Normal doğum; vajinada unutulan gazlı bez

Arkadaşlar kusura bakmasın, bana konunuz zerre kadar inandırıcı gelmedi. Hapşurarak patlayan dikiş sayınızı anlamanızı geçtim. Etrafımda onlarca sağlıkçı insan var. 2 ayrı şehirde hamilelik sürecimde görüşmediğim doktor kalmadı neredeyse. Hiçkimseden vajinal doğumdan sonra vajene gazlı bezle tampon yapıldığını duymadım. Normal regl zamanlarında kullanılan tamponlarda toksik şok geçirme riski varken, doğum sonrası kanamanın kontrol edilmesi gereken durumlarda böyle bir şeyin yapılabileceğine ihtimal vermiyorum. Haydi çok düşük bi' yüzdeyle yapıldı yahut dikişlerinizin üzerine pansuman amaçlı konulan gazlı bez ne hikmetse vajene kaçıverdi diyelim.

Taburcunuzdan önceki vizitede doktorunuz pedinizden kanama ve dikiş kontrolu yaparkende mi görmedi? Haydi bir aksilik oldu o da görmedi...
Normal dogumda steril gazlı bezle tampon kanaması fazla olan hastalarda yapılır hatta hastanın dosyasına not düşülür tampon var kontrol edilecek diye doktor söylemediyse iç dikişlerin üstüne konulduysa ve kanama kontrolünde farkdilmediyse gayette olabilir. 100 den fazla doğuma girdim en az 25 tampon konulmuştür.

Benim bildiğim mesela sezeryanda doktor kesiyi acar bebeği alir ve cikar,genelde dikiside teknisyenler atar bu isi bilen insanlar tabiki.kullanilan gazli bezi ameliyat hemsiresi saymali.yani doktora verdigiyle aldigi aynimi diye. Cok gecmis olsun normal dogumda boyle biseyi ilkkez duyuyorum

Normal dogumda steril gazlı bezle tampon kanaması fazla olan hastalarda yapılır hatta hastanın dosyasına not düşülür tampon var kontrol edilecek diye doktor söylemediyse iç dikişlerin üstüne konulduysa ve kanama kontrolünde farkdilmediyse gayette olabilir. 100 den fazla doğuma girdim en az 25 tampon konulmuştür.

Düşük bi' yüzdeyle yapılmış olabileceğini belirtmişim zaten değil mi? Yine düşük bir yüzdeyle kanama kontrolü esnasında farkedilmemiş olabileceğini de yazmıştım.

Ancak mesajımın alıntılamadığınız kısmında yazdığım steril gazlı bezin konu sahibinin günler/haftalar sonraki kendi kendine yaptığı muayenede kanamalı bir alanda hâlen "beyaz" kalmış olmasının 100'den fazla doğuma girdiyseniz mümkün olmayacağını da bilirsiniz herhalde diye düşünüyorum.

Siz doktorsunuz değil mi?

Uzatmanın manası yok dediginiz şey yüzünden bir anne öldü bilginiz var mı?

Siz niye objektif olamıyorsunuz sorum size de değil sizin gibi doktor da insan gazlı bez unutmuş ise ne var şikayete gerek yok diye düşünen tüm doktorlara bu sorum.

Sizler için hasta hayatının önemi nedir?

bahsettiğiniz vakayı biliyorum. o durum başkaydı.

her ameliyata girerken normalde ameliyat hemşiresi tüm gazlı bezleri sayar, ameliyat bitip hasta dikilmeden de aynı bezleri tekrar sayar, eğer eksik varsa hasta kapatılmaz olmayan gazlı bez bulunur. vücut içinde bez kanla kaplandığında görmek bulmak çok zor olabiliyor ne yazık ki, o yüzden bu sayma işlemi bir prosedürdür.

mesela normalde bu ameliyat hemşiresinin görevidir ama bizim ülkede tabi her şey allahlık olduğundan cerrahlar kendileri yapmak zorundadır. yani bu doktorun mesuliyetinde. neyse bu konuyu anlattık.

şimdi burada benim objektif olmadığımı iddia ederken aslında siz objektif değilsiniz. ama farkında değilsiniz.

gazlı bezi doktor isteyerek ve bilerek unutmaz. en büyük korkularından biridir hatta biliyorum çevremden. çünkü çok küçük bir şeydir ama çok sonra çok büyük sorunlara yol açabilir. bunu bildiklerinden böyle bir şey olduğunda
elleri ayakları boşalır, çünkü büyük hatadır ve bu büyük hatanın varlığı bile yeterince büyük ceza olur onlara.

bu işi şuna benzetebilirz, hiçbir anne çocuğunun zarar görmesini istemez, ama bi an olur dikkatsizliği ile çocuk düşer kafayı vurur vs bu durumda anne sorumlu mudur? onun hatası mıdır? evet. peki anne bir daha aynı ihmali yapar mı? daha dikkatli olur mu? evet.

yani doktorları düşman olarak görmeyi kesin diyorum. ihmal olduğunda da boyutuna bakmalı ihmalin, sıkıntı varsa aynı doktor düzeltmeli sıkıntıyı. ama aynı insan başkalarına da fayda sağlıyor bunu hiç düşünmüyorsunuz. mesela bu ihmali yaptı ama belki o gün başka sıkıntılı bir hastayı kurtardı aynı doktor.

yani doktorların insan olduğunu unutuyorsunuz ve kimsenin kötülüğü için uğraşmadıklarını unutuyorsunuz. sıkıntı burda.

neyse bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım klasik doktor düşmanlığı kavgasına girmek istemem çünkü sadece anlamak isteyenlerin merakını gidermek için yazdım.

Arkadaşlar kusura bakmasın, bana konunuz zerre kadar inandırıcı gelmedi. Hapşurarak patlayan dikiş sayınızı anlamanızı geçtim. Etrafımda onlarca sağlıkçı insan var. 2 ayrı şehirde hamilelik sürecimde görüşmediğim doktor kalmadı neredeyse. Hiçkimseden vajinal doğumdan sonra vajene gazlı bezle tampon yapıldığını duymadım. Normal regl zamanlarında kullanılan tamponlarda toksik şok geçirme riski varken, doğum sonrası kanamanın kontrol edilmesi gereken durumlarda böyle bir şeyin yapılabileceğine ihtimal vermiyorum. Haydi çok düşük bi' yüzdeyle yapıldı yahut dikişlerinizin üzerine pansuman amaçlı konulan gazlı bez ne hikmetse vajene kaçıverdi diyelim.

Taburcunuzdan önceki vizitede doktorunuz pedinizden kanama ve dikiş kontrolu yaparkende mi görmedi? Haydi bir aksilik oldu o da görmedi...
Vajinanızdan berbat kokular gelmesine rağmen ayna tutup baktığınızda orada nasıl "sert beyaz" bir parça görebildiniz şaşırdım doğrusu. Vajinal akıntıyı geçtim, bildiğim kadarıyla lohusalıkta uzun bir müddet kanama görüyorsunuz ve o kan "sert beyaz" sargı bezinin tıkıldığı yerden aktığı için "beyaz" kalması pek mümkün değil sanki ha?

Ama tabiî siz şimdi tüm bu düşük olasılıkların başınıza gelmesi gibi kanama da görmemişsinizdir kesin. O sargı bezi de vajenenizde puri pak tertemiz kalmıştır, siz bakınca hemen görebilin diye! Hi hi, evet.
1. Dört dikişim vardı.ben pansuman yaptıktan sonra hapşırdım ve tekrar pansuman için baktığıda geniş kısıma atılan dikiş ipleri sallanıyordu belki sebep başkadır ama kopmuş yani.
2. Doğum sancısı çekiyorum içerde 5 kişi var ve hepsi bana bakıyor napıcağımı bilmiyorken içime ne konuldu nasıl konuldu o sıra çok kan kaybettim mi hiç bilmiyorum
3.odaya alındıktan sonra pansumanı kendim yaptım kesinlikle onlar bakmadı evet en büyük ihmal buradaydı.
4.paranoyak bi yapım var zaten dikiş yerimi ayrıntılı bir şekilde inceliyordum ve aynam büyüteçli aynadandı. akıntıyı takip ettim vajinadan geliyordu. yeni doğum yaptığımdan vajina çıkışı hâlâ esnek. elimde kulak pamuğu mikrop kapmamak için alkole batırdım sonra temizledim belki alkolün etkisiyle mercimek büyüklüğünde beyazlık gördüm. cımbızı alkole batırdım azcık tuttum ben yerinden oynatınca akıntı geldi rengi griye döndü.
5.doğumdan sonra 1 hafta kanamam oldu bir haftanın sonuna doğru iyice azaldı.sonra akıntı başladı.daha önce doğum yapmadım neyin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. tampon çıktıktan sonra biraz kanamam oldu.

Doktorunun soylediklerinde birden fala anormallik var. 1. Ne demek ne yaparsan yap cocuk donmez? Tam tersine ne kadar hareket edersen cocugun donmesi o kadar kolaylasir. Ayrica kontrolde cocugun ters olmasi cok da onemli bir olcut degil cunku bebekler dogumdan once hatta dogum sirasinda bile donebilirler. 2.Hareket edersen sancin duzensiz olur nedir? Ilk defa boyle bir sey duydum. Tam tersine dogum tam baslayana kadar mumkun oldugunca hareket etmek lazim hatta bebek icin en uygun dogurma pozisyonu da yatarak dogum degil ama doktor icin en iyi pozisyon bu. Gazli bez unutmasi da tuz biber olmus gaflarina. Sikayet etmelisin. Boyle vakalar rapor edilmeli. Cok gecmis olsun:KK68:
Banada mantıksız geldiği için dediklerini yapmadım bebek kendini hazır hissederse doğum başlar dedim o da öyle oldu

Merhaba hanımlar. Çok şükür bebeğim sağ salim dünyaya geldi...
36 haftaya kadar evime yakın diye devletin eğitim ve araştırma hastanesinde muayene oldum ancak eğitim hastanesi olduğu için hep gençler vardı bebeğin cinsiyetini sorduğumda "ben anlamam ama Allah bilir" denildi.
Bende bunun üzerine evime yakın özel bir hastanede muayene olmaya gittim. Açıkçası mükemmel bir ilgiyle karşılaştım yani ilk kez güler yüz, ilk kez tartıya çıkmam, ilk kez tansiyonumun ölçülmesi, bebeğimi ultrasonda görmem, kan grubumun sorulması, ve 36.haftada bi oğlumun olacağını öğrenmem. Bunların hepsi olması gerekenler biliyorum ama her gittiğimde bana sadece ilk gebeliğin mi diye soran hastaneden sonra çok iyi geldi.
Gelelim 38.haftaya ; benim ufaklığın ayakları sağda sırtı solda yan bi vaziyette karnımda durduğundan kafası çatıya yerleşmemişti bu yüzden doktor bana büyük ihtimal sezaryen dedi. Çok yürüyüş yaptım hatta tembel halimle evi baştan sona sildim süpürdüm belki çocuk aşağıya iner diye hatta doktora danıştım doğru mu yapıyorum diye adam bana "sen koşuyada katılsan inmez boşuna uğraşma" dedi. Yılmadım DİKKATLİ bir şekilde (bu kısmı büyük yazıyorum olurda uygulayan olur aman dikkat edin) sırtım dik bir şekilde tuvalete oturur pozisyonda çömdüm yavaşça kalktım bunu sabah-öğlen-akşam-gece 3er defa yaptım bebeğin yerleşmesi için. 14 aralık çarşamba kontrole gittim ve hiç hissetmeme rağmen sancım çıktı ve 1 cm açılmam vardı. Beni riske atmamak için yatış verdiler bebek yerleşmemiş yarın sezaryene alınacaksın denildi hatta hiç ayağa kalkmadan yatmamı yoksa sancılarımın düzensiz olacağı söylenildi. Saat 21de Hemşire çıktı odadan ben eşimin yanında dikkatlice çömdüm kalktım bunu 10 defa yaptım ve o akşam saat 23te ıkınmaya başladım hemşire geldi açılmama baktı ve bebeğin kafası çıkmak üzere tam açılman var dedi doğuma alındım suyum patlatıldı toplam 6 ıkınmadan sonra oğlum doğdu.
4 dikiş atıldı eve gittim bi hapşırdım 2 dikiş koptu 1 hafta geçti kanamam kesildi bu defa sarı pis kokulu bir akıntı geldi. Dikişler iltihaplandı diye düşündüm alkolle temizledim ardından batisorlu suyla temizledim saç kurutma makinesiyle kuruttum yok koku geçmiyor hem akıntı dikişlerden değil vajinamdan geliyodu. İnternetten araştırdım doğum sonrası idrar tutamama olmaması için gün içinde sanki idrarı tutar gibi yapıp 10a kadar saymamı sonra bırakmamı yazıyordu. Bende öyle yaptım ve vajinada bişey hissettim koştum aynayla baktım ve mercimek büyüklüğünde sert beyaz bi parça vardı cımbızla bi tuttum gazlı bez olduğunu fark ettim gece saat 3tü hemen acile gittik ve bana ilk sordukları soru nerde doğum yaptın?? Bende burda dedim hemen muayene ettiler ve gelen doktor bana senin doktorun kimdi dedi bende sizdiniz dedim adam gözlerini kaçırdı bi çıkardı ki bir elin uzunluğunda pamuğa sarılı gazlı bez içersi leş gibi koktu birazda kanamam oldu iyiki evde cımbızla hepsini çekmemişim.... Ahh ahh bende ne güzel sezaryen olmadım ya sezaryende içimde gazlı bez unutulsa diye düşünürken normal doğumda unutuldu offff ama çok şükür şimdi iyiyim kokuda yok dikişlerimde iyiye gidiyor. .. Doktoru şikayet etmedim niye yapmadım bilmiyorum. Biraz uzun oldu hem doğum hikayemi yazdım hemde başıma geleni. Kendime dert ettim hâlâ da kara kara düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim
öledebilirdiniz?doktoru sikayet etmemenız sizin kurtulmanız ve bı baskası kurban demek

İnanamıyorum demek gelmiyor artık içimden , inanıyorum .Çünkü bu olaylar daha sık olmaya başladı .
Geçtiğimiz ay da doğumundan 8 ay sonra ölen bir anne oldu , sebep sezeryanda karnında unutulan gazlı bezdi :KK43:
Geçmiş olsun .
Dogumdan 6 hafta sonra kesinlikle kontrole gidilmeli. Bunu her doktor söyler. Bize bir sey olmaz gamsizligi da var bizde.
Allah rahmet eylesin....

Çok enteresan geldi bana. Unutulan bez ayrı ama senin devlete gidip orada gebeliğin boyunca tartilmaman ve tansiyonuna bakılmaması.dr. unutma bile oradaki sargı bezi kullanılan alet vs. Herşey sayılı hemşire sayar. Kız zaten Dr da . Geçmiş olsun

bahsettiğiniz vakayı biliyorum. o durum başkaydı.

her ameliyata girerken normalde ameliyat hemşiresi tüm gazlı bezleri sayar, ameliyat bitip hasta dikilmeden de aynı bezleri tekrar sayar, eğer eksik varsa hasta kapatılmaz olmayan gazlı bez bulunur. vücut içinde bez kanla kaplandığında görmek bulmak çok zor olabiliyor ne yazık ki, o yüzden bu sayma işlemi bir prosedürdür.

mesela normalde bu ameliyat hemşiresinin görevidir ama bizim ülkede tabi her şey allahlık olduğundan cerrahlar kendileri yapmak zorundadır. yani bu doktorun mesuliyetinde. neyse bu konuyu anlattık.

şimdi burada benim objektif olmadığımı iddia ederken aslında siz objektif değilsiniz. ama farkında değilsiniz.

gazlı bezi doktor isteyerek ve bilerek unutmaz. en büyük korkularından biridir hatta biliyorum çevremden. çünkü çok küçük bir şeydir ama çok sonra çok büyük sorunlara yol açabilir. bunu bildiklerinden böyle bir şey olduğunda
elleri ayakları boşalır, çünkü büyük hatadır ve bu büyük hatanın varlığı bile yeterince büyük ceza olur onlara.

bu işi şuna benzetebilirz, hiçbir anne çocuğunun zarar görmesini istemez, ama bi an olur dikkatsizliği ile çocuk düşer kafayı vurur vs bu durumda anne sorumlu mudur? onun hatası mıdır? evet. peki anne bir daha aynı ihmali yapar mı? daha dikkatli olur mu? evet.

yani doktorları düşman olarak görmeyi kesin diyorum. ihmal olduğunda da boyutuna bakmalı ihmalin, sıkıntı varsa aynı doktor düzeltmeli sıkıntıyı. ama aynı insan başkalarına da fayda sağlıyor bunu hiç düşünmüyorsunuz. mesela bu ihmali yaptı ama belki o gün başka sıkıntılı bir hastayı kurtardı aynı doktor.

yani doktorların insan olduğunu unutuyorsunuz ve kimsenin kötülüğü için uğraşmadıklarını unutuyorsunuz. sıkıntı burda.

neyse bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım klasik doktor düşmanlığı kavgasına girmek istemem çünkü sadece anlamak isteyenlerin merakını gidermek için yazdım.

beklediğim bir cevaptı. yanıltmadınız teşekkürler.

biz ya da ben doktor düşmanı değilim zira kardeşim doktor zaten,ancak sizin için de keşke hasta haklarını kendi haklarından bile önde tutabilen bir doktor diyebilseydim.

doktorlar insan olabilir hata da yapabilir ama karşısında ki bir kadavra değil canlı bir varlık.

iyi günler.

36 haftaya kadar evime yakın diye devletin eğitim ve araştırma hastanesinde muayene oldum ancak eğitim hastanesi olduğu için hep gençler vardı bebeğin cinsiyetini sorduğumda "ben anlamam ama Allah bilir" denildi.
Bende bunun üzerine evime yakın özel bir hastanede muayene olmaya gittim. Açıkçası mükemmel bir ilgiyle karşılaştım yani ilk kez güler yüz, ilk kez tartıya çıkmam, ilk kez tansiyonumun ölçülmesi, bebeğimi ultrasonda görmem, kan grubumun sorulması, ve 36.haftada bi oğlumun olacağını öğrenmem. Bunların hepsi olması gerekenler biliyorum ama her gittiğimde bana sadece ilk gebeliğin mi diye soran hastaneden sonra çok iyi geldi.
Gelelim 38.haftaya ; benim ufaklığın ayakları sağda sırtı solda yan bi vaziyette karnımda durduğundan kafası çatıya yerleşmemişti bu yüzden doktor bana büyük ihtimal sezaryen dedi. Çok yürüyüş yaptım hatta tembel halimle evi baştan sona sildim süpürdüm belki çocuk aşağıya iner diye hatta doktora danıştım doğru mu yapıyorum diye adam bana "sen koşuyada katılsan inmez boşuna uğraşma" dedi. Yılmadım DİKKATLİ bir şekilde (bu kısmı büyük yazıyorum olurda uygulayan olur aman dikkat edin) sırtım dik bir şekilde tuvalete oturur pozisyonda çömdüm yavaşça kalktım bunu sabah-öğlen-akşam-gece 3er defa yaptım bebeğin yerleşmesi için. 14 aralık çarşamba kontrole gittim ve hiç hissetmeme rağmen sancım çıktı ve 1 cm açılmam vardı. Beni riske atmamak için yatış verdiler bebek yerleşmemiş yarın sezaryene alınacaksın denildi hatta hiç ayağa kalkmadan yatmamı yoksa sancılarımın düzensiz olacağı söylenildi. Saat 21de Hemşire çıktı odadan ben eşimin yanında dikkatlice çömdüm kalktım bunu 10 defa yaptım ve o akşam saat 23te ıkınmaya başladım hemşire geldi açılmama baktı ve bebeğin kafası çıkmak üzere tam açılman var dedi doğuma alındım suyum patlatıldı toplam 6 ıkınmadan sonra oğlum doğdu.
4 dikiş atıldı eve gittim bi hapşırdım 2 dikiş koptu 1 hafta geçti kanamam kesildi bu defa sarı pis kokulu bir akıntı geldi. Dikişler iltihaplandı diye düşündüm alkolle temizledim ardından batisorlu suyla temizledim saç kurutma makinesiyle kuruttum yok koku geçmiyor hem akıntı dikişlerden değil vajinamdan geliyodu. İnternetten araştırdım doğum sonrası idrar tutamama olmaması için gün içinde sanki idrarı tutar gibi yapıp 10a kadar saymamı sonra bırakmamı yazıyordu. Bende öyle yaptım ve vajinada bişey hissettim koştum aynayla baktım ve mercimek büyüklüğünde sert beyaz bi parça vardı cımbızla bi tuttum gazlı bez olduğunu fark ettim gece saat 3tü hemen acile gittik ve bana ilk sordukları soru nerde doğum yaptın?? Bende burda dedim hemen muayene ettiler ve gelen doktor bana senin doktorun kimdi dedi bende sizdiniz dedim adam gözlerini kaçırdı bi çıkardı ki bir elin uzunluğunda pamuğa sarılı gazlı bez içersi leş gibi koktu birazda kanamam oldu iyiki evde cımbızla hepsini çekmemişim.... Ahh ahh bende ne güzel sezaryen olmadım ya sezaryende içimde gazlı bez unutulsa diye düşünürken normal doğumda unutuldu offff ama çok şükür şimdi iyiyim kokuda yok dikişlerimde iyiye gidiyor. .. Doktoru şikayet etmedim niye yapmadım bilmiyorum. Biraz uzun oldu hem doğum hikayemi yazdım hemde başıma geleni. Kendime dert ettim hâlâ da kara kara düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim
canım benim geçmiş olsun .
çok şaşırdım gerçekten.
3 kez normal doğum yaptım ama böyle bi şey olmadı bende. gazlı bez de konmadı bana.
bunlar sezaryen yapa yapa normal doğumu mu unuttu artık bilmiyorum . şaşkınım gerçekten. Allah beterinden korusun.

Rabbim yardımcın olsun çok büyük geçmiş olsun ama bence şikayet etmeliydin ihmale gelmez ya biz o doktora denk gelirsek ki hiç istemem Allah korusun :KK43:

Öncelikle zaten şu annelere hareket etme yatı onlara kim öğretiyor bilmiyorum. Ben de sağlıkçıyım, kendi çalıştığım devlet hastanesinde doğum yaptım, gerçi hastanem bir çok özel hastaneden çok daha temiz güzel elit bir hastaneydi orası ayrı ama, doktorum ilk günden itibaren günlük orta tempolu yürüyüşü şart koştu. Yürümezsen doğuramazsın dedi :) o diğer yaptığınız hareketler de zaten doğuma hazırlık egzersizleri, yani gayet doğru ve iyi bir iş çıkarmışsınız. Tabi bunlar herhangi bir sağlık problemi olmayanlar için geçerli, düşük riski vs olanlar ayrı. Benim sancılarım gece 12 de başladı, sabah 4 e kadar ben de çömelme egzersizleri yaptım. 5 te hastaneye gittim, 10 da doğum alındım, 10.29 da oğlum dünyaya geldi :) şuan tekrar yaşadım çok güzel bir duygu :) ebelerimiz çok iyilerdi ama doktorum da geldi doğuma sağolsun. Size çok geçmiş olsun, ben özel hastanelerden her zaman korkmuşumdur. Ben olsam şikayet ederdim. Özel hastanede minimum 30 bin maaşla çalışıp bir de içimde sargı bezi unutan doktoru affetmezdim. Eğer üstünden çok geçmediyse yazın SABİM e. Ayrıca bilinçliymişsiniz de farketmişsiniz. Ya fark edilmeseydi??? Tekrar geçmiş olsun, Allah çocuğunuza, size ve ailenize sağlıklı bir uzun ömür versin :)

Bir de şunu eklemek istiyorum. Sevgili anne adayları, normal doğumda da doğumdan sonra içinize batikon sıkılıp sargı bezi ile temizleniyor. Yani sadece sezaryende değil. Yani doğumunuzda sargı bezi ile temizlediklerinde yanlış bir şey mi yapılıyor diye korkmayın sakın :)

Özelde mi doğum yapmış oldun? Orayı tam anlayamadım. Ben de çok korkuyorum böyle olaylardan ve genelde özelde oluyor galiba. Çünkü devlet hastanesi ebeleri 25/30 yıllık neredeyse. Defalarca doğım yaptırdıklarını, deneyimli olduklarını düşünüyorum. Gebeliğimin ilk zamanları doğumuma ille demdoktor girsin diye düşünüyordum ama artık develt hast. Ebe gözetiminde doğum yapmayı daha mantıklı buluyorum. Özel hastanede genellikle yeni mezun kızlar oluyor, güler yüz göstereceğiz derken işlerini yapmazlarsa diye korkuyorum. Devlet hastanesinde doğum eğitimine de katıldım. Oradaki kadınların kararlılığını seviorum, sert duruyorlAr. Ancak gel gör eşim orası temiz değildir diyor istemiyor. Geçmiş olsjn bu arada, kurtulmuşsun. Darısı başıma.
ebeler çok tecrubeli.
ben de özelde ebe de oldu . öyle yaptım. ve normal doğuma yönlendirdiler beni . sezaryen de çok yapıyordu hastane

ikinci doğumda olsun üçüncü doğumda olsun tek normol doğum yapan bendim ama . o kısmı tuhaf

siz tedbirli olun.
yani dikiş açılması olma gibi bi ihtimal çok çok düşük .
gazlı bez unutulması ihtimalı çok çok düşük .nadir vakalar . ama olmuş arkadaşa mesela. olmaz diye bi şey yok. Allah korususun.
zaten gazlı bez koymadılar mesela bana.
hasta bezi takıp çıkardılar doğumhaneden

X