Nerde çokluk orda ...

Asel19

Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2018
7
3
25
Size annem ve babannem arasında geçen kavgadan bahsetmek istiyorum.
Babannem yaşı iyice gitmiş hasta bir kadın,işlerini zorlukla yapan ama kimseye gel yap diyemeyecek kadar çekingendir.Annem ve bende bunu bildiğimizden haftada bir gün gidip onun temizliğini yapıyorduk oda istemediğimiz halde bize karşılığını parayla veriyordu.Büyük dedemden dedeme 30 daire kaldı ve zengin olduk diyebilirim ama şu var ki dedem bize oturmamız dışında verdiği daireler dışında birşey vermedi. Bayramlarda seyranlada verdikleri ve annemin isteyenin yüzü bir kara vermeyenin iki kara düşüncesiyle istedikleri dışında birşey görmedik.İki senedir aynı binada iki amcam babannemler ve biz altlı üstlü oturuyoruz. Anneme gelince aslında kin tutmayan bir insan olsada akrabalık içi olaylarda insanın elinde olmuyor belkide bilmiyorum ama nerdeyse bir aydır konuşmuyorlar.Ve bu durum beni çok yıpratıyor.Olayların nasıl geliştiğine gelirsek bir gün kız kardeşim bebek olan kardeşimi babannemlere çıkarttı ve 10 dakika sonra eve geldiler.Neden geldiklerini sorduğumuzda ise babannem temizlik yapıyorum çocuğu al git sonra gelirsiniz demiş.Annemde bize söylese biz yapmazmıydık diye sinirlendi ve dayanamayıp yukarıya babannemlere çıktı.Şuan size pek sinirlenilecek birşey gibi gelmiyor olabilir ama annem bir gün babannemin evini süpürken küçük amcamın oğlu çok inatçıdır ve o ara babannemlerde tv izliyordu elinde bisküvi vardı ve annem eve gitsin dediğinde babannem itiraz edip çocuğu evine göndermedi.Annem bunu hatırladığı için çok sinirlendi ve babanneme bunu söylediğinde ben onarlara (yani kardeşlerime) gidin demedim cam açık soğuk vuruyo kenara geçin üşümeyin dedim demiş .Annem daha birşey söylemeyip eve iniyo ve 10 dakika sonra babannem bize geliyor.Babannem neden küstün gittin ben sana ne dedimki deyince annemde sen diğer gelinlerinden korkuyosun onlara birşey demiyosun çekiniyosun sana minnetleri olmadığı halde hep onları düşünüyosun ve daha nicelerini ona söyledi.Babannemde bağırma bir duyacak elaleme rezil olacaz dedi ve ağlayarak gitti.O zamandan beri kavgalılar ve annem ilk iki hafta hiçbirimizi onlara göndermedi.Babannem bir kaç kez kapının önüne lahana bırakıp gitmiş ve dünde lahana,tereyağı,peynir vb. içi dolu bir çanta kapının önüne bırakıp gidince annem yine çok sinirlendi ve erkek kardeşimle hepsini geri yolladı.Hiçbirşeylerini istemiyorum.Gitsin çok sevdiği gelinleri,oğulları ve torunlarına versin dedi. Ne yapmalıyım ne söylemeliyim bilmiyorum. Üstümde koca bir yük var ve bunun altında eziliyorum.Anneme hak veriyorum ama bir yandan da büyüklerle küs olmak onlara kin tutmak bize yakışmaz diye düşünerek onu yatıştırmaya çalışıyorum.Pek düşüncelerini değiştirebildiğim söylenemez tabii.Annemin neden bu kadar katı olduğunu da anlatırsam belki daha iyi anlarsınız. Şimdi şöyle ki; dedem inşaat ustasındır ve babam ve iki amcamada onlar okumayınca kendi mesleğini öğretti ve yanında çalışmalarını istedi birkaç yıl böyle devam etti ve babam artık istemediğini söyleyip başka işler yaptı.Dişinden tırnağından arttırarak beni ve 4 kardeşimi bu zamanlara getirdi.Yeri geldi kapıcı oldu yeri geldi şoför.Yinede kimseden birşey istemedi.Şimdi meteorolojide özel şoför olarak çalışıyo ve memur maaşı alıyor.Annem ise engelli bir ablam olduğu için bakıcı maaşı. Eve iki maaş girsede 7 kişiye yetmiyo ve babamda annemde artık varken yokluk çekmek istemiyorlar.Dedem artık yaşlandığı için haliyle çalışmıyor.Bunda birşey yok tabi işin garip yanı diğer iki amcamında çalışmıyor olması.Dedem ikisinide bakıyor ve her ihtiyaçlarını karşılıyor.Annem gördüklerini duyduklarını bana anlatınca ona hak vermeden edemiyorum ama ben hep olaylara iyi tarafından bakan ağzını açıpta kimseye iki çift laf edemeyen bir insan olmuşumdur. Kime çektim bilmiyorum.☺️ Anlattıklarına göre ise babannem her hafta süt alıyo birini bir yengeme veriyo diğerini sütlaç yapıp diğer yengeme yolluyor.Sütü verdiği yengem sütü istemeyip geri yolluyo ve babannem istenmeyen sütü bize veriyo yengem sütü istemediği kendisi anneme söylince annem anlıyo.Bir gün babamnemlerde kakolu süt tozu var annem yarısını alayım diyo babanneme babannemse e can ahmet (küçük amcamın oğlu) onu arar diyo.E annemde kendi için değil kardeşlerim için istiyo sanki biz torunları değiliz.Ve büyük amcamın oğluyla en küçük kardeşim arasında bir ay var.Dedem onu bir ayrı seviyo ve anlam veremediğimiz bir şekilde onu sahiplenmiş.Konuşma aralarında ondan bizimki diye bahsederken kardeşim için sizinki diyor ve bunların hepsi anneme bir iğne gibi batıyor.Babannem büyük amcama evi süpürttürüyo ve annem yengem her gün istisnasız kendi evini süpürürken bir kerede gidip en azından yediğinin içtiğinin karşılığını düşünerek babannemin evini temizlemiyo diye çok sinirleniyor.Şimdi soruyorum size annem ne olmuş olursa olsun haklı olduğunu bilerek adımı ondan mı beklesin.Yoksa gidip büyüğüyle arasını mı düzeltsin? Annem ne yapmalı? Ben ne yapmalıyım?Ne söylemeliyim?Lütfen bir akıl verin.! Sevgiler.

Çocuklara yaşananlar hikaye gibi gelir ama anneniz yıllarca neler yaşadı kendi bilir. O günler ne zor geçmiştir.
Anneniz haklı tabi ama karşıdaki ince bir insan değilse ne yapabilir ki.
Karşıdaki insandan adım beklese gelmeyebilir
Çok değişecek birşey yok böyle devam eder hayat. kabullenip konuşsun birşey olmamış gibi bence

Babanneniz ve dedenizin mallarinda en son soz sahibi olacak kisi annenizdir. Anneniz kendi anne ve babasinin mallari hakkinda konusabilir ancak. Bir de agziyla istemek falan bence cok ayip seyler. Babaniz konussa yine bir nebze...
7 kisi derken 5 kardesseniz aileniz de butcesine gore aile planlamasi yapmaliydi. Simdi yok diyip baskasinin parasina goz dikmek bana manasiz geliyor. Isterse 1000 dairesi olsun onlara ait sonucta. Oturacak ev vermisler hala kakaolu sut tozunun yarisindan falan bahsediyorsunuz. Bilemiyorum ya ben tam algilayamadim konuyu ama anladigim haliyle anneniz haksiz gibi geldi.
Siz karismayin ne olursa olsun. Sizin buyugunuz ikisine de saygi gosterilmeli

ben nedense babaannende ağır bir kusur göremedim annen kendi kendine bilenip durmuş babaannene ne diğer gelinlerine nasıl davrandığı sonuç olarak size kötü davranmıyorsa yetmiyor mu bir ev vermişler mecburlar mı değiller annen yaptığı temizliği babaannenin başına kakacaksa niye yapıyor ve annen maşallah seni komşu karı gibi baya bir dolduruyor...
annen gidip el öpecek bence hatta yarattığı küslük sebebi ile özür dileyecek bana göre.
yani sevgili kızım annen hakkı olmayan paraya bilenmeyi kessin.

Babannenin süt tozunu vermediginden bahsetmissin.
Kapiya koydugu lahanayi, peyniri geri yollarsaniz vermez tabi.
Bence annen birseylere doluyor ve iyilik yapsalarda ters tepiyor diger gelinlerde firsattan istifade ediyorlardir.
Annenin doldurusa gelmemesi , bazi seyleri göz ardi etmesini bilmesi lazim.

Size gelince hic karismayin sayginizi bozmayin yeter.

malını mülkünü kazandığı şeylerin idamesi kendine aittir başkası söz sahibi olamaz madem bütçeleri müsait değil neden 5 çocuk ona göre davranması lazım
Ne kadar verirse versin size hep az gelecektir kazanılmayan para olduğu için
Size ev vermiş oturacağanız birçok şey alıyormuş ne istiyorsunuz daha onlarında standartı vardır bozmak istemiyotlardır

Dedenize bravo. Şimdiden malları verse kesin sokağa atardınız. Adam biliyor ki vermiyor çünkü o potansiyel var annenizde.
Yazık şu yaşlı insanlara. O kadar emeklerle kazanmışlar gelin hanım gelip söz iddia ediyor. Oldu canım başka bir şey var mıydı?
Siz babaannenize gidin aralarına girmeyin ama annenize yaptığının yanlış olduğunu da söyleyin bi zahmet. O malları babasının evinden getirmedi

Klasik gelin kaynana muhabbeti.ben nenenizde öyle çok kötü bir davranış görmedim.anneniz işini yapmış ama neneniz de karşılığını vermiş diyorsunuz.bir de bence anneniz eltilerini kıskanıyor.siz dahil olmayın bunlara.kimse kimseye bakmak zorunda değil.anneniz küstükten sonra bile kadın eşya göndermiş.büyüklüğünü göstermiş.annenizde sorun

Konunun tamamını okuyamadım.
Ama anneniz haksız net.
Üzüldüm babaanneye.
Temizliği de hiç iyi niyetle yaptigini zannetmiyorum annenizin.
Ayrıca kendi küsüyorsa küssün, size ne karışıyorda göndermiyor,çok saçma.
Siz de diyemiyor musunuz,anne aranızdaki sorun beni ilgilendirmiyor,beni karıştırma,istediğim zaman giderim diye.

Bazı insanlar çocukları konusunda eşit davranmaya özen gösterse de pek mümkün olmuyor, insan evladıyla düşman da olabiliyor hele ki bu mal mülk meselesi ülkemizde büyük dert. Temizliği para için yapmadığı halde size harçlık vermesi bence güzel birşey yani sonuçta siz yapmasanız başkasına verir, size muhtaç falan değil, siz de eliniz kolunuz tuttuğu için ona muhtaç değilsiniz. Sonuçta kirada sıkıntı yaşayan çok insan var, bir ev bile çok önemli başınıza kalkmıyorlarsa ne mutlu size, bunun dışında onun evindekileri alıp kendi evinize taşımak çok doğru gelmedi, orda yiyebiliyorsanız tamam ama babaanneniz de zor durumda kalıyor belki dedeniz kısıtlı harçlık veriyor ona da. Diğer gelinleri daha çok sevdiğini varsayalım, ne değişecek, kayınvalidem de heryerde beni daha çok sevdiğini söyler beni över, herkes karşısındakini sevecek anlaşacak diye birşey yok, saygı önemli olan. Kapınıza kadar alışveriş yapıp bırakıyorsa bence siz de kırgınlığı uzatmayın ne gerek var. Anneniz uzatsa da siz gidin gizli olarak, hiç mi emeği yok sonuçta bu kadının, bir süt tozu veya süt yüzünden babaannenizi silmeniz gerekmez. Önceden yaşanan şeyler unutulmamış olabilir ama kin gütmek de doğru değil, altlı üstlü oturuluyorsa bazı şeylere göz yumulacak veya başka yere taşınacaksınız çok sık görüşmeyeceksiniz. Dedeniz zengin olabilir hayatta olduğu için ne yazık ki bir şey iddia etmek yanlış olur. Biz kendimize düşen mirası almakta dahi zorluklar sıkıntılar yaşıyoruz. Herşey olabilir bu hayatta küçük şeyleri büyütüp küslük, kırgınlık yaşamaya gerek yok.

Size annem ve babannem arasında geçen kavgadan bahsetmek istiyorum.
Babannem yaşı iyice gitmiş hasta bir kadın,işlerini zorlukla yapan ama kimseye gel yap diyemeyecek kadar çekingendir.Annem ve bende bunu bildiğimizden haftada bir gün gidip onun temizliğini yapıyorduk oda istemediğimiz halde bize karşılığını parayla veriyordu.Büyük dedemden dedeme 30 daire kaldı ve zengin olduk diyebilirim ama şu var ki dedem bize oturmamız dışında verdiği daireler dışında birşey vermedi. Bayramlarda seyranlada verdikleri ve annemin isteyenin yüzü bir kara vermeyenin iki kara düşüncesiyle istedikleri dışında birşey görmedik.İki senedir aynı binada iki amcam babannemler ve biz altlı üstlü oturuyoruz. Anneme gelince aslında kin tutmayan bir insan olsada akrabalık içi olaylarda insanın elinde olmuyor belkide bilmiyorum ama nerdeyse bir aydır konuşmuyorlar.Ve bu durum beni çok yıpratıyor.Olayların nasıl geliştiğine gelirsek bir gün kız kardeşim bebek olan kardeşimi babannemlere çıkarttı ve 10 dakika sonra eve geldiler.Neden geldiklerini sorduğumuzda ise babannem temizlik yapıyorum çocuğu al git sonra gelirsiniz demiş.Annemde bize söylese biz yapmazmıydık diye sinirlendi ve dayanamayıp yukarıya babannemlere çıktı.Şuan size pek sinirlenilecek birşey gibi gelmiyor olabilir ama annem bir gün babannemin evini süpürken küçük amcamın oğlu çok inatçıdır ve o ara babannemlerde tv izliyordu elinde bisküvi vardı ve annem eve gitsin dediğinde babannem itiraz edip çocuğu evine göndermedi.Annem bunu hatırladığı için çok sinirlendi ve babanneme bunu söylediğinde ben onarlara (yani kardeşlerime) gidin demedim cam açık soğuk vuruyo kenara geçin üşümeyin dedim demiş .Annem daha birşey söylemeyip eve iniyo ve 10 dakika sonra babannem bize geliyor.Babannem neden küstün gittin ben sana ne dedimki deyince annemde sen diğer gelinlerinden korkuyosun onlara birşey demiyosun çekiniyosun sana minnetleri olmadığı halde hep onları düşünüyosun ve daha nicelerini ona söyledi.Babannemde bağırma bir duyacak elaleme rezil olacaz dedi ve ağlayarak gitti.O zamandan beri kavgalılar ve annem ilk iki hafta hiçbirimizi onlara göndermedi.Babannem bir kaç kez kapının önüne lahana bırakıp gitmiş ve dünde lahana,tereyağı,peynir vb. içi dolu bir çanta kapının önüne bırakıp gidince annem yine çok sinirlendi ve erkek kardeşimle hepsini geri yolladı.Hiçbirşeylerini istemiyorum.Gitsin çok sevdiği gelinleri,oğulları ve torunlarına versin dedi. Ne yapmalıyım ne söylemeliyim bilmiyorum. Üstümde koca bir yük var ve bunun altında eziliyorum.Anneme hak veriyorum ama bir yandan da büyüklerle küs olmak onlara kin tutmak bize yakışmaz diye düşünerek onu yatıştırmaya çalışıyorum.Pek düşüncelerini değiştirebildiğim söylenemez tabii.Annemin neden bu kadar katı olduğunu da anlatırsam belki daha iyi anlarsınız. Şimdi şöyle ki; dedem inşaat ustasındır ve babam ve iki amcamada onlar okumayınca kendi mesleğini öğretti ve yanında çalışmalarını istedi birkaç yıl böyle devam etti ve babam artık istemediğini söyleyip başka işler yaptı.Dişinden tırnağından arttırarak beni ve 4 kardeşimi bu zamanlara getirdi.Yeri geldi kapıcı oldu yeri geldi şoför.Yinede kimseden birşey istemedi.Şimdi meteorolojide özel şoför olarak çalışıyo ve memur maaşı alıyor.Annem ise engelli bir ablam olduğu için bakıcı maaşı. Eve iki maaş girsede 7 kişiye yetmiyo ve babamda annemde artık varken yokluk çekmek istemiyorlar.Dedem artık yaşlandığı için haliyle çalışmıyor.Bunda birşey yok tabi işin garip yanı diğer iki amcamında çalışmıyor olması.Dedem ikisinide bakıyor ve her ihtiyaçlarını karşılıyor.Annem gördüklerini duyduklarını bana anlatınca ona hak vermeden edemiyorum ama ben hep olaylara iyi tarafından bakan ağzını açıpta kimseye iki çift laf edemeyen bir insan olmuşumdur. Kime çektim bilmiyorum.☺️ Anlattıklarına göre ise babannem her hafta süt alıyo birini bir yengeme veriyo diğerini sütlaç yapıp diğer yengeme yolluyor.Sütü verdiği yengem sütü istemeyip geri yolluyo ve babannem istenmeyen sütü bize veriyo yengem sütü istemediği kendisi anneme söylince annem anlıyo.Bir gün babamnemlerde kakolu süt tozu var annem yarısını alayım diyo babanneme babannemse e can ahmet (küçük amcamın oğlu) onu arar diyo.E annemde kendi için değil kardeşlerim için istiyo sanki biz torunları değiliz.Ve büyük amcamın oğluyla en küçük kardeşim arasında bir ay var.Dedem onu bir ayrı seviyo ve anlam veremediğimiz bir şekilde onu sahiplenmiş.Konuşma aralarında ondan bizimki diye bahsederken kardeşim için sizinki diyor ve bunların hepsi anneme bir iğne gibi batıyor.Babannem büyük amcama evi süpürttürüyo ve annem yengem her gün istisnasız kendi evini süpürürken bir kerede gidip en azından yediğinin içtiğinin karşılığını düşünerek babannemin evini temizlemiyo diye çok sinirleniyor.Şimdi soruyorum size annem ne olmuş olursa olsun haklı olduğunu bilerek adımı ondan mı beklesin.Yoksa gidip büyüğüyle arasını mı düzeltsin? Annem ne yapmalı? Ben ne yapmalıyım?Ne söylemeliyim?Lütfen bir akıl verin.! Sevgiler.
Konunun ortalarında sıkıldım bıraktım okumayı ama şunu söyleyebilirim, dedenin mali dedeni ilgilendirir. Adam yaşıyor, istediğini yapar. Yani varlık içinde yokluk çekmiyorsunuz çünkü o varlık sizin değil. Ha mal kaçırmaya çalışırsa öldükten sonra bile yasal hakkınız var o ayrı. Babaannemin ayrımcılık yaptığını düşünüyorsa da öyle sinirle verdiğini geri göndermekten ziyade hiçbir şey kabul etmesin. Kaldı ki eminim beş çocuk yapsın diye babaanneniz zorlamamıştır anne ve babanızı. Madem şartlar belliydi bu kadar çocuğa ne gerek vardı. Anneniz gereksiz hareketler yapıyor ve çok fevri. Ayrıca onlar arasındaki ilişki onları ilgilendirir. Sizi babaannenize göstermemek çok yanlış.

Annen haklı böylr şeyler bence dayak aşağılama gibi olursa bu zateb son boyuttur illa geçerli olması için bunlar gerekmez. ona gelene kadar onca şey olur annenin yaşadıkları misal. Kaç yıllardır bilenmiş durmuş sevgi falan kalmamış bence haklı. adaletsizlikler var kaydırma var dışlanma var. Yani bunlar çok göze gelmeyen ama zor şeyler. Yine annen bence çokta öfkeli değil sanırım yani eğer aynı apartmanda olmasanız banane onlardan bile derdi belki ama aynı apartmanda olunca herşey güncel kalır. Yani ben olsam annemin yanında olurdum belki haklı değil ama kesinlikle haksızda değil

Anlattıklarınız çok ufak şeyler gibi. Tabi herkes kendi yaşadığını bilir. Ben bu mal mülk konusunda çok katiyim anne baba bunun için darlanmamali. Hayattayken paylaştırılmamasi gerektiğini düşünüyorum. Annemin dedesinin ucu bucağı görülmeyen arazileri vardı. Milyarlar değerinde eski trilyon. Çocuklarına paylaştırdi. Karanlık ufak bir odada ömrünü geçirdi. Allah Muhammet aşkına bakın bana diye inlermis. Yaşlılık altına kacirirmis da dönüp bakan olmazmis. Annem ortalığı ayağa kaldırmıştı da odasını temizleyip kendilerine biraz çeki düzen verdiler. Birkac yıl sonra da vefat etti. Yaşlılık zor Allah kimseyi kimsenin eline düşürmesin.

Benim mizacım şu; o lahanaları gördüğüm an ağlayarak koşar gider sarılırdım. Kendi kayınvalidemle şu olayı yaşasaydım tepkim bu olurdu. Yaşlı başlı kadın, ağlatacak kadar büyütmenin ne alemi vardı ki?

Evi amca süpürüyormuşta neden yenge süpürmüyormuş. Onlara bakıyormuşta size neden bakmıyormuş. Para dedenizin, mal mülk dedenizin. İsterse sokağa atar. Yaptığınız işi, yardımı, miras için yapıyorsanız zaten yapmayın. Annenize de böylece söyleyin bence. Sizi görüştürmemekte ayrıca bi saygısızlık. Annenizin sahip olduğu mal varlıklarıysanız, bir tapunuz varsa tamam. Ama bu kadın sizin babaannenizse ve sizde birine tapulu değilseniz bi zahmet annenizi falan dinlemeyin. Olayın sizle bir alakası yok.

Çocuklara yaşananlar hikaye gibi gelir ama anneniz yıllarca neler yaşadı kendi bilir. O günler ne zor geçmiştir.
Anneniz haklı tabi ama karşıdaki ince bir insan değilse ne yapabilir ki.
Karşıdaki insandan adım beklese gelmeyebilir
Çok değişecek birşey yok böyle devam eder hayat. kabullenip konuşsun birşey olmamış gibi bence[/QUOTE
Vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim haklısınız belkide aradan çekilip olacakları beklemeliyim belkide en doğrusu onlara bırakmaktır

Bu konuda ben sizi net anlıyorum. Annenizi de acayip iyi anlayabiliyorum çünkü benzer bir durum bizde de var. Özellikle sizin çocuklar bizim çocuklar ayrımı acayip yıpratıyor anneleri. Benim annemde babannemden acayip nefret ederdi. Babam ve amcam ailenin iki erkeği, amcama yağdırırken benim abim ameliyat olacağı zaman babam istediğinde 3 kuruş göndermemişler. Babannem öleli oldu 5-6 yıl annem hala kinli. Çünkü yılların kini var. Olay buradaki bazı bayanların söylediği gibi mala konmak istemek yada elti kıskanmak yada büyüklere saygısızlık etmek falan değil. Olay yıllarca biriken kırgınlıklardan dolayı en ufak olayı bile gözünde büyütmek. Olay ev para da değil, konu bir çuval buğday olsaydı da aynı şey olacaktı. Annen haksızlığa tahammül edemiyor. Bu konuda fikrini değiştiremezsin, o hep böyle gidecektir. Ama bence sen saygını hiç bozma. Hiç kimseye karşı. Babannenni olduğu gibi sev. Amcalara saygılı davran, yengelere surat yapma. Yaparsan annesi dolduruyor derler. Annen arada bir sana çemkirebilir onlar bana neler neler yaptı sen nasıl davranıyorsun diye ben sadece küçük olduğumdan saygılı davranıyorum de çık. Babanda galiba benim baba gibi biraz pasif o yüzden durum değişmez. Taaa kii bizim gibi babanne dede vefat edip dananın kuyruğunun kopacağı yere kadar. O zaman zaten neler oldu neler bitti annen bir bir ortaya döküp arayacaktır hakkını.

yaşamayan bilmez babanneniz dedeniz evlat ayrımı yapıyor kimene yagdırıyor kimi bakıyor madem amcaların çalışmıyor onlara 5 veriyorsa size 3 versin maddi durum iyi belli ki sen asla karışma kadın en azından kapınıza kadar geliyor falan sen kötü olma sen babanın kızısın annen el kızı seni kendilerinden sayarlarda annen öle olmaz bizde yaşadık herkes annen haksız demiş yok annen sonuna kadar haklı babannen normal degil bizimkide öyleydi şimdi cocuklarım beddua ediyor rahat yatmasın yattıgı yerde hakkımıda asla helal etmiyorum

Anneniz haksiz
Dedenin mallari uzerinde kendini hak sahibi goremez
Ustune ustluk babaannenin verdigi seyleri geri yollamis,bu da saygisizlik. Geri yollanmaz.

Aile planlamalarini kendi kazancina gore yapmali insanlar. Herkes koskoca haliyle babaannelere dedelere guvenince komik duruma duser. Uzuldum acidim babaanneye dedeye. Su yasta ugrastiklarina bak.

X