. En azından daha uygun bir fiyata yapılabilir diye düşünüyorum.

Aslında alibabadan alışverıs eden bulunsa o sıtede hersey var ve fıyatlar tr gore cok cok uygun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…