Nerde yanlış yapıyoruz?

nery83

Independence is happiness.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2008
1.775
6.052
4,5 yaşında bir kızım var. Dehb tanılı ve konuşma gecikmesi var. 1 yaş civarında taklitte gecikmeyle bir sorun olduğunu anladım. 14 aydan beri psikiyatr takibinde. 22 aydayken özel eğitime başladık. Dil terapisine uygun olmadığı için 3,5 yaşa kadar bekledik. Uygun olduğunu gördüğümüzden beri haftada iki kez dil terapisi alıyor. Şu an 3. terapistimizle devam ediyoruz. Diğer iki terapistle uyum sorunları ve mesleki etiğe uymayan bazı yaklaşımlardan dolayı devam etmeme kararı aldık. Ayrıca haftada 3 seans çocuk gelişim uzmanından seans alıyoruz. Aralarda da fayda göremediğimiz Ergoterapi seansı aldığımız dönemler oldu. Ancak kızımın hem yaşının küçük olması hem de uyum göstermekte isteksiz olması sebebiyle sonlandırdığımız seanslara da şu an yeniden başlanabilir gözüyle bakmaya başladık.

Evde biz de çokça ilgileniyoruz. 5 tam gün kreşe gidiyor. Orda da genel olarak kurallara uyan bir çocuk. Ancak videolardan takip ettiğim kadarıyla arada dalıp gidiyor. Özellikle hareketsiz beklemesi gereken etkinliklerin yarısında kafası başka yerdeymiş gibi. Hala düzgün konuşamıyor ve biz anne babası olarak çok endişeliyiz. Psikiyatrımıza ve özel eğitimcimize göre herşey yolunda ve büyük gelişme kattetti. Ancak bize göre bu kadar ilgilenilen bir çocuk olarak beklediğimiz sıçramayı bir türlü yakalayamadık.

Aynı yoldan geçenler ve bu konuda tecrübesi olanlar lütfen objektif yorum yapabilirler mi? Biz nerde hata yapıyoruz.

Bazı çocuklar geç konuşsada zihinsel yada fiziksel gelişim konusunda hiçbir sıkıntıları yoktur. sizin yazdıklarınıza bakılırsa çocuğun başka sıkıntıları olabilir.

Evet bizim sıkıntımız sadece geç konuşma değil. Dehb tanımız var zaten. Ancak ben dilinde motor bir problem de olabileceğini düşünüyorum. Dil bağı yok ama apraksi gibi normalde yapabildiği dil hareketlerini konuşurken yapamıyormuş gibi. 2,5 3 yaşındayken sanki eğitim aldıkça herşey yoluna girecekmiş gibi hissediyordum ama şu an anladık ki bizim kızımız özel bir çocuk. Bunu kabul etmek çok uzun sürdüğü için hayal kırıklığımıza da engel olamıyoruz maalesef.

4,5 yaşında bir kızım var. Dehb tanılı ve konuşma gecikmesi var. 1 yaş civarında taklitte gecikmeyle bir sorun olduğunu anladım. 14 aydan beri psikiyatr takibinde. 22 aydayken özel eğitime başladık. Dil terapisine uygun olmadığı için 3,5 yaşa kadar bekledik. Uygun olduğunu gördüğümüzden beri haftada iki kez dil terapisi alıyor. Şu an 3. terapistimizle devam ediyoruz. Diğer iki terapistle uyum sorunları ve mesleki etiğe uymayan bazı yaklaşımlardan dolayı devam etmeme kararı aldık. Ayrıca haftada 3 seans çocuk gelişim uzmanından seans alıyoruz. Aralarda da fayda göremediğimiz Ergoterapi seansı aldığımız dönemler oldu. Ancak kızımın hem yaşının küçük olması hem de uyum göstermekte isteksiz olması sebebiyle sonlandırdığımız seanslara da şu an yeniden başlanabilir gözüyle bakmaya başladık.

Evde biz de çokça ilgileniyoruz. 5 tam gün kreşe gidiyor. Orda da genel olarak kurallara uyan bir çocuk. Ancak videolardan takip ettiğim kadarıyla arada dalıp gidiyor. Özellikle hareketsiz beklemesi gereken etkinliklerin yarısında kafası başka yerdeymiş gibi. Hala düzgün konuşamıyor ve biz anne babası olarak çok endişeliyiz. Psikiyatrımıza ve özel eğitimcimize göre herşey yolunda ve büyük gelişme kattetti. Ancak bize göre bu kadar ilgilenilen bir çocuk olarak beklediğimiz sıçramayı bir türlü yakalayamadık.

Aynı yoldan geçenler ve bu konuda tecrübesi olanlar lütfen objektif yorum yapabilirler mi? Biz nerde hata yapıyoruz.
Benim oğlum da dehb li ve geç konuştu geçen sene bir sene boyunce dil terapisi ve özel eğitim aldı ilkokula da bir sene geç başladı öğretmen ve psikiyatrist görüşüyle rapor aldık.
Yanlış telaffuz ve bazı harfleri asla söyleyemiyordu çok şükür senenin sonunda halloldu sizin kızınız henüz küçük merak etmeyin muhakkak ilerleme kaydeder

Benim oğlum da dehb li ve geç konuştu geçen sene bir sene boyunce dil terapisi ve özel eğitim aldı ilkokula da bir sene geç başladı öğretmen ve psikiyatrist görüşüyle rapor aldık.
Yanlış telaffuz ve bazı harfleri asla söyleyemiyordu çok şükür senenin sonunda halloldu sizin kızınız henüz küçük merak etmeyin muhakkak ilerleme kaydeder
Çocuk gelişim uzmanımız geçen seansta kızımızı bazen çekip bazen çekmeyen bir antene benzetti. O kadar kızımızı anlatıyor ki bu benzetme :KK43: şu an aylık yaklaşık 45 bin civarı harcıyoruz kreş artı eğitimlere. Ama hani annelerin içine doğar ya bir yerde bir hata var içime öyle doğuyor. Keşke ilkokul zorunlu olmasa biz onu bu haliyle de çok seviyoruz eğlenceli buluyoruz ama sorun toplum içine karıştığında başlıyor işte :KK43:

Çocuk gelişim uzmanımız geçen seansta kızımızı bazen çekip bazen çekmeyen bir antene benzetti. O kadar kızımızı anlatıyor ki bu benzetme :KK43: şu an aylık yaklaşık 45 bin civarı harcıyoruz kreş artı eğitimlere. Ama hani annelerin içine doğar ya bir yerde bir hata var içime öyle doğuyor. Keşke ilkokul zorunlu olmasa biz onu bu haliyle de çok seviyoruz eğlenceli buluyoruz ama sorun toplum içine karıştığında başlıyor işte :KK43:

Kızınızı psikiyatriste görürsünüz mü hiç?

Kızınızı psikiyatriste görürsünüz mü hiç?
Mesajımda belirtmiştim aslında 14 aydan beri psikiyatr takibinde. Bu arada farklı psikiyatrlara da götürdük 2-3 farklı görüş alalım diye. Ortak söyledikleri şeyler otizmli değil, göz teması olması gerekenden kısa, bağ kurmada sorun yok, alıcı dili yaşıyla uyumlu, potansiyeli yüksek bir çocuk ama zor bir karakteri var

Evet çok zor o kadar anlıyorum ki sizi ama ben oğluma bakınca o benim gökkuşağım gerçekten içi dışı rengarenk gorebilene o sevigisi hele ki evde sevilen mutlu bir çocuksa tam kabul görüyorsa eğitimi ile ilgileniyorsa anne babası ki siz elinizden geleni yapıyorsunuz sadece Zaman gerçekten büyüdükçe eğitimle ilgiyle görün bakın nasıl çiçek acicak kızınız siz vazgeçmeyin yeter ki çevrenin de canı cehenneme ben hiç umirsamiyorim kimseyle konuşmuyorum bir iki çok yakın arkadaşım dışında
Dediğim gibi daha yaşı kucuk büyüdükçe süreç ilerledikçe siz de rahat ediceksiniz inşallah ilaç kullanamıyor tabi ki çok küçük bir de o süreç başlayacak demem o ki yol uzun ama sonu güzel olucak benim hayalim hep bu yollarıni bulsunlar mutlu olsunlar umarım

Cocugu oldugu gibi kabullenip guzel yanlarini gormeye calisin hicbir zaman tamamen diger cocuklar gibi olmayabilir egitim cok yol katettitiyor ama bir mucizede degil benimde oglum dehbli bizde bu yollardan gectik ama dedigim gibi hersey tamamen duzelmiyor kiziniza o sekilde adapte olmaya calisin dediginiz gibi ozel bir cocuk oldugunu kabul etmek gerekir

Cocugu oldugu gibi kabullenip guzel yanlarini gormeye calisin hicbir zaman tamamen diger cocuklar gibi olmayabilir egitim cok yol katettitiyor ama bir mucizede degil benimde oglum dehbli bizde bu yollardan gectik ama dedigim gibi hersey tamamen duzelmiyor kiziniza o sekilde adapte olmaya calisin dediginiz gibi ozel bir cocuk oldugunu kabul etmek gerekir
Tamamen normale dönmesi beklentisinde değiliz. Kendini idare edebilsin yeter bize :KK43: ancak çok yorulduk. Tüm bu eğitimleri 3 saat yol giderek il merkezinden aldırıyoruz. Doğru yolda olduğumuzu gösteren bir ışık istiyoruz sadece. Nerdeyse 3 senedir saatlerce yol gidip seans aralarında bekliyoruz. Bu arada 2 büyük kızımız daha var ve onların pekçok anını kaçırıyoruz. Sadece bir ışık görsek motivasyonumuz zirve olacak ama şu an boşlukta hissediyoruz

Nerde hata var ya da var mı bilmiyorum ama sizin gibi anne babası olduğu için çok şanslı bir çocuk 🌸🌸 Çok erkenden fark edip üstüne düşmeye başlamışsınız 🌸 O yüzden tamamen geçer geçmez bilmiyorum ama olabileceğinin en iyisi olacağına inanın 🙏

Acaba eğitim kalitesinden mı memnun değilsiniz? Eğitim verenler mi iyi yapamıyor? Çünkü siz elinizden geleni yapıyorsunuz. Eksik ne olabilir ki

Nerde hata var ya da var mı bilmiyorum ama sizin gibi anne babası olduğu için çok şanslı bir çocuk 🌸🌸 Çok erkenden fark edip üstüne düşmeye başlamışsınız 🌸 O yüzden tamamen geçer geçmez bilmiyorum ama olabileceğinin en iyisi olacağına inanın 🙏
Keşke elimizden fazlası gelse. Hala uyumsuz olması sebebiyle başlatamadığımız dil terapisine üzülüyorum. 3,5 yaşa kadar bekledik :KK43: çocuğun ihtiyacı var bizim imkanımız var ama elimiz kolumuz bağlı beklemek zorunda kaldık. Keşke 10 yıl sonrasını görebilsek. 20 yıl sonra birine aşık olduğunu, kendi kendini idare edip hayatını bizsiz de sürdürebileceğini görüp bir oh deyip bugüne dönsek :KK43:

Acaba eğitim kalitesinden mı memnun değilsiniz? Eğitim verenler mi iyi yapamıyor? Çünkü siz elinizden geleni yapıyorsunuz. Eksik ne olabilir ki
Psikiyatrımız da eğitimciler de alanında çok çok iyi. Hatta bulunduğumuz ilde en iyiler diyebilirim. Mucizeler yarattıkları çocuklara gözlerimle şahidim. Ama işte bizim yavrumuzda öyle bir sıçrama olmadı. Belki de çok dirençli olmayan karakter olarak daha uyumlu çocuklarda ilerleme de çok hızlı oluyordur

Psikiyatrımızda eğitimciler de alanında çok çok iyi. Hatta bulunduğumuz ilde en iyiler diyebilirim. Mucizeler yarattıkları çocuklara gözlerimle şahidim. Ama işte bizim yavrumuzda öyle bir sıçrama olmadı. Belki de çok dirençli olmayan karakter olarak daha uyumlu çocuklarda ilerleme de çok hızlı oluyordur

anladım ... değiştirebileceğimiz ya da değiştiremeyeceğimiz şeyler vardır. Eğitim verenlerden şikayetçi olsanız onları değiştirebilirsiniz, kreşinizi değiştirebilirsiniz, kızınıza bütçe yaratmak için bi şeylerden feragat edebilirsiniz ama kızınız nasılsa öyle kabullenmeniz gerekiyor çünkü o kendi potansiyeline sahip. Siz de elinizden geleni yapıyorsunuz. Artık beklemek ve desteklemeye devam etmekten yapacak başka bi şeyiniz yok

Bence kendinizi daha fazla paralamayın. İzleyin, bekleyin. Belki beklediğiniz zaman yakında gelecek bilemezsiniz. Başka çocuklarınız da varmış onları da ihmal etmeyin zor olsa da 🙏

Tüm çocuklarımızı Allah bağışlasın. Allah hepimize de güç kuvvet versin ama özel çocuklarımıza ve onların güzel ailelerine daha çok güç ve umut diliyorum 🌺 Bu tarz durumlarda işinin ehli ve ticari kaygı gütmeyen uzmanlara ulaşmak gerçekten çok kolay değil. Konu sahibi eğer içinize sinmeyen birşeyler varsa farklı bir uzman daha araştırın derim

Bence hiçbir yerde yanlış yapmıyorsunuz. Çok güzel ilgili ve bilnçli ebeveynlersiniz. Doktorunuza ve özel eğitimcinize güveniyorsanız bence bekleyin derim. Ama şüpheleriniz varsa başka bir doktordan görüş alın. Başka bir psikiyatra gidip baştan sona olan gelişimleri anlatın bakalım ne diyecek

Sadece sabır.

Tüm çocuklarımızı Allah bağışlasın. Allah hepimize de güç kuvvet versin ama özel çocuklarımıza ve onların güzel ailelerine daha çok güç ve umut diliyorum 🌺 Bu tarz durumlarda işinin ehli ve ticari kaygı gütmeyen uzmanlara ulaşmak gerçekten çok kolay değil. Konu sahibi eğer içinize sinmeyen birşeyler varsa farklı bir uzman daha araştırın derim
Bu çok önemli bir faktör. Özellikle ogretmen. Benim çocuğumun öğretmeni kendi evladı gibi takip ediyor, gelişiminde bir ilerleme olunca en az benim kadar seviniyor.arastiriyor , yönlendiriyor.Ama ondan önceki kreş hocası çocuğumu bir koseye oturtmuş hiç bir durumda etkinliğe davet etmiyordu.

Psikiyatrımız da eğitimciler de alanında çok çok iyi. Hatta bulunduğumuz ilde en iyiler diyebilirim. Mucizeler yarattıkları çocuklara gözlerimle şahidim. Ama işte bizim yavrumuzda öyle bir sıçrama olmadı. Belki de çok dirençli olmayan karakter olarak daha uyumlu çocuklarda ilerleme de çok hızlı oluyordur
Hiç kromozom veya gen testi yaptırdınız mı?

X