ne düşünmeliyim? en yakın arkadaş…

Çok net konuşucam arkadaş değil düşman kendisi. Kıskanç, fesat, herkese öfke dolu, kendisine bakmadan başkalarını yargılar tipte biri. Bırak yılların arkadaşlığını ailemden biride olsa silerim ki yapmışlığımda var. Aynı durumu yaşadım maalesef. Doğum günümü kutlamam ben bu yüzden. Ben sadece hediye de almasınlar ama yanımda olsunlar isterdim kimse doğum gününü yalnız geçirmek istemez karşında ki insanın sağlığıyla ilgili bişey olmadığı müddetçe gelmesi gerekir bence. Bende sizin gibi hep özendim neyi sevip sevmediğini neye ilgi duyduğunu çok bilirdim. Ama ya kutlamazdı ya da defter alırdı çocuk gibi keşke almasaydı da yanımda olsaydı. Hediyenin küçüğü büyüğü olmaz derler ama o kadarda değil :KK70: Ve karşılığını fazlasıyla beklerlerdi. Bi gün benim doğum günümü unuttuğu gibi ertesi gün başkasının doğum gününü paylaşarak beraber kutlardı demek ki o kadar önemli değilmişim dedim ki öyle. Alıngan bir karakterim olmadı gerçekten öyle olsa zaten bunca zaman katlanmazdım bunlara. Ama sizde de olduğu gibi böyle durumlarda tepki gösterince alınganlıkla suçlanırsınız. Kırıldığım noktada ve kullanılmaya devam ettiğim zamanda hiç acımadan sildim. Çünkü onların istediği arkadaşlık değil boşluk doldurma gibi bi şey. O yüzden o güzel kafanızı böyle insanlar için yormayın değmiyor gerçekten :)
çok haklısınız bu dediğinizi dikkate alıcam. hep de arayıp mesaj atar. nerdeyse her gün. bundan sonra hiçbişey yapmicam. senelerce dost sanıp düşman beslemişim yanımda demekki :KK43:

Ay ne aşk muhabbeti dolanmış öyle😂

Ben de başımdan geçeni anlatayım.Yakın dediğim bir arkadaşımdı ama ben 2 senede anladım.Aynı yerde çalışıyorduk ve güya çok iyiydik.Aynı dediğiniz gibi benden ona hediyeler,işte instagramda fotoğrafla doğum günü kutlamalar,arabamla işten eve bırakmalar,eve yemeğe kahvaltıya çağırmalar ki kendisi bizi bir kez bile ne yemeğe çağırdı ne kahvaltıya.Efendim sonra ben doğum yap işte işten ayrıl asosyal bi şekilde eve kapan falan ay bunda bi soğumalar bi uzaklaşmalar.Meğer bizim arkadaş olduğumuzu düşündüğüm o yıllarda bile-sonradan gözüm açıldı- hep veren ben olmuşum.Hı bu arada evliyim,kocama aşığım😂Demem o ki herkeste olmasa da insanların hayatında bazen böyle şeyler yaşanabiliyor.Uzaklaşın gitsin.Çok da takmayın.

Siz onu yakın görüyorsunuz ama o sizi görmüyor
En azından bir çiçek gönderebilirdi
Bir yere gidip pasta alabilirdi
Araba mevzusu zaten çok çok garip
Resmen kullanmış sizi
İnsan bir sey olmasa da mahcup olur anlaşılan oyle de huyu yok

Siz onu yakın görüyorsunuz ama o sizi görmüyor
En azından bir çiçek gönderebilirdi
Bir yere gidip pasta alabilirdi
Araba mevzusu zaten çok çok garip
Resmen kullanmış sizi
İnsan bir sey olmasa da mahcup olur anlaşılan oyle de huyu yok
evet malesef öyle olmuş demekki :KK43: çok şaşkınım. ve bu sene 1-2 yıllık arkadaşına çook güzel bir buket göndermişti instagramdanda kutlamıştı hikayesinde ve ben mesaj attım oo baya güzel çiçek yollamışsın diye ona rağmen yani kaç ay sonrası benim doğum günümdü ben ona yenilebilir çiçek yollamama rağmen hiçbişey yapmadı… araba konusunda 2 gündür düşünüyorum ve hep uzak yerlere ben arabayı aldığımda gitmişiz ve yanımızda kendi arkadaşlarınıda emrivaki getirmiş. başka arkadaşlarını kendisi götürüyor arabayla uzak yerlerede üstelik ama beni hiç götürmedi ki yıllardır ben onu götürüyorum sonrasında evine bırakıyorum evi ters ve uzak yerde olmasına rağmen öyle yol üstümde değil…

evet malesef öyle olmuş demekki :KK43: çok şaşkınım. ve bu sene 1-2 yıllık arkadaşına çook güzel bir buket göndermişti instagramdanda kutlamıştı hikayesinde ve ben mesaj attım oo baya güzel çiçek yollamışsın diye ona rağmen yani kaç ay sonrası benim doğum günümdü ben ona yenilebilir çiçek yollamama rağmen hiçbişey yapmadı… araba konusunda 2 gündür düşünüyorum ve hep uzak yerlere ben arabayı aldığımda gitmişiz ve yanımızda kendi arkadaşlarınıda emrivaki getirmiş. başka arkadaşlarını kendisi götürüyor arabayla uzak yerlerede üstelik ama beni hiç götürmedi ki yıllardır ben onu götürüyorum sonrasında evine bırakıyorum evi ters ve uzak yerde olmasına rağmen öyle yol üstümde değil…
Bence arkadaşlığınizi bitirin
Ben de arkadaşım doğum günümü kutlamadigi için onunkini hatırladığım halde kutlamadim en son
Hele araba olayında sizi resmen kullanmış cok çok ayıp cidden

Siz ona sevgiliymişsiniz gibi davranıyorsunuz. Kimseyi bu kadar şımartmanıza gerek yok, kimse bunlara değmiyor. Normal arada görüşün edin ama dostluk denilen şey gerçek değil bunu bilin. Aile gerçek sadece.
Bu kişi için doğru ama bu çok yanlış bir genelleme.

Üniversitenin ilk yılında tanıştığım bir dostum var. 13 yıldır hayatımda. Doğumuma bile girdi, birbirimizin her şeyine koştuk yıllardir. En son tayinini bile yanıma istedi. Çocuğumun öz teyzesi gibi. Yerini kimse dolduramaz. Yani oluyor ama çok kolay bulunmuyor tabii. Bize de herkes şaşırıyor yıllardır. Maşallah diyeyim kendi kendime nazar edicem şimdi 😅🧿 Ama görünce yazmak istedim imkansız değil dostluklar.

merhabalar, yeni farkettiğim bazı şeyler kafamı karıştırdı ve geçmişe dönüp baktığımda acaba ben en başından beri yanıldım mı diye düşünmeye başladım. sizce ne düşünmeliyim? 7 yıldır üniversiteden beri en yakın arkadaşımla ilgili bazı şeyler var anlamdıramadığım. yakın zamanda doğum günümdü ve aklımdaydın arayamadım bir türlü diyerek doğum günümü kutladı. ben kendisine hep hediye gönderirim sadece telefondan kutlamam zaten aynı şehirdeyiz. buluşalım da derdim. hatta bir keresinde çok beğendiği bir kıyafet vardı ve üzerinden aylar geçmisine rağmen o kıyafeti bulup aldım çok şaşırdı nasıl aklında kalmıştı vs diye. ben onun doğum günlerine bu şekilde tatlı özenli hediyeler alıp onu mutlu etmek isterken son yıllarda sadece mesaj ya da arama ile kutluyor buluşalım da demiyor.

bu doğum günü mevzusundan sonra arkadaşlığımızı biraz düşündüm. kendisini üniversite yıllarımızdan beri çok severdim hatta birlikte olduğumuzda kendisinin fotoğrafını çekip kalpler koyup hikayeler paylaşırdım bana erkek arkadaşım beni paylaşmanı istemiyor demişti ve bende daha sonrasında çekememiştim. sosyal medyada birlikte paylaşım yapmamaya başladık kendisi bıraktı bıraktırdı. ikimizde ailelerimizin arabalarını alıyoruz arada buluşurken ya da işe giderken vs. ne zaman buluşsak kendisi arabayı almıyor bana diyorki bizim orda buluşalım benide eve bırakır mısın tabii ben yapıyordum ama artık yıllardır hep bu şekilde ve başkalarıyla buluşurken arabayı alıyor ailesinden kendisi arkadaşlarını götüryor beni bir kere bile götürmedi. uzak yerlere gideceği zaman başka arkadaşlarıyla beni arıyor buluşalım diyor buluşuyoruz o anda diyorki ya x kişiside buluşalım dedi senin için sorun olmaz dimi diyor benim modum düşüyor ama x kişisini bekliyoruz ben onları götürüyorum sonra arkadaşımıda eve bırakıyorum… uzak nereye gidersek bu şekilde oluyor ve hep benzin çok pahalı vs gibi şeyler söylüyo işte arabaya şu kadar benzin koydum çok param gidiyo benzine diyor ama bana her zaman kendisini uzak yerlere götürttü ve bu defalarca oldu birçok arkadaşıyla bu şekilde bana emrivaki yaptı… o zamanlar farktmiyordum ama şimdi düşünüyorum kafam gerçekten karıştı. doğum günü mevzusunda ise arkadaşlarının doğum günlerini instagramdan kutluyor çok güzel buket çiçekler yaptırıp gönderiyor çok şaşırıp hatta trip yapmıştım bu sene ve ben ona çiçek ya da yenilebilir çiçek yollamama rağmen hiçbişey göndermedi doğum günümüde bilmesine rağmen. çok şaşkınım.

ve 30 yaşındayız, 1-2 sene önce biz 30a yaklaşmışken akrabalarından birileri kendisine 31-32 yaşlarında birisini önerdiler görücü usülü tanışması için, bana bunu çok öfkeli bir şekilde anlattı 30 üstü büyük adamları söylüyolar bu ne demek falan filan diye çok sinirlenmişti. ve benim aklıma şu olay geldi… biz üniversitedeyken 20 li yaşlarımızdayken kendisinin sevgilisi vardı kendisinden 1 ya da 2 yaş büyüktü, bana birisini önerdi bu arkadaşım önerdiği kişi 30 yaşındaydı ve biz o zamanlar 22 falandık… belki buraya tam aktaramamış olabilirim, kafamda karışık kusura bakmayın
Bence sadece biraz düşüncesiz biri… ben de en yakın arkadaşımı çok aramam sormam. Yapım böyle ama canım kadar da severim. Benzin parası olarak siz sorun ettiğinizi söylememişsiniz, o ediyormuş o yüzden kendi hesabını yapıyor. 30 yaş olayı da insanlar yıllar içinde çok değişir eskiden öyle düşünmüyordur belki veya o niyetle önermemiştir yıllar önce. Diğer konular da ufak şeyler bence. Bu yaşa kadar sürmüş güzel arkadaşlığınız, rahatsız olduğunuz şeyleri yapmayın ve dile getirin ama arkadaşlığınızı bozmayın bence🙏🏻

Arkadaşlık anlayışınızda biraz problem var o zaman. Normal şartlarda insanlar arkadaşlarını çiçeklere hediyelere boğmaz, kalpli çiçekli foto paylaşımları yapmaz, özel şoför gibi ordan oraya taşımaz. Bunlar sevgili ya da birinden hoşlanan insan davranışları.
Aa niye yahu? Gayet de yapılabilir. Suistimal edilmedikçe sevgi göstergesi bunlar. İnsan sadece sevgilisiyle, eşiyle mi hediyeleşir, fotoğraf paylaşır ya da gezer? Konuda kullanılma durumu var evet ama herkes böyle değil. Önceki yorumda bahsettiğim arkadaşım ailemizin dördüncü üyesi gibi. Gezme tozma planlarimiz bile birdir. Evime gelir ve o tek yaşadığı için en sevdiği yemekleri yaparım ev yemeği yesin diye. Oğlumla ilgilenir, bana hediyeler alır. Hoş hediye almasını yasakladim artık çünkü abartmisti. Yani bakın bunlar dahil arkadaşlığa suistimal olmasın yeter ki. İkimizin de kendi hayatları var, onun bambaşka bir çevresi daha var ama birbirimizin yeri hep ayrı. Bunu ay biz mükemmeliz demek için anlatmıyorum ama arkadaşlar, dostlar böyle paylaşımlarda bulunabilir, bu çok doğal.

Aa niye yahu? Gayet de yapılabilir. Suistimal edilmedikçe sevgi göstergesi bunlar. İnsan sadece sevgilisiyle, eşiyle mi hediyeleşir, fotoğraf paylaşır ya da gezer? Konuda kullanılma durumu var evet ama herkes böyle değil. Önceki yorumda bahsettiğim arkadaşım ailemizin dördüncü üyesi gibi. Gezme tozma planlarimiz bile birdir. Evime gelir ve o tek yaşadığı için en sevdiği yemekleri yaparım ev yemeği yesin diye. Oğlumla ilgilenir, bana hediyeler alır. Hoş hediye almasını yasakladim artık çünkü abartmisti. Yani bakın bunlar dahil arkadaşlığa suistimal olmasın yeter ki. İkimizin de kendi hayatları var, onun bambaşka bir çevresi daha var ama birbirimizin yeri hep ayrı. Bunu ay biz mükemmeliz demek için anlatmıyorum ama arkadaşlar, dostlar böyle paylaşımlarda bulunabilir, bu çok doğal.
Üzgünüm ben doğal bulmuyorum bunu. Yetişkin insanlar kendilerinden kısıp arkadaşlarına harcayacak kadar kendilerini kaybetmezler arkadaşlık ilişkilerinde. Hediye tabi ki alınır verilir o ayrı mesele. Ama kendini eksik bırakıp arkadaşa hediyeler almak kesinlikle normal değil.

Bu kişi için doğru ama bu çok yanlış bir genelleme.

Üniversitenin ilk yılında tanıştığım bir dostum var. 13 yıldır hayatımda. Doğumuma bile girdi, birbirimizin her şeyine koştuk yıllardir. En son tayinini bile yanıma istedi. Çocuğumun öz teyzesi gibi. Yerini kimse dolduramaz. Yani oluyor ama çok kolay bulunmuyor tabii. Bize de herkes şaşırıyor yıllardır. Maşallah diyeyim kendi kendime nazar edicem şimdi 😅🧿 Ama görünce yazmak istedim imkansız değil dostluklar.
Nikah sahidi oldugum, dogumuna girdigim, hamile olduğumu ilk söylediğim, 18yillik dostlugum bitti. Bir kac ay sonra mesaj atti tekrar haberlesmek icin, kabul ettim. Bir kac ay sonra babam öldü, ziyarete gelmedi. Hatta sadece bir kez başsağlığına aradı bir daha arayıp hal hatır bile sormadı. Çok emin olmayın yıllara.

merhabalar, yeni farkettiğim bazı şeyler kafamı karıştırdı ve geçmişe dönüp baktığımda acaba ben en başından beri yanıldım mı diye düşünmeye başladım. sizce ne düşünmeliyim? 7 yıldır üniversiteden beri en yakın arkadaşımla ilgili bazı şeyler var anlamdıramadığım. yakın zamanda doğum günümdü ve aklımdaydın arayamadım bir türlü diyerek doğum günümü kutladı. ben kendisine hep hediye gönderirim sadece telefondan kutlamam zaten aynı şehirdeyiz. buluşalım da derdim. hatta bir keresinde çok beğendiği bir kıyafet vardı ve üzerinden aylar geçmisine rağmen o kıyafeti bulup aldım çok şaşırdı nasıl aklında kalmıştı vs diye. ben onun doğum günlerine bu şekilde tatlı özenli hediyeler alıp onu mutlu etmek isterken son yıllarda sadece mesaj ya da arama ile kutluyor buluşalım da demiyor.

bu doğum günü mevzusundan sonra arkadaşlığımızı biraz düşündüm. kendisini üniversite yıllarımızdan beri çok severdim hatta birlikte olduğumuzda kendisinin fotoğrafını çekip kalpler koyup hikayeler paylaşırdım bana erkek arkadaşım beni paylaşmanı istemiyor demişti ve bende daha sonrasında çekememiştim. sosyal medyada birlikte paylaşım yapmamaya başladık kendisi bıraktı bıraktırdı. ikimizde ailelerimizin arabalarını alıyoruz arada buluşurken ya da işe giderken vs. ne zaman buluşsak kendisi arabayı almıyor bana diyorki bizim orda buluşalım benide eve bırakır mısın tabii ben yapıyordum ama artık yıllardır hep bu şekilde ve başkalarıyla buluşurken arabayı alıyor ailesinden kendisi arkadaşlarını götüryor beni bir kere bile götürmedi. uzak yerlere gideceği zaman başka arkadaşlarıyla beni arıyor buluşalım diyor buluşuyoruz o anda diyorki ya x kişiside buluşalım dedi senin için sorun olmaz dimi diyor benim modum düşüyor ama x kişisini bekliyoruz ben onları götürüyorum sonra arkadaşımıda eve bırakıyorum… uzak nereye gidersek bu şekilde oluyor ve hep benzin çok pahalı vs gibi şeyler söylüyo işte arabaya şu kadar benzin koydum çok param gidiyo benzine diyor ama bana her zaman kendisini uzak yerlere götürttü ve bu defalarca oldu birçok arkadaşıyla bu şekilde bana emrivaki yaptı… o zamanlar farktmiyordum ama şimdi düşünüyorum kafam gerçekten karıştı. doğum günü mevzusunda ise arkadaşlarının doğum günlerini instagramdan kutluyor çok güzel buket çiçekler yaptırıp gönderiyor çok şaşırıp hatta trip yapmıştım bu sene ve ben ona çiçek ya da yenilebilir çiçek yollamama rağmen hiçbişey göndermedi doğum günümüde bilmesine rağmen. çok şaşkınım.

ve 30 yaşındayız, 1-2 sene önce biz 30a yaklaşmışken akrabalarından birileri kendisine 31-32 yaşlarında birisini önerdiler görücü usülü tanışması için, bana bunu çok öfkeli bir şekilde anlattı 30 üstü büyük adamları söylüyolar bu ne demek falan filan diye çok sinirlenmişti. ve benim aklıma şu olay geldi… biz üniversitedeyken 20 li yaşlarımızdayken kendisinin sevgilisi vardı kendisinden 1 ya da 2 yaş büyüktü, bana birisini önerdi bu arkadaşım önerdiği kişi 30 yaşındaydı ve biz o zamanlar 22 falandık… belki buraya tam aktaramamış olabilirim, kafamda karışık kusura bakmayın
Sizi aşağı çektiğini düşündüğünüz kim varsa hayatınızdan çıkarın fedakarlık karşılıklı güzeldir çok verici olmak somurulmeye açık hale getirir insanı genelgecer kural maalesef bu

Üzgünüm ben doğal bulmuyorum bunu. Yetişkin insanlar kendilerinden kısıp arkadaşlarına harcayacak kadar kendilerini kaybetmezler arkadaşlık ilişkilerinde. Hediye tabi ki alınır verilir o ayrı mesele. Ama kendini eksik bırakıp arkadaşa hediyeler almak kesinlikle normal değil.
Kendinden kısmak eş için bile mantıksız. Bu ancak evlat için yapılabilir. Bahsettiğim karşılıklı bir durum zaten. Konu sahibi net kullanılıyor o başka.

Nikah sahidi oldugum, dogumuna girdigim, hamile olduğumu ilk söylediğim, 18yillik dostlugum bitti. Bir kac ay sonra mesaj atti tekrar haberlesmek icin, kabul ettim. Bir kac ay sonra babam öldü, ziyarete gelmedi. Hatta sadece bir kez başsağlığına aradı bir daha arayıp hal hatır bile sormadı. Çok emin olmayın yıllara.
İnsanların evlilikleri bitiyor, hatta evladını, ana babasını reddedenler var bu dünyada. Hiçbir şey garanti değil evet ama dostluk diye bir şey yok genellemesi biraz fazla iddialı. Başınız sağ olsun.

Surekli sizin arabanizla kendini biraktirtmasi kafami karistirmasa sizin kadar ince dusunceli degil derdim. Ben de oyle arkadaslarimin dogum gunlerinde cicek bocek yollamam, kutlama yapilir ve davet edilirsem hediyemi alir giderim, yoksa mesajla kutlar gecerim. Spontan hediye almisligim hic yoktur, hele ki sevdigi bir seyi alayim diye aklimda tutacagim...Kendim bile online magazalarda sepete ekledigim seyleri aradan zaman gectiyse unutuyorum 😂 Oyle surekli mesaj atip gorusme ihtiyaci hissetmem, bulusmak isteyen arkadaslarimi sadece esim ve kopegim ile bir planim yoksa kabul ederim. Illa bulusayim diye kendimi zorlamam yani.

Ama karsiliginda kendime de bunlarin yapilmasini beklemem, benim icin kaliteli yakin arkadaslik arada sevgi ve sinirlara saygili bir bag olmasi, aradan ne kadar zaman gecerse gecsin bulustugumuzda hic ayrilmamis gibi olan, beklentisiz bir arkadaslik. Sansliyim ki boyle olan cok yakin arkadaslarim var, aramiza okyanus girdiginde bile bozulmadilar. Zaten iletisim kurdugumda 'hic arayip sormuyorsun' diye sitem eden bir kisi ile iletisimimi surdurmem, demek ki arkadasliga bakis acimiz farkliymis derim.

Uzgunum ki siz sanirim kullaniliyorsunuz. Sinirlarinizi cizin derim. Mesela bulustugunuzda illa 3.bir kisinin gelip uzak bir yere gitmeniz falan bence onemli sorunlar, acikca konusulmasi gerekir.

ay bu tarz bir arkadaşım vardı. her yere her şeye benim araba ile gidilir onun ki ile gidildiğinde parası ödenirdi bölerdi. Valla değer bilmeyene değer göstermeyeceksin. Alma verme dengesi önemli. Baya baya şımartmışsınız . Yol verin gitsin. O şekilde davranın. Gerek yok bu kadarına. Değmiyor. Kaç yıllık da olsa artık hayatınızdaki rolü bitmiş. Siz de çekin gidin.

Bence arkadaşlığınizi bitirin
Ben de arkadaşım doğum günümü kutlamadigi için onunkini hatırladığım halde kutlamadim en son
Hele araba olayında sizi resmen kullanmış cok çok ayıp cidden
haklısınız muhtemelen burda söylenilen gibi bana değer vermiyor. ama hep arayan mesaj atan da kendisi. çok tuhaf anlayamıyorum

haklısınız muhtemelen burda söylenilen gibi bana değer vermiyor. ama hep arayan mesaj atan da kendisi. çok tuhaf anlayamıyorum
eee işine yarıyorsunuz
önceden de yazmıştım yapın bunu
biyere gidilmesi gerektiğinde benim araç sorun yapıyor vs seninki ile gidelim diyin bakalım

eee işine yarıyorsunuz
önceden de yazmıştım yapın bunu
biyere gidilmesi gerektiğinde benim araç sorun yapıyor vs seninki ile gidelim diyin bakalım
daha önceden o şekilde bir durum olmuştu bizim araç servisteydi. ve bir şekilde buluşmayı iptal etti hatırlamıyorum sebebi ailesiyle ilgili vs bişey demiştir yine muhtemelen. bizim araç servisten çıktıktan sonra görüşmüştük… bunların hepsi şimdi geliyor aklıma düşündükçe… bunlar yaşanırken tek düşündüğüm konu bu olmadığı için farkedemiyordum ama düşündükçe bişeyler daha çıkıyor…

X