Nakit harcamıyorum ama kredi karti feci

Muhittin

Guru
Pro Üye
29 Şubat 2012
10.539
18.501
Ekonomiden hiç mi hiç anlamıyorum 1 yılda 2500 tl gram altın aldim onuda yeni akıllanmaya başladım. Yavaş yavaş kenara atmaya başladım ama kartım 4000 den aşağı gelmiyor taksit desen 500 u geçmez ben nerden başlamalıyım sürekli markette sürekli alisveristeyim😔

Öncelikle kartı kullanıma kapatın nakit kullanın. Bende öyle elim hemen karta gidiyor ama artık bende böyle karar aldım

Aylık olarak aldığınız maaşın küçük bir kısmını kendine alıp, geri kalanını hesaba atın.
Tüm her şeyi karttan harcayın.

Ya da tam aksi, kartı sadece büyük alışveriş, taksit durumlarında kullanın ve nakitle yaşayın.

Bu konu benim de büyük derdim. Karta o kadar alışmışım ki. Maaş elime geçmeden kart borcuna gidiyor. Bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. En iyisi kartı hiç kullanmamak ama cüzdan da durdukça elim gidiyor

Ekonomiden hiç mi hiç anlamıyorum 1 yılda 2500 tl gram altın aldim onuda yeni akıllanmaya başladım. Yavaş yavaş kenara atmaya başladım ama kartım 4000 den aşağı gelmiyor taksit desen 500 u geçmez ben nerden başlamalıyım sürekli markette sürekli alisveristeyim😔
5000 TL limitli kartımı kapattım 450 ye düşürdüm.Her ay az bir harçlık ayırıp karttaki limiti de harçlık gibi düşünüyorum

Ben de tüm harcamalarımı karttan yaparim (mutfak/temizlik ürünleri/kiyafet vs). Nakit cok az kullanırım (aidat, damacana su için).
Özellikle harcamalarınızi kontrol edin. Önceden market indirimlerini takip ederdim simdi pandemi sebebiyle market market gezmiyorum. Sanal marketten ihtiyaca yonelik harcama yapiyorum, indirimli urunlere denk gelirsem harika oluyor. Onun haricinde alışveriş yapmamaya çalışıyorum. Bu sekilde harcamalarımı kontrol.edebiliyorum.
Siz de her gordugunuzu almak yerine, ihtiyaç mi mecburiyet mi keyfi mi diye düşünerek harcama yaparsaniz bir zaman sonra aliskanliga döner.
Herkesin tarzi farklidir mesela ben nakit harcadığımda nereye gitti takip edemiyorum ama karttan olunca görüyorum aaa bu kalem fazla olmus ne gerek vardi falan diye dusunerek ozdisiplini sağlayabiliyorum.

X