Nikah mı düğün mü

Düğünlerden nefret ederim.Sırf ailemin gönlü olsun diye yaptık (ufak çaplı bütçeyi zorlamadan)
Ne kadar gereksiz milleti eğlendircem diye para harcamaktan başka birşey değil.Yapanlara saygım var Ben sevmiyorum yorucu,stresli,maddi kayıp artısı ne acaba ?ben bir artısını görmedim

Sorum nikah yapanlar mi yoksa düğün yapanlarmi daha memnun evliliğinden ,yeni konu değil biliyorum sadece daha böyle net artıları eksileri şeklinde sıralar misiniz.Düğün yada nikahın evliliğe etkisi varmi manevi açıdan
, yapılmasa kayıp olurmu . Arkadaşım evlilik düşünüyor ve kararsız. Ev almak için para biriktirmeyi düşünüyor düğün yapacağına.
Çevremde nikah ile evlenene dulmusun diye soruldunu hiç duymadım mesela ilk kez burda okudum , buna benzer saçma seylerle çok ugrasacakmi nikahla evlenirse merak ediyor.nikah yapanlar aileniz evlendikten sonra davullu zurnalı evlenmedin diye burnunuzdan getirdimi . Ayrıca düğünsüz evlilikten pişman oldunuz mu içinizde kaldimi , düğün yapanları izledinizde keske yapsaydım dediniz oldumu bunu merak ediyor .nikah taraftarı aslında ama emin değil ,artıları eksileri şeklinde yazar mısınız
Evliliğinizin nasıl geçeceğinin nikahla düğünle ne alakası var anlamadım..
Ha maddi anlamda derseniz, tabi ki düğün yerine ev almak daha mantıklı. Milleti doyurmak yerine kendi başını sokacağı bir evi olsun. Nikah için de zaten gelinlik giyecek, fotoğrafları olacak, davulu zurnası da nikah için evden çıkarken yapılır, olur biter.

Merhaba, normal şartlarda sadece nikah olsun isteyen biriyim ama eşimin ailesi düğün yapmak istedi. Biz zaten borçsuz evlendik çok şükür. Düğüne de 1500 kişiden fazla katıldı. Bizim için iyi oldu düğünün olması çünkü 300kdan fazla takı toplandı. Şahsi görüşüm borçsuz evlenebiliyorsa ve çevresi genişse yapsın düğün. Ama borç yapıyorsa ve çevresi geniş değilse düğün işi sıkıntılı. Ailesi geleneksel bi aileyse laf edebilirler sadece nikah istemesine bu arada. Düğün sevmem dedim ama takı töreninden arta kalan bütün zamanda hunharca da oynadım. Beş dakika bile oturmadım :confused:

Bu baba tarafı masallah kalabalik düğüncu aile o açıdan düğün yapılsa daha iyi diye dusunuyom bende ama yani bende düğün istemem ama düğünde oynarım oturmam

Düğünlerden nefret ederim.Sırf ailemin gönlü olsun diye yaptık (ufak çaplı bütçeyi zorlamadan)
Ne kadar gereksiz milleti eğlendircem diye para harcamaktan başka birşey değil.Yapanlara saygım var Ben sevmiyorum yorucu,stresli,maddi kayıp artısı ne acaba ?ben bir artısını görmedim

Buyuzden açtım açıkçası konuyu düğün gibi gereksiz şey zahmetli amerikada evlesi geliyo insanin

Bu baba tarafı masallah kalabalik düğüncu aile o açıdan düğün yapılsa daha iyi diye dusunuyom bende ama yani bende düğün istemem ama düğünde oynarım oturmam
Yine borca gelecek mevzu. Açık açık söyleyeyim. Paraları varsa borçsuz düğün yapabilecek, yapsınlar. Yoksa toplanan takı ve hediyeler de düğün salonu borç ıvır zıvıra gidecek.

Buyuzden açtım açıkçası konuyu düğün gibi gereksiz şey zahmetli amerikada evlesi geliyo insanin
Her kızın hayali başka kimisi düğün ,gelinlik,çiçek,böcek detaylı herşey mükemmel olsun istiyor,kimş gereksiz görüyor. Eğer arkadaşınız düğün yanlısı değilse nikah+eğlence yapsa çok daha eğlenir.

Evliliğinizin nasıl geçeceğinin nikahla düğünle ne alakası var anlamadım..
Ha maddi anlamda derseniz, tabi ki düğün yerine ev almak daha mantıklı. Milleti doyurmak yerine kendi başını sokacağı bir evi olsun. Nikah için de zaten gelinlik giyecek, fotoğrafları olacak, davulu zurnası da nikah için evden çıkarken yapılır, olur biter.

Mesela isteki arkadasi demiski akrabala alakasi yok bı kere düğün yapcan anisi olsun felan herkes yapiyo benim eksigim ne diye sacmalamis

Yine borca gelecek mevzu. Açık açık söyleyeyim. Paraları varsa borçsuz düğün yapabilecek, yapsınlar. Yoksa toplanan takı ve hediyeler de düğün salonu borç ıvır zıvıra gidecek.

Yeterince parasi yoksa düğün için takilarla borcu kapattik diyelim kalirmi sizce bişey yani geriye para kalmicaksa bosa stres

Benim akrabam olmadigini kim söyledi 😂
Ama mutlu gunumde sadece sevdiklerimi gormek isterim, ben boyleyim. Ona ayip olur buna ayip olur düşünmem 😎
Gece bittiginde arkamdan konuşacağını bildigim kimseyi çağırmam.
Hic te oyle biri olmadim hayatimda, sadece kendimi düşünürüm bazi konularda.

Ne güzel ya havalı

Aileleri kim ne demiş vs diye takacaksa böyle ömür geçmez. Kimseyi takmasın millet ne derse desin aklına ne yatıyorsa onu yapsın

Yeterince parasi yoksa düğün için takilarla borcu kapattik diyelim kalirmi sizce bişey yani geriye para kalmicaksa bosa stres
O zaman sıkıntılı. Parası yoksa ve takılara güvenip borca girecekse girmesin. Dediğim gibi bizim çevremiz inanılmaz çok hem iş gereği hem siyasi geçmişi olması sebebiyle düğün yaptık. Yoksa ben de istemiyordum.

Sizin aile gelenekci mi acaba düğün yapilmamasi aileyi kirarmi her annenin hayali mıdır
Ailem gelenek adet bayılır cok da agir adetlerimiz var ben düğün kına hariç hiçbir adet yapmadım alinmadilar . Bu aile dinamiklerine gire değişir siz kendi ailenizi daha iyi tanırsınız

Ailem gelenek adet bayılır cok da agir adetlerimiz var ben düğün kına hariç hiçbir adet yapmadım alinmadilar . Bu aile dinamiklerine gire değişir siz kendi ailenizi daha iyi tanırsınız

Söz isteme Nisan yokdu galiba , ama düğün yapilmamasi seni büyüten aileye saygısızlık mi bazilari yerde böyle şey okudum. Arkadasiminki gelenekci aile

Söz isteme Nisan yokdu galiba , ama düğün yapilmamasi seni büyüten aileye saygısızlık mi bazilari yerde böyle şey okudum. Arkadasiminki gelenekci aile
Söz nişan falan yapmadım sadece isteme oldu o kadar . Seni büyüten aileye niye saygısızlık olsun saygı çok başka şeylerde aranır bence . Gençlerin ya da ailenin durumunu düğün yapmak için zorlamaktir asıl saygısızlık. İlla düğün istiyolarsa da nikahtan sonra 1 saat kokteyl gibi eğlence olsun bitsin yav bunun çözümü var.

Duruma göre değişir ama ben sade kır düğünü hoşuma gitse de nikah sonrası eğlenmeye gitmek de güzel fikir geliyor çok ara da kalıncak bir konu.

X