Nişanlımın ailesinin ilgisizliği. Fikrinize ihtiyacım var

31 yaşında olmanız eş ailesinin hiçbir işe karışmaması anlamına gelmiyor bana kalırsa, o yüzden kazık kadar oldunuz niye birikim yapmadınız yorumlarına katılmıyorum. Elin oğlu evlenmiyor ya, her 31 yaşında olanın da cebinde milyarları yok, oğlum kızım neyin var neyin yok demekle ölünmez. Ben garip buldum açıkcası, en azından düğünde takılacakları kendileri almaları gerekirdi diye düşünüyorum. Hiç yoksa düğün yapabilecek durumda değillerse bile bunun konuşulması gerekirdi. Nişandan bu yana hiç konuşulmaması da saçma. Acaba nişanlınızla konuştular da ben her şeyi yaparım mı dedi?

Yardım etmesinler daha iyi senin için sonra minnet altında bırakırlar biz sana bunu yaptık şunu yaptık diye her ufak şeyde. Varsın düğününde bilezik takılmadı desin insanlar boşver eşine güveniyorsan kendi halinizde hapın birşeyler.

Arama sorma konusuna gelince ben de nişanlıyım, nişanlımın ailesi asla arayıp sormuyor ben de aramıyorum umrumda değiller ailemi de arattırmıyorum. Annem zorla mı veriyorum seni kızım deyince, aramasın boşver daha iyi yarın öbürgün tepeme çıkamaz hiç biri bana ne emekleri var ki. Sen eşinle iyi ol varsın insan yerine koymasınlar. Ezdikleri gibi ezilecekleri gün gelir. Adap usul bilmeyen insanlar çok takmamaya çalış.

Herkes maddi açıdan değerlendirmiş tek sorun bu değil arkadaşlar. Bir şekilde o yola girdik kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Ama ailesinin bir kere bile ailemle bunları konuşmaması normal mi? Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğim onu öğrenmek istiyorum ben. Bu daha üzücü şu an.
Merhabalar. Günlerdir içim içimi yiyor. Sonunda sizlere içimi dökmek için üye oldum.

Biraz detaylı anlatıcam umarım sıkılmazsınız bana bir yol gösterirsiniz. Ama lütfen kırıcı olmayın hatalı olduğumun farkındayım. Bundan sonra ne yapabilirim ona odaklanmak istiyorum artık.

31 yaşındayım. 9 ay önce nişanlandım. Nişanlım da ben de özel sektörde çalışıyoruz ama çok iyi maaşlar almıyoruz. İkimizin toplam kazancı 5-6 bin civarı oluyor. Nişan öncesi kendisi uzun bi süre işsiz kaldı nişana çok yakın bi zamanda iş buldu. Bulduğu iş 6 ay sözleşmeliydi, kadroya geçme ihtimali vardı ama kimseyi kadroya almadılar. Süre dolunca işten çıktı ve yeni iş bulana kadar yine 1-2 ay işsiz kaldı. Haliyle kenarda bir birikimi falan yok. Daha da kötüsü bedelli askerlik için bir yakınından borç almış henüz onu bile ödememiş.

Ben bunları bile bile hiç mantıklı düşünemeden her şeyi hallederiz sandım. Açıkçası ailesinin bu kadar ilgisiz olacağını tahmin etmedim. Benim ailem de onun ailesi de destek olursa çok borcumuz olmaz diye düşündüm. O dönemde kendisi yeni işe girdiği için nişan alışverişi bile istemedim, bohça istemedim. Boşa masraf olmasın dedim. Gereksiz buluyorum zaten. Annesine de demiştim boşuna masraf olmasın alışverişe gerek yok diye. Ama bazı şeylerin de aileler arasında karşılıklı konuşulması gerekirdi. Hiç öyle bir konuşma olmadı. Yani sizde nasıl olur ne alınır ne yapılır falan hiç sormadılar. Zaten ailem bir şey istemezdi altın falan konuşmaktan bahsetmiyorum. Eşya anlamında ne alırız ne yaparız hiç sorulmadı. Düğüne 2 ay kaldı kendi başımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama nişanlım işe yeni girdiği için şu an asgari ücret alıyor. Ancak beyaz eşyaları halledebildi. Nişanda da 2 bilezik takmıştı kredi kartıyla alarak. Alma demiştim bizde öyle nişanda şu takılır bu takılır diye bir şey yok zaten. Alayım da düğüne kadar Ödenmiş olur işime gelir demişti.

Yani sonuç olarak iki farklı sorunum var aslında. Birincisi ailesinin bize maddi anlamda hiç destek olmaması. İkincisi ise hiçbir şekilde ailemle bunları konuşmaya gelmemeleri. Birkaç defa onlar bizi davet etti gittik. Sonra biz de onları davet ettik geldiler. Ama hiçbir şekilde düğüne dair tek kelime konuşulmadı. Babası zaten inanılmaz suratsız ve soğuk bir adam. Hep babam sohbet konusu açtı öyle ilerledi. Ve babamın numarasını bile almadı. 9 aydır bir kere bile aramadı. Babam kendisinden büyük yaşça. Annesi beni de annemi de arada arıyor hal hatır soruyor ama o da düğünle ilgili eşyalarla ilgili tek kelime etmiyor.

Beni istemediklerini düşünüyorum. Nişanlımla da açıkça konuştum. Öyle bir şey ben hiç hissetmedim diyor. Annesi de bana ve aileme çok yakın davranıyor. İşin içinden çıkamadım. Nişanlım altınları da kendisi alacaktı 5 bilezik set ve saat alacağım demişti. Şimdi düşünüyorum da onları düğünde annesi babası kendisi almış gibi takacak ama düğünden sonra ben borç ödemeye devam edeceğim. Diyorum ki hiç altın falan almasın nişanlım. 2 tane aldığı yeter en azından borç ödemem. Aileme karşı da kendimi kötü hissediyorum. Onlar düğünden sonra borç ödemeyeyim diye ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Biz de orta halli insanlarız ama babam istiyor ki düğünden sonra sıkıntı çekmeyeyim taksit ödemeyeyim diye yatak odasını falan alacaktı. Her şeyden çok insan yerine koyup da nasıl olacak ne yapılacak diye sormadıkları için üzülüyorlar. Sanki kızımızı zorla vermişiz gibi davranıyorlar diyorlar. Onlar üzülüyor olmasa ben takmayacağım ama şu an nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Lütfen bana fikir verir misiniz? Okuduğunuz için teşekkürler.
Karşı tarafın maddi durumu nasıl. Yardımcı olabilecek gelirleri var mı ?
Ayrıca seni o kadar iyi anlıyorum ki birebir aynı şeyleri yaşamışız. Ama benim kayinbabalarin maddi durumu çok iyiydi.

31 yaşında olmanız eş ailesinin hiçbir işe karışmaması anlamına gelmiyor bana kalırsa, o yüzden kazık kadar oldunuz niye birikim yapmadınız yorumlarına katılmıyorum. Elin oğlu evlenmiyor ya, her 31 yaşında olanın da cebinde milyarları yok, oğlum kızım neyin var neyin yok demekle ölünmez. Ben garip buldum açıkcası, en azından düğünde takılacakları kendileri almaları gerekirdi diye düşünüyorum. Hiç yoksa düğün yapabilecek durumda değillerse bile bunun konuşulması gerekirdi. Nişandan bu yana hiç konuşulmaması da saçma. Acaba nişanlınızla konuştular da ben her şeyi yaparım mı dedi?
Bende aynı durumu yaşadım ve neyin var neyin yok kızım diye sorulmasını geçtim kv gelip eşyalarıma dandik dedi bir de utanmadan 😅 eşimle aramda soğuk rüzgarlar esti bı ara çok iyi anlaşan biz kavgalar ettik. Yani konu sahibinin kaderi umarım benimki gibi değildir.

Gelin ata binmiş ya kısmet demiş..önce huzur.huzurun olmadığı yerde 150 Gr altınin üstüne evlerin 1gr altın kadar değeri kalmıyor.simdi çok daha fazlasına sahibim ustune altın top bir oğlum var.isim maaşım var.sagligim yerinde :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: .ha evimde huzur olmasa kafama takarmiydim bilmiyorum bari altınım olsaydı diye🤣
iyide zaten o altınlarıda basta cocuklara yrdım olsun diye yapılır ev yoksa ev alır yoksa araba yoksa arsa öyle herkez zaten mutlu ve güzel bi evlilik icin evleniyo ama baktın işler ters gidiyo kendinide kollucan

iyide onlar demiyosa baban laf yapıcak böyle güzelikle dünür napalım bunlar genc simdi bunlara borc bırakmayalım sen neyi yaparsın ben sunu sunu alıcam dicekti öyle cakal erkek ailesi varki cok hosuna gider kız babasını kazıklamak mesela altın olayına gelince maden sen ödicen annen hemen araması lazım kaynananı bunlar böyle böyle diyo siz ne düsünüyosunuz diyip utandırmaları lazım anlamadıgım sen nisanlına niye demiyosun maasın kac parakı salonu sen ödicen valla bu zamanla sesin cıkmazsa 10 sene bunları düsünür kendi kendini yersin sana söyliyim
Kiz anası böyle derse , vay kız tarafı mala.duskun altım delisi olur adı. Böyle zihniyetliler, sıkıştı mi çirkefe yatmayı iyi bilir. Onyzuden kız tarafı onurludurnasıl desin

Herkes maddi açıdan değerlendirmiş tek sorun bu değil arkadaşlar. Bir şekilde o yola girdik kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Ama ailesinin bir kere bile ailemle bunları konuşmaması normal mi? Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğim onu öğrenmek istiyorum ben. Bu daha üzücü şu an.
Merhabalar. Günlerdir içim içimi yiyor. Sonunda sizlere içimi dökmek için üye oldum.

Biraz detaylı anlatıcam umarım sıkılmazsınız bana bir yol gösterirsiniz. Ama lütfen kırıcı olmayın hatalı olduğumun farkındayım. Bundan sonra ne yapabilirim ona odaklanmak istiyorum artık.

31 yaşındayım. 9 ay önce nişanlandım. Nişanlım da ben de özel sektörde çalışıyoruz ama çok iyi maaşlar almıyoruz. İkimizin toplam kazancı 5-6 bin civarı oluyor. Nişan öncesi kendisi uzun bi süre işsiz kaldı nişana çok yakın bi zamanda iş buldu. Bulduğu iş 6 ay sözleşmeliydi, kadroya geçme ihtimali vardı ama kimseyi kadroya almadılar. Süre dolunca işten çıktı ve yeni iş bulana kadar yine 1-2 ay işsiz kaldı. Haliyle kenarda bir birikimi falan yok. Daha da kötüsü bedelli askerlik için bir yakınından borç almış henüz onu bile ödememiş.

Ben bunları bile bile hiç mantıklı düşünemeden her şeyi hallederiz sandım. Açıkçası ailesinin bu kadar ilgisiz olacağını tahmin etmedim. Benim ailem de onun ailesi de destek olursa çok borcumuz olmaz diye düşündüm. O dönemde kendisi yeni işe girdiği için nişan alışverişi bile istemedim, bohça istemedim. Boşa masraf olmasın dedim. Gereksiz buluyorum zaten. Annesine de demiştim boşuna masraf olmasın alışverişe gerek yok diye. Ama bazı şeylerin de aileler arasında karşılıklı konuşulması gerekirdi. Hiç öyle bir konuşma olmadı. Yani sizde nasıl olur ne alınır ne yapılır falan hiç sormadılar. Zaten ailem bir şey istemezdi altın falan konuşmaktan bahsetmiyorum. Eşya anlamında ne alırız ne yaparız hiç sorulmadı. Düğüne 2 ay kaldı kendi başımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama nişanlım işe yeni girdiği için şu an asgari ücret alıyor. Ancak beyaz eşyaları halledebildi. Nişanda da 2 bilezik takmıştı kredi kartıyla alarak. Alma demiştim bizde öyle nişanda şu takılır bu takılır diye bir şey yok zaten. Alayım da düğüne kadar Ödenmiş olur işime gelir demişti.

Yani sonuç olarak iki farklı sorunum var aslında. Birincisi ailesinin bize maddi anlamda hiç destek olmaması. İkincisi ise hiçbir şekilde ailemle bunları konuşmaya gelmemeleri. Birkaç defa onlar bizi davet etti gittik. Sonra biz de onları davet ettik geldiler. Ama hiçbir şekilde düğüne dair tek kelime konuşulmadı. Babası zaten inanılmaz suratsız ve soğuk bir adam. Hep babam sohbet konusu açtı öyle ilerledi. Ve babamın numarasını bile almadı. 9 aydır bir kere bile aramadı. Babam kendisinden büyük yaşça. Annesi beni de annemi de arada arıyor hal hatır soruyor ama o da düğünle ilgili eşyalarla ilgili tek kelime etmiyor.

Beni istemediklerini düşünüyorum. Nişanlımla da açıkça konuştum. Öyle bir şey ben hiç hissetmedim diyor. Annesi de bana ve aileme çok yakın davranıyor. İşin içinden çıkamadım. Nişanlım altınları da kendisi alacaktı 5 bilezik set ve saat alacağım demişti. Şimdi düşünüyorum da onları düğünde annesi babası kendisi almış gibi takacak ama düğünden sonra ben borç ödemeye devam edeceğim. Diyorum ki hiç altın falan almasın nişanlım. 2 tane aldığı yeter en azından borç ödemem. Aileme karşı da kendimi kötü hissediyorum. Onlar düğünden sonra borç ödemeyeyim diye ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Biz de orta halli insanlarız ama babam istiyor ki düğünden sonra sıkıntı çekmeyeyim taksit ödemeyeyim diye yatak odasını falan alacaktı. Her şeyden çok insan yerine koyup da nasıl olacak ne yapılacak diye sormadıkları için üzülüyorlar. Sanki kızımızı zorla vermişiz gibi davranıyorlar diyorlar. Onlar üzülüyor olmasa ben takmayacağım ama şu an nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Lütfen bana fikir verir misiniz? Okuduğunuz için teşekkürler.
Kayınvalidenin ve kayınpederin masraflardan gözü korkmuş. Salıvermişler, olursa ekime olmazsa kasıma diyerekten. Umurlarında bile değilsiniz ne siz ne de oğlu, anlasanıza. Elalem ne der diye tonla borca girmeyin iki başınıza. Gerekli eşyaları alın mümkünse minimal bir eğlence yapın bitsin gitsin. O borçları siz ödeyeceksiniz, düğününüzde koca göbeğini sallaya sallaya oynayan babanızın bacanağının dünürü değil. Hem ne güzel işte, üzerinizde emekleri olmazsa geçer sözleri de olmaz. Hayatınız size kalır.

Kiz anası böyle derse , vay kız tarafı mala.duskun altım delisi olur adı. Böyle zihniyetliler, sıkıştı mi çirkefe yatmayı iyi bilir. Onyzuden kız tarafı onurludurnasıl desin
yoo böyle uyanık erkek tarafıda cok arkadaslarımdan cok sahit oldum böylesine sahsen kızım yada oglum neden borclu evlensin ki cagrırım dünürü ben cocukları borclu evlendirmek istemem desin gencler hayatını yasasın derdim ben olsam onemli olan cocukların mutlulugu derdim kapatırdım agzını

yoo böyle uyanık erkek tarafıda cok arkadaslarımdan cok sahit oldum böylesine sahsen kızım yada oglum neden borclu evlensin ki cagrırım dünürü ben cocukları borclu evlendirmek istemem desin gencler hayatını yasasın derdim ben olsam onemli olan cocukların mutlulugu derdim kapatırdım agzını
Hiç te öyle yapmadılar valla hiç . O kadar çok.icimden çıkmayan şeyler var ki

Kardeşim aynı şeyleri bende yasadım. Tamam anne baba zor durumda kalacak kadar yardım etmek zorunda degıl ler ama sen onların gelıni olacaksın onların soyadını tasıyacaksın. Hersey maddiyat degıldır İnsan ilgı alaka dusunulmek ister bu donemde. maddi anlamda bısey yapamazsan ara sor kucuk bır hedıye bıle mutlu eder insanı. Ben 15 yıl oldu hala bır çöpünü görmedim eşimin ailesının. Ama kendilerıne gelınce herseyı ıstıyor lar bizden. YOL yordam bilmeyen insanlarla yola cıkmak zor. Demir gıbı bır psikoloji lazım. Insallah evlendikten sonra kocan seni tutmaya devam eder yoksa ısın zor. Yıllarrr sonra yanarsın bu vazgectıgın ıyılık olsun dıye yaptırmadıgın seyleri yaptırmadıgına. Allah hayırlısını versın bacım.

Kesinlikle ama kesinlikle evlenmeyin bakın başınızı yakarsınız diye bı söz varya katmerli yaşarsınız bunu.

Askeri ücretle ev geçinmez. Maaşı yükselecekte kaç para olacak.
Kira da mı oturacaksınız.
Evlendiginizde toplanan altın ve paralarla bedelli askerliğinin borcunu öderseniz.
Ben evlendim çocuk olabilmesi için düştüm yollara ne ameliyatlar ne tedaviler gördüm.
Kadın evlendikten sonra çalışacak diye kural yok. Ve hayat bize neler gösteriyor bilemeyiz.

Hele böyle sorunsuz insanlara gelin asla ama asla gitme.
Şu an sana hiç bir şey sormayan, hiç bir şeye karışmayan insanlar varya nikah olsun gör nasıl değişecekler.

Bu yaştan sonra çile çekmek için evlenip yerini dar etme.

Sorun tam olarak bunlar işte. İletişim kurmuyor olmaları. Borç ödeyerek alacağımız altın ve yapacağımız düğünü kendileri yapmış gibi görünecek olmaları. Üstelik de gelinlik bekliyorlar. Kadın daha nişan olur olmaz bana neden anne demiyor diyip durdu.
Bunları nişanlınla konuşmalısın. '' Zerre katkıları olmayacak ailene gelinlik melinlik yapmam'' diye. Her şey baştan belli olsun. Sonra çok başın ağrır.
Hem tek kuruş harcamadan oğul evlendir, hem de hizmet hürmet bekle. Öyle bedava yok.

ben bu durumda kiz ailesine de kiziyorum biraz. bence senin boyle kurmandan öte ailen onlarla konusmali. onlar lafi acmiyorlarsa seninkiler acik acik konusmali. konusulmamasi konusulmasindan daha cok sorun yaratiyor. beklentini soylemezsen karsi taraf bilemez.

ben yardim etmek zorunda degil kismina katılmıyorum. maddi yardim etmese bile bunu oglu ile konusmasi lazim. ben de evlenirken esimin ailesinden pek bisi görmedim ama sevildigimi hissettim. kaldi ki erkek aileleri yapiyor bir tek bu yardim etmeme olayini, resmen dugun zamani erkek tarafi yok oluyor, zamane cakalligi.daha da yukselecegim; aileler yardim etmek zorunda degil diyenlere asla anlam veremiyorum. bir kac yıl oncesine kadar kulturumuzde gayet her aile evlendirdigi cocuguna destek olur, dugununu yapar hatta ev dahi alirdi. simdi ulkenin ekonomisi dipte, kimsede para yok, aileler yardim etmek zorunda degile döndü. ayrica ben yardim etmeyen kiz tarafi da cok az gordum. hep erkek taraflari bu yardim etmek zorunda olmayanlar.
Dediğiniz gibi, zamane çakallığı. Kuruş katkıları yok ama; hizmet hürmet beklerler, laf sokarlar, huzur bozarlar, maddiyat beklerler vermeyince maaş bordronu çıkartırlar, paranı hesaplarlar. Ama giderini borcunu soran olmaz.

Kayınvalide ve kayınpederin maddi durumu olmayabilir FAKAT, insan istiyor ki "ya nasıl yapalım nasıl olsun, çocuklar nasıl yapabilirler ne olur falan" gibi düz sorular ve ilgi istiyor. Zaten maddi durumu olmayanın gırtlağına kimse basmaz ki bir şekilde çare bulunur.

Fakat bazı benciller var böyle davranıyorlar. Benim kayınvalide ve kayınpeder de ilk oğluna evlerinin üstüne ev yaptılar, 20 gr dan 5 bilezik taktılar. Elti hanım bir çul bile getirmeden ailesi sıkılmadan evlendiler.

Sıra bize gelince bir b*k yapmadılar. Herşeyi eşim ve ben yaptık.

Ama kıymetli ve değerli olan yine eltim.

Bazen ne yaparsan yap bazı insanlar seni sevmez, saymaz, ailene değer vermez.

Ya bunu kabul edip hayatına devam et, ya da eşinle birbirinize bunlar yüzünden hayatı zindan edersin kardeşim.

Çok beklentiniz var.
Ben doğum iznindeyken bileziklerle araba alacaktık paraya ihtiyaç oldu, babasının tarlaları, bankada 300 bin parası olduğu halde vermedi eşime. Eşim istediği halde vermediler. Oğulları da çok gururludur çok zor istemişti biliyorlardı. Ben vardır bir planları boşver dedim benim babam yardım etti.. üstelik oturduğumuz evde babamın hediyesi olduğu halde.
Doğuma babam beşik yaptırdı özel. Cumhuriyet taktılar. Onlar birer çeyrek takıp döndüler.
Ben asla sorun etmedim.
Biz ayrı aile kurduk. Yardım etmeyebilirler. Kendi derdimizi çözmek zorundayız dedim hatta. Çocuk da benim çocuğum takmazlarsa da kendi sorunları dedim.
Asla eşime de tek kelime kurmadım.
Benim annem babam değil. Yapsalar da bana değil oğullarınaydı. Yapmıyorlarsa da vardır gerekçeleri. Beklenti kuramam. Hakkım yok.
Yanlış bakıyorsunuz
Ne güzel düşünüyorsunuz ama bu düşüncelerinize karşılık tahminen siz de kendinizden beklenti olsun istemiyorsunuzdur hastalıkta yaşlılıkta diye düşünüyorum. Ben de hiç bir şey beklemiyorum eş ailesinden aynı şekilde kendimden de beklenti olsun istemiyorum

Ne güzel düşünüyorsunuz ama bu düşüncelerinize karşılık tahminen siz de kendinizden beklenti olsun istemiyorsunuzdur hastalıkta yaşlılıkta diye düşünüyorum. Ben de hiç bir şey beklemiyorum eş ailesinden aynı şekilde kendimden de beklenti olsun istemiyorum
Tabii ki.
Bayramda seyranda keyfimiz isterse gideriz iki gün kalır döneriz. Parasal yardım yoktur. Gittiğimde de misafir gibi gider gelirim. İş yapmam. Bana geldiklerinde de iş yaptırmam.
Laf arasında da hastalık halinde dahi bizim ailede tüm çocukların birleşip yatılı yardımcı aldığını tek bakım veren olmanın yükünü kaldıramayacağımı söyledim. Asla kimseyle beraber yaşamayacağımı da biliyorlar.
Tırnağı olan başını kendi kaşısın diyorum

Evet kimse kimseye yardim etmek zorunda degil fakat amerikada yasamiyoruz ulkemizde isler boyle ilerliyor evlenene yardim eder aileler en azindan sorar konusur deger verir, ayni durumu yasadik esimin ailesi tek kelime dahi etmedi esyalarla ilgili annem sordugunda ne yapacagiz diye hallederiz biz herseyi diyip memlekete gittiler hicbisey yapmadan, aramaz sormaz konusmazlar. Keske daha once farkina varsaydim bu ilgisizligin boyle bi ailenin icinde olmak istemezdim acikcasi. Sizdeki kirginligida anliyorum esiniz altin yapmasin esya borcunu ancak odersiniz zaten ama dikkat edin ailesinin yaptigini anliyormu eger anlamiyorsa bosuna evlenmeyin

ben düğün hiç istemedim. Sade bir nikah istedim. Kendileri ilk erkek çocuk ilk torun diye düğün istediler. Salon ücretinin bile cebimizden çıkacağını tahmin edemezdim. salon tutuldu artık iptal etmiyorlar.
Ah ah ne kadar da tanıdık geldi.
Düğünde takılacak olan altınları eşin almasın alacaksa ailesi alsın. Yoksa siz parasını ödersiniz düğünde rezil olmadıkları ile kalırlar havasını atarlar.
Esimin ailesi de aynısını bize yapmak istemişti. Altın için kredi çekip ama biraz fazla çekip altın alacaktık kalanını da kp borcunu kapatması için verecektik. Borcun alası bizdeydi beyaz eşya mobilya her şeyi taksitle yaptık bir de. Kabul etme lütfen.

X