Çorbalar Muradiye Çorbası (Bursa Yöresi)-Mis Tereyağ Sponsorluğunda

Merhaba arkadaşlar..
Muradiye çorbası Bursa'ya ait,içinde hem tavuk hem sebze barındırdığı için oldukça şifalı bir çorba..
Hastalığın evimden gitmediği bugünlerde bize çok iyi geldi.
Bir rivayete göre Bursa nin tarih kokan semti Muradiye'de bı teyze "oğlum askerden sağ salim gelirse herkese yemek dağıtacağım"diyor ve oğlu gelince bu çorbayı yapıp dağıtıyor.Muradina erdiği için de adı bu şekilde kalıyor çorbanın..😊
İşte Muradiye çorbası için malzemeler:
💕1 tavuk göğsü
💕1 adet havuç
💕1 adet kabak
💕2 kaşık arpa şehriye
💕Tuz, karabiber ve su
Terbiyesi için
💕3 kaşık un
💕3 kaşık süzme yoğurt
💕Yarım limon
Üzeri için:
💕2 kaşık tereyağ ve nane
Eki Görüntüle 3009818
İlk olarak tavukları küp küp doğrayıp soteliyoruz.havuc ve kabağı da minik minik doğrayıp ekliyoruz.uzerini iki parmak geçecek kadar su ekliyoruz.sehriyeleri de katıp kaynamaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 3009821 Eki Görüntüle 3009824
İkinci aşamada terbiyesi için yoğurt un ve limonu karıştırıyoruz.sicak suyla açıp corbamiza ekliyoruz.
Eki Görüntüle 3009827
Son olarak tereyağ ve nane yakıp üzerine gezdiriyoruz . deneyecek arkadaşlara şimdiden afiyet olsun ben çok keyif alarak yaptım..hatta hızımı alamayıp yanına minik ekmekler de yaptım..🤭
Ekmek için
4 bardak un
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım pk yaş maya
Ilık su..Eki Görüntüle 3009831
Yumuşak bir hamur elde ediyoruz.mayasi gelince 6 parçaya bölüyoruz.diledigimiz gibi şekil verip,üzerine yoğurt veya süt sürüp 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.firina bi kapta su koyuyoruz buhar olması için..
😊
Son olarak da sunum..💕
Eki Görüntüle 3009835
Eki Görüntüle 3009836 Eki Görüntüle 3009837 Eki Görüntüle 3009838 Eki Görüntüle 3009840

Eki Görüntüle 3009843
Eki Görüntüle 3009841
Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş bol şans 🤗

Ellerine saglik bol şans canim, ekmekle gol atmissin :) bu corbayi ben hep yaparim ama adini buldun at corbasi evde ne varsa minik minik dograr atardim 🌺🥰🙏🤗

Ellerine saglik bol şans canim, ekmekle gol atmissin :) bu corbayi ben hep yaparim ama adini buldun at corbasi evde ne varsa minik minik dograr atardim 🌺🥰🙏🤗
Çok teşekkür ederim 🙏☺️..ben de benzerini yapıyordum patatesli maydanozlu falan..bu şekilde de güzel oldu tadi 🥰🥰💕🌼

Merhaba arkadaşlar..
Muradiye çorbası Bursa'ya ait,içinde hem tavuk hem sebze barındırdığı için oldukça şifalı bir çorba..
Hastalığın evimden gitmediği bugünlerde bize çok iyi geldi.
Bir rivayete göre Bursa nin tarih kokan semti Muradiye'de bı teyze "oğlum askerden sağ salim gelirse herkese yemek dağıtacağım"diyor ve oğlu gelince bu çorbayı yapıp dağıtıyor.Muradina erdiği için de adı bu şekilde kalıyor çorbanın..😊
İşte Muradiye çorbası için malzemeler:
💕1 tavuk göğsü
💕1 adet havuç
💕1 adet kabak
💕2 kaşık arpa şehriye
💕Tuz, karabiber ve su
Terbiyesi için
💕3 kaşık un
💕3 kaşık süzme yoğurt
💕Yarım limon
Üzeri için:
💕2 kaşık tereyağ ve nane
Eki Görüntüle 3009818
İlk olarak tavukları küp küp doğrayıp soteliyoruz.havuc ve kabağı da minik minik doğrayıp ekliyoruz.uzerini iki parmak geçecek kadar su ekliyoruz.sehriyeleri de katıp kaynamaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 3009821 Eki Görüntüle 3009824
İkinci aşamada terbiyesi için yoğurt un ve limonu karıştırıyoruz.sicak suyla açıp corbamiza ekliyoruz.
Eki Görüntüle 3009827
Son olarak tereyağ ve nane yakıp üzerine gezdiriyoruz . deneyecek arkadaşlara şimdiden afiyet olsun ben çok keyif alarak yaptım..hatta hızımı alamayıp yanına minik ekmekler de yaptım..🤭
Ekmek için
4 bardak un
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım pk yaş maya
Ilık su..Eki Görüntüle 3009831
Yumuşak bir hamur elde ediyoruz.mayasi gelince 6 parçaya bölüyoruz.diledigimiz gibi şekil verip,üzerine yoğurt veya süt sürüp 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.firina bi kapta su koyuyoruz buhar olması için..
😊
Son olarak da sunum..💕
Eki Görüntüle 3009835
Eki Görüntüle 3009836 Eki Görüntüle 3009837 Eki Görüntüle 3009838 Eki Görüntüle 3009840

Eki Görüntüle 3009843
Eki Görüntüle 3009841
Ellerine sağlık 😍üşenmemiş ekmek bile yapmışsın

X