Nerde çokluk orda ...

Ben yıllar önce evladım doğduğunda bir karar almıştım ailelerle ne yaşarsam yaşayım bunu çocuğuma yansitmayacaktım ve bunu başarmamın yolu da maddi manevi yaşatılan olumlu olumsuz tüm olaylardan etkilenmeyecektim.Ne dedilerse ve ne verdilerse elimin tersiyle ittim.Lafinizda malınızda sizin olsun yeterki beynimi rahat bırakın dedim..Çocuğum hiç etkilenmedi bu tarz konuları ona yansıtmadım.Ve yansıtmayacağım da..Bunları neden yazdım biliyor musun..Senin annen ve diğerleri ne yaşadılarsa sana yansıtmışlar ve seni çok gereksiz bir sıkıntıya sokmuşlar.Bir ablan olarak sana tavsiyem ilgilenme bu konularla.Su akar yatağını bulur.Sen kendinle ilgilen bu konular bizim ülkemizde hemen hemen her ailede yaşanan keşke yaşanmasa dedirten rutin sorunlar işte.Ne çözümü var ne de bittiği.Böyle gelmiş böyle gidecek.Kısacası canım boşver haklıyı haksızı ne ederlerse kendilerine etsinler senin beynini bu konularla doldurmalarına izin verme.

Annen olayların üstüne gidiyor gibi..
Amca ve yengelerinle yarış haline girmiş.
Deden büyük ihtimalle baban onlardan koptuğu beraber çalışmak istemediği için ayrım yapıyor ki amcanın oğluna daha farklı gözle bakıyor.
Amcaların çalışmasa bile dedene göre onun kanatlarının altındalar..

Annen neden babannenin evindeki süt tozuna varana kadar minnet ediyor? Aslında alacağı cevabı da biliyor gibi ama nedense kendine laf söylemek için bahane üretiyor.
Gitsin alsın marketten nedir yani?

Belli ki onun da birarada yaşamışlıktan hazmedemedikleri var ama ortada büyük bir problem göremedim.
Biz sana ne dersek diyelim annen aklına yatanı yapacak seni de dinlemeyecek. O yüzden sen pek karışma.
Babannen pek artniyetli değil. Ama kayırıyor olabilir. Bu kardeşler arasında çok olan bir durum malesef..

kadın temizlik yaptınız diye size harçlık bile veriyormuş. üzmeyin şöyle babanneleri. benim babannem bişey yapmayınca bizi döverdi ona göre mecburduk yapmaya. annene tavır alma ama gerekirse sen tek git babannene destek ol. yaşlılara hürmet sevaptır.
ben sevmediğim babaannemin arkasından ağladım. ölümlü dünya. sen daha çok ağlarsın. pişman olmamak için şimdiden hürmet et.

Bu konuda ben sizi net anlıyorum. Annenizi de acayip iyi anlayabiliyorum çünkü benzer bir durum bizde de var. Özellikle sizin çocuklar bizim çocuklar ayrımı acayip yıpratıyor anneleri. Benim annemde babannemden acayip nefret ederdi. Babam ve amcam ailenin iki erkeği, amcama yağdırırken benim abim ameliyat olacağı zaman babam istediğinde 3 kuruş göndermemişler. Babannem öleli oldu 5-6 yıl annem hala kinli. Çünkü yılların kini var. Olay buradaki bazı bayanların söylediği gibi mala konmak istemek yada elti kıskanmak yada büyüklere saygısızlık etmek falan değil. Olay yıllarca biriken kırgınlıklardan dolayı en ufak olayı bile gözünde büyütmek. Olay ev para da değil, konu bir çuval buğday olsaydı da aynı şey olacaktı. Annen haksızlığa tahammül edemiyor. Bu konuda fikrini değiştiremezsin, o hep böyle gidecektir. Ama bence sen saygını hiç bozma. Hiç kimseye karşı. Babannenni olduğu gibi sev. Amcalara saygılı davran, yengelere surat yapma. Yaparsan annesi dolduruyor derler. Annen arada bir sana çemkirebilir onlar bana neler neler yaptı sen nasıl davranıyorsun diye ben sadece küçük olduğumdan saygılı davranıyorum de çık. Babanda galiba benim baba gibi biraz pasif o yüzden durum değişmez. Taaa kii bizim gibi babanne dede vefat edip dananın kuyruğunun kopacağı yere kadar. O zaman zaten neler oldu neler bitti annen bir bir ortaya döküp arayacaktır hakkını.
Öncelikle okuyup cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Yazdıklarınız bana tercüman oldu diliyebilirim çünkü annemin çektilerini ve nekadar hassas olduğunu biliyorum.Bazıları istediğine verir istemediğine vermez tarzı birşeyler söylemiş ben bunu doğru bulmuyorum çünkü hak geçiyor.Sizinde dediğiniz gibi annem haksızlığa tahammül edemiyor ve bu işin sonu nereye varacak hiç bilmiyorum ama ben hiç bir zaman büyüklerime saygısızlık etmem bundan süpheniz olmasın

Ben annenizi haksiz buldum.
1. annenizin mal, mülk, para, yardim talep etmeye Hakki yok.
2. kadinin evini temizliyorsa parasinida almis- yani ortada haksizlik yok.
3. babaannen torunlarini asla esit anlamda sevmek zorunda degil. yahu nerden cikartiyorsunuz bunu? belki diger cocuk daha sevecen, daha sempatik, daha minnos? Ne alaka? Kadin size ve kardeslerinize kötü davranmiyorsa konu kapanmistir.
4. annen baya saygisizlik yapmis. kadinin size hala erzak getirmesi aslinda barismak icin bir caba. anneniz gercekdende saygisizlik yapmis.
5. ben babaannenizin yerinde olsam, asla birdaha yüzünüze bakmam. bu nasil bir davranis? kadini malinla mülkünle rezil etme cabasi resme

Anneniz haksiz
Dedenin mallari uzerinde kendini hak sahibi goremez
Ustune ustluk babaannenin verdigi seyleri geri yollamis,bu da saygisizlik. Geri yollanmaz.

Aile planlamalarini kendi kazancina gore yapmali insanlar. Herkes koskoca haliyle babaannelere dedelere guvenince komik duruma duser. Uzuldum acidim babaanneye dedeye. Su yasta ugrastiklarina bak.
Annem mallarda kendini hak sahibi görmekten ziyade bize daha iyi bir yaşam sunabilmek için istediğini düşünüyorum ve geri yolllamasını hiç istemedim ama benim sözüm pek dinlemiyo.İnanın bende çok üzülüyorum ve kalp kırmaktan çok korkarım babannemlere gitmeyede başladım artık birşey demiyor.Şimdi bende düşününce kendimi annem babamın yerine koyuyorum ve onların ne hissettiklerini anlamaya çalışıyorum ne yapayım elimden başka birşey gelmiyor

Ben yıllar önce evladım doğduğunda bir karar almıştım ailelerle ne yaşarsam yaşayım bunu çocuğuma yansitmayacaktım ve bunu başarmamın yolu da maddi manevi yaşatılan olumlu olumsuz tüm olaylardan etkilenmeyecektim.Ne dedilerse ve ne verdilerse elimin tersiyle ittim.Lafinizda malınızda sizin olsun yeterki beynimi rahat bırakın dedim..Çocuğum hiç etkilenmedi bu tarz konuları ona yansıtmadım.Ve yansıtmayacağım da..Bunları neden yazdım biliyor musun..Senin annen ve diğerleri ne yaşadılarsa sana yansıtmışlar ve seni çok gereksiz bir sıkıntıya sokmuşlar.Bir ablan olarak sana tavsiyem ilgilenme bu konularla.Su akar yatağını bulur.Sen kendinle ilgilen bu konular bizim ülkemizde hemen hemen her ailede yaşanan keşke yaşanmasa dedirten rutin sorunlar işte.Ne çözümü var ne de bittiği.Böyle gelmiş böyle gidecek.Kısacası canım boşver haklıyı haksızı ne ederlerse kendilerine etsinler senin beynini bu konularla doldurmalarına izin verme.
Allah razı olsun.. Kendimi bu işlerden uzak tutmak bende istiyorum ve büyük ihtimalle ramazandan sonra taşınacağız.Belkide uzak kalmak en iyisidir.Kim bilir?

Annem mallarda kendini hak sahibi görmekten ziyade bize daha iyi bir yaşam sunabilmek için istediğini düşünüyorum ve geri yolllamasını hiç istemedim ama benim sözüm pek dinlemiyo.İnanın bende çok üzülüyorum ve kalp kırmaktan çok korkarım babannemlere gitmeyede başladım artık birşey demiyor.Şimdi bende düşününce kendimi annem babamın yerine koyuyorum ve onların ne hissettiklerini anlamaya çalışıyorum ne yapayım elimden başka birşey gelmiyor
Size daha iyi bir yasami anneniz babaniz kendi kazanip vermeli. Bu yastaki insan ana babaya guvenmemeli. Siz kendinizi dusunun, kendiniz mi calisip ailenize daha iyi sartlar sunmalisiniz yoksa ananiz babanizdan mi beklemelisiniz sizce? Hangisi dogru? Hangisi etik? Anneniz hatali.

Ama tabii bu sizi baglamaz. Yapabileceginiz bir sey yok su an. İliskilerinizi herkesle iyi tutun ki siz mutlu olun. Anneniz kocaman insan,bu yastan sonra degisecegini sanmiyorum.

bu arada yaşın doğruysa 1 yaşındasın. sen de çalışabilirsin ? ben 15-16 yaşımdan beri çalışıyorum senin yaşındayken 2 senelik sigortam vardı

Oğlum olmadığına sukrettigim bir konu daha maalesef... Benzer ayrımları rahmetli babannemde yapardı,ama annem ne kinlendi ne de bizi doldurdu.Hep "o bizim büyüğümüz" derdi. Hiç bir olayda uzamazdi bizde... Kaldı ki bence babanneniz ılımlı bir kadın ama anneniz elti kıskançlığıni abartmis fazlasıyla... Yani evi yenge değilde amca supursun kime ne... Ev temizleniyor mu? Temizleniyor gerisinin ne önemi var...

• Beğen
Reactions: KV_
Hicbir seye degil de yenmeyen paraya cok acirim.. 30 dairem olacak ama temizlik icin birini tutmayacagim, gelinim gelip yapacak.. ya da alti ustu 10 liralik nesquik i torunumdan sakinacagim.. ya da sutu bir gelin kabul etmezse digerine gonderecegim.. ne bileyim bana ters ya.. varlik icinde yokluk resmen.. hayir demiyorum ki hepsini bolustursun ama hayat da geciyor.. ben oldukten sonra hepsi cocuklarimin olacaksa simdiden kendimi de katarak bolustururdum, bu yas bir daha mi gelecek ben de yiyeyim onlar da yesin derdim..

Hicbir seye degil de yenmeyen paraya cok acirim.. 30 dairem olacak ama temizlik icin birini tutmayacagim, gelinim gelip yapacak.. ya da alti ustu 10 liralik nesquik i torunumdan sakinacagim.. ya da sutu bir gelin kabul etmezse digerine gonderecegim.. ne bileyim bana ters ya.. varlik icinde yokluk resmen.. hayir demiyorum ki hepsini bolustursun ama hayat da geciyor.. ben oldukten sonra hepsi cocuklarimin olacaksa simdiden kendimi de katarak bolustururdum, bu yas bir daha mi gelecek ben de yiyeyim onlar da yesin derdim..

Ya gene kendi kv mi aklıma getirdiniz:) güzel bir mirasa kondu kendisi, ama nedense değerlendirmiyor, kirada oturup emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor. Bir kaç kez, satalım senin mirastan gelen yerleri ev alalım dedim de, böyle sanki pay istiyormuş gibi gözüktüm. Şimdi pek karışmıyorum çile çekmek istiyorsa be yapabilirim.

Konu sahibi benim kv de istese tüm çocuklarına ev araba alabilir, kendine de tabi. Ama yapmıyor. Evlatları birer ev edinmek için borç harç uğraşıyorlar. Biz kaç yıllık kredi ödedik, bir kardeşi dolar bazında borç almış ev aldığı dönem, şimdi batık durumda neredeyse. Ama annelerine bir şey demezler, bize de dedirtmezler. Bence doğrusu bu. He ofisin dediği gibi gereksiz bir çile çekme durumu var da, kimsenin de küsmeye vs hakkı yok, demek ki kadın güvenmiyor yani, bu kadar basit.

Böyle mal miras davaları okuyunca diyorum ki hic bir çocuğuna hic bisi birakmicaksin
Yiceksin hepsini.
Para icin yok efendim ötekine cok verdi ötekine cok yedirdi vs vs.
Yerim hepsini kimseyide bisi birakmam.
Naparlarsa yapsinlar dedirtiyorlar insana.

Ya gene kendi kv mi aklıma getirdiniz:) güzel bir mirasa kondu kendisi, ama nedense değerlendirmiyor, kirada oturup emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor. Bir kaç kez, satalım senin mirastan gelen yerleri ev alalım dedim de, böyle sanki pay istiyormuş gibi gözüktüm. Şimdi pek karışmıyorum çile çekmek istiyorsa be yapabilirim.

Konu sahibi benim kv de istese tüm çocuklarına ev araba alabilir, kendine de tabi. Ama yapmıyor. Evlatları birer ev edinmek için borç harç uğraşıyorlar. Biz kaç yıllık kredi ödedik, bir kardeşi dolar bazında borç almış ev aldığı dönem, şimdi batık durumda neredeyse. Ama annelerine bir şey demezler, bize de dedirtmezler. Bence doğrusu bu. He ofisin dediği gibi gereksiz bir çile çekme durumu var da, kimsenin de küsmeye vs hakkı yok, demek ki kadın güvenmiyor yani, bu kadar basit.

ya goha, ben çalışıp didinip çocuklarıma ev alayım demem.. çalışsın alsınlar derim ama elime çat diye havadan 30 tane ev gelmişse ne sürünürüm ne de süründürürüm hele hele torunlarım boyuma gelmiş, evlilikleri oturmuş gelinler için.. sadece onlar da faydalanmasın diye varlık içinde sürünmek çok acımasızlık ya.. kadın ölünce çatır çatır yiyecekler, kadın çektiğiyle kalacak :)

ya goha, ben çalışıp didinip çocuklarıma ev alayım demem.. çalışsın alsınlar derim ama elime çat diye havadan 30 tane ev gelmişse ne sürünürüm ne de süründürürüm hele hele torunlarım boyuma gelmiş, evlilikleri oturmuş gelinler için.. sadece onlar da faydalanmasın diye varlık içinde sürünmek çok acımasızlık ya.. kadın ölünce çatır çatır yiyecekler, kadın çektiğiyle kalacak :)

Ya ben kv deme dedim ki, bak benim evim var, arabam var. Kirada olup geçinemiyorum diyen sensin. Ben kendim için istemiyorum, hatta sen kendine kadar yetecek kadarını nakite çevir.

Ama zamanında söz vermiş çocuklarına, hepinize benden ev araba diye ahaha, sanırım ondan cayamadığı için bir aksiyon yapmıyor. Yazık gerçekten, 60 yaşında kadın, ev sahibi bişey diyor, morali bozuluyor falan. Niye yani bu çile çekme sevdası. Bir de bu dünyada gülenedik, öbür dünyada allah çektirmesin diyor. Allah daha sana ne yapsın kadın, lotoyu tutturmuşsun :KK70:

sen de yanlış düşünüyorsun,sen sen ol, çalış didin kazan ,ananda babanda varsa ben niye çekiyorum kafası yaşama .olur mu?

bu arada hak olan şeyin adı mirastır o da kişiler ölünce paylaşılır babaanne dede yaşarken isterlerse yaparlar bir mecburiyetleri yok bu nasıl bir kafadır bakın bunu unutun .Anneniz babanız hak muhabbeti yapmıyorlar gerçekten o mallara göz koyuyorlar ,o malları dedeniz yaptı ne anneniz ne babanız yapmadı....

Ya ben kv deme dedim ki, bak benim evim var, arabam var. Kirada olup geçinemiyorum diyen sensin. Ben kendim için istemiyorum, hatta sen kendine kadar yetecek kadarını nakite çevir.

Ama zamanında söz vermiş çocuklarına, hepinize benden ev araba diye ahaha, sanırım ondan cayamadığı için bir aksiyon yapmıyor. Yazık gerçekten, 60 yaşında kadın, ev sahibi bişey diyor, morali bozuluyor falan. Niye yani bu çile çekme sevdası. Bir de bu dünyada gülenedik, öbür dünyada allah çektirmesin diyor. Allah daha sana ne yapsın kadın, lotoyu tutturmuşsun :KK70:

yani kusura bakma ama gelip gıdıklayalım mı gül diye diyeceksin :KK53: allah gül diye bütün imkanları sağlamış, aman çocuklar yemesin diye ev sahibinden laf ye :) aslında acı gerçekleri söylemek gerek bazen, ölünce zaten ev araba alacak çocuklar o parayla :KK53:

Ortada abartılacak bısey yok kusecwk bısey de yok, babaannede kotu bısey yaomamıs elınden geldıgınce butun evlatlarına yetmeye calısıyor gıbı, ılla bı torun fazla sevılıyor napalım bızde hıc bır zaman o cok sevılen torun olmadık ama kımsenun kımseye neden benım cocuklarımı daha az sevıyorsun demeye hakkı yok, gelıse gore gıdıs yapılır ne kadar alınıyorsa o kadar verılır.

X