Muhasebe bürosunda calismis olanlar bakabilir mi

Merhaba yeni üniversiteden yeni
mezunum. Bu gün yetistirilmek uzere eleman arayan muhasebe bürosuna iş görüşmesine gittim şartlar bana biraz anormal geldi .ofis calisaarinida garil buldum
*haftada bazen 6 bazen 7 gün mesai *çalişma saatleri 9-18 ama isler yetismezse 20.00 a kadar uzayabilir
*sadece akbil icin aylik ücreti veriyorlar yani kendim doldurtup fişini götürücem, yani ise illa otobusle gitmek zorundayim
*Yıl başına kadar asgari ücret sonrasında biraz zam ama zam alsam dahi primim asgari ücret üzerinden yatacak.
*yemek parasi yok yemek icin bir kadın tutmuslar o yapiyor
*ofiste masa yokmus suan lise ogrencisi stajyer bir kiz var o gidince onun masasini bana vereceklermis (bu kismi ise hic anlamadim ayakta mi caliscam ) bilgisayarda bitane sanirim yada kisi sayisindan az sirayla kullaniyorlarmis .
Yer istanbul kadikoydo bir büro 150 mükellefleri varmis.
*ofiste yemekci kadin yokken cay kahve servisi yaoacakmisim patrona(bu bence sıkinti degil misafiri falan olursa )
* ofiste 4 erkek calisiyor tek kadin ben olacagim .
konusmalar lanli lunlu falan ayrica gorusmede ve giyimlerde esofman terlik falandi adamlarda.
Gorustugum kisi oranin kidemli muhasebe elemaniydi sanirim .bana biz aslinda kadin elemanla calismak istemiyoruz ama buro sahibimiz istedi ,kadinlar surekli izin istiyor cart curt dedi .
kendilerine staj sinavini kazanirsam orada baslatabilirmiyim kontenjan siniri var mi diye sordum (sirketlerde var ama buroda var mi bilmiyorum) .
oda yan odadaki baska calisani aradi adam acmadi bu sefer "niye telefona bakmiyon lan " dedi.
sordugu adam bir turlu sinavi kazananmis "bu salakta kafayi kullanmiyor " dedi.
En son donup tabi bizde calisan kisinin stajini disarda baslatmasi sacma olur dedi (bu soyledigi anlamsiz sadece calistigin yerde baslatabiliyorsun)
Buro asiri pisti birde. Hic icime sinmedi hem calisma sartlari cok agir geldi .hemde calisma yerinin sosyal ve fiziksel ortami beklentilerimi karsilamadi .boyle yerlerde calisanlar yazabilir mi ozellik haftada 7 gün calismak normal mi, masanin olmamasi , bilgisayari sirayla kullanmak falan .deneyimim yok yol gosterin lutfen hanimlar
Selamlar neredeyse 18 yillik muhasebeci olarak söylüyorum o buroya gitmeyin daha prestijli biryer bulun.
Ben lise stajımı muhasebe bürosunda yapmıştım gercekten düşüncesiz ve stajyeri sadece getir götürcü olarak kullanan bir yerdi o gün tövbe ettim bir daha büroda çalışmadım.sonra hep kurumsal firmalarin muhasebe departmanlarında çalıştım. hatta belgem var ama büro açmayı hiç düşünmedim. Ama birçok arkadaşım iyilere denk gelip büro olayını sevdiler ve kendi büroları var şans meselesi.
Masa olmamasi size bir tabure verirler bir masanin kenarinda oturursunuz artik eskisi kadar vergi dairesine gidilmiyor ama dış işlere falan koştururlar
Erkek çalışan olayını şöyle anlatayım 2. Çalıştığım şirkette full erkekti muhasebe dept. Mhp il kurultayı gibi ama çok efendi insanlardi ilk görüşmede de bunu belli etmişlerdi 6 yil çalıştım hiç bir yamuklarini görmedim.
Eğer büroda staj başlatirsaniz stajyer sınırı yok şirketlerde var ama
Size tavsiyem büyük, kurumsal denetim şirketlerine girmeye çalışın parasına falan bakmayın bu mesleği yapmak icin en güzel başlangıç. Çünkü meslek artık evrak işleme olayından cok sistemleri kontrol etme yönüne evrilmek te.öyle bir yer bulamazsanız da daha elit bürolara bakin
Allah gonlunuze gore versin basarilar dilerim

ayağında terlikler, eşofmanla takılıyorlar diyorsunuz. çok anormal değil mi yahu ?
tamam kurumsal değil, firma değil de insanın azıcık yaptığı işe saygısı olur.
gerçekten tüm muhasebe büroları böyle mi ? çok şaşkınım şu an.
ben de bulunduğum departmanda tek kadınım diyebilirim ama gayet eğlenceli ve arkadaşlık olan bir ekibiz. hatta sağolsunlar kahvemi bile yapıp getiren olur yeri gelince.
sizi baya baya temizlikçi/çaycı olarak işe alacaklar belli.
Bende eşofman ve terlik goruntusune çok şaşırdım .ne bileyim hic mi bir mukellefiniz falan gelmiyor.biraz daha duzgun bir giyim bekliyordum.gerci fizikende buro pislik icindeydi duvarlar isli isli falan

Selamlar neredeyse 18 yillik muhasebeci olarak söylüyorum o buroya gitmeyin daha prestijli biryer bulun.
Ben lise stajımı muhasebe bürosunda yapmıştım gercekten düşüncesiz ve stajyeri sadece getir götürcü olarak kullanan bir yerdi o gün tövbe ettim bir daha büroda çalışmadım.sonra hep kurumsal firmalarin muhasebe departmanlarında çalıştım. hatta belgem var ama büro açmayı hiç düşünmedim. Ama birçok arkadaşım iyilere denk gelip büro olayını sevdiler ve kendi büroları var şans meselesi.
Masa olmamasi size bir tabure verirler bir masanin kenarinda oturursunuz artik eskisi kadar vergi dairesine gidilmiyor ama dış işlere falan koştururlar
Erkek çalışan olayını şöyle anlatayım 2. Çalıştığım şirkette full erkekti muhasebe dept. Mhp il kurultayı gibi ama çok efendi insanlardi ilk görüşmede de bunu belli etmişlerdi 6 yil çalıştım hiç bir yamuklarini görmedim.
Size tavsiyem büyük, kurumsal denetim şirketlerine girmeye çalışın parasına falan bakmayın bu mesleği yapmak icin en güzel başlangıç. Çünkü meslek artık evrak işleme olayından cok sistemleri kontrol etme yönüne evrilmek te.öyle bir yer bulamazsanız da daha elit bürolara bakin
Hepsine basvuruyorum inanin butungun kariyernetteyim . Para falan gozum gormuyor sadece iyi bir yerde baslasam diye bakiyorum.zamanla isi ogrenir kendimi gelistiririm.kurumsal denetim sirketleri 4 buyukler sinav bile gondermiyor.alim az cunku oralardaki insanlarda yeni is bulamiyor.cok tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin :)

çoğu büro böyledir

Üstelik kurumsal bilinç olmaz
Maaşın genelde sarkar
Ofiste patronun özel ödemeleri , getir götür işleri herşey sana bakar
Maaşlar genelde asgari belki daha bile azdır.
Staj başlatsan ofiste kişi sınırı yok yapabilirsin de
Ofis baya bir yorucu
Çalıştığı Kişiler genelde ofiste çalışanlar o bahsettiğin tipte hanzolar olurdu , küfürlü konuşma mı dersin tartışma mı dersin hepsi var.
Mükellefler de genelde ödeme yapmak istemez o yüzden tahsilat sorunu hiç bitmez ortam hep gergin olur.

Tek dolu tarafı işin mutfağı olduğu için herseyi öğrenebilirsiniz.
Ancak orada da şu var ofisteki diğer personel genelde işi elinden girmesin diye öğretmek istemez.

Tavsiyem ; mali müşavir olacağım çok idealistim başarırım diyorsan gir.

Ama yok bu kadarı fazla başka iş mi yok diyorsan da iyice otur KPSS kas veya bankaya vs başvur ya da hiç olmadı daha iyi şartlar altında çalışabileceğin daha ünv bitirmiş kadınlara uygun daha nezih ortamlarda iş ara

Sakın o ise başlamayın.2 muhasebe bürosu geçmişim var sizi afedersiniz amele gibi kullanacaklar.Aklınız varsa muhasebe de yapmayın derim.İnsani sinir stres sahibi yapıyor sadece...

Çayımızı çorbamızı getirsin e muhasebeden de biraz anlarsa fena olmaz demişler resmen.

Asla kabul etmeyin. Turkiye de is ahlaki kalmadi herkes herkesin isini yaptigindan. Hele su cay kahve servisine uyuz oluyorum.

Şirkette çalışan muhasebe personeliyim, ama bürolarda çalışan arkadaşlarım da var. 2 görevlimiz var yeri gelir çayı demlediğim de olur. Sorun o değil.
Sizin bahsettiğiniz ortam fena halde sıkıcı, ipe sapa gelmez insanlar belli. Başka iş normal şartlarda istanbulda bulursunuz diye düşünüyorum. Tecrübeyi bile başka bir büroda kazanmanız sizin için daha doğru olur. Daha yeni mezunmuşsunuz biraz daha arayın bakalım.

Bende muhasebe bürosunda çalışıyorum ama şartlarımız bu şekilde değil. Yol param yok, yemeğimizi anlaşmalı restoranda yiyoruz. Genelde mesaiye kalmıyoruz çünkü işimizi yetiştiriyoruz ama benimde tanıdıklarım var bu şekilde mesaiye kalan.
O şartlarda çalışmak zor olur sizin için bence her işi siz yapacakmışsınız gibi geldi bana

Hepsine basvuruyorum inanin butungun kariyernetteyim . Para falan gozum gormuyor sadece iyi bir yerde baslasam diye bakiyorum.zamanla isi ogrenir kendimi gelistiririm.kurumsal denetim sirketleri 4 buyukler sinav bile gondermiyor.alim az cunku oralardaki insanlarda yeni is bulamiyor.cok tesekkur ederim guzel dilekleriniz icin :)
Universitedeki hocalariniza sorun ben stajyer ararken oncelikle hocalarima bilgi birakiyorum ogrencilerinden yonlendiriyor.
Cevrenizde bu isi yapan tanidiklariniza bilgi birakin iyi yerler cogu zaman referansla alir. Mali musavirler odasina cv birakabilirsiniz. Is bulma hele ki ilk tecrubede zor bir olay Ama eğer ihtiyac durumunuz yoksa anlattiginiz gibi yerlerden uzak durun.
Bir de ustte bir arkadaş yazmis eger azimle ve severek bu isi yapamayacaksaniz hic staj sınavıydı bitirme sinaviydi stresine girmeyin gercekten cok yipratici bir surec o kadar disiplinli calisisarak kpss ye girebilirsiniz

Ofiste masa yokmuş maddesine kadar anormal gelmedi maalesef burası Türkiye nereye gitsen aynı şartlar.. Ama ofiste masa yokmuş olayı ve sonrası bence de çok saçma bence onlar muhasebe elemanından ziyade sekreter arıyorlar. İşte telefona bakacak çay servisi yapacak. Arada da kalan işleri yükleyecekler

Eskimiş bir meslek geleneksel meslekler tek, tek yok olacak gireceğiniz işyeri çok alt seviyede çoğu yer muhasebeci arıyor bence ilk bulduğunuz yeri girmeyin zaten şartler berbatmış bilgisayar dahi yok kaçıncı çağdayız kafa olarak teknoloji olarakta çok alt seviyedeler çay ve ayak işleri sana kalacak sakin girme artık sürekli bankaya yolarlar , yemek yapan kadın erkenden gider, çay işi sana kalır birde sana temizlik işi de yaptırırlar , tuvalet temizliği sana kalır , amannnnn sakın değerli zamanın heba olur

:olamaz::olamaz::olamaz::olamaz::olamaz::olamaz:

genelde muhasebe ofıslerı aynen bu sekılde oluyor
lıseden stajyer kız hergun gelıp tum gun masa basında oturmayacak onu genelde mukelleflere para toplamaya fiş,fatura toplamaya gonderırler
sızı de genelde vergı daıresıne malıyeye sıgortaya gonderırler gunluk fıs ve faturaları gırer bs -bs lerı yaparsınız

sırf iş ogrenmek ıcın gırdıgım yerde aynen bu sekıldeydı sonrakı gırdıgım yerlerde ... sızde yıne ıyı asgarı ucret falan konusulmus ben ılk gırdıgımde sadece yol parası alıyordum aylık 300 tl :KK70: sırf ıs ogretsınler dıye patrona para bıle verırdım

bu ısı yapacaksanız aynen bu ortamları goreceksınız maalesef...

Merhaba ben de belgemi almak üzereyim şükür kan revan içinde de olsam stajım bitti :/ tecrübelerinizden daha fazl faydalanmak isterim. Bulunduğum şehirde kurumsal firma yok pek fazla ( olsa da patronum referans olmuyor gitmiyim diye)
İstanbul Ankara gibi şehirlerde şansımı denemek istiyorum ama kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum :KK64:

Merhaba ben de belgemi almak üzereyim şükür kan revan içinde de olsam stajım bitti :/ tecrübelerinizden daha fazl faydalanmak isterim. Bulunduğum şehirde kurumsal firma yok pek fazla ( olsa da patronum referans olmuyor gitmiyim diye)
İstanbul Ankara gibi şehirlerde şansımı denemek istiyorum ama kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum :KK64:
Hayırlı olsun. Sanirim büroda calisiyorsunuz patronunuzun yaptığı hic etik degil once guzellikle konuşun yerinizden memnunsaniz istediginiz maas ve şartları saglamasini saglayin eger veremiyorsa is arayacaginizi soyleyin.
Kendinizi geliştirme konusunda yasiniz genc sanirim, bir yabanci dil mutlaka ogrenin. Mesleki olarak bilinmesi gereken detaylara hakim olun.isin her adimini bilin fatura oluşturmaktan, işlemeye, vergilemeye ve kontrole kadar . Adim adim gidin hemen kurumsal bir firmada müdürlük hayali kurmayin is tecrübenize göre önce uzman, sonra şef en son müdürlük düşünün. bu pozisyonlar size işe en ince detayina kadar hakim olma şansı verecektir. Dediginiz illere yakinsaniz sansinizi oralarda da deneyebilirsiniz arkadaşlarınız varsa destek alin.
Insallah gönlünüze gore bir is bulursunuz allah yardımcınız olsun

Hayırlı olsun. Sanirim büroda calisiyorsunuz patronunuzun yaptığı hic etik degil once guzellikle konuşun yerinizden memnunsaniz istediginiz maas ve şartları saglamasini saglayin eger veremiyorsa is arayacaginizi soyleyin.
Kendinizi geliştirme konusunda yasiniz genc sanirim, bir yabanci dil mutlaka ogrenin. Mesleki olarak bilinmesi gereken detaylara hakim olun.isin her adimini bilin fatura oluşturmaktan, işlemeye, vergilemeye ve kontrole kadar . Adim adim gidin hemen kurumsal bir firmada müdürlük hayali kurmayin is tecrübenize göre önce uzman, sonra şef en son müdürlük düşünün. bu pozisyonlar size işe en ince detayina kadar hakim olma şansı verecektir. Dediginiz illere yakinsaniz sansinizi oralarda da deneyebilirsiniz arkadaşlarınız varsa destek alin.
Insallah gönlünüze gore bir is bulursunuz allah yardımcınız olsun
Elimden geldiğince işe hakim olmaya çalışıyorum zaten bu yüzden katlanıyorum bi çok şeye . İyi dilekleriniz için teşekkür ederim 🙏🏼 İnşallah

X