Erkek İnfertilitesi Morfoloji sorunu ve aşılama

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Arkadaşlar eşimin de morfoloji %2. Bende pcos var. 2 aşılama yapıldı tutmadı. Ancak prof.dr. dahil olmak üzere bir çok doktora eşimin sonucu gösterdiğimizde spermiyogramin tek kriterle yorumlanmadığını söylediler. Hız, miktar,morfoloji hepsi önemli değerler elbette. Ama yaşam şekli, beslenme şekli, sigara alkol tüketimi vs. de bunlar kadar önemli. Eşimin sayısı 200milyon a+b=%67 ancak baş anomalisi 97 çıktı. Sizce tek başına morfoloji bu kadar sorunken doktor tedavi uygulamaz mıydı? Hele ki özel tüp bebek kliniğinde daha fazla para getirisi olacağı bilinmesine rağmen. Bu yüzden bence doktor şayet değerlerinde bir sorun yok diyorsa ona kafayı takıp moral bozmayın. Bu süreç pozitif olmayı gerektiren bir süreç. Doktorum pcostan dolayı kilo vermem gerektiğini söyledi insülin direnci için ilaç başladı sadece bende kilo veriyorum. Önümüzdeki ay tüp bebek için tedaviye başlayacağız. Allah isteyen herkese nasip etsin bizler de yavrularımıza kavuşuruz inşallah 🤲🏻🥰

Eski testte baş 92 ,diğerleri 6 araştırma hastanesinde yaptırmıştık.Şimdiki test de baş 38 diğerleri 58 özel bi laboratuvarda yaptırdık. Farklı yerlerde yaptırdığımız için mi bu kadar farklı çıktı anlamadım açıkçası.Son yaptırdığımız yer epey detaylı ayırıyor çift baş oranı büyük baş oranını tek tek vermiş araştırma hastanesi öyle değildi.
bu kadar detaylı bakan hangi yer acaba ?
bende haziran sonundaki tahlilimizi böyle bi yerde vermek istiyorum aklımda soru işareti kalmasın

Selam kızlar benim de eşimde morfoloji ve ileri hareketlilik sorunu vardı. Bende adet düzenli, yumurtalar gelişiyor çatlıyor, amh iyi, kan ve hormonlar da gayet iyi filan. 3 kere kimyasal gebelik yaşadm. Tmm gebe kalmada da problem yok. Rahim filmi Ztn çektirdm tüpler açık, rahim temiz. Kromozom trombofoli gibi testleer derken milyarlar harcadık. Sorunun eşimde oldugna kafayı taktım. Embriyonik sürece geçemeden kayıp başlıyordu. 5 kere kruger testi çektirdim eşime. Kötü sonuclar. Ürologa git varikosel baktır dedm. Gitti dr şöle bi bakmış ağrın var mı demiş bizmki yok diyince iyisin demiş yollamış. Bnde bişiyi yok sandm. Bulundugum sehırde drlar direk tüp bebek yap dediler. 2 ayrı dr bunu diyince tmm dedm. İyi bi dr buldm fethiyede gittim tüp bebek diye. İçime kurt düştü o gün eşimi ürologa soktum bende yanında girdim. Dr baktı snde varikosel war hemen film çekelm dedi. film sonucunda 4. Seviye varikosel ve reflü çktı solda. Sağda baya bi sıvı birikmesi… Aşırı dedi doktor. Dna hasarına bakın dedi. Bu kez antalyaya gittik özel bi lab da dna hasarı baktırdık. Ve emin olduk. Eşimdeki dna hasarı tüp bebek başarısızlıklarına bile neden olacak boyuttaymış. Altına not düşmüşler; ivf başarısızlıkları, infertilite, bebek olsa bile kromozomal takip. Bnm doktor genetik danışmanlık gerektiini ve piezzo tüp bebekte şansımızın bi nebZe daha yüksek oldugunu söyledi. Tabi biZ direk eşimin varikosel ameliyatı olmasına karar verdik tüp bebekten önce. Cnku spermdeki dna hasarı devam ettiği sürece bebeğim tutsa bile hastalıklı doğabilir, kromozom fazlalıgı vs olabilir. Ztn anomali sperm döllendiği için 3 kere vücut reddettmiş kimyasala çevirmiş. Biz kadınlarn vücudu kötü bir spermi embriyoya çevirmek istemiyor. Her zaman herşeyde bir hayır vardır diyorum. Bu arada dna hasarını öğrenmeden önce aşılama tedavisine başlamıştk. Gonal kullandm 10 gün. Tedaviyi bırakmak istemedm o kdr ilerlemişlen ve amelyttn snra uzunca bi dönem iyileşmesini beklememiz gerekeblr. Bu sabah ovitrelle çatlatma iğnem oldu. Yarın akşam aşılamam gerçekleşecek. Sonra sonucu beklemeden eşim ameliyat olacak. Umutsuzum aslına bakarsanız ama yine de bi yanım inançlı ol diyor. Dilerim herkes anneliği tadar. Sonucu sizlerle de paylaşırım. Eşinizde morfoloji sorunu varsa bence derine inin. Bnmki şuan emodex ve evicap kullanıyor. Bir nebze kruger değerleri düzeldi. Ama bu varikosel ve reflü oldugu sürece sdce anlık bi tedaviden ibaret olur o ilaçlar. Kesin çözüm olmaz. Ameliyat böyle ileri vakalarda şart. Hepinize kolaylıklar diliyorum. Hakkımızda en hayırlısı olsun.

Kızlar umut olsun diye yazıyorum,Eşimin 2020 Mart'ta morfoloji %2 iken 2021 ocakta %6 oldu ve aşılama ile hamile kaldım ,pcosluyum buarada .
Ne yaptınız derseniz aslında hiçbisey sadece yemesine içmesine (çay dahil + sigarayı azaltmisti )+ hergun düzenli olarak yemesede 1 kaşık soğuk sıkım keçiboynuzu pekmezi yedi hatta 2020 de vitamin ilaçları vs kullanmıştı 2 ay sadece tüp bebek + çipli aşılama yaptırdık tüp bebekte 14 tane yumurtanın 11 i dolu ve kaliteli idi ancak sadece 2 tanesi 3.gune gitti ve negatif ile sonuçlandı özel tüp bebek merkezinde , ha buarada ileri hareket hep düşüktü ,sperm sayisida 2021 e nazaran düşüktü 2020 de görüştüğümüz drlar skotral doppler onermislerdi eşimin artık tukenmisligi ümitsizliği ile yaptırmadık ,sonra tamamen bari raporlu olsun diye devletteki haklarımızı doldurmak için üni Hastanesi'ne başvuru yaptık ve tek bir yumurtam o ay gelişti çok az ilaçla 2021 de üniversite hastanesinde normal aşılama ile nasip oldu . İnşallah sizlere de nasip olur

Son düzenleme:
Arkadaşlar eşimin de morfoloji %2. Bende pcos var. 2 aşılama yapıldı tutmadı. Ancak prof.dr. dahil olmak üzere bir çok doktora eşimin sonucu gösterdiğimizde spermiyogramin tek kriterle yorumlanmadığını söylediler. Hız, miktar,morfoloji hepsi önemli değerler elbette. Ama yaşam şekli, beslenme şekli, sigara alkol tüketimi vs. de bunlar kadar önemli. Eşimin sayısı 200milyon a+b=%67 ancak baş anomalisi 97 çıktı. Sizce tek başına morfoloji bu kadar sorunken doktor tedavi uygulamaz mıydı? Hele ki özel tüp bebek kliniğinde daha fazla para getirisi olacağı bilinmesine rağmen. Bu yüzden bence doktor şayet değerlerinde bir sorun yok diyorsa ona kafayı takıp moral bozmayın. Bu süreç pozitif olmayı gerektiren bir süreç. Doktorum pcostan dolayı kilo vermem gerektiğini söyledi insülin direnci için ilaç başladı sadece bende kilo veriyorum. Önümüzdeki ay tüp bebek için tedaviye başlayacağız. Allah isteyen herkese nasip etsin bizler de yavrularımıza kavuşuruz inşallah 🤲🏻🥰
Bas anolomisi kac olmali

Bas anolomisi kac olmali
Öyle zorunlu bir sınır olduğunu sanmıyorum. Olsaydı ona yönelik tedavi vs uygulanırdı diye düşünüyorum. Her hasta kendine özel. Tüp bebek aşamasında da bilirsiniz her hastaya, hastanın sorununa yönelik tedavi protokolü uygulanır. Benim troidim yok ya da çikolata kistim. Ama A kişisinde var diye bana troid ilacı başlanmıyor mesela. Onun için genel ibareleri bırakın. Doktorunuza güvenin şayet güvenmiyorsanız içinize sinen bir doktora görünün naçizane tavsiyem bu. Bir de öğrenmek güzel şey elbette ama bu internet alemi bilgi çöplüğü dolu malesef. Ben işi ehline bırakmayı tercih ettim. Ben mühendisim nasıl gelip doktor bey/hanım bana işimi öğretmiyorsa bende onlara aksi bişey söyleyemem. Size böyle söylüyorum ama genel konuşuyorum lütfen yanlış anlamayın. Bende önceleri herşeyi internette aratıp kafama takardım. Dertsiz başıma dert edinirdim. Ama artık bıraktım çünkü elime stresten başka bişey geçmiyor tedavi de yapamıyorum kendi kendime sonuçta. Biraz çaba biraz tevekkül Allah kısmet ederse olur elbette vaktinde. Çocukla ilgili hasreti olan herkese Rabbim nasip etsin inşallah 🤲🏻🥰

Morfoloji birimde %2 di. Emodex kullandık 2.kutu bitince test yaptırdık 4 e yükselmiş.Sayı 2 kat artmış sadece hız aynı kalmış
Bizimde ilk testimizde morfoloji %4 tü pharmaton verdi dün yeni bi test yaptırdık morfoloji %7 olmuş bizede emodex verdi daha almadık siz fayda gördünüz mü sperm sayısı ve ileri hız hareketi içinde işe yaradı mı

Emodex önceki test 60 milyondu. Emodex sonrası 261 milyon oldu. İleri hıza hiçbir katkısı olmamış ileri hız yüzde 32 Emodex önceki değerimiz daha iyiydi. Morfoloji 2 iken 4 olmuştu.Sizin morfoloji değeriniz gayet iyi aslında sıkıntı hız ve sayı mı ?

Emodex önceki test 60 milyondu. Emodex sonrası 261 milyon oldu. İleri hıza hiçbir katkısı olmamış ileri hız yüzde 32 Emodex önceki değerimiz daha iyiydi. Morfoloji 2 iken 4 olmuştu.Sizin morfoloji değeriniz gayet iyi aslında sıkıntı hız ve sayı mı ?
Sıkıntı ileri hız hareketi düşük birde sayı Mart ayında 178 milyondu Mayıs ayında 120 milyona düşmüş ama Mart ayında morfoloji %4 ken Mayıs ayında %7 ye çıkmış ileri hareket hızı Mart ayında 17 yken Mayıs ayında 20 e yükselmiş sadece

Sıkıntı ileri hız hareketi düşük birde sayı Mart ayında 178 milyondu Mayıs ayında 120 milyona düşmüş ama Mart ayında morfoloji %4 ken Mayıs ayında %7 ye çıkmış ileri hareket hızı Mart ayında 17 yken Mayıs ayında 20 e yükselmiş sadece
İleri hız dışında değerleriniz gayet iyi.Ne zamandır deniyoruz ?

X