Yörenizin En Meşhur Yemeği Hangisidir?

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.328
596.215
42
81-İlimizin-En-Meşhur-Yemekleri.jpg

Yörenizin en meşhur yemeği hangisidir? Bizimle yörenizin en meşhur yiyeceklerini paylaşır mısınız?
Ben Malatyalıyım ,çocukluğum Erzurum'da geçti..Elazığ'a gelin gittim ve 8 yıldır Gaziantep'te yaşıyorum...Babam devlet memuru bu sebeple çevremizde hep farklı şehirlerde aileler oluyordu.Bu sebeple bir çok yörenin kültürünü ve yemeğini biliyorum..
Memleketim Malatya'nın kayısısı,bulgur köfteleri,
Analı-kızlı, içli köfte, sumaklı ekşili köfte, sıkmalı köfte, elmalı köfte, kurşun geçmez köftesi, gilgirikli köfte, ciğer köftesi, haşhaşlı top köfte, kel köfte, ıspanaklı dolma köfte, patatesli içli köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu balkabağı köftesi, etli çiğ köfte, çiğleme, mercimekli çiğ köfte, keloğlan köftesi, yavandan patlıcanlı köfte sayılabilir.
Sarma ve dolmalar: Dut yaprağı, kabak, pazı, zeytinyağlı marul sarmaları, asma yaprağı sarması, kiraz yaprağı, fasulye yaprağı sarması, pancar yaprağı sarması, soğan dolması, kabak çiçeği dolması sayılabilir.
Büyüdüğüm yer Erzurum'un aş otu çorbası,su böreği,baklavası,kete,tatar böreği,kadayıf dolması muhteşem olur..
Elazığ'ın en bilindik yemeği harput köftesidir.Tabi Elazığlılar bunu daha iyi bilirler..Bunların dışında bildiğim beğendiğim tatlar sırın,dolanger,kofik dolması
Gelelim Gaziantep yemeklerine:-)Burada yemekler bir efsane kuru dolması,patlıcan kebabı,sarımsak aşı,kebapları,baklavası,antep fıstığı say say bitmez...
Biraz düşününce çok şanslı olduğuma karar verdim..Ülkemizin yemek kültürü çok güzel ve ben yemekleri güzel olan illerde yaşadım ve yaşıyorum..:-)
Bunların dışında Hatay,Kayseri,Konya,Yozgat,Bursa vs.... Gibi bazı yörelerin yemeklerini biliyor ve çok beğeniyorum...

İl il Türk Mutfağına göz atmak isterseniz alttaki linke bakabilirsiniz...:KK51:
İl İl Türk Mutfağı:KK56::KK56::KK56:

X