Mutsuz giden evliliğim

Merhaba arkadaşlar. Benim bir derdim var ve derdimi anlatıp biraz da olsa rahatlamak istiyorum. Ayrıca ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim de yok. Eminim bu platformda benim gibi derdi olan bir çok kişi vardır.
Evleneli 3 yıl olacak. 2 yaşına girecek bir kızım var. Diğeri de maalesef ki yolda. 3 aylık hamileyim yani. İkincisi asla hesapta yoktu ama Allah verene veriyor işte.

Sorunum şu ki, evliliğimde çok huzursuz ve çok mutsuzum. Kaynanamla yaşıyorum. Bir tane de görümcem var bekar. Eşimle severek ve ne yazık ki kaçarak evlendik ama evlendiğime pişman ettiler beni. Kaynanam ve görümcem ilk başlarda bana karşı çok iyiydiler, sanırsın melektiler. Şu an ise yaklaşık son 6 aydır sürekli hakaret edip aşağılıyorlar. Her istediklerini de yaptığım halde sonunda sanki yapmamışım gibi konuşmaları da cabası. Yaranamıyorum hiç. Bana karşı eşimi dolduruyorlar. Onun yanında da bana bir çok kez hakaret edip kötü kötü konuştular ama eşim bir kere bile onlara ağzını açıp bir şey söylemiyor. Zaten o yüzden rahatça bana istediklerini söylüyorlar.
Bir çok kez boşanmak geçti aklımdan. Hala da geçmiyor değil doğrusu. Eşim de ailesine beni ezdirdiği için ondan da soğumaya başladım artık. Karısını ezdiren bir adamdan hayır gelir mi?
İlk doğumumda kızımı büyütme şeklime bile karıştılar hep. Düzenime karıştılar. Kendi özel alanım bile yok anlayacağınız. Eşimle ben dışarı gidecek olsak gezmeye vs. Hemen onlarda gelirler peşimizden. Özellikle de görümcem ve eşim yine hiç bir şey söylemez. Eşimle normal karı koca gibi değiliz bile. Hiç özelimiz yok mesela onunla.
Mutsuzum. Karnımdaki de bu durumdan etkilenecek diye endişeliyim. Ben ikinci çocuğumu böyle bir aile ortamında dünyaya getirmek istemiyorum açıkçası. Onu olsun büyütürken annesi olarak kimsenin bana karışmasını istemiyorum.
Boşanmak istiyorum ama ailem kabul etmiyor, gidecek başka yerim de yok. Ama bu benim için sorun değil. Ben hiç olmazsa Kadın sığınma evine gider düzenimi kurana kadar orada da idare edebilirim. Sadece artık kaynanam ve görümcemle aynı çatı altında yaşamak istemiyorum. Eşim de ayrı eve çıkmayı reddediyor. Ben ne yapacağımı hiç mi hiç bilmiyorum. Sadece tek istediğim mutlu ve huzurlu olmak ama o da burada hiç mümkün değil. Ne olur bana bir yol gösterin.
Eşiniz neden farklı bir eve taşınmak istemiyor.
Çocuğu aldırmayı düşünüyorsunuz gibi anladım tarihleri vardı sanki o zaman geçti mi acaba?
Aileniz neden destek olmak istemiyor bir sorun mu var?
Yaaa sıkıntılı bir durum insallah görümceniz tez vakitte hayırla evlensin.
Kayınpeder yok mu

Eşiniz neden farklı bir eve taşınmak istemiyor.
Çocuğu aldırmayı düşünüyorsunuz gibi anladım tarihleri vardı sanki o zaman geçti mi acaba?
Aileniz neden destek olmak istemiyor bir sorun mu var?
Yaaa sıkıntılı bir durum insallah görümceniz tez vakitte hayırla evlensin.
Kayınpeder yok mu
Herseye sıfırdan başlamaya cesareti yok sanırım. Çocuğu aldırmak aklımın ucundan bile geçmedi, yani onun mebaaliğini alamam üzerime. Aileminde destek olmamasının sebebi, onların rızası olmadan kaçarak evlendim ya o yüzden. Yine onlarla konuşuyoruz. Vakit buldukça da gelip gidiyorlar, biz de öyle ama yine de boşanmaya karşılar. Kayınpederim de var ama onunla bir sıkıntım yok. O diğerlerinin aksine çok iyidir.

Herseye sıfırdan başlamaya cesareti yok sanırım. Çocuğu aldırmak aklımın ucundan bile geçmedi, yani onun mebaaliğini alamam üzerime. Aileminde destek olmamasının sebebi, onların rızası olmadan kaçarak evlendim ya o yüzden. Yine onlarla konuşuyoruz. Vakit buldukça da gelip gidiyorlar, biz de öyle ama yine de boşanmaya karşılar. Kayınpederim de var ama onunla bir sıkıntım yok. O diğerlerinin aksine çok iyidir.
Mebaali ne? Vebal olmasın sakın?
Eğitim durumunuz nedir?

Spiral taktırmayı istedim. Ama müsaade etmedi. Doğum kontrol hapını da aynı şekilde. Müsaade etmedi. Zaten bu anlattıklarımın hiçbirini de sorun olarak görmüyor ki o. Farkında bile değil hatta, ben burada mutsuz muyum, onun ailesiyle geçiniyor muyum. Hiçbirinin farkında değil. Anlatsam da bir kulağından girip diğerinden çıkıyor.

Bitane dogurmussunuz keske gizli de olsaysaydi icseydiniz. Boy boy cocuk dogurmanin bir faydasi yok.
Ayri eve cikma ihtimaliniz yok mu?

Keşke olsa. Ama eşim ailesine sözünü geçiremiyor. Sürekli onların dediğine gidiyor.

Esiniz siz ve çocuklaryla beraber bir aile kurdugunun farkinda degil. Ailenizin size destegi olmadiginida biliyor, o yuzden boyle.

Bana kalirsa bosanin ama bosanacaginizi sanmiyorum.
Cocuklariniza kv ve gorumce bakarsa ise girin calisin derim. Hem cebiniz para gorur belki ayri eve cikarsiniz.

Klavye hatası oldu orada. Düzeltmeye gerek duymadım. Lise mezunuyum.
Bakın şimdi, yaşınız 25. 3 senelik evlisiniz. Üniversite okumamışsınız, 22 yaşında da kaçarak evlenmişsiniz.
Yanlış iliklenen tek bir düğmeden sonra gerisi doğru iliklenir mi? Sizinki de tam olarak böyle olmuş. Şimdi düzenli bir işiniz olsaydı bunları çekmek zorunda olmazdınız.
Hadi diyelim gençlik hatası kaçtınız, senesine de bir tane doğurdunuz. Daha oturacağınız ayrı ev bile yokken neden ikinci çocuk? Eğer ikinciye hamile olmasaydınız bir şansınız olurdu biliyor musunuz?
Eğer üç aylık hamile olmasaydınız, ilk çocuğunuz 2 yaşına gelmiş kreş falan ayarlayıp çalışırdınız. Ailenize dönerdiniz, çocuğu idare ederlerdi. Öyle böyle sizi kabul ederlerdi. Sonra da çalışır çabalar kendi düzeninizi kurardınız.
Şimdi peki? Karnınızda bir tane yanınızda bir tane aile evine dönemezsiniz. Zaten kabul etmiyorlarmış. Kaçtığınız için kırgınlardır ama insanların iki çocuğa bakacak güçleri yoktur haliyle. Büyümüş tek bir çocukla iki çocuk bir değil.
Bu kapıyı da siz kapattınız kendi elinizle.
Yani korunmaya gelince koca sözü dinliyorsanız sonuçlarına katlanacaksınız demektir.
Şu saatten sonra size verilecek tek tavsiye bir daha hamile kalmayın olur. Mevcut durumda da idare edeceksiniz boşanma hariç yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Kadın sığınma falan demişsiniz de ben o işlere kalkışacağınızı sanmam. Hap kullanmak için koca sözünü dinleyen kadın, sığınma evine yerleşecek? Sanmam.
O yüzden kayınvalide değişmez, kabullenin.
Belki ikinci çocuk biraz büyüyünce işe girersiniz. Başka bir şey bulamadım ben.

Sürekli kullanmak kısır yapabiliyormuş. Daha önce bir çok kez kullanmıştım. Daha da kullanma dedi.
Bu engin bilgileri nereden edindiniz ? Eşiniz kaç yaşında, gelir düzeyiniz nedir ? Kayınvalideniz bugün "yetti canıma, gidin kendinize ev tutun vb" dese ev tutup, geçinebilecek durumda mısınız ?

Ya tüh ya 😞 hormonal olarakta şimdi kötü durumda olursunuz haklı olarak, normalde takmayacağı şeylere bile takılıyor insan. Allah çıkar yol göstersin üstüne düşünülmesi gereken bir durum 😞

2024 yilındayiz yahu.Hala daha nasıl birlik oturmayö kabul edebiliyorsunuz.
Kaçarak evlenmek kaldımi? Kızınıza bir ton emek verip büyütüyorsuniz,o kaçarak evlense zorunuza gitmez mi? Buradaki konuları hiç mi okumadınız.
Ne denir ki? Bu hayat pahalıligı da boşanip nasıl geçineceksiniz.
Eşinizi ikna etme yoluna girin

Özel hayat yok derken. Kendi özel alanımız yok demek istemiştim. Yani baş başa vakit geçiremiyoruz, baş başa bir yerlere gidemiyoruz. Hemen peşimizdeler. Tam olarak bundan bahsetmiştim.
İyi de niye kaçtın? Yani eski hayatın bundan daha daha beter miydi de kaçtın? Bu hayatı kendine neden reva gördün?

Hamile olmak kadının kararıdır. Siz taşıyacaksınız, siz emzireceksiniz. En başı bile sizinle başlıyor. Nasıl başkasının iznine bırakabiliyorsunuz?

Hanımefendi siz köle misiniz?

Eğer öyleyseniz en azından karnınızı doyurup, arada gezmeye çıkarıyorlar iyi tarafından bakın.

Tepki olarak annene gitsen hem biraz kafa dağıtmış olursun hem de belki eşin bazı şeyleri düşünür çünkü aynı çatı altında görümce kaynana gelin yaşamak çok zor kendi maddi durumunuza göre bir ev bulup çıksanız kendi düzenini kursan her şey düzelebilir bence, eşin seni ezmemeli kayınvaliden o şekilde davranmamalı; Allah yardımcın olsun canım

Yazdıklarınızı, yorumlara verdiğiniz yanıtları hayretle okudum. Aileler bi evliliğe izin vermiyorlarsa genel olarak bi bildikleri vardır. Kaçan kızların asla değeri olmaz! Eşiniz ve ailesi sonradan değişmemişler, gerçek yüzlerini sonradan göstermişler sadece.

Her şeye ayrı ayrı hayret etsemde en çok şaşırdığım konu ise korunma meselesi. Eşim müsade etmedi ne demek? Kadınlar niye eşlerini ebeveynleri gibi görüp buyruklarından çıkamıyorlar acaba? Gidip spiral taktırsanız eşinizin nereden haberi olacak veya hap kullansanız? Daha korunma için bile müsade isteyip tek başınıza hareket edemezken boşanma konusunda istikrarlı olacağınızı sanmam. Yinede Allah kolaylık versin.

Korunmak için eşinizden izin almanız gerekmiyor 2.dogdu korunmadiginiz için 3.cocugada hamile kalırsınız.

Boşanmak aklınızdan geçiyormuş ama ben zannetmiyorum boşanma olayinin olacağını sığınma evine gidip kendi hayatini kurmaktan bahsetmişsiniz ama hamile halinizle nasıl olacak tek çocuk olsa neyse orada kalacağınız süre 6 ay size iş bulup işe girmenizde yardımcı oluyorlar evet ama hamile kalınca işten çıkarılanlar oluyor hamile olduğunuzu duyunca iş bulamayabilirsiniz yüksek ihtimalle.

X