NLP (Neuro Linguistic Programming) Nedir?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.768
60
NLP ; İnsanın Kendisinin En İyi Versiyonu Olabilme Sanatı.

NLP ‘nin en önemli stratejilerinden biri şu : “Eğer bunu dünyada bir kişi bile yapabilmişse benim de yapabilmem mümkündür.”

Neuro ; Yaşamadaki tecrübelerimizin sinir sistemimiz sayesinde beş duyumuzla algılanması ve işlenmesidir. Neuro beyni temsil eder.

Linguistic ; Sinirsel temsillerin kodlandığı , sıralandığı ve anlama kavuştuğu dil ve sözsüz iletişim sistemidir. Linguistik dili temsil eder.

Programming ; Belirlenmiş hedeflere ulaşmak için iletişimimizi organize etmektedir.

NLP hızlı ve etkili şekilde davranış değişikliği yaratmaya yönelik çok güçlü teknikleri ve bunların nasıl kullanılacağını açıklayan uygulama felsefesinden oluşmaktadır.

Bugüne kadar yaptığımız şeyleri yaparsak aynı sonuçları alırız , farklı sonuçlar almak için farklı şeyler yapmalıyız , bu da şu an olduğumuzdan farklı biri olmamızı gerektirir.

NLP İLE NELER YAPABİLİRİZ?

NLP’yle terapi ; NLP uzmanı , psikiyatrist doktor ve psikologlar yönetiminde

Panik atak

Sosyal fobiler

Depresyon

Madde bağımlılığı

Ruh halini kontrol etmeyi öğrenme

Her türlü davranış değişimi

İnsanlarla iletişim problemi ( hayır diyememe, anlama ve anlaşılma problemi ,pasiflik vb)

Özgüven ( özsaygı, özdeğer, cesaret ve umut ) geliştirilmesi

Hayattan zevk alma ve mutluluk

İletişim sorunları

Başarının modellenmesi

Ergen problemleri

Ders çalışma motivasyonun kazanılması

Sınavlara stressiz hazırlanma

Öğrenme zorluklarının yenilmesi

NLP İLE KİŞİSEL KOÇLUK PROGRAMI

· Kişisel farkındalığı arttırmak

· Korkuların dibine inmek

· Geçmişin olumsuz hatıralarını silmek

· Etkili iletişim kurabilme , motivasyonunuzu arttırmak

· Değerlerinizin ve inançlarınızın farkına varmak

· Sizi kısıtlayan değerler ve inançlardan kurtulmak

· Hedef ve vizyon belirleme

· Ulaşamadığınız hedeflerinize ulaşmak.

İÇİNİZDEKİ YÜKSEK POTANSİYELE ULAŞMAK , PERFORMANSIZI ARTTIRMAK İSTER MİSİNİZ?

Hayatın anlamını bulmak, daha verimli şekilde öğrenmek, iletişim kurmak, iş hayatınızda daha fazla zenginlik yaratmak, ruhsal yolculuğunuzda Farkındalığınızı arttırmak daha fazla anlayış geliştirmek amacıyla iç dünyanızı tamamen keşfetmek istemez misiniz?

NLP metodoloji ve teknolojisini tamamen kullanmak için adımlarınızı attıktan sonra hayatta sizi bekleyenleri bir hayal edin… Aileniz, eşiniz ve arkadaşlarınızla daha tatminkar ilişkiler, eğitimde muhteşem sonuçlar alabilmek için dehanıza erişim , iş hayatında daha büyük başarılar ve hayatınızın her alanında daha fazla zenginlik…

NLP bir sanat ve bilimdir. NLP insan olarak gerçek potansiyelinizin farkına varmanız için bir başlangıçtır.bu bilgiler sizin içinizde gizli. Dehanız içinde emrinizi bekliyor ve iç dünyanızın kontrolünü elinize alabilirsiniz.

NLP bugün dünyadaki en güçlü iletişim modeli . insanlarla iletişim kurmak çok kolay olacak. Aileniz , arkadaşınız ve iş hayatınızdaki insanlarla tatminkar ilişkiler kurma yeteneğiniz önemli ölçüde artacak.

Duygularınızın kontrolünü nasıl elinize alacağınızı bileceksiniz , zihninizde ve bedeninizde kaynaklarınızı nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz ve eski olumsuz duygularınızı sonsuza kadar terk edeceksiniz…

İster üniversite öğrencisi olun , ister iş adamı, anne , baba yada ister meraklı insan. Geleceğinizi nasıl programlayacağınızı öğrenmenin son derece faydalı olduğu konusunda hemfikir olacaksınız. Bir düşünün ; yeni stratejiler öğreniyorsunuz ve hayallerinizin bile ötesine geçiyorsunuz.

Kimlerin yetenek ve becerilerini seviyor, kimlerin yetenek ve becerilerine hayranlık ve saygı duyuyorsunuz? İş adamları , şarkıcılar , sporcular , hızlı dil öğrenenler … her kim olursa olsun NLP’nin modelleme süreciyle bu insanların yeteneklerini nöroloji düzeyinde modelleyebilir ve kendi sonuçlarınızı geliştirmek için nörolojinizi yeniden programlayabilirisiniz.

kaynak:ruhsagligi

Son düzenleyen: Moderatör:
son zamanlarda bu konuyla ilgileniyorum.
böyle bir programa katılan varmı? deneyimi olan varsa paylaşabilirmi?

ben bi NLP trainerından anne baba çocuk iletişimi adı altnda 5 saatlik bi seminer aldm. çok beğendm. bundaki amacm nlp yi tanmktı. uluslara arası geçerli olan bi sertifka progrmı var ona ktlmk istyrm.olumlu şeyler d3 dıuyuryym olmszda.

Ben Nlp practitionner egıtımı aldım. Nlp farklı bır sey ama ortalarda cok fazla Nlp uzmanıyım ya da uluslararası sertıfıka verecegım dıyen yerler var az bır para da almıyorlar. 3 asama var ilk asaması practitionner ın egıtımı ıcın ben tam 1000 ytl vermıstım 2. asaması 1500 ytlydı. Nlp ye ılgı duyuyorsanız kıtaplarını okuyun Ozellıkle Antony robbıns Sınırsız guc Nlp ye gırıs kıtabıdır Icınızdekı devı uyandırın kıtabı master asaması ıcın gecerlı olan kıtap ordakı teknıklerı uygulayın. Ama bence ulkemızde bıraz bu ısın suyu cıktı.

ben geçen yıl 3 gün tüm gün NLP eğitimi aldım...sertifikalı eğtimler oluyor bazen...çok güzel ancak notlar alıp arada bakmak lazım hayata uygulamak için ..ama bence iş hayatında bulunacakların, anne-baba olmak isteyenlerin muhakkak katılması lazım...ufkumuz açılır...sevgiler a.s.

Ben Nlp practitionner egıtımı aldım. Nlp farklı bır sey ama ortalarda cok fazla Nlp uzmanıyım ya da uluslararası sertıfıka verecegım dıyen yerler var az bır para da almıyorlar. 3 asama var ilk asaması practitionner ın egıtımı ıcın ben tam 1000 ytl vermıstım 2. asaması 1500 ytlydı. Nlp ye ılgı duyuyorsanız kıtaplarını okuyun Ozellıkle Antony robbıns Sınırsız guc Nlp ye gırıs kıtabıdır Icınızdekı devı uyandırın kıtabı master asaması ıcın gecerlı olan kıtap ordakı teknıklerı uygulayın. Ama bence ulkemızde bıraz bu ısın suyu cıktı.

sen nerden aldın guzidex . memnun kaldınmı nerelerde kullanıyrsn ??

Nlp teknıklerı hayatın her alanında kullanılabılır. Bır cok teknık var ve o teknıkler o ısmını soyledıgım kıtaplarda var. O ıkı kıtabı okudugunuzda zaten Nlp kursunda sıze gostereceklerı teknıklerın %90 nını ogrenmıs olacaksınız. Tek tek not alın teknıklerı. Nlp kursuna gıtmıs gıbı olursunuz. Bir de Ben carlos castaneda 'nın kıtaplarını okuyorum. Orda da bazı nlp teknıklerı var.

X