Nişanlılık ve Aileler, Evlenince Düzelir mi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bir kere nişanlınızın ailesi aklı başında, insancıl düşünen kişiler değiller. 33 yaşında adama 18 yaşında kızı gelin etmek, oğlum dövebilir iş bozulmadan evlendirelim demek ne kadar ayıp ve geri kafalı bir düşünce.
o kızın canını hiçe sayıyorlar resmen. sırf oğluşlarıhayat kursun diye göz göre göre başka hayatı söndürecekler.

bir de sormadan edemeyeceğim, kına vs yasak, siz nasıl salon tutabiliyorsunuz ?
Burdan anlatmam kendi bacağıma sıkmak olur. 😃

Tamam sorun ortada biz napabiliriz. Ne gibi çözüm istiyorsun bizden. Haksızlık var ortada belli. Gelip dövelim mi yani. Daha açık konuşayım. Ya ayrilcaksin. Yada evlenceksin. Ama bu durum degismicek. Eşin seni savunmayacak. Abisinin arkasını toplayacak. Annesi torunlar olunca onunkine bakicak . Sen diceksin ki benim ki torun değil mi. Napalim yani. Durum ortada. Nişanlına rest cek o zaman abinle mesafeni korumazsan bu iş olmaz diye. Evlilik içi zaten yeterince sorunlar oluo bide başka ailelerin sorunlarini cozemezsiniz. Kendini gecindiremeyecek kişiler de evlenmesin bı zahmet
Ben sizden bir şey yapmanızı değil, yorumlarınızı istedim. Yaptınız aldım, değerlendirip yapılacağı kendim yapacağım. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. 💐

Yani işin özeti siz evlenip 10 gün sonra köle hayatına merhaba diyeceksiniz. O yorumlarınızdan belli oldu. Peki biz ne yapalım bu durumda. Ne dense farklı cevaplarınız var. Hiç ayrılmak niyetiniz yok sanırım. O zaman ya affedeceksiniz kv evinizde ağırlayıp kek yerden kendinizi de yiyeceksiniz ya da affetmeyip kendinizi yiyeceksiniz. 3-5 seneye elinizde beş kuruş kalmadan prsikolog kapılarında ağlarken de keşke diyeceksiniz. Buradaki insanlar boşa tavsiye vermiyor değil mi?
Burdan anlatmam kendi bacağıma sıkmak olur. 😃
iz

Nişanlımı değil seninkini yakışıklı buluyorum demek mesela. Aralarında on küsür yaş varken ismiyle hitap etmek. Bizim nişanımızın ertesi günü annesi yanında bizi tebrik ederken surat asıp bir hayırlı olsun dememek gibi.. O ses tonu ve tavır ilaveten hissedilir bi şey. Evet bu arada nişanlımla abisi gerçekten tip olarak çok farklı ve gerçekten benimki gayet iyi. 😃
Sizde nişanlımı değil senin nişanlını yakışıklı buluyorum diyen bir eltiyi sineye çekin diyen ve hala o kişilerle mesefeli olmam konuşurum gerekirse yardım ederim diyen adamla evlenmeyin bir zahmet. Sizin kız kardeşinizin nişanlısı veya eşi böyle bir cümle kursa, eminim nişanlınız sizi bırakın kardeşinizin evine sokmayı onunla aynı aile ortamına bile sokmaz ve sizin ailenizde o adamı aman cahil falan diye mazur göstermeye çalışsa, tüm ailenizi ahlaksız ve geniş diye yaftalardı. Bir kadın olarak kendinizi bu kadar ezdirmenize üzüldüm. Zaten nişanlınızın ailesi azıcık normal bir aile olsa, böyle şeyler söyleyen bir kızı gelin diye evlerine sokmazlar. Bencr devam ederseniz siz iki yıla kalmaz deli çıkarır bu aile

Bizim ülkedeki şu mantığı da anlamıyorum. İpsiz sapsız kendine hayrı olmayan adamı evlendirip üzerine çoğaltmaktaki amaç ne, bırakın sadece kendi başını yesin ya, neden elalemin kızının ve kendi doğacak torunlarınızın başını yakıyorsunuz. Evlenince bu adama peygamberlik mi inecek, beklenti ne. Bir de buradaki gibi kıskançlıktan, sırf yoluna girmiş işe çomak sokmak için yapılan bir evliliği desteklemekteki hatta bunun için diğerini dışlamaktaki amaç nedir.
Konu sahibi allah size gör demiş siz de görün, siz evlendikten sonra bunlar olsaydı o abinin düğününü yapmada büyük maddi katkınız olmak zorunda kalacaktı ve siz hep bu çoğalacak olan parazitin arkasını toplayacaksınız.
Benim amcam var böyle 30 sene önce evlendirdi dedem
Oldu mu üç çocukları adam gibi bakabilen olmayınca onlar da sorunlu oldu
Şimdi kızını internetten biri kandırdı gitti doğuya iki çocuk da doğurdu
Kızı da geri döndü bebelerle
Yani bir tek amca başa dert olmasın derken yedi kişi oldular hepsi ayrı dert
Cahillikten herşey ama biliyomusun
İnsan hakları falan derler belki ama ben bu tip saf kadınların ve doğacak çocukları korumak için spiral mi iğne mi olur devletin bir sistem getirmesi taraftarıyım

İnsan hakları falan derler belki ama ben bu tip saf kadınların ve doğacak çocukları korumak için spiral mi iğne mi olur devletin bir sistem getirmesi taraftarıyım
Ben direk kısırlaştırılmalarından yanayım. Temiz nesil lazım, çoğalmamalılar

Harika bir yorum 👏👏

Buna gerçekten katılıyorum. Zeka sorunu yada psikolojik sorunu olan kişileri başından atmak için evlendiriyolar. Sonra sorunlu kışi bir iken beş altı oluo. Müge anlida çok çıkıyor böyle konular. Hafif engelli kadın ile aynı dengede adam evleniyor. Tamam evlensinler ama çocuk yapması engellenmeli. Yanlış da anlasilmasin vücut engelinden değil zeka engelinden bahsediyorum. Vücut engeli olup çok güzel anne baba olan çiftler var. Devlet yasaları arasında kısırlaştırma yasasi olmalı. Ama bunada karşı çıkar herkes. Tecavuzculer hadim edilsin mesela. Kendine bakamayan psikolojik sorunlu olanlar zihinsel engeli olanlar kısırlaştırılsin

Buna gerçekten katılıyorum. Zeka sorunu yada psikolojik sorunu olan kişileri başından atmak için evlendiriyolar. Sonra sorunlu kışi bir iken beş altı oluo. Müge anlida çok çıkıyor böyle konular. Hafif engelli kadın ile aynı dengede adam evleniyor. Tamam evlensinler ama çocuk yapması engellenmeli. Yanlış da anlasilmasin vücut engelinden değil zeka engelinden bahsediyorum. Vücut engeli olup çok güzel anne baba olan çiftler var. Devlet yasaları arasında kısırlaştırma yasasi olmalı. Ama bunada karşı çıkar herkes. Tecavuzculer hadim edilsin mesela. Kendine bakamayan psikolojik sorunlu olanlar zihinsel engeli olanlar kısırlaştırılsin
Bir dönem avrupada uygulanmış biliyor musunuz. Bence çok da başarılı olmuş. Tarihte kara leke olarak geçiyor ama bence çok doğru bir uygulama, kaldı ki ekonomik ve sosyal durumlarından da belli yapılması gerektiği. Bizim öğrencilerimiz var öyle, kadın bizim safçana dediğimiz cinsten yani hafif düzey zihinsel engelli 3 çocuğu olmuş 3ü de hafif düzey zihinsel, 1ken 4 olmuşlar

Aslında net ifade ediyor. Nişana kadar böyleydi süreç. Senle huzurluyum, sürekli senle olmak istiyorum vs. Hiçbi zaman aşağlamadım hatta bunca olayda sen sınır koyamıyorsun bile demedim. Ancak o benim bu gücümü ve sakinliğimi ailesine de fayda sağlamam için kullanmayaca kalkıyor. Ben sana toleranslı olabilirim ama ailene mecbur değilim kısmını kötülük yapmak, esirgemek olarak görüyor.
Cnm beni yanlış anlama. Ama nişanlın kaç yıllık ailesini hoop diye kaldırıp köşeye atamaz. Sen mi onlar mı diye kıyasa giremez. Şak diye rest çekemez. Biz burda çok kolay kötülüyoruz. Âma ondan aynı şeyi bekliyemezsin. Bu zor bir durum. Bana şimdi deme sende hep nişanlımı haklı çıkarmaya çalışıyosun diye 😅 aynı süreçten geçtiğim için biliyorum. Bizde kendi ailelerimize karşı çok savunmacıyız. Hiç mi hataları yok var. Ama kimse ailesine koaly kplay laf ettirmek istemez. Savunur sahip çıkar. Ben o zamanlar öyle düşünüyodum ki. Benim ailem mükemmel onun ailesi berbat ötesi. Böyle ailemi olur. Ama bu bnm düşüncem bnm eşim nasıl bnm kadar kaddarca yaklaşabilir kendi ailesine hele de nişanlıyken. Zaman lazım.. Düğüne kalmış sayılı gün. Olanlar olmuş. Böyle şeylere stres olcağına keyfini çıkar. Ama eşine evlenecek kadar güvenemiyorsan ve şüphelerin varsa o başka tabi. İyice düşünmek lazım. Bn olsam böyle konulara gemileri yakmazdım.

Hayır aileme gelip bunları anlatması ayıp. Yalanla aramızı bozması ayıp. Yapmasını beklemiyorum nezaket bekliyorum. Gözüme sokup kötülük yapmamasını bekliyorum. Nişanlım tavır almamı istemiyor..

Vermez ama neden bize haksızlık yapıldı da demez.
Konu 14-15 sayfa olmuş☺️
Baştan beri sürekli negatif yazan soldan üfleyen olarak maalesef yine aynı şeyi yapacağım zira siz meselenin özünü anlamamışsınız.

Kayınvalideniz evlat da ayırabilir, diğer oğlunun her şeyine yetebilmek için size yapacaklarından kısabilir, tek ayak üstünde binbir yalan da söyleyebilir, sağlıklı bir kadın erkek ilişkisinde erkek ve kadın aileleriyle beraberlikleri arasında dengeyi kurabiliyorsa bunların hepsi dert olmaktan çıkar.
Siz bugün kayınvalideniz, diğer oğlu, diğer gelini, yapılanlar hakkında hala kafa yoruyor, şüpheye kapılıyor, tereddütler yaşıyorsanız hepsi nişanlınız yüzünden.

Çünkü gerektiğinde ailesine resti çektiğini gördüm dediğiniz nişanlınız annesi ailenize yalan söylediğinde ve bu ortaya çıktığında annesine resti çekememiş gık bile diyememiş, aksine size dönüp annemin özür dilemesini bekleme, sende hatalar yaptın, gerekliliklerde görüşürüz, annem almadıysa takılma ben aldım, tavır yapma diyor.
Nişanlıyken bu kadar diyor, evlenince daha sert söyleyecek.

Eğer evlenecekseniz önünüzde 2 seçenek var ya nişanlınızın dediğini yapıp geçmişe sünger çekecek, ailen şöyle yapmıştı, nişanda böyle olmuştu, yalan söylemişti, haksızlık yapmıştı demeden herkesi buna nişanlınızda dahil olduğu gibi kabul edeceksiniz ya da sürekli aynı şeyler üzerinden tartışıp nişanlınızdan sen haksızsın onlar benim ailem tavır yapma, özür bekleme haksızlık yok laflarını duymaya devam edeceksiniz.

Sizin meseleniz kayınvalide değil nişanlınızın dengeyi sağlamaması.

Haklı olduğunuz yerlerde var olmadığınız yerlerde.

Eğitimli iş güç sahibi insanlarsınız ama sürekli eşinizin ailesinden birşeyler beklemissiniz. Hala şu yok bu yok dediğiniz şeyleri nişanlınızla beraber yapmalısınız zaten. Kayınvalideyle ilgilenmiyorsun, aramıyorsun diye sormakta doğru gelmedi bana.

Sizin asıl sıkıntınız nişanlıniz. Evlendikten sonra da ailesi abisi ve eşinin üstüne düşecek aman iyi olsunlar diye, yanlış birşey yapsalar üstleri örtülecek, haklı bile olsanız susmaniz istenecek sizden. Bunlar olurken herşeyi görüp sizi bunlardan uzak tutacak biri değil nişanlınız, şimdiden abisine yardım ederim şunu yaparım düşüncesinde. Siz uzak durmak isteseniz anlayış göstermek yerine problem çıkaracak belli ki.

Yerinizde olsam devam edip evlenmezdim.

Küçümsemiyorum ama yıllardır çalışan, ikimiz de üniversite mezunu, belli hobileri olan insanlarız bu çift

Ve ona ragmen takmissin kv'denin ilgisine, diger geline alinanlara. Bos yere sorun yaratmissin diger gelin gelmesin diye. Onca üni egitim ve hobiye ragmen, kendi basina evlenemiyorsunuz. Ilginç dogrusu.

Ha kv'denin tavri dogru oldugunu savunmuyorum. Kv'de muhtmelen büyük oglunun sorunlu oldugunu biliyor ve onun için pesinden kosuyor (zaten ondan dolay sorunlu oglu). Ve istiyor ki düzeni olsun, kv'dedende kurtulsun diye. Bu kizida çözüm olarak görüyor. Küçük oglunuda "zaten kendini kurtarir" diye görüyor.

O kizin basi yakilcak ve sen o kizi kiskaniyorsun. Ilginç dogrusu. Ama dogru, üni mezunusuzun kültür felan canim.

Bir dönem avrupada uygulanmış biliyor musunuz. Bence çok da başarılı olmuş. Tarihte kara leke olarak geçiyor ama bence çok doğru bir uygulama, kaldı ki ekonomik ve sosyal durumlarından da belli yapılması gerektiği. Bizim öğrencilerimiz var öyle, kadın bizim safçana dediğimiz cinsten yani hafif düzey zihinsel engelli 3 çocuğu olmuş 3ü de hafif düzey zihinsel, 1ken 4 olmuşlar
Ben bize yakınlarına verdikleri zarardan ziyade onlardan doğacak çocuklar için üzülüyorum. Hiçbirimiz anne babamızı seçmeden doğuyoruz. Her çocuk asgari düzeyde eşit şartlarda yetiştirilmeyi hakeder.
Daha bebeksin ve ne diğer çocuklar gibi beslenebiliyorsun ne bakımın var ne de sevgi ilgi yok. Allah'a emanet hepsi de.
Anca devlet ne kadar sahip çıkarsa o kadar topluma kazandırılabilir

Yok benim özel sağlık sigortam var mesela özelde doğum yapsam, eltim de özelde doğursun diye benim çocuğumdan kısar ona yettirir öyle bi durumda. İki çocuğunu birbirinden kıskanıyor, ben ikinize de aynıyım deyip birini ötekine yettirme çabası var. Ama siz eşek misiniz çalışıyorsunuz, onlar yatıyor diyen yok..
Aynı konu bizde geçmişti. Eşimin maaşı kardeşininden yüksek. Bu konu o kadar canını sıkıyodu kv nin.En son kocam dedi. Bendeki fazla parayı ona yollasam anca rahat etceksin dedi. 🤣 biz hamile olduğumuz haberini verdik. Gözğn aydın diyceği yerde keşke kardeşininde evliliği bi düzelse dedi. Eşim çok kırıldı. Ben atandım memurluğa sözde hayırlı olsuna arıyor. Atanmışsın kızım keşke eltin de atansa dedi. Ve kıza o kadar baskı yaptılar ki. Kız şimdi harıl harıl kpss çalışıyo psikolojisini bozdular. Bize gelirken yol masrafı herşeyi bizden olur. Onlara gidince 1 tl harcattırmaz herşeyi kendi halleder. Siz kendinizi kurtardınoz. Maaşınız iyi diyip duruyor. Umrumda mı yooo. 60 yaşında kadının huyunu bn mi değiştircem. Ne yaparsa yapsın o beni üzemez. Onun yüzünden günümün kötü geçmesine izin vermem.

Tam bir kaos.
Cok seviyor mutlaka evlenmek istiyorsanız sevgilinizi alıp oradan hızla uzaklaşın. Çünkü bu sorunlar yaşam boyu devam edecek. Baştan uzak durun.

Keşke sizin gibi olsam. Beni başta çok yordu. Sen yalan söylüyorsun annem söylemez diye. Sonra annesinin yalan söylediğini anladığında da mazeret üretmeye çalıştı. Ben de sonra koruyamadım sessizliği. Benimki tepki verse de annesi baban hastalanır ölür vs diye illa yaklaştırır bizi diye çekiniyorum. Patlar mı dersiniz?

Hayat çocuğumuz olmayan birine annelik etmek için kısa
Bu adama annelik ederim, yok bağlanma problemlerini çözerim, dişiliğimi kullanır eve bağlarım vs diyorsan evlen
Ben uğraşmazdım.

Cok tatlısınız

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X