Muhafazakarların değer tartışması

Türkiyede yapılan istatik araştırmalarına göre boşanmaların en büyük sebeplerinden biri ekonomik diğeride aldatma olayı imiş. Günümüz koşullarında aile geçindirmek zorlaştı. Günümüz erkekleride evlilik yapmak istemiyor. Aile sorumluluğu, çocuk sorumluluğu almak istemiyorlar. kolaycılığa kaçıyorlar ya da mecbur kalıyor bazıları böyle yaşamaya.. Böyle yaşaya yaşaya bir bakmış yaşam biçimi olmuş artık. Şimdi internet, cep telefonu falan teknoloji çağındayız. Haliyle aldatmakta daha kolay oluyor..

mune'cim dedimya erkek bir şekilde yolunu buluyor ona toplum tarafından yüklenilen misyon çok farklı,hangimiz şahitlit etmedik ki buna..

Bir kız çocugu büyütüyorum..Ona ilk diyecegim şey herzaman okuyup ayaklarının üzerinde durması olacaktır..

Ayrıca aile kavramının kutsallıgını da ögretecegim..Feminist olmasını istemem asla..Hayatı bu tip acı tecrübelerle ögrenmesini bir anne olarak asla istemem..

Ama kız çocugu çok daha farklı mune çok..Çünkü istesen de istemesende o misyon sana çoktan yüklendi..

o da nedir biliyor musun ?

Kendini korumak..Çünkü dünya çok kötü.

Bacım pat diye çıkmak zorunda kaldım, ancak görebildim cevabını:KK9:

Benimde kızım var biliyorsun, boyumu geçti sıpa:)))
Yine bir yere kadar katılıyorum ama aile kurmak, aile kavramı eğer kadın erkek aynı sevgi, saygı, fedakarlığı gösteriyor, birbirlerinin haklarını çiğnemiyorsa güzeldir, tek taraflı olmaz, olmamalı, karşısına çıkan erkekler ezip çiğneyecekse, saygı sevgi göstermeyip eve kapatacağı, hertürlü eziyeti hak göreceği bir varlık olarak görecekse kızımı, varsın feminist olsun.

Türkiye gerçeklerini, Türkiye'de aile kavramını masaya yatırırsak sınıfta kalırız, muhafazakar, ki bu kavrama sende bende gireriz, muhafazakarlık giyimle ilgili değildir çünkü kendini muhafazakar nitelendiren, nerdeyse her lafı geldiğinde elhamdülillah müslümanım diyen erkekler daha söz nişan döneminde başlıyor kızları ezmeye.

Türkiye'de kaç erkek kıza düğünde takılan altınları, dini nikahta belirlenen mehiri veriyor boşanırken, kadın evde işte çalışıp tüm parasını kocasına verirken, evinde ev kadınlığı, çocuklarının analık vazifelerini yerine getirip kayınvalide, kayınpedere hürmet ederken kaç kadın döve döve sokağa atılıyor, dinimizde var mı kadını sokağa atmak, namusuna sahip çıkan kadını üstüyle başıyla döve döve sokaklarda sürüklemek, kızlar mehirlerini bir kenara bırak çeyizlerini bile alamıyor, madem o kadar önem veriyoruz aile kavramına, neden o süper muhteşem insanlar kadın dava açmadan vermiyor kadının hakkını?

3-5 marjinal zengin ailelerin evlilikleri kriter alınıp ayyy bizim kadınlarımızda gak diyen kocayı guk diye boşuyor denmesin, ülkenin en az %70'lik kesimi bizler gibi aileler, belli kurallarda yetişmiş, aile birliği aşılanmış, kadın dediğin koca evinden mezara gider mantığıyla büyütülmüş.

Gel gör ki kadın olarak kıymetimiz yok, işin dini boyutunu düşünüpte Allah'tan korkanda yok, vur kadının ağzına burnuna, sen döv, anan baban dövsün, kadını çıplak ayak pijamalarla sokağa at, sonra elhamdülillah müslümanım, be hey gafil okudun mu ne yazıyor Kuran'da, mehir nedir niye belirlenir biliyor musun? Yok bilmez, bilirde belki, işine gelmez.
Bu hikayelerle dolu Türkiye, gidin mahkeme salonlarına, Etiler Nişantaşı değil, şöyle Ümraniye, Sultanbeyli adliyelerine gidinde görün orda adliye de bile tehdit edilen kadınları.

Bunlara niye vurgu yapmıyor Dilipak, buyur bdv, çoğunun eşi kayınvalide kayınpederi oruç tutan, namaz kılan insanlar, benim bildiğim kadın Allah'ın emaneti olarak görülüp incitilmemeli, ben kızıma sevgiyi, saygıyı, ailenin önemini öğretirim de karşıdakine öğretilmemiş, hadi öğretilmemiş Allah'ın evliliğe bakış açısını lütfedip okumamışsa kusura bakmasınlar ben kızımı yedirmem.

Neymiş kadın öyleymiş böyleymiş, pehhh kadına olması gereken itibarını versinler, onlar hürmeti de, saygıyı da kusur etmez merak etmesinler.

Ne çok yazmışım yine:))) sana değil lafım sakın bu mune ne dedi deme:)))böyle cırt pırt kadına laf edilince bana geliyorlar:))))
Erkeklerin kadını dile dolamalarını sevemedim birtürlü.

Sonra hocalar diyor ki siz kuran'ı anlayamazsınız neden anlamayalım ? Elmalıyı açar okursun tabi kadının haklarını öğrenmesi işlerine gelmiyor ,ben geri zekalımıyım ,neden anlamıyacağım bizim anlayacağımız derecede yazılmış
hoca ,ben senin yobaz yorumunu istemiyorum , orada ne yazıyorsa onu okuyacağım, ayrıca senin elini,ayağını öpmeyeceğim kula kuluk yapmayacağım hür irademi
sana teslim etmiyeceğim, kirletmenede izin vermiyeceğim

Bacım pat diye çıkmak zorunda kaldım, ancak görebildim cevabını:KK9:

Benimde kızım var biliyorsun, boyumu geçti sıpa:)))
Yine bir yere kadar katılıyorum ama aile kurmak, aile kavramı eğer kadın erkek aynı sevgi, saygı, fedakarlığı gösteriyor, birbirlerinin haklarını çiğnemiyorsa güzeldir, tek taraflı olmaz, olmamalı, karşısına çıkan erkekler ezip çiğneyecekse, saygı sevgi göstermeyip eve kapatacağı, hertürlü eziyeti hak göreceği bir varlık olarak görecekse kızımı, varsın feminist olsun.

Türkiye gerçeklerini, Türkiye'de aile kavramını masaya yatırırsak sınıfta kalırız, muhafazakar, ki bu kavrama sende bende gireriz, muhafazakarlık giyimle ilgili değildir çünkü kendini muhafazakar nitelendiren, nerdeyse her lafı geldiğinde elhamdülillah müslümanım diyen erkekler daha söz nişan döneminde başlıyor kızları ezmeye.

Türkiye'de kaç erkek kıza düğünde takılan altınları, dini nikahta belirlenen mehiri veriyor boşanırken, kadın evde işte çalışıp tüm parasını kocasına verirken, evinde ev kadınlığı, çocuklarının analık vazifelerini yerine getirip kayınvalide, kayınpedere hürmet ederken kaç kadın döve döve sokağa atılıyor, dinimizde var mı kadını sokağa atmak, namusuna sahip çıkan kadını üstüyle başıyla döve döve sokaklarda sürüklemek, kızlar mehirlerini bir kenara bırak çeyizlerini bile alamıyor, madem o kadar önem veriyoruz aile kavramına, neden o süper muhteşem insanlar kadın dava açmadan vermiyor kadının hakkını?

3-5 marjinal zengin ailelerin evlilikleri kriter alınıp ayyy bizim kadınlarımızda gak diyen kocayı guk diye boşuyor denmesin, ülkenin en az %70'lik kesimi bizler gibi aileler, belli kurallarda yetişmiş, aile birliği aşılanmış, kadın dediğin koca evinden mezara gider mantığıyla büyütülmüş.

Gel gör ki kadın olarak kıymetimiz yok, işin dini boyutunu düşünüpte Allah'tan korkanda yok, vur kadının ağzına burnuna, sen döv, anan baban dövsün, kadını çıplak ayak pijamalarla sokağa at, sonra elhamdülillah müslümanım, be hey gafil okudun mu ne yazıyor Kuran'da, mehir nedir niye belirlenir biliyor musun? Yok bilmez, bilirde belki, işine gelmez.
Bu hikayelerle dolu Türkiye, gidin mahkeme salonlarına, Etiler Nişantaşı değil, şöyle Ümraniye, Sultanbeyli adliyelerine gidinde görün orda adliye de bile tehdit edilen kadınları.

Bunlara niye vurgu yapmıyor Dilipak, buyur bdv, çoğunun eşi kayınvalide kayınpederi oruç tutan, namaz kılan insanlar, benim bildiğim kadın Allah'ın emaneti olarak görülüp incitilmemeli, ben kızıma sevgiyi, saygıyı, ailenin önemini öğretirim de karşıdakine öğretilmemiş, hadi öğretilmemiş Allah'ın evliliğe bakış açısını lütfedip okumamışsa kusura bakmasınlar ben kızımı yedirmem.

Neymiş kadın öyleymiş böyleymiş, pehhh kadına olması gereken itibarını versinler, onlar hürmeti de, saygıyı da kusur etmez merak etmesinler.

Ne çok yazmışım yine:))) sana değil lafım sakın bu mune ne dedi deme:)))böyle cırt pırt kadına laf edilince bana geliyorlar:))))
Erkeklerin kadını dile dolamalarını sevemedim birtürlü.
Beğenemedim yine.....sanırım kadınlar nafakadan hak talep edemesin diye öldürülüyor

Beğenemedim yine.....sanırım kadınlar nafakadan hak talep edemesin diye öldürülüyor

Pepe,
ben lafa gelince müslümanlıktan bahsedip İslamiyette aile şöyle olmalı, kadın böyle davranmalı deyip uygulamaya gelince cahiliye dönemini yaşatanlardan haz etmiyorum, nerdeyse diri diri toprağa gömecekler, aile birliği sarsılıyormuş, kadın öyle olmalıymış, gençlik yoldan çıkmış, kabahatlisi kim? Yıllarca dini, Kuran'ı siz anlamazsınız dediler, insanlar kutsal kitaplarını yatak odasında baş ucunda temiz bir çantaya koyup duvardaki çiviye astı, adına din uleması denilenlerin bazılarını tenzih ederim, evlilik, beşeri hayat ilişkilerimiz nasıl olmalı anlatmak yerine tavuk, horoz kurban edilir mi'yi tartıştılar.

Hadi insanlar okuması gerekirken okumadı, neden bilgilendirmedi dini alimler, ilahiyatçılar onca yıl boşa mı dirsek çürüttü, tv niye var, kaynana gelin yarışmaları, biri bizi evlendirsin programları için mi? Kusura bakmasınlar ama böyle programlarla insanları tv'ye bağımlı, öğretici hiçbir yayınlamadan uyuşturdular.

Müslümanım diyen dinini tam öğrenememişse işte çıkar bir müslüman ülke kadın zina yaparsa recm yapılır der, kadını taşlar, diğeri namus bu deyip kadını sokak ortasında vurur, bir başkası kadının hiçbir suçu günahı yokken sokağa atar, çocuğunu göstermez sonra sakalını ovuşturarak müslümanım çok şükür der.

Konya Üniversitesinde yaşananlar sonrası mı akıllarına geldi değerler, yıllar yılı neler neler yaşandı, evli veya bekar önemsemeden takıntı yaptığı kadını kaçıranlar yok mu bu ülkede?
Ya dağa kaldırırım lafı neden türedi? Birine kafayı taktı mı hemen karısını, kızını kaçırıp dağa kaldırdık diyenler var bu ülkede.

Şu ülkede kütüphane, spor salonları, hobi evlerinden çok kahvehane var, metrekare başına 10 kahve düşer nerdeyse, gençlik hepsi üni okumuyor ki, bir kısmı çocuk yaşta çalışmaya başlıyor, okuyanlarda iş bulamamışsa haftasonu tek eğlenceleri kahveye gidip 2 okey çevirip futbol maçı seyretmek, ne yapmışlar gençleri eğitmek için.

Yani kısaca önce aile, gençlik, insani ilişkilerimizle ilgili dejenere edebildikleri kadar edip sonra da ne oluyor bu gençliğe, aile kutsiyeti kalmadı demek abesle iştigaldir.

Okuyan kızlar ev hanımı olmak,anne olmak istemiyormuş.İstemezse istemesin kime ne?Herkes evlenmek zorunda değil,herkes çocuk doğurmak zorunda değil,herkesin kumaşında annelik yok,bunu hep söylüyorum dünya nüfusu olmuş zaten 7 milyar,bırakın da insanların ürememe hakkı kendilerinde saklı kalsın artık.
Yozlaşmaya gelince,evet toplumsal yapıda belli bir yozlaşma mevcut ama önceden herşey çok mu düzgündü?Şimdi yaşanan birçok şey eskiden de yaşanıyordu ama şimdi daha aleni sadece.
Günümüzde 14 yaşında kızlar erkek arkadaşlarından hamile kalıyor,e eskiden de eşlerinden hamile kalıyormuş.Sorun 14 yaşında kızın hamile kalması mı yoksa kimden hamile kaldığı mı?"Henüz girmiş 13-14 yaşına..." diye şarkılarımız türkülerimiz var bizim be!Alenen pedofili,ama o zamanlar örf adet öyleymiş diye normal geliyor dimi?
Mesela benim büyük anneannem,kocası savaşta şehit olunca 14 yaşında dul kalmış,sonra psikopatın biri bunu kaçırmış filan,bir sürü olaylar işte.Günümüzde yaşananları hiç aratmıyor esasen değil mi?
Geçen gün bir tanıdık anlatıyordu,dedesi gözüne kestirdiği beğendiği kadını kaçırırmış 10 tane karısı varmış filan diye...
Eskiden erkekler 3-4 eş alıyormuş.Şimdikiler metres tutuyor,biraz daha işi kılıfına uydurmak isteyen bir de imam nikahı kıyıyor.
Velhasıl demem o ki,toplumda sonradan oluşan bir yozlaşma yok aslında,herşey önceden var olan yozluğun devamı niteliğinde.

Evlilik ve aile kavramına geri dönecek olursak eğer,herşeyden önce "kadınlar artık oküyür,çalışıyür,çocuk doğurmak istemiyür" diye kadını suçlamak yerine erkekler kendi zihniyetlerini değiştirmeli mesela.Kadını evde oturup çocuk doğurması gereken bir nesne olarak görmekten vazgeçmeli,kadının kendisine itaat etmek zorunda olmadığını bilmeli,evlenilecek kız-eğlenilecek kız diye kategorize etmeyi bırakmalı,boşanmış kadına "ikinci el" muamelesi yapmamalı,vs.vs. diye uzar gider bu liste.
Ben onca yıl okumuşum,çalışmışım,çabalamışım(ki bunların hiçbirini yapmamış olsam bile) neden bana kendi kurallarını dayatacak,eşit haklara sahip olduğumuzu kabullenmeyecek bir erkekle evleneyim?Böyle bir evlilik yaşamaktansa tek başıma çok daha mutlu olurum.

Biz çok yakın arkadaş olan 7 bayanız hepimiz bir girip çıkıyoruz akşama kadar çalışıyoruz hepsinin 2'şer çocuğu var her kadın anne olmak ister ve her şekilde büyütmeyi başarır bu çocuklar annesinin de çalışmasu sayesinde santranç, futbol,yüzme basketbola gidiyorlar çok sosyaller dersleri güzel çünkü karşılarında ailesi rol model.hem kadının kendi kendine yetmesinde evlenmemesin de ne var çocuk mu yapmak zorunda. Her evlenmeyen nikah yapmayan ama aynıevi paylaşan namussuz mu. Evli olup her haltı yiyem erkeklerve çalışmahayatı olmadığı için bilee bile kabul eden kadınlar var. Bizim işyerinde hiç evlenmemiş çocuğu olmayan emekliliği gelen bayanda var. Kadın bu hayata illa evlenmek çocuk yapmak için gelmiyor. Kendi kendine yeten özgüveni yüksek bu hayatta dayatılan şeylere karşı çıkan kadınlardan neden korkuluyor. Ne demek hüzünden yoksun gençler çalışırken illa eziyet mi çekecekler rahat çalışmak için yıllarca dirsek çürütüyorlar zaten ve her işin zorluğu vardır kadını üreme soy yürütme varlığı görmeyin artık ya.

kusura bakılmasın ama ülkeyi bu hale getiren de muhafazakar kesimin ta kendisidir.ben de muhafazakar bir akraba topluluğunun içinde büyüdüm.namazımı orucumu aksatmam.örtülü değilim.bunları söyleyeceklerimden dolayı sıraladım.şimdi diyeceklerime gelelim.
muhafazakar aileler çocuklarına bunu yapmalarını salık kostular kızlar örtünecek ibadet edecek erkekler zinadan uzak duracak ibadet edecek.kuran kurslarına gidilecek.bu koşullar gerçekleştirilirse çocuga istediği pc yi telefonu alacak yengem var benim.kızlar örtündü ama şu an bir ton örtülünün facebookta twitterda dili dışarda dudakları büzüşüklü tonla fotoğrafı var.erkekler desen kızlardan kaçarlar; ailelerine yakalanmadan açık filmler izlemenin yolunu ararlar.şimdi ihtiyacımız olan ahlâk,saygı,hoşgörü mü yoksa ilk saydıklarım mı olacak önceliğimiz.insanlar önceliği şeklîleştirdiler maneviyatın içini boş bırakıp dışını süslediler şimdi de her şeyin şeklî olmasından yakınıyorlar.yok örtülüler doğru tesettüre girmiyormuş yok darmış pantolonu yok bluzu kısaymış...zorla dayatılan talepler yerine getirildiğinde duyulan mutluluk ve tebrikler şu an yerini dilipak'ın bu yakınmalarına dönüştü.özellikle son 10 senede bu sosyolojik olguyu her yerde gözlemlemek mümkün.muhafazakar kesimi bugunlere taşıyan yine kendileri olmuştur.durum bu

Son düzenleme:
Okuyan kızların “ev hanımı”
olmak, “anne” olmak gibi bir dertleri yok
sanki. Onlar da bir iş bulup kendi geçimini
kendi sağlama peşinde.
bu kısmın farklı bir okumasını yapmak istiyorum. Maalesef sindire sindire ilerleyemedğimiz, belki bunda dünyanın çok hızlı gelişmesinin etkisi vardır, birden bire kendimizi çok farklı hayat tarzlarında bulduk. yaşadığımız hayatın anne babamızın yaşadığı hayat ile alakası yok. normalde bunun iyi bişey olması lazım ama garip bir şekilde işler kötü gidiyor. İpinden kurtulmuş buzağ gibi olduk. Aillelrimizin çektiği sıkıntıları çekmemek adına ne yapacağımız şaşırdık. Eski sıkıntıların yerini yeni ve bambaşka sıkıntılar aldı. Artık önceliğimiz aile değil "ben". Bireysel zevkelrimizi o kadar abarttık ki bu zevkleri alamaz isek öleceğimizi düşündük. Hayattan eli boş döneceğimizi sandık. Ve bütün mukaddes değerleri, din-aile, kendi zevklerimiz ölçüsünde şekillendirdik. aslında bi nevi tuzağa düştük, yeni dünyanın, reklam odaklı yeni dünyanın tuzağına. bir kadın, başörtülü olabilir, bu şekilde okuyabilir, bu şekilde bi iş sahibi olabilr ve bu şekilde iyi bir eş iyi bir anne hatta iyi bir büyük anne olabilir. ama biz bunları illa kırpmak gereği duyduk. başörtülü okumasın, okusun ama çılşmasın, çalışsın ama bencil bir eş olsun. kendi ihtiyaçlarını eşine tercih etsin. fedakarlık yapmasın. ve nihayet iyi bir anne olmasın. belkide hiç anne olmasın. çünkü modern hayat bunların hepsinin iyi olmasını birden kaldırmaz. nitekim kaldırmadı da .
18.yy da dünyaya hakim olan evrim görüşünü savunan bilim insanları, sosyologlar dünyanın çatışmalarla iyi insanı yaratacağını, bir kaç yüzyıl sonra insanın erdem ve kişilik sahibi üstün insan olacağını varsaymışlar ancak insan nefsinin kuklası olduğu müddetçe bu çok uzak bir ihtimal.

Okuyan kızlar ev hanımı olmak,anne olmak istemiyormuş.İstemezse istemesin kime ne?Herkes evlenmek zorunda değil,herkes çocuk doğurmak zorunda değil,herkesin kumaşında annelik yok,bunu hep söylüyorum dünya nüfusu olmuş zaten 7 milyar,bırakın da insanların ürememe hakkı kendilerinde saklı kalsın artık.
Yozlaşmaya gelince,evet toplumsal yapıda belli bir yozlaşma mevcut ama önceden herşey çok mu düzgündü?Şimdi yaşanan birçok şey eskiden de yaşanıyordu ama şimdi daha aleni sadece.
Günümüzde 14 yaşında kızlar erkek arkadaşlarından hamile kalıyor,e eskiden de eşlerinden hamile kalıyormuş.Sorun 14 yaşında kızın hamile kalması mı yoksa kimden hamile kaldığı mı?"Henüz girmiş 13-14 yaşına..." diye şarkılarımız türkülerimiz var bizim be!Alenen pedofili,ama o zamanlar örf adet öyleymiş diye normal geliyor dimi?

Mesela benim büyük anneannem,kocası savaşta şehit olunca 14 yaşında dul kalmış,sonra psikopatın biri bunu kaçırmış filan,bir sürü olaylar işte.Günümüzde yaşananları hiç aratmıyor esasen değil mi?
Geçen gün bir tanıdık anlatıyordu,dedesi gözüne kestirdiği beğendiği kadını kaçırırmış 10 tane karısı varmış filan diye...
Eskiden erkekler 3-4 eş alıyormuş.Şimdikiler metres tutuyor,biraz daha işi kılıfına uydurmak isteyen bir de imam nikahı kıyıyor.
Velhasıl demem o ki,toplumda sonradan oluşan bir yozlaşma yok aslında,herşey önceden var olan yozluğun devamı niteliğinde.

Evlilik ve aile kavramına geri dönecek olursak eğer,herşeyden önce "kadınlar artık oküyür,çalışıyür,çocuk doğurmak istemiyür" diye kadını suçlamak yerine erkekler kendi zihniyetlerini değiştirmeli mesela.Kadını evde oturup çocuk doğurması gereken bir nesne olarak görmekten vazgeçmeli,kadının kendisine itaat etmek zorunda olmadığını bilmeli,evlenilecek kız-eğlenilecek kız diye kategorize etmeyi bırakmalı,boşanmış kadına "ikinci el" muamelesi yapmamalı,vs.vs. diye uzar gider bu liste.
Ben onca yıl okumuşum,çalışmışım,çabalamışım(ki bunların hiçbirini yapmamış olsam bile) neden bana kendi kurallarını dayatacak,eşit haklara sahip olduğumuzu kabullenmeyecek bir erkekle evleneyim?Böyle bir evlilik yaşamaktansa tek başıma çok daha mutlu olurum.
bu ara moda söz , sana katılacağımı hiç düşünmezdim ama :KK37::KK37::KK37: bu kısma sonun kadar katılıyrorum. annem köyedki hayatlarını anlatırdı. aman allahım ne diziler çıkar. kocası askere gidenin evini basmlar,kaçırmak istemeler, sınır yüzünden kavgada adam öldürmeler, kadınların bebeleriyle hapse düşmesi....ooo daha neler neler. bunların hepsi cehalettendi. kızlarda , erkeklerde okusun dedik ama bu seferde başmbaşka sorunlar çıktı. eskiden gizli yaşanan şeyler alenileşti, sadece erkeklere mahsus olan ahlak dışı şeyleri kadınlarda yapmaya başladı.insanlık sorunu çözmek yerine ulusallaştırdı. çocuklara kadar indi.

Sonra hocalar diyor ki siz kuran'ı anlayamazsınız neden anlamayalım ? Elmalıyı açar okursun tabi kadının haklarını öğrenmesi işlerine gelmiyor ,ben geri zekalımıyım ,neden anlamıyacağım bizim anlayacağımız derecede yazılmış
hoca ,ben senin yobaz yorumunu istemiyorum , orada ne yazıyorsa onu okuyacağım, ayrıca senin elini,ayağını öpmeyeceğim kula kuluk yapmayacağım hür irademi
sana teslim etmiyeceğim, kirletmenede izin vermiyeceğim

Kuran tefsirleride yorumu içermiyo mu? yani tefsiri yapan kişinin anlayışı na mahkumuz, öyle değil mi?

bu ara moda söz , sana katılacağımı hiç düşünmezdim ama :KK37::KK37::KK37: bu kısma sonun kadar katılıyrorum. annem köyedki hayatlarını anlatırdı. aman allahım ne diziler çıkar. kocası askere gidenin evini basmlar,kaçırmak istemeler, sınır yüzünden kavgada adam öldürmeler, kadınların bebeleriyle hapse düşmesi....ooo daha neler neler. bunların hepsi cehalettendi. kızlarda , erkeklerde okusun dedik ama bu seferde başmbaşka sorunlar çıktı. eskiden gizli yaşanan şeyler alenileşti, sadece erkeklere mahsus olan ahlak dışı şeyleri kadınlarda yapmaya başladı.insanlık sorunu çözmek yerine ulusallaştırdı. çocuklara kadar indi.
Ne diyeyim her şeyin bir ilki vardır:KK53:Okumakla çok alakalı değil aslında bu mevzu.Bunları yapanlar muhakeme yeteneği olmayan insanlar.Geçmişte de öyleydi şimdi de öyle.Bizdeki eğitim sistemi de muhakeme yeteneğini geliştirmekte yetersiz olduğu için okumanın bir faydası olmuyor kısacası.Ancak okuyan insan ekstra çaba sarfedip kendine fazladan birşeyler katarsa doğru insan olma yolunda ilerliyor.

X