Nobel Ödüllü Türk Prof. Sancar: Ben Türküm,

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.008
18.153
m.haberler.com/nobel-odullu-sancar-duygularini-aa-ile-paylasti-7755863-haberi/
Nobel Ödüllü Türk Prof. Sancar: Ben
Türküm, Türk
Nobeli alan Aziz Sancar, "BBC'nin
bana sorduğu ilk soru, 'Siz Arap
mısınız?' oldu. Ben de 'Türküm, o
kadar. Mardin'de, Kars'ta da
doğmuşsam ben Türküm' dedim."
dedi.
İsveç Kraliyet Bilim Akademisi
tarafından Nobel Kimya Ödülü'ne
layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar,
yıllarca verdiği emeklerin ardından
ödüle layık görülmekten büyük
memnuniyet duyduğunu belirterek,
"En çok ülkem için sevindim.
Türkiye'ye bilim lazım, güç
durumdan çıkıp Avrupa düzeyine
varılması için bilim gerekli. O
yönden katkı sunduğum için de çok
sevinçliyim" dedi.
İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin
telefon ettiğini aktaran Sancar,
"Bana 'Arap mısınız, kısmen mi
Türk'sünüz' diye sorarak saygısızlık
yaptılar. BBC'ye söyledim, 'Arapça
konuşmuyorum, Kürtçe
konuşmuyorum, ben Türküm'
dedim. Güneydoğulu olunca
bundan kaçamıyorsunuz ama
kendimi öyle biliyorum, BBC'ye de
söyledim size de öyle söylüyorum"
diye konuştu.
"BEN UYURKEN ARAYIP HABER
VERDİLER"
Chapel Hill kasabasındaki Kuzey
Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi
Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde
çalışmalarını sürdüren Sancar,
büyük ödül sonrası duygularını
laboratuvarında Anadolu Ajansı
muhabiriyle paylaştı.
Sabah saat 5'te gelen telefona
eşinin yanıt verdiğini ifade eden
Sancar, telefondaki kişinin
Stockholm'den aradıklarını ve çok
önemli bir telefon görüşmesi
yapmak istediklerini söylediğini,
eşinin de kendisini şaşkınlıkla
uyandırdığını anlattı.
Sancar, eşi Gwen'in Stockholm'den
aradıklarını söylemesini o anda
algılayamadığını belirterek,
"Uyandım, telefona gittim, bana
Nobel Kimya Ödülü'nü aldığımı
söylediler. Ben de uykulu biçimde,
gerektiği şekilde teşekkür etmeye
çalıştım" dedi.
Kendisine haberi veren kişinin
ödülü kimlerin kazandığını yarım
saat içinde de basına
bildireceklerini aktardığını
kaydeden Sancar, hazırlanarak
hemen laboratuvarına geldiğini dile
getirdi.
"KİMYA ÖDÜLÜNÜ BEKLEMİYORDUM"
Ödülü açıkçası bu yıl beklemediğini
aktaran Sancar, daha çok tıp
ağırlıklı araştırmalara
odaklandığını, dolayısıyla kimya
alanında bir ödülü beklemediğini
söyledi. Sancar, "Ancak
çalışmalarımın hem tıp yönü hem
de kimya yönü var. Tıp ödülünü
alacağımı düşünüyordum. Fakat o
ödül iki gün önce verildiği için, artık
olmaz diye düşünüyordum.
Dolayısıyla bu kimya ödülünü
beklemiyordum. Biraz sürpriz oldu"
diye konuştu.
"EN ÇOK MEMLEKETİM İÇİN
SEVİNDİM"
Sancar, bu yıl olmasa bile bir gün
bu ödülü alacağını bildiğini dile
getirerek, "Yaptığım katkılardan
dolayı bu ödülü alacağımı evet
biliyordum" ifadesini kullandı.
Ödülü almaktan büyük onur
duyduğunu belirten Sancar,
sözlerini şöyle sürdürdü:
"Benim için, yaptığım araştırmalar,
verdiğim onca emek için tabii ki
büyük memnuniyet verici bir ödül.
Ayrıca ailem için sevindim. Çünkü
büyük bir aileyiz. Sekiz öz, iki üvey
kardeşim var. Onlar için tabi çok
sevindim. Fakat en çok
memleketim için sevindim. Çünkü
Türkiye için bence bilim lazım,
Türkiye'nin kalkınması için, bu güç
durumdan çıkıp Avrupa düzeyine
varması için bilim gerekli. O yönden
katkı sunduğum için çok
sevinçliyim."
Türkiye'den devlet büyüklerinin
kendilerini aradığını ve tebrik
ettikleri bilgisini veren Sancar,
"Türkiye'den sağolsunlar çok
arayan oldu. Başbakan Ahmet
Davutoğlu aradı, konuştum çok
memnun oldum.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip
Erdoğan aradı ancak o anda
maalesef iletişim kuramadık. Sayın
Kemal Kılıçdaroğlu aradı" dedi.
"BEN TÜRKÜM O KADAR"
Ödülü aldığının duyurulmasından
sonra kendisine dünyanın birçok
medya kuruluşundan ulaştıklarını
ve bundan memnuniyet
duyduğunu belirten Sancar, ancak
bazı medya organlarının
sorularından ve sosyal medyada
kendisinin kökenine ilişkin
yorumlardan rahatsızlık
duyduğunu dile getirdi.
İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin
telefon ettiğini aktaran Sancar,
"Bana 'Arap mısınız, kısmen mi
Türk'sünüz' diye sorarak saygısızlık
yaptılar. BBC'ye söyledim, 'Arapça
konuşmuyorum, Kürtçe
konuşmuyorum, ben Türküm'
dedim. Güneydoğulu olunca
bundan kaçamıyorsunuz ama
kendimi öyle biliyorum, BBC'ye de
söyledim size de öyle söylüyorum"
diye konuştu.
Sancar, "BBC'nin bana sorduğu ilk
soru, 'Siz Arap mısınız?' oldu. Ben
Türküm, o kadar. Mardin'de
doğmuşsam, Cizre'de de
doğmuşsam, Kars'ta da doğmuşsam
ben Türküm" dedi.
ÖDÜL GETİREN ÇALIŞMA
Kendisini ödüle götüren çalışması
hakkında da bilgi veren Sancar,
şunları kaydetti:
"DNA onarımı insanı kansere karşı
korumakta önemli. Çünkü kanser
yapan etkenlerin çoğu DNA'yı
bozuyor ve o yolla kansere

Bak sen bbc 'ye ingilizin derdi ortalığı karıştırmak , zaten tarihte ve bugün halen karıştırıyorlar her yeri , ama özellikle müslüman coğrafyasını ,
ilaki bilim adamı'mı olması gerek bunu söylemesi için , Türkiye bir devlettir ama kürdistan bir devlet değildir ,
ne mutlu Türk'üm diyene

Kendisi arap asıllı bir türkiyelidir
Siyasi görüşü kimseyi ilgilendirmez
İnsanlık adına türkiye adına bu başarılara ihtiyacımız var gurur duyduk ailece

Kendisi arap asıllı bir türkiyelidir
Siyasi görüşü kimseyi ilgilendirmez
İnsanlık adına türkiye adına bu başarılara ihtiyacımız var gurur duyduk ailece
Türkiyeli nedir yahu? Adam ben Turk'um diyor hala Türkiyeli gibi ici bos alti doldurulamaz anlam bakimindan sakat kavramlari ortaya koyuyorsunuz.

Bir de adamin neden bu kadar etnik kokeni konu oldu ben soyleyeyim. Aziz Sancar'in Mardin dogumlu oldugunu görüp ayni zamanda Hdp milletvekilinin de yakini oldugunu ogrenen Kürt fasizanlari twitterda orda burda Turk bilim adami degil Kurt o Kurt seklinde ayrimci soylemleriyle basladi. Ki Hdp li oldugu falan da soylenmis aile rahatsizlik duyup aciklama yapmış.

Adam Nobel ödülü aliyor biz hala yok irkiydi yok Turktu yok Turkiyeliydi.

Ayrica Bbc seni kinadim ve sana laflar hazirladim. Ilk soruya bak.

Türkiyeli nedir yahu? Adam ben Turk'um diyor hala Türkiyeli gibi ici bos alti doldurulamaz anlam bakimindan sakat kavramlari ortaya koyuyorsunuz.

Bir de adamin neden bu kadar etnik kokeni konu oldu ben soyleyeyim. Aziz Sancar'in Mardin dogumlu oldugunu görüp ayni zamanda Hdp milletvekilinin de yakini oldugunu ogrenen Kürt fasizanlari twitterda orda burda Turk bilim adami degil Kurt o Kurt seklinde ayrimci soylemleriyle basladi. Ki Hdp li oldugu falan da soylenmis aile rahatsizlik duyup aciklama yapmış.

Adam Nobel ödülü aliyor biz hala yok irkiydi yok Turktu yok Turkiyeliydi.

Ayrica Bbc seni kinadim ve sana laflar hazirladim. Ilk soruya bak.
:KK14::KK14::KK14::KK14::KK14:
Son zamanların modasına bende ayak uydurayım
YAV HE HE

pardon link en baştaymış şimdi gördüm

Son düzenleme:
Yorum yapan arkadaşları anlayamadım.. Sancar mardinli.. Adam kürtüm deseydi gurur duymayacak mıydınız? Hepimiz aynı kültürün aynı medeniyetin aynı tarihin evlatlarıyız..
Sosyal medyada burada etkin kökeni, bilimsel başarısından daha önemli hale gelmiştir.. 10 kişiden 5i başarısını bilmezken etnik kökeni için yorum yapabilecek durumda.. önemli olan, asıl olması gereken kardeşliği siyasetten değil bir parti ile değil vicdanda dile getirmek.. buna inanmak.. ülkemizin en ücra köylerinden bile aziz sancar çıkartabilmek.. böyle bir türkiye yaratmak..

Yorum yapan arkadaşları anlayamadım.. Sancar mardinli.. Adam kürtüm deseydi gurur duymayacak mıydınız? Hepimiz aynı kültürün aynı medeniyetin aynı tarihin evlatlarıyız..
Sosyal medyada burada etkin kökeni, bilimsel başarısından daha önemli hale gelmiştir.. 10 kişiden 5i başarısını bilmezken etnik kökeni için yorum yapabilecek durumda.. önemli olan, asıl olması gereken kardeşliği siyasetten değil bir parti ile değil vicdanda dile getirmek.. buna inanmak.. ülkemizin en ücra köylerinden bile aziz sancar çıkartabilmek.. böyle bir türkiye yaratmak..
Kürdüm deseydi de gururlanacaktim Turk vatandaşı çünkü. Zaten sosyal medyada bu konunun gundeme getirilme sebebi Kürt olmasindan gocunmak değil. Bilakis bazi akl-i evveller fasistlik yapip irkini yuceltmek icin o Kürt bilim adami Turk demeyin demeye başladı. Hatta bunun ustunden öldürülen pkklilar icin oldurme yasat Aziz Sancarlar ortaya ciksin gibi absurd cikarimlar yapmaya basladi.Twitterda Nobel odullu bilim adamini ben Turkum dedi diye asagilayan bile var.

Benim icin hic sorun degil Türk Kürt Cerkez Laz olması. Mesela ben de Lazım ama Türküm.Neden Turk denilmesinden gocunuluyor da Turkum dedigi konunun altina girip Türkiyeli yaziliyor? Simdi bu humanist biz irkci oluyoruz.

Türk bayrağına sahip çıkmayanlarla hiç bu tartışmaya girmeyeceksin , nedeni belli onun aklı fikri ülkeyi bölmek, kan akıtmak , kardeşi kardeşe öldürmek ,uyuşturucu satmak silah depolamak , katliam yapmak
Kürdüm deseydi de gururlanacaktim Turk vatandaşı çünkü. Zaten sosyal medyada bu konunun gundeme getirilme sebebi Kürt olmasindan gocunmak değil. Bilakis bazi akl-i evveller fasistlik yapip irkini yuceltmek icin o Kürt bilim adami Turk demeyin demeye başladı. Hatta bunun ustunden öldürülen pkklilar icin oldurme yasat Aziz Sancarlar ortaya ciksin gibi absurd cikarimlar yapmaya basladi.Twitterda Nobel odullu bilim adamini ben Turkum dedi diye asagilayan bile var.

Benim icin hic sorun degil Türk Kürt Cerkez Laz olması. Mesela ben de Lazım ama Türküm.Neden Turk denilmesinden gocunuluyor da Turkum dedigi konunun altina girip Türkiyeli yaziliyor? Simdi bu humanist biz irkci oluyoruz.

bunu bana değil türkiyeliyim yazanlara soracaksınız...
kürt türk lazı çerkezi.. hepsi türkiye cumhuriyeti vatandaşı.. bende şahsım adıma gurur duydum... yukardada dediğim gibi.. önemli olan, asıl olması gereken kardeşliği siyasetten değil bir parti ile değil vicdanda dile getirmek.. buna inanmak.. ülkemizin en ücra köylerinden bile aziz sancar çıkartabilmek.. böyle bir türkiye yaratmak..

bunu bana değil türkiyeliyim yazanlara soracaksınız...
kürt türk lazı çerkezi.. hepsi türkiye cumhuriyeti vatandaşı.. bende şahsım adıma gurur duydum... yukardada dediğim gibi.. önemli olan, asıl olması gereken kardeşliği siyasetten değil bir parti ile değil vicdanda dile getirmek.. buna inanmak.. ülkemizin en ücra köylerinden bile aziz sancar çıkartabilmek.. böyle bir türkiye yaratmak..
Ben zaten sana katiliyorum. Alti cizili yere ozellikle. Sordum ama cevap alamadim.

AZİZ SANCAR KİMDİR?
ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuştu. 1946 yılında Mardin'de dünyaya gelen, Sancar, 'DNA tamiri' ve 'hücre döngüsü kontrol noktası' gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.
Prof. Dr. Aziz Sancar 1946'da Mardin Savur'da 8 kardeşin 7'ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD'ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300'e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

Aziz Sancar'a A milli takim oyunculari imzali forma yollayacaklarmis.

Te Allahim ya formayi bos yollayin da o size imzalayip yollasin

sen lazmısın yani karadenizli:KK57::KK57:

Futbalcuyda neymiş ben bilim ve ilimin yanındayım , onlar maçı satsın parayıda ceplerine indirsin ,ve sağda solda bar köşelerinde görünsün boş zamanlarında , bilim adamları kafa patlatırken genetiği bozulmuş hastalara , bilimci daha değerli gözümde

Ülkemin durumu işte karanfilim.
Futbolcuları 5 yaşındaki veletler bile tanıyordur ama dünyaca ünlü bilim adamlarımızı kaç kişi tanıyacak ki.
Futbolcular daha popüler bu ülkede malesef.:KK12:

X