Ne kadar mütevazisiniz???

cloudy

en iyi koca ölü kocadır:)
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
3.569
5
Mütevazi insanlar değersiz olduklarını düşünmezler,
Yalnızca kendileri hakkında düşünmeyi değersiz bulurlar..

ne kadarda doğru cümle değil mi mütevazi olabilmek bir erdemdir ne yazık ki herkesin sahip olamadığı bir erdem.....

bakın Hacı Bektas Veli ve Mevlananın tevazusuna.....

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır.
Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.
O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli,
- Helal değildir, diye bu kurbanı geri çevirir.
Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana'ya anlatır.
Mevlana ise, bu hediyeyi kabul eder.
Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar.
Mevlana söyle der,
- Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.
Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli'ye sorar.
Hacı Bektas da söyle der,
- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez.
Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen bir insan olmamız dileğiyle...

sizde siz becerebiliyormusunuz mütevazi olabilmeyi
bir başkasının beğenisini olgun bir şekilde karşılayıp abartmadan durabiliyormusunuz

Son düzenleme:
ya,ne güzel konular açmışsın öyle. tevazu çok büyük bir erdemdir.
kibirden nefret ederim.

ya,ne güzel konular açmışsın öyle. tevazu çok büyük bir erdemdir.
kibirden nefret ederim.

ben sadece nette bulduğum beğendiğim yazıları paylaştım
çok başka yerlere çekildi malesef
beni anladığın ve yorum yaptığın için teşekkür ederim okypete a.s.

işin ilginç yanı tevazu göstermekle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin kendisini mütevazi sanması, mütevazi tanıtmaya çalışması ayrıca çok ironik.

kesinlikle erdem olan, zor olan mütevazi olmaktır
kibir vs. çok kolay herkes yapar
ben de oldukça mütevazi olduğumu söyleyebilirim
başkalarının takdirine bırakmak lazım dimi:)

kesinlikle erdem olan, zor olan mütevazi olmaktır
kibir vs. çok kolay herkes yapar
ben de oldukça mütevazi olduğumu söyleyebilirim
başkalarının takdirine bırakmak lazım dimi:)

ne kadarda doğru bir tespit bu füsfüscüm
güzelliğimizi zekamızı başarımızı başkalarının takdir etmesi lazım
insanların gözüne sokar gibi ben şuyum ben buyum dedikçe küçülüyor insan bence
en güzeli takdir karşısında bile o sizin görüşünüz o senin güzel bakışın diyebilmek
nitekim bir örnek vereyim
gülsüm sultanın yorumlarını çok mantıklı abla nasihatı niteliğinde sıcak ve samimi bulurum
bunu kendisine ilettiğimde o senin güzel bakışın diyerek mütevaziliğini ortaya koydu
doğru ve erdemli olan davranış budur
teşekkürler benimle aynı fikirde olan
ve tevazu sahibi olmayı becerebilen herkese a.s.

Mevlana , Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre... Onların tevazusu nerde , bizimki nerde...

Biz kendimizi övmemeyi tevazu sayarken , onlar bırakın kendini övmeyi ;kendilerini küçülterek ,büyütmüşler...

Ancak bu devirde siz kendinizi küçülterek , yaptıklarınızı hafif saydığınızda karşınızdakiler " ne kadar da mütevazi "demiyor ya da sizin mütevazi olduğunuzu düşünmüyor ; onlar sizi

hafife alıyor bu sefer.. Zaman öyle bir garip ki...

Ben kendimi övmeyerek ve övmekten nefret ederek mütevazi olduğumu zannediyorum işte...

DıPNOT:) : Zaman zaman şımarıklığına kendimi övmelerim istisna ... Sırf gırgır olsun diye yaparım, hep ciddi duramam ben...

Son düzenleme:
ukalalık gıbı gelıyo bana her söze ben ...dıye başlamak..
bırak senı başkaları övsun..

Mevlana , Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre... Onların tevazusu nerde , bizimki nerde...

Biz kendimizi övmemeyi tevazu sayarken , onlar bırakın kendini övmeyi ;kendilerini küçülterek ,büyütmüşler...

Ancak bu devirde siz kendinizi küçülterek , yaptıklarınızı hafif saydığınızda karşınızdakiler " ne kadar da mütevazi "demiyor ya da sizin mütevazi olduğunuzu düşünmüyor ; onlar sizi

hafife alıyor bu sefer.. Zaman öyle bir garip ki...

Ben kendimi övmeyerek ve övmekten nefret ederek mütevazi olduğumu zannediyorum işte...

DİPNOT:) : Zaman zaman şımarıklığına kendimi övmelerim istisna ... Sırf gırgır olsun diye yaparım, hep ciddi duramam ben...
malesefki öyle arkadaşım
mütavazi olmaya çalışıyosun seni kullanıyolar
ister istemez değişiyosun:1no2:

biz sıradan insanlar tabiki seçilmiş (peygamberler) veya özel insanlar (evliyalar erenler) gibi ya da onlar kadar mütevazi olamayız....insanın yaradılış özelliğine karşıdır bu zaten...

ne var ki nefsimizle mücaadele edip sınavı kazanmaya çalışmalıyız.

sıradan insanlar olarak hiç kimse ama hiç kimse ben tam olarak mütevaziyim diyemez, zaten ne kadar mütevazi olup olmadığını ancak başka insanlar tayin eder...

"ben mütevaziyim" demek bile mütevazi olmadığının kanıtıdır...

karşımızda ki kişi birşey anlattığı zaman kaç kişi "BEN" diye başlamayan cümleler kurarak cevap vermemiştir...?,

ben olsam böyle yapardım, ben böyle yaptım, ben olsam derim ki, ben asla yapmam.....ve bu böyle devam eder gider....

konu çok güzel, gerçekten tebrik ederim cloudy. günümüz alçakgönüllülüğün de karşıdakinin saygısını kazanmak için kullanıldığı bir devir malesef. önce samimiyet, sonra alçakgönüllülük...bu arada alçakgönüllü insanın hiçbir zaman söze ben... ile başlamaması gerektiğine katılmıyorum ya da şöyle ifade edeyim ben olsam...diyen insan mütevazi değildir cümlesinin yüzde yüz doğruluğunu kabul etmiyorum. çünkü ben ile cümleye başlamak çoğu zaman da empati yapabildiğinizin göstergesidir.

tevaziyim demiyecek kadar mütevaziyim...
bırakırım başkaları karar versin...

Ben, Freund’un ruhsal cihazla ilgili ikinci kuramında es ve über-ich ile birlikte ruhsal cihazın üç beliriminden biridir. Ben’in kaynağı ( ki Es’in dış alemle teması sonucunda farklılaşmasıdır) ve muhtevaları, bilinçli, bilinçöncesi veya bilinçdışı olabilir. Ben’in yapısı gerçeklik ilkesinin baskısı altındadır. 'Ben’in fonksiyonu ise, kişiliğin korunması, gerçeğe uyum ve çatışmaların çözümlenmesidir.

Ben’in ideali, birincil narsisizm’den (kişinin kendisine karşı duyduğu sevgi) ve çevremizdeki kişilerle ve aile ile özdeşlikten meydana gelen kişiliğin eğilimi; bu özdeşlik, kişinin kendi benliğine karşı beslediği sevgiyi değiştirir ve ikincil narsisizm derecesine düşürür.

ıdeal 'ben', çocukluktaki “her şeyi yapabilme” hayalinin daha sonraki özdeşliklerle değişerek aldığı yeni şekil; bu değişme “kahramanlarla özdeşleşme”ye, yani ünlü ve güçlü kişileri benimsemeye dayanarak olmaktadır. (Ben’in ideal’i ile ideal ben ayırımı Freund’da yoktur. Nunberg, Lagache ve Lacan gibi bilginler, ideal ben’in oluşumunda Narsisizm’i iyice belirtmek için bu ayrıma başvurmuşlardır.

----------------------

"EGO" "BEN" demektir....kişi BEN diye başlayan cümleler kurarak aslında kendi egosunu tatmin eder bu da mütevaziliği çok çok aşar...

"ben" freud'u da, diğer kişileri de okur düşünürüm, fikrim kendi fikrimdir, sonuçta okuduklarımı analiz eder, onu yazarım. şimdi de öyle yaptım.

Kendini sevmek,kendinle barışık olmak iyi hoşta toplum içinde ben şöyle güzelim ben şöyle zekiyim diye böbürlenen herşeyi çok bilen ukalaları anlayamıyorum :nazar: mesela bi tanıdığım var kendini dünya güzeli sanıyo Allah günah yazmasın ama ben onun yerinde olsam toplum içinde güzelim demeden önce biraz düşünürüm sengözlerimebaksanab bazı insanların özgüvenlerine hayranım....

Kendini öven hep ben diyen insanlardan nefret ediyorumm:nazar:
Ben de asla kendimi övmem ne gerek var kii
Önemli olan başkaları tarafından takdir edilmek kendini öven insan sorunludur ya özgüveni yoktur ya komplekslidir zatena.s.

cloudym canım arkadaşım......

bu güzel yazıyı bizle paylaştığın için çok sağol......

tevazu insanın sahip olması gereken en büyük erdemdir.....

biz ki mevlanaların hacı bektaşilerin kültürüyle yoğrulmuş onların evlatları olarak dualarımızda bile "ben" den önce "biz" demeyi tercih ederiz..... bizim kültürümüz görgümüz tevazu üzerinedir. bizi biz yapan en önemli özelliğimiz budur.

böyle yararlı paylaşımlarının devamını dileriz canım a.s. a.s.

ben herzaman bendeki güzellikleri görüpde bana söyleyen insanların. kendi içindeki güzellikten dolayı bana bu güzel kelimeleri kullandıklarını söylerim.
öyle insanlar varki kendi çirkinliklerinde gözlerini çamurla kaplarlar ve etrafıda hep camurlu görürler

X