Nevreste'nin Mutfağı

Organik Çökelek ve Tereyağı Yapımı
Eki Görüntüle 2608737

Yayık olmadan evde tereyağı ve çökelek yapalım :)Hem kol kaslarımızı çalıştırıyoruz hem organik tereyağı ,çökelek yapıyoruz.

Organik Çökelek ve Tereyağı Malzemeleri
Yoğurt Kaymağı

Tuz

Soğuk su

Çökelek ve Tereyağı Yapımı
Yoğurdumu evde kendim yapıyorum.Organik günlük süt ile yoğurdumuzu mayalıyoruz.Daha sonra üzerine biriken kaymakları bir süre topluyoruz.Ben her seferinde dolap poşetine koyup buzluğa koydum .Daha sonra 4-5 tane poşet çıkarıp 5 kiloluk bidona koyuyoruz üzerine 2-3 su bardağı su ekliyoruz . 15-20 dk gidip gelip çalkaladım.Çalkalama işlemini tereyağı parçacıkları şişenin yüzeyine yapışıp görünmeye başlayana kadar devam edin..Bidonu çok fazla doldurmamamız gerekiyor.Öyle olunca yağ toplanması zor oluyor.İyice çalkaladıktan sonra bidonu dolaba koyuyoruz veya içine buz atıp bekletiyoruz.Böylelikle yağımızı katı bir şekilde üste toplanıyor.Süzgeç yardımı ile yağımızı süzüyoruz.Yağımızı yıkayıp bir kaba alıyoruz.
Eki Görüntüle 2608738

Süzgecin altında toplanan ayranı ocağa koyup kaynatıyoruz,garanti olması için içine bir-iki damla limon damlatıyoruz.Hiç karıştırmıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.Kaynayınca kesiliyor.Soğuyunca tülbent yardımı ile süzüyoruz.İstersek tereyağına ve çökeleğe tuz ekliyoruz.

Kalan suyu dökmüyoruz.Çok faydalı ve vitaminli olan su ile ben tarhana çorbası yaptım sizde dilerseniz çorba yapın,dilerseniz poğaça mayalayın,makarna veya ekmek yapın bu size kalmış.
Ellerine sağlık abla😍

Gozum yollarda kaldi kiz. Kac gundur bakiyorum acildi mi diye 🙈

IMG_20200503_200621.jpg

Süt,su,un ve maya ile klasik hamurdan yaptığım peynirli ve ıspanaklı pidelerim:hamarat:
Biraz bayağı yakından çekim olmuş ama neyse:confused:

MALZEMELER
1 adet karnıbahar
1 kg lahana
1.5 kg havuç
2 kg acur
2 kg salatalık
1 kg domates
1/2 kg biber
3 baş sarmısak
1 avuç nohut
5 adet 5 kg lık bidon
9 lt su
3 lt sirke
12 yemek kaşığı tuz
YAPILIŞI
Sebzeler yıkanır ve istenilen şekilde doğranır(salatalıkları doğramıyorum çok yumuşak oluyor o zaman)Bidonların altına nohut ve biraz sarmısak ekleyip üzerine sebzelerimizi ekliyoruz..Turşu yaparken sirke ve su karışımını on dakika kadar kaynatıyoruz bu işlem sirkenin kalitesini yükseltiyor, turşular dayanıklı ve kütür kütür oluyor. Bu karışım soğuduktan sonra sebzelerin üzerine döküyoruz.

Eki Görüntüle 828403 Eki Görüntüle 828404 Eki Görüntüle 828405 Eki Görüntüle 828406
Afiyet olsun:KK56:
Of of Miss😍

X