Nişanlılık stresi, kültür farklılığı, aile çatışmaları

cennetkusu777

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2024
4
2
27
Merhabalar
İçimi buraya dökmek istedim. Öncelikle ben 26 yaşında öğretmenim nişanlım 30 yaşında kamu görevlisi. Nişanlım ile ne istediğini bilen iki insan olarak tanıştık sevgililik sürecinden sonra evlenmeye karar verdik. Ben iç anadoluluyum nişanlım çukurova bölgesinde yetişmiş bir yörük çocuğu. Ailemle Akdeniz'de yaşıyoruz yani nişanlımın memleketinde. Kültür farklılığımız yoğun şekilde hissediliyor. Nişanlım ve ailesi geçimini çiftçilik ile sağlayan aileler benim ailem babam memurdu şuan emekli. Biz birbirimizi isteyerek, severek ,saygı duyarak ailelerimizi tanıştırdık. Bunun öncesinde neler olur neler biter nişanlımla konuşmuştuk adetler nasıldır diye nişanlımın ailesinin durumu kötü değil orta halli benim aileminde keza öyle herkes üzerine düşeni yapacaktır diye konuşuldu fakat nişanlımın annesi herkes adına fazla konuşan bir anne daha doğrusu tez canlı babam ise böyle durumlardan pek hoşlanmayan yeri ve zamanı geldikçe konuşulmasını isteyen sadece kararı onun değil ortak alınması gerektiğini söyleyen bir baba. Nişanlımın annesine ne yalan söyleyeyim içim ısınmıyor babasını seviyorum fakat anne herkese kendini ben çok hassasım alınganım tansiyonum var diye tanıtmış ilgi isteyen biri ve nişanlımda bunun farkında hatta nişanlım evlendikten sonra fazla görüşmek bile istemiyor çünkü canından etmişler tek oğulları var çocuğu sadece iş olduğunda arayıp yapmalarını istiyorlar benimle yaşıt kızları var ilgileri sadece ona. Yani olabilir normaldir beni ilgilendirmez diyorum hep ben sevdiğimle mutluyum kimse bana laf söyleyemez ben de nişanlıma asla söyletmem olur biter. Bizim adetlerimizi biz yaptırmak için diretmedik aksine babam çocuklar kendilerini toparlasın biz sizden şu kadar altın istiyoruz şu kadar şöyle yapacaksınız demiyoruz dediler beyaz eşyamı altınımı çeyizlerimi aldı koydu babam. Şehir merkezinde boş evleri var küçük kız kardeşi liseye gidiyor ve nişanlımda işe gidiyor orada kalıyorlar babamda kiraya çıkmak yerine orada idare etsinler kız kardeşleride arada kalır ne olacak benim kızımı yemez ya aksine ablasına yardım eder diyip iyi düşündü. Babam hep alttan aldı annesini fakat o hep birazcık cahilliğin verdiği özgüvenle üste çıkmaya çalıştı.Örneğin bize geldiklerinde hep laf soktu kız babaları araba alır kızın şunu olması gerekir şunu şuraya şöyle köyün böyle yapın diye. Ha bu arada ne nişanlım ne de ben takmıyoruz umursamıyoruz bile kendi oğlu bıkmış sadece düğün geçene kadar sabredelim diyor. Babamda en sonunda dayanamadı o zaman o evi oğlunuzun üzerine yapmadan kızımı vermiyorum size sorun çıkartacağım bundan sonra dedi. Bunu diyen sen misin annesi olaylar çıkardı işte hastanelik oldu babası asla karışmıyor benim annemde öyle ben babama yinede kızdım keşke boşverseydin diye babam iç Anadolu'da geline çok kıymet verilir keza ailesinede bizimde gelinimiz var çok kıymetlidir bunun gibi olmasını bekliyor şaka yapmak yakın olmak samimi olmak istiyor fakat nişanlımın ailesi maalesef ki hep eziklikle büyümüş yokmuş sonra sonra elde etmişler ben normal karşılıyorum ama işte büyüklere anlatamıyorum. Velhasıl kelam hastanelik oldu vs beni aradı baban neden öyle yapıyor biz seni zorla mı aldık kimse vazgeçilmez değil işte oğlumda vazgeçer düğünede gelmem bi daha sizede gelmem vs vs bir sürü konuştu ben de babam sizi yakın gördüğü için şaka yaptı bu konuda uyardım fakat sizinde bu şekilde söylemeniz beni kırdı diyorum fakat beni dinlemiyor bile hala kendinin çok alıngan olduğunu şaka istemediğini belirtiyor ve babama bi şeyler söylüyor ki ben sadece nişanlım için susuyorum yoksa neler derim de neyse diyorum babamlada ardına konuştum baba dedim yapma tamam kızım dedi aradı özür diledi daha mesafeli oluruz dedi. Kadın sadece pışpışlanmak istiyor ve şükürler olsun ki nişanlımda farkında ama hala sorunlar çıkaracak gibi nasıl davranmalıyım düğüne kadar onun huyuna gitmiş gibi gözüküp sonra çat diye görüşmeyi mi kesmeliyiz yoksa şimdiden mesafe koyup belli mi etmeliyim?

merhaba canım bende 1.5 yıllık evliyim. Yaşadığın sorunların hemen hemen aynısını bende yaşadım. Kültür farkı çok önemli ve bunu başında yaşaman çok iyi bir şey. Çünkü bazı kaynanalar başından kendini olmadığı gibi gösteriyor. Benim kaynanamda tek oğlu ve tek cocuğu olmasına rağmen çok ayılıp bayıldı çok sorun çıkardı ve görmemişlik yaptı. Ki gerçekten de görmemiş ama görmüş gibi davrandığı için yalan söylüyor sürekli ve cok belli ediyor. Benim babam da seninki gibi şen şakraktır samimi olmayı ister. Kendi gibi görür. Ama kaynanam çok konuşup yalan söylediği için bu aile bize göre değil dedi. Ama ben çok seviyordum eşimi Ve ailesiyle görüşmem olur biter diyordum kendi kendime. Babama hiç o yüzlerini göstermek istemedim. Allah var o sıra eşim çok destekti bana hiç onlar gibi değil. Ama evlendikten sonra içlerine girince aslında ne kadar benzediklerini fark ettim. Yani cahilce fikirlerine dedikodularına eşim de inanıyordu en basiti. Aslında anlatsam çok şey anlatırım ama uzun olsun istemiyorum çok. Diyeceğim o ki. En baştan mesafeni koyup ona göre davran. Nişanlından eminsen baban ne diyorsa ona göre davran babanı asla üzme çok pişman oluyorsun. Nişanlıyken onlar sen ve ailen ne diyorsa uyum sağlamak zorunda. Sen kız tarafısın. Evet bu yaklaşım da biraz cahilce gelebilir ama kız evi naz evi diye bir şey var. Ve emin ol nişanlılık döneminde nasılsan öyle kendini kabul ettirirsin. Sakın kendini pasif gösterme sırf seviyorsun diye bunu yapma. Cünkü zaman zaman yaptım. Ama mesafemi de koydum. Hala mesafeliyiz. Dip dibe oturuyoruz aramızda 5 km var ama arayıp sormam bile hiç. Ki bence böyle olması çok güzel. O kendi kendine plan kurup kendi kendine yaşıyor tabi 😂
Özelden konuşmqk istersen yazabilirsin canım her zaman konuşabiliriz. Kendine çok dikkat et aileni de sakın üzmee bana da böyle diyorlardı inanmıyordum ve sanırım kimse başına gelmeden anlamayacak 🥹 go girllll!!!

Valla okurken kendi kayınvalidemi gördüm.

Yalnız şöyle bir şey var, erkeklerin ailesi evlendikten sonra kıymete biniyor. Şimdi ne derse desin nişanlın, evlendikten sonra bütün işlerine o koşacak, sana da “o benim annem, hasta, tansiyonu var ne olacak alttan alıversen.” Diyecek.

Ben pek umutvari konuşamayacağım..

Valla okurken kendi kayınvalidemi gördüm.

Yalnız şöyle bir şey var, erkeklerin ailesi evlendikten sonra kıymete biniyor. Şimdi ne derse desin nişanlın, evlendikten sonra bütün işlerine o koşacak, sana da “o benim annem, hasta, tansiyonu var ne olacak alttan alıversen.” Diyecek.

Ben pek umutvari konuşamayacağım..
aynı anda abim yalancı karısını seçti, sevgilim annesini.

erkeklere güvenilmez :KK70:

Nikahla evlenecek olan benden,
isteme evi tutmamı istemişlerdi, kına yapmamı. garipsemiştim ama normalleşmiş

Benim kayınvalidem de sürekli kız tarafının ev, araba aldığı olayları anlatıp duruyor.😅 koltuk takımım, bulaşık makinem bile eşimin eski eşyalarından. 7 yıllık evliliğimde şimdi koltuk takımı alacağım, hala daha bitmiyor “Ayşe’nin evini annesi vermiş, Fatma’nın mutfağını ailesi yenilemiş.” söylemleri. 😅

iyice karıştı da
evi neden nişanlınızın üzerine yapsınlar?
Zeynep hanım merhabalar biz zaten çoğu eşyayı kendimiz aldık. İkimizde paramızı kazanan insanlarız ki beklenti içinde asla değilim kendileri yapmak istedikleri kadar yapsınlar yeter ki huzur olsun diyorum ama maalesef karşımda onu göremiyorum. Konuyu güncelleyeyim biz kendi evimizi tuttuk. Şükürler olsun artık dediğiniz gibi nişanlım o şekilde bir düşünce yapısına girerse o vakit düşünürüz.
O evlendikten sonra görüşmeyiz diyen nişanlın var ya annesinin kapısından ayrılmayacak.
O zaman kapısında kalmaya devam edebilir :) kimse kimseyi zorlamıyor sonuçta. Çözüm odaklıyız.

Benim kayınvalidem de sürekli kız tarafının ev, araba aldığı olayları anlatıp duruyor.😅 koltuk takımım, bulaşık makinem bile eşimin eski eşyalarından. 7 yıllık evliliğimde şimdi koltuk takımı alacağım, hala daha bitmiyor “Ayşe’nin evini annesi vermiş, Fatma’nın mutfağını ailesi yenilemiş.” söylemleri. 😅
Aynı şekilde ben de diyorum o zaman senin oğlunu biz gelin edelim ne gerek var benim gelin olmama şimdiki kayınvalideler değişik kafalarda ya elbette onunda evladı bizde evladız ama abartıyorlar.

Zeynep hanım merhabalar biz zaten çoğu eşyayı kendimiz aldık. İkimizde paramızı kazanan insanlarız ki beklenti içinde asla değilim kendileri yapmak istedikleri kadar yapsınlar yeter ki huzur olsun diyorum ama maalesef karşımda onu göremiyorum. Konuyu güncelleyeyim biz kendi evimizi tuttuk. Şükürler olsun artık dediğiniz gibi nişanlım o şekilde bir düşünce yapısına girerse o vakit düşünürüz.

O zaman kapısında kalmaya devam edebilir :) kimse kimseyi zorlamıyor sonuçta. Çözüm odaklıyız.
Eviniz huzurlu, mutlu olsun :)

O evlendikten sonra görüşmeyiz diyen nişanlınızın size no olmoş onom sono boçok çöktöysö ömör boyo göröşmöyöcök mösön diye yüzünüze höykürdüğü günleri de göreceksiniz.

Benim kaçarak evlenen hala kızına bır bır ötüp duruyormuş kaynanası böyle, kız en sonunda " Benim babam evi alıp eşyayı dizerse oğlun bayrama yanına izin alarak gelir." demiş. 🤣

X