Nevreste'nin Mutfağı

Malatya Yöresine ait Kiraz Yaprağı Sarması:kk77:

1.jpg

20190128_163910.jpg

Olsada yesem dediğim yemeklerden. Malatyalı bir komşumuzda yemiştim. Ellerinize sağlık, afiyet olsun, hatta benim içinde bir kaç kaşık yiyin :)

Kanalıma herkesi beklerimmm
Yeni bir kanal ama hepsi denenmiş tarifler

Son düzenleyen: Moderatör:
Organik Çökelek ve Tereyağı Yapımı
çökelek tereyağı yapımı.jpg

Yayık olmadan evde tereyağı ve çökelek yapalım :)Hem kol kaslarımızı çalıştırıyoruz hem organik tereyağı ,çökelek yapıyoruz.

Organik Çökelek ve Tereyağı Malzemeleri
Yoğurt Kaymağı

Tuz

Soğuk su

Çökelek ve Tereyağı Yapımı
Yoğurdumu evde kendim yapıyorum.Organik günlük süt ile yoğurdumuzu mayalıyoruz.Daha sonra üzerine biriken kaymakları bir süre topluyoruz.Ben her seferinde dolap poşetine koyup buzluğa koydum .Daha sonra 4-5 tane poşet çıkarıp 5 kiloluk bidona koyuyoruz üzerine 2-3 su bardağı su ekliyoruz . 15-20 dk gidip gelip çalkaladım.Çalkalama işlemini tereyağı parçacıkları şişenin yüzeyine yapışıp görünmeye başlayana kadar devam edin..Bidonu çok fazla doldurmamamız gerekiyor.Öyle olunca yağ toplanması zor oluyor.İyice çalkaladıktan sonra bidonu dolaba koyuyoruz veya içine buz atıp bekletiyoruz.Böylelikle yağımızı katı bir şekilde üste toplanıyor.Süzgeç yardımı ile yağımızı süzüyoruz.Yağımızı yıkayıp bir kaba alıyoruz.
tereyağı.jpg

Süzgecin altında toplanan ayranı ocağa koyup kaynatıyoruz,garanti olması için içine bir-iki damla limon damlatıyoruz.Hiç karıştırmıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.Kaynayınca kesiliyor.Soğuyunca tülbent yardımı ile süzüyoruz.İstersek tereyağına ve çökeleğe tuz ekliyoruz.

Kalan suyu dökmüyoruz.Çok faydalı ve vitaminli olan su ile ben tarhana çorbası yaptım sizde dilerseniz çorba yapın,dilerseniz poğaça mayalayın,makarna veya ekmek yapın bu size kalmış.

X