Ne yapmalıyım

fafintoo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2015
110
70
27
Merhabalar. Bu yil universite sinavina girdim, sinava girmeden ki planim ilk senem mezuna kalip, ikinci sene dershaneye giderek alanim olan (tm) bir bolume yerlesmekti (hukuk).
Sinav sonucum bekledigimden daha iyi gelince (sozelde) birazda acgozluluk yaptim sanirim ve o sınav maratonuni tekrar yasamak gozumu korkuttu tarih yazdim ve bilecikte geldi (istanbulda yasiyorum normalde) aileden ilk tepkiler "ogretmenlik aa ne guzel" oldu, zamanla da "aa tarihmi hmm olsun ya cnm" filan.
Neyse ogretmenlik diye sevindim, İstanbula yakin diye sevindim (hizli trenle iki saat) gittim ilk gun muafiyet sınavına girdim 9 dersimin 4 unu verdim ba olarak. Aa dedim iyiymis ama oyle degilmis..
Bolum baskan yardimcisiyla 3 dersimiz var ilk dersimizde; bu bolumden yalnizca bir tane ogretmen bir tane yuksek lisans ogrencisi ciktigini onlarida kendisinin gecirdigini, kpssden 80 uzeri alabilecegimize inanip inanmadigimizi, onumuzdeki derste kendi huyunu suyunu anlatacagini, bizimde buna gore davranmamiz gerektigini, cok fazla calisip hicbisey olmayacagimizi, mezunlarin simdi cayci oldugunu, 1. Donem 15, 2. Donem 15 olmak uzere toplam 30 kitap verecegini bunlari ezberleyecegimizi ama sinavda iclerinden birinden tek satir soracagini, kitaplarin inanilmaz agir ve pahali binlerce liralik oldugunu simdiden para biriktirmemiz gerektigini anlatti. Derste basladim pitir pitir aglamaya, yurda gidene kadar.
En sonunda bizimkileri arayip; "okulu biraksam beni evlatliktan reddedermisiniz?" diye sordum suan kendimi okudugum bolume ait hissetmiyorum, resmen acgozluluk yaptim ogretmenlik diye bir costum ama goruyorum ki oyle kolay degil, en onemlisi istemedigim biseyi yaptigimi goruyorum suan (ki bunlari anlattigim bazi kisiler daha karar vermek icin erken oldugunu suan bunu anlayamayacagimi soyluyorlar) ve benim icin kulfetten farksiz.
Suan birakip donup bi dershaneye yazilsam ilk sene yerlestigim icin puanim kirilacak biliyorum hemde yurdumla filan sozlesmeliyim yani simdilik beni burda tutan seyler var ayrica sonra pisman olmaktanda korkuyorum.
O yuzden suan en mantiklisi bu sene ilk senemi bitirip 2. Yila kaydimi dondurup tekrar hazirlanip hukuga yonelmek. Bi yanim "nasil olacak of of" diyor, bi yanim da "agac degilsin, memnun degilsen yerini degistir" diyor. Ama suan o kadar karamsar ve stresliyim ki kurdesen bile dokuyorum galiba birilerinin artik "cnm ya olsn" yada "benimde yegenim tarih okuyordu intihar etti", "benim halamin kizi okulu birakti evlendi o da tarih okuyodu" cnm tarihte iyi de atamasi yok atamasi" demesinden cok, tarihi dondurup istedigim bolume gecebilecegime, bunu yapabilecegime bunun mumkun olabilecegine beni inandirmasini istiyorum galiba buna ihtiyacim var hic mi yok suan hayal ettigim seyi yapip, basarili olan, mutlu olan..

Canim hele bir dur:)
Suan okulu birakma o atamasi cok az o belli olmaz.dort yilin icinde neler olur biter...
Tanidigim cok kisi var sevmesikleri bolumu okuyupbtekrar hazirlanip istedikleri bolume yerlesen.
Ama sen suan bir moral bozuklugu ile bavulunu toplayip gitme.bu seneyi bir atlat istersen seneye dondur tekrar hazirlan.

2 lisans bitirdim. Biri bitti sevmedim çalışırken 2. Yi okudum.
İstersen hepten bırak. Yine fark etmez sevdiğin is icin emek vermek gerek.
bu gaza gelip karar verme konusunda ilk hatayi tercih yaparak yapmışsın. İkinciyi erken davranarak yapma.
Hemen hemen her bölüm için is sıkıntı. Ayrıca hukuk o hocanın anlattiklarindan daha kolay da değil, okuyan birileri aydınlatır :)
Bu sene nasil olsa seneye hazırlanacagim gibi davranma. Elinden geleni yap ve kararı sene sonunda ver.

Hukuk tarihten daha zor sen tarihte korktuysan hukukta ne yapacaksın? Ve tarih içine dalarsan çok keyifli bir bölümdür. Ne medeniyetler ne kültürler ne yaşanmışlıklar var düşünsene hepsini biliyorsun ve hafızanda yaşatıyorsun. Bence korkma hocana da kulak asma bazı hocalar abartmayı sever. Sen hocayı okulu düşünme tarihe ver kendini. Okula devam et ama bu stresi ve olumsuzlukları üzerinden atarak tabi. İnan bana kendini sadece derslerine verdiğinde okuduğun. Bölümü çok seveceksin. Sevdiğin şeylerle meşgul olmakta sana başarı getirir. Hocayı çok takma bütün sınıf düşük not alsa itiraz etme hakkınız var bir kere mümkün değil öyle bi kişi mezun olmuş bi kişi yüksek lisans yapmış. Adam direk incelemeye alınır. noluyo Öğrenciler diğer derslerde başarı gösterirken senin dersinde hep başarısız oluyor diye. Atmış biraz yani kafaya takılacak bişey değil cnm

Merhabalar. Bu yil universite sinavina girdim, sinava girmeden ki planim ilk senem mezuna kalip, ikinci sene dershaneye giderek alanim olan (tm) bir bolume yerlesmekti (hukuk).
Sinav sonucum bekledigimden daha iyi gelince (sozelde) birazda acgozluluk yaptim sanirim ve o sınav maratonuni tekrar yasamak gozumu korkuttu tarih yazdim ve bilecikte geldi (istanbulda yasiyorum normalde) aileden ilk tepkiler "ogretmenlik aa ne guzel" oldu, zamanla da "aa tarihmi hmm olsun ya cnm" filan.
Neyse ogretmenlik diye sevindim, İstanbula yakin diye sevindim (hizli trenle iki saat) gittim ilk gun muafiyet sınavına girdim 9 dersimin 4 unu verdim ba olarak. Aa dedim iyiymis ama oyle degilmis..
Bolum baskan yardimcisiyla 3 dersimiz var ilk dersimizde; bu bolumden yalnizca bir tane ogretmen bir tane yuksek lisans ogrencisi ciktigini onlarida kendisinin gecirdigini, kpssden 80 uzeri alabilecegimize inanip inanmadigimizi, onumuzdeki derste kendi huyunu suyunu anlatacagini, bizimde buna gore davranmamiz gerektigini, cok fazla calisip hicbisey olmayacagimizi, mezunlarin simdi cayci oldugunu, 1. Donem 15, 2. Donem 15 olmak uzere toplam 30 kitap verecegini bunlari ezberleyecegimizi ama sinavda iclerinden birinden tek satir soracagini, kitaplarin inanilmaz agir ve pahali binlerce liralik oldugunu simdiden para biriktirmemiz gerektigini anlatti. Derste basladim pitir pitir aglamaya, yurda gidene kadar.
En sonunda bizimkileri arayip; "okulu biraksam beni evlatliktan reddedermisiniz?" diye sordum suan kendimi okudugum bolume ait hissetmiyorum, resmen acgozluluk yaptim ogretmenlik diye bir costum ama goruyorum ki oyle kolay degil, en onemlisi istemedigim biseyi yaptigimi goruyorum suan (ki bunlari anlattigim bazi kisiler daha karar vermek icin erken oldugunu suan bunu anlayamayacagimi soyluyorlar) ve benim icin kulfetten farksiz.
Suan birakip donup bi dershaneye yazilsam ilk sene yerlestigim icin puanim kirilacak biliyorum hemde yurdumla filan sozlesmeliyim yani simdilik beni burda tutan seyler var ayrica sonra pisman olmaktanda korkuyorum.
O yuzden suan en mantiklisi bu sene ilk senemi bitirip 2. Yila kaydimi dondurup tekrar hazirlanip hukuga yonelmek. Bi yanim "nasil olacak of of" diyor, bi yanim da "agac degilsin, memnun degilsen yerini degistir" diyor. Ama suan o kadar karamsar ve stresliyim ki kurdesen bile dokuyorum galiba birilerinin artik "cnm ya olsn" yada "benimde yegenim tarih okuyordu intihar etti", "benim halamin kizi okulu birakti evlendi o da tarih okuyodu" cnm tarihte iyi de atamasi yok atamasi" demesinden cok, tarihi dondurup istedigim bolume gecebilecegime, bunu yapabilecegime bunun mumkun olabilecegine beni inandirmasini istiyorum galiba buna ihtiyacim var hic mi yok suan hayal ettigim seyi yapip, basarili olan, mutlu olan..
Canım hiç kendini üzme, aslında mantıklı olan çözümü bulmuşsun ve bu çözüm kesinlikle başarabileceğin bir şey. Bu sene okuluna devam et fakat lys' ye ağırlık ver, ikinci yılında hem puanın düşmeyecek hem de bilgilerinin üstüne yenileri eklenecek ayrıca sınava ilk girdiğin zamanki kadar heyecan yapmayacaksın... Kendim de dahil olmak üzere senin hayal ve imkansız olarak gördüğünü başarabilen birçok tanıdığım var sen neden yapamayacaksın ki, yeter ki kendine inan, şimdiden başarılar diliyorum.

Hocanın seni kötü etkilediğini ve bu hislerinin geçici olduğunu düşünüyorum. Biraz mücadele et, yine istemezsen bırakırsın. Dönsen de İstanbul'da yapacağın bir şey yok. Şuan kaybedeceğin bir şey yok.

Kpss olayına gelirsek, ben kpssye calısırken herkes aynı şeyi söylüyordu. "senin bölümünün ataması cok az, torpil de dönüyor zaten" vb. Gerçekten az ama imkansız degil dedim. Üstelik evliyim ve sadece İstanbul'da açılan birkaç kadroyu tercih edebilirdim. Çok çalıştım P3'ten 91 aldım. Merkezi atamada İstanbul'a alınan 3 kişiden biri oldum şükür. O dönem ket vurmaya çalışan herkes şimdi "helal olsun" diyor.

Çevrende moralini bozmaya çalışanlar hep olacak. Sen kendi şartlarını, kapasiteni düşün. Ölç, tart, biç kararını öyle ver bence.

O nasıl bölüm başkanı
Sanırım bölümü kapatmak istiyor bundan sana böyle söyledi
senden başka öğrenci yok mu
Onlar ne düşünüyor

Ben şu an senin yerinde olsam beklerdim zaten her koşulda bir sene kaybın olacak yurtta kalır kendimi derslere verirdim hem kendi dersime hem lys ye çalışırdım
Benim okul da böyle yapan çoktu
Kimisi bölümüne devam etti kimi başka bir yer kazandı kimi birakti
Ama bence su an olumsuz duygularla acele bir karar veriyorsun biraz bekle

X