Mükemmeliyetçilik sigara kadar zararlı

alaraey

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2013
2.225
328
[h=2]Uzmanlar uyarıyor: Mükemmeliyetçilik size en az sigara kadar zarar verebilir[/h]
Araştırmalara göre ise her 5 kişiden 2'sinde mükemmeliyetçiliğe eğilim söz konusu. İngiliz haber sitesi Daily Mail'in haberine göre tam 20 yılını mükemmeliyetçiliğin insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyerek geçiren Kanada'daki York Üniversitesi'nden psikolog Gordon Flett de Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinin mükemmeliyetçi insan sayısını artırdığını belirtiyor.
Kanada'daki Brock Üniversitesi'nden psikolog Dr. Danielle Molnar da mükemmeliyetçiliğin obezite ve sigara gibi insan sağlığı üzerinde ciddi tehdit unsuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Molnar'a göre bu uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
[h=4]HANGİ TİP MÜKEMMELİYETÇİSİNİZ[/h] Profesör Flett'e göre 3 tip mükemmeliyetçi insan var: Ben merkezci mükemmeliyetçi, başkaları merkezli mükemmeliyetçi ve sosyal olarak mükemmeliyetçi.
- Ben merkezci tipler kendilerine dair yüksek beklentiler içerisinde olur ve devamlı olarak kendisini zorlar.
- Başkaları merkezli mükemmeliyetçiler ise etrafındakileri zorlayan ve onların mükemmel olmasını isteyen insanlardır.
- Sosyal olarak mükemmeliyetçiler ise etrafındakilerin kendisinden hep en mükemmeli istediğini zanneder.
[h=4]TENİSTEN NEFRET ETMİŞTİ[/h] Örneğin teniste bir aralar dünyanın bir numaralı seri başı olan Andre Agassi'nin biyografisinde uzun yıllar sonra anlattığı mükemmeliyetçi kişiliğe sahip babasının öyküsü herkesi şaşırtmıştı. Agassi'nin babası çocukluğunda kendisine günde bin top atarak, hiçbir bahaneyi kabul etmeden çalıştırdığını ve bu yüzden tenisten nefret ettiğini açıklamıştı. Agassi ayrıca sırt ağrısı çektiğini de belirtiyordu.
Dr. Molnar mükemmeliyetçi insanların fiziksel olarak da daha fazla yakınması olduğunu söylüyor. Yaşları 24 ile 35 arasında değişen 500 yetişkini inceleyen Dr. Molnar, sosyal anlamda mükemmeliyetçi olanların herkesten daha çok fiziksel yakınması olduğunu ortaya koydu.
Mükemmeliyetçilik ise artık 4 yaşındaki çocuklarda dahi görülüyor. Yapılan birçok araştırma bu durumun insan sağlığı üzerindeki kötü etkilerini ortaya koyuyor ve uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi bir tehdit olarak görülüyor.

http://www.ensonhaber.com/mukemmeliyetcilik-sigara-kadar-zararli-2014-04-16.html
 

kucukkurbaga04

okuryazar
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
25 Mart 2014
4.555
2.720
Ben iş konusunda mükemmelliyetçiyim sanırım... Bir şeyler aksadığında benimde şalterler atıyor, istiyorum ki o konuda, yani yaptığım iş konusunda takdir toplayayım, beğenileyim.. evet evet sıkıntılı durum..
 

deylayt

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2013
1.804
1.394
Bence sigaradan bile daha zararlı. Belki kanser etmiyor öldürmüyor ama bu kişiler için ve bazen de çevresindekiler için hayatı çekilmez hale getiriyor. Şu sıralar çok şahit olduğum bir durum ailelerin özellikle maalesef ki annelerin çocukları üzerinde kurduğu baskı çok dikkatimi çekiyor. Benim kızımın neti şu, aa X Hanım'ın oğlu bizimkini geçmiş vs. tarzı cümleleri çok duyuyorum ve böyle yetiştirilen çocuklar için endişeleniyorum. Bahsettiğim kişiler 2. gruba giriyor sanırım ve ben en tehlikeli olarak bu grubu görüyorum çünkü iyilik olsun derken en yakınlarına ciddi zararlar veriyorlar.