muhabbet kuşumun neyi var yardım edin cok üzülüyorum.

canım çok sevindim durumu iyi değil mi kuşunun şimdi?? inan hiçkimsenin alt tarafı bir kuş diye abartmaya asla hakkı yok bilmeyen anlamaz bu bağlılığı.. benim kuşum yuvadan çıkalı 1 hafta oluyor dayımın çiftliği var onu ordan aldık ona şimdiden o kadar bağlandım ki resmen evde havam değişti..

erkek ve yavru olduğu için elime hemen geldi ve çok uysal canım benim :nazar: hayvan sevgisi bambaşka birşey inan seni çok iyi anlıyorum inşallah eski sağlığından çok daha iyi olur kuşun canım... maşallah fotoğraftakiyse eğer çok güzelmiş :nazar:

benimki geçen gün altını değiştirirken kaçtı bu yüzden senin acını anlıyorum. Onu kaybetmeye asla dayanamam şimdiden nasl alıştım biliyormusun ve sonra bir mucize gerçekleşti benim artık ağlamaktan gözümde yaş kalmamıştı ki tam 4 saat sonra ümidi kestiğim sırada onun ötüşünü duydum ve karşı evin çatısına kondu bi baktm ordan aşağıya bakıyor.. sonra kafesini uzattım onun olduğu yere doğru hemen tanıdı bitanem aşağıya doğru uçtu kafesine soktuk sonra :KK43:

çok sevdiğimiz şeyleri Allah mutlaka bize bağışlıyor canım ben buna bir kez daha inandım bu olay ile... inşallah uzun yıllar ömürlü olur kuşlarımız... :)
evet fotograftakı kendisi :)çok şükür iyi aynı eski halinde suan sağlıgı hersey normal. bembeyaz baska rengı yok ben öyle almak ıstıyodum kuscuda 2 haftalık bak beyaz bu var dıyınce almıstık.kız bnımkısı ama bızım kus salondan baska bıe yere gıtmez.yazın koskoca balkonun kapısı acık duruyoruz balkon kapalı camlarını acıyoruz sonuna kadar hıc cıkmadı balkona salon dısına cıkarmaya calısıyorum bazen korıdora fılan hemen gerı salona ucuyo.orayı tanıyo ya yabancı göruo sanırım dıer yerlerı o konuda ıcım cok rahat.tek sorunum bıze gelen 5- 6 yas arası cocuklar kusu bı rahat bırakmıyolar kafesteyse bıde.korkuyo oda tabı bnde hemen kusu dısarı cıkartıyorum yuksek yerlere konuyo öyle rahat edıyorum.yoksa kafesteyken mısafıre su getırıcem kusu bırakıp gıdemıyorum ya kusa bısey yaparsa bu cocuk dıye.o yuzden eve cocuklu mısafır geldımı daha dıkkat edıyorum kusa.

evet fotograftakı kendisi :)çok şükür iyi aynı eski halinde suan sağlıgı hersey normal. bembeyaz baska rengı yok ben öyle almak ıstıyodum kuscuda 2 haftalık bak beyaz bu var dıyınce almıstık.kız bnımkısı ama bızım kus salondan baska bıe yere gıtmez.yazın koskoca balkonun kapısı acık duruyoruz balkon kapalı camlarını acıyoruz sonuna kadar hıc cıkmadı balkona salon dısına cıkarmaya calısıyorum bazen korıdora fılan hemen gerı salona ucuyo.orayı tanıyo ya yabancı göruo sanırım dıer yerlerı o konuda ıcım cok rahat.tek sorunum bıze gelen 5- 6 yas arası cocuklar kusu bı rahat bırakmıyolar kafesteyse bıde.korkuyo oda tabı bnde hemen kusu dısarı cıkartıyorum yuksek yerlere konuyo öyle rahat edıyorum.yoksa kafesteyken mısafıre su getırıcem kusu bırakıp gıdemıyorum ya kusa bısey yaparsa bu cocuk dıye.o yuzden eve cocuklu mısafır geldımı daha dıkkat edıyorum kusa.

insan bi kere ya ona birşey olursa korkusunu hissedince üzerine daha çok düşüyor değil mi?? ben de çok şanslıymışım ki bebişim geri döndü... şimdi onun değerini çok daha iyi anlıyorum sürekli ilgileniyorum onunla... Allah başımızdan eksik etmesin küçük kuşlarımızı... bu da benim bebişim işte :

$bebişşş.jpg
:nazar: :nazar:

insan bi kere ya ona birşey olursa korkusunu hissedince üzerine daha çok düşüyor değil mi?? ben de çok şanslıymışım ki bebişim geri döndü... şimdi onun değerini çok daha iyi anlıyorum sürekli ilgileniyorum onunla... Allah başımızdan eksik etmesin küçük kuşlarımızı... bu da benim bebişim işte :

Eki Görüntüle 776922
:nazar: :nazar:

aynen aynen.masallah senınkıde cok tatlıymış.evet senınkıde ayrı bı durum gıtsın gezsın aksama eve gelsin :) daha önce yıllar öncesı benımde böyle kacıp gerı gelen kusum vardı sabah gıdıp aksam gelmıstı cok kucuktum o zamanlar kafes elımde sokaklarda aramıstım onu sonra kendı gelmıstı oda cok tatlıydı ama ömru bıtıp öldugunde cok aglamıstım bahceye mezar bıle yaptım ona dua okuyodum hergun.bızımkıler kaç yıl daha kus ıstemedıler eve ben cok uzuldugum için sonra bu sene ben cok ısrar edınce uzulmek yok ama en fazla 7-8 yıl yasıcak artık yasında buyuk bunun bilincindesindir herhalde dediler evet evet dedim ama yine üzülürüm.bı hasta oldu dıye gizli gizli agladım ne kadar cok.dua edıyorum ben ona her gece oda benı nasl dınlıo öyle bakıyo bana allahım senı korusun sana saglıklı ve cok uzun ömurler versın senı cok sevıyorum bı tanem benım ıyı geceler ısıgı kapatcam karanlık olcak korkma tamam mı dıye konusuyorum onunla uyumadan ısıgı tam kapatıyorum ondan bı ses geılıyo böyle öter gıbı ama ötme sesı degıl.değişik bi ses.senın kusra allahın sana hedıyesı resmen o.ıyıkı bı kedıye kurban gıtmemıs.allah korumus.

Canım bencede veterinere gotur kesınlıkle sen kuşçunun dedgıne kesınlıkle bakmaa onlar kendı çıkarlarını düşünüyorlar hepsıı..Bende cok hayvan beslemısımdır.Ama en uzulduugum sey tavşanımın gozumun onunde ellerımde ölmesidir.Ondan sonra yemın ettim bır daha asla bı hayvan beslemedım....Bende tavsan muhabbet kusu 3 tane, kedı ,ördek beslemıstım..

aynen aynen.masallah senınkıde cok tatlıymış.evet senınkıde ayrı bı durum gıtsın gezsın aksama eve gelsin :) daha önce yıllar öncesı benımde böyle kacıp gerı gelen kusum vardı sabah gıdıp aksam gelmıstı cok kucuktum o zamanlar kafes elımde sokaklarda aramıstım onu sonra kendı gelmıstı oda cok tatlıydı ama ömru bıtıp öldugunde cok aglamıstım bahceye mezar bıle yaptım ona dua okuyodum hergun.bızımkıler kaç yıl daha kus ıstemedıler eve ben cok uzuldugum için sonra bu sene ben cok ısrar edınce uzulmek yok ama en fazla 7-8 yıl yasıcak artık yasında buyuk bunun bilincindesindir herhalde dediler evet evet dedim ama yine üzülürüm.bı hasta oldu dıye gizli gizli agladım ne kadar cok.dua edıyorum ben ona her gece oda benı nasl dınlıo öyle bakıyo bana allahım senı korusun sana saglıklı ve cok uzun ömurler versın senı cok sevıyorum bı tanem benım ıyı geceler ısıgı kapatcam karanlık olcak korkma tamam mı dıye konusuyorum onunla uyumadan ısıgı tam kapatıyorum ondan bı ses geılıyo böyle öter gıbı ama ötme sesı degıl.değişik bi ses.senın kusra allahın sana hedıyesı resmen o.ıyıkı bı kedıye kurban gıtmemıs.allah korumus.

aynen öyle canım o allahın hediyesi bana gerçekten ben de senin gibi düşündüm benim kısmetimmiş bu minik kuş :nazar: bir de onları sevelim ilgilenelim tabiki fakat çok bağlanmayalım cnm tamam çok tatlılar, ailemizden biri gibi oluyorlar ama nihayetinde kuş sonuçta ömürleri bizimle olmaya yetmez maalesef :KK43: kendimizi her duruma hazırlamak lazım... :KK43:

aynen öyle canım o allahın hediyesi bana gerçekten ben de senin gibi düşündüm benim kısmetimmiş bu minik kuş :nazar: bir de onları sevelim ilgilenelim tabiki fakat çok bağlanmayalım cnm tamam çok tatlılar, ailemizden biri gibi oluyorlar ama nihayetinde kuş sonuçta ömürleri bizimle olmaya yetmez maalesef :KK43: kendimizi her duruma hazırlamak lazım... :KK43:
haklısın.yasayabılcegı en uzun sure yasar ınsallah bı arkadasımın kusu 14 sene yasamıs.ınsallah bızımkılerde öyle olur.

aa 14 senemi? bi muhabbet kuşu için fazla bile sayılır aslında en sağlıklısı bile en fazla 10 sene diyorlar :KK43: inşallah canım uzun ömürlü olsunlar... :nazar:

çok geçmiş olsun,iyi olmasına çok sevindim :) benim de maviş bi kuşum var bir yaşında ,hiç kafesine girmiyo inanır mısınız :) bizimle beraber yaşıyor,yemeği bizimle yiyor koltukta uyuyor hatta uyuma şekli de çok garip yüzüstü yere yatıyor :) normal bir muhabbet kuşu olmaktan çıktı :) şu an benimle beraber bodrumda tatilde hatta dayanamadık bunca yolu onla beraber geldik :) bir konuşuyor ki anlatamam benimle yarışıyor en son Atatürk demeyi öğrettik :) nazar değmesin kuşlarımıza:nazar: hayvan sevgisi bir farklıymış:KK9:

benimki de 12 sene yaşamıştı...
yeşillik olarak sadece marul verin bence o da haftada bir, birazcık yemesine izin verin. onun dışında kum ve kendi mamasından başka bir şey asla yedirmeyin. bizimki de pirinç filan yiyordu ama yedirmemeye çalışıyorduk mümkün olduğunca. allah uzun ömürler versin bebişlere :)

çok geçmiş olsun,iyi olmasına çok sevindim :) benim de maviş bi kuşum var bir yaşında ,hiç kafesine girmiyo inanır mısınız :) bizimle beraber yaşıyor,yemeği bizimle yiyor koltukta uyuyor hatta uyuma şekli de çok garip yüzüstü yere yatıyor :) normal bir muhabbet kuşu olmaktan çıktı :) şu an benimle beraber bodrumda tatilde hatta dayanamadık bunca yolu onla beraber geldik :) bir konuşuyor ki anlatamam benimle yarışıyor en son Atatürk demeyi öğrettik :) nazar değmesin kuşlarımıza:nazar: hayvan sevgisi bir farklıymış:KK9:

nasıl konusturuyosun ben bır ıkı kelıme ögreteyım dedım benı dınledı dınledı konusmaya clıstıkca stres oluyodu kızıp kızıp duruyodu bende en son ona öpücük atmasını ögrettım sımdı hep öpücük atar bana.böyle yaylna yaylana öpücük atıyo o sesı cıkartmak ıcın nasıl ugrasıyo canım benım ama konusturamadım stres olmasın dıye.bıde erkekmı senın kus.

yeşillik olarak sadece marul verin bence o da haftada bir, birazcık yemesine izin verin. onun dışında kum ve kendi mamasından başka bir şey asla yedirmeyin. bizimki de pirinç filan yiyordu ama yedirmemeye çalışıyorduk mümkün olduğunca. allah uzun ömürler versin bebişlere :)

amin saol cnım :) benımkı ekım gıbı bır yasına gırcek daha :)

evet erkek . yavru olduğundan kolay öğrendi sanırım.gerçi yeni öğrettiklerimizi de öğreniyor. göğsüme koyuyorum konuşuyorum onunla bazı kelimeleri tekrarlıyorum.

benim cok sevdiğim bana geleli daha 8 ay olan ve muhtemelen 10 aylık olan bir muhabbet kusum var.o benım herseyım.abartma bı kus dıyen olabılır ama öyle değil.cok cana yakın bildiginiz insan özelliklerinde bir tip.bırıne gıtmeden önce yuzune bakar tanımıyosa asla gitmez.camlar acık durur dısarı cıkmaz sadece salonda durur.genelde hep benım omzumda dizimde .sadece bana kafasını kasıtır.gece bıle bırlıkte uyuyoruz sabah erken saatlerde ötmesın dıye kusu kafesıyle odama alıyorum.odam karanlık biraz 6 da otuyo normalde uyuyamıyorum dıye alıyorum odama aksamdan.öglen 12 gıbı uyanıyorum oda benımle uyanıyo.bazen mesela 11 de kalksam onu kafesıyle alıp salona götursem esnıyo uyumaya calısıyo.her gece 5- 10 dkda bır bana opucuk atıyo gece bende ıona opucuk atıyorum öyle uyuyoz.bakıyorum ses vermıyo uyumus dıyorm.bayram dolayısıylada 2 gundur gece 3 gıbı yatıyoruz sabah 8 gıbı kalkıyoruz.dolayısıyla uyku dengesi bozuldu.her dk yanındayım onun.gezmeye gıtcegım zaman ınternette arastırırken bulmustum.ben gıdıyorum ama gelcem demenız gerekıyomus yoksa onu terkettıgınızı düşünüp depresyona giriyolarmıs.bugunde dısarı cıktım arkadasımla gezeyım dedm.aynen söyledım her zamankı gıbı pamugum ben gıdıyorum gelıcem tamammı senı sevıyorum dedım oda her zamankı gibi öpücük attı bana.eve geldım kusta bır durgunluk annem dedı butun gun uyudu vıtrının ustnde saymıs annemde 34 kısı gelmıs mısafır bıze.kus vıtrının ustunde uyuyp durmus sessızmıs hıc ötmemıs normalde cok öten bır kuş o.ben geldım eve aksam beni gördü uctu dizime kondu.böyle öpücük atıcak gibi yaptı bi baktım agzından bişey cıktı bu ne dıye bakarken devamlı bıseyler cıktı agzından ınceledım yem o cıkanları bır araya getırsem kı avucumu tuttup avucuma cıkardı agzından fındık tanesı buyuklugunde .sonra dıger elımle aldım kusu kafesının ustune koydum.yıkadım ellerimi sabunla guzelce. baktım kafese ıshalde olmus.ve sureklı uyuyo.netten arastırdım tümor belirtisi seker hastalıgı vb hastalıklar mantar hastalıgı yada es ıstedıgını gösterır dıyo.veterınere götursem guvenemıyorumda .genelde veterınerlerın verdıgı ılaclar bı ıse yaramaz demıstı kusu veren kuscu adam.belki içinizde bu durumu yasayanlar bana yardım edebılır o kustugundan berı cok agladım ya ölürse diye korkuyorum.neden böyle oldu.

Canım senı cok ıyı anlıyorum.bence hayvan sevgısı bambaşka.kımse bunun hakkında ılerı gerı konusamaz zaten.benmde sultan papaganım var.ve sana sunu soylıyım cogu veterınerın kusların hastalıkları hakkında bılgılerı yok malesef.ama sen yıne de ıcın rahat olsun dıye gotur.ve sana tavsıyem bı yumurtayı haşla yarısını sadece rendele ayrıca cok az havuc rendele.yıne ıcıne aynı olcekte mısır unu.bunu kucuk cay kasıgıyla yedır.ben daha once muhabbet de baktım.yerler yanı sıkıntı olmaz.ılk baş ık mık yapar ama elınden bsy yemeye alısıksa yer.ve suyuna vıtamın kat.suluguna 5 damla kat kı fazlası ısal yapar.vucudunun drencı dusuktur belkı o yuzden yumurta ınanılmaz vıtramın verır.benım tahmınımce sankı bu üşütmüs cereyanda kalmış.bu kuslar için ölüm demek.cereyenda kalan kuş halsizleşir hareketleri durgunlaşır.eger cereyansa sebebı malesef ölüyorlar.umarım yardımcı olabılrıım..ama dedıgım gıbı kesınlıkle uzman bır veterınere gotur.hatta ben bugun sorayım sana burdan yıne yazarım arkadasım

Canım senı cok ıyı anlıyorum.bence hayvan sevgısı bambaşka.kımse bunun hakkında ılerı gerı konusamaz zaten.benmde sultan papaganım var.ve sana sunu soylıyım cogu veterınerın kusların hastalıkları hakkında bılgılerı yok malesef.ama sen yıne de ıcın rahat olsun dıye gotur.ve sana tavsıyem bı yumurtayı haşla yarısını sadece rendele ayrıca cok az havuc rendele.yıne ıcıne aynı olcekte mısır unu.bunu kucuk cay kasıgıyla yedır.ben daha once muhabbet de baktım.yerler yanı sıkıntı olmaz.ılk baş ık mık yapar ama elınden bsy yemeye alısıksa yer.ve suyuna vıtamın kat.suluguna 5 damla kat kı fazlası ısal yapar.vucudunun drencı dusuktur belkı o yuzden yumurta ınanılmaz vıtramın verır.benım tahmınımce sankı bu üşütmüs cereyanda kalmış.bu kuslar için ölüm demek.cereyenda kalan kuş halsizleşir hareketleri durgunlaşır.eger cereyansa sebebı malesef ölüyorlar.umarım yardımcı olabılrıım..ama dedıgım gıbı kesınlıkle uzman bır veterınere gotur.hatta ben bugun sorayım sana burdan yıne yazarım arkadasım

çok saol ne guzel seyler yazmıssın.ama benım kusum ıyıleşti ılk msjımı okuyunca yazmıssın sanırım .dıger mesjlarda yazmıstım.suan eskısındende hareketlı dıyebılırım.ıshalı kusmasıda olmadı bı daha:)

Canim gecmis olsun insallah bi daha hastalanmaz kusun.
Benim de var oglusum cok seviyorum ona daha 8 aylik:)
Muhabbet kusu bambaska bi sevdaymis..
Surekli acik kafesi evde cocuk falan olmadigi icin..
Maydonoz ve cikolata asla verme cajnim bir de ananas..
Cok arastirdim ben..
Suyuna sik sik elma sirkesi koy...
İspanak pancar faydali sebze ve meyvelerden yedir...
Kum konusunu zaten onermisler arkadaslar..
Yasini gecince ona es almani tavsiye ederim oyle okumustum ...
Kusunu da goturuyorsun kuscuda kimle anlasirsa onu aliyosun arkadas olarak:KK66:
ins uzun omurlu olur bebisin canim...

amin inşallah uzun ömürlü olsunlar benimkinin de adı bebiş bu arada :KK16: :KK16: ben daha marul vermedm çünkü çok küçük daha yem bile yeni yeni yiyor kuşummm :-)

Son düzenleme:
X