Doğuma Hazırlık Normal ve Sezaryen doğumla ile ilgili bilmemiz gerekenler.

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
merhaba. geçen yıl normal doğumla bir kızım oldu. benimde geçen yıl birçok kaygım vardı. Hamile olduğumu öğrendiğimde nasıl doğum yapacağım düşüncesi yüzünden hamileliğime sevinemedim bile. zaman ilerledikçe korkum ve kaygılarım giderek azaldı.Bunu da iyi ,olumlu düşünerek başardığıma inanıyorum.O kadar zor birşey olsaydı hiç kimse ikinci çocuğunu dünyaya getirmezdi düşüncesiyle kendimi rahatlatıyordum.ve en önemlisi allah en büyük yardımcımız oluyor.her zaman dua ederek rahatlattım kendimi.

Doktorumun da onayıyla normal doğum yaptım. doktorum her zaman çok rahat olduğumu ve bu rahatlığım sayesinde kolay doğum yapabilceğimi söylerdi. söylediği gibi de oldu.sancılarım 3dk. düşünce hastaneye gittim. hemşireler doğumun başlamadığını yeterli açılmam olmadığını (evde hast. yakın olduğu için)eve gidip sancılarım daha güçlü olunca gelebileceğimi söylediler. gece 1 de hastaneydik doğumun, en erken öğlene belki akşama olabileceğini söylediler.(eşime de ertesi güne de kalabileceğini söylemişler.)sabah 6 da sancılarım dayanılmaz hale gelince hastaneyi tekrar aradım durumumu anlattım.ve hastaneye gittik. hemşireler muayeneden sonra doğumun başlamış olduğunu söylediler ve çok şaşkınlardı.çünkü 3cm açılma olmasını tahmin ediyorlarmış. doktorum geldi ve 06:41 de kızımı kucağıma aldım. hayatım boyunca yaşadığım en mükemmel duyguydu.

çok uzun oldu yazdıklarım ama kısaca çekilen acılar dayanılmayacak ağrılar değil. canımın çok acıdığı zamanlar son saatte yaşadığım zamandaydı. ama bebeğimi kucağıma aldığım an, en kuvvetli ağrı kesiciden bile etkili oldu ve tüm acılarım geçti.bebeğimle birlikte yeniden dünyaya gelmiştim sanki.hamileliğimde sürekli inşirah suresini okudum. doğumu kolaylaştırıyormuş ve bir arkadaşım rahim otu vermişti sancılarım başlayınca onu kaynayan suya attık.allah herkesi bir avazda kurtarsın inşallah.

bende 4 sene önce oglumu epıdural sezeryanle dünyaya getırdım benımkı keyfı sezeryan oldu normla dogum korkusundan dolayı dogumun ertesı günü hastaneden cıktık evet dikiş yerı ınanılmaz acıyor kalkar otururken ama agrı eksıcılerle atlatılıyor ben 2.gün kalktım ayaga eger yatarsan yatıp kalıyosun yanı sezeryan yapıcakalrada burdan söylıyecegım okdar korkulcak bırsey degıl sezeryan yapan mıleltın dedıgı gıbı yarım ınsan olmuyor yıllarca en ufak üsütmede agrı falan cekmıyor

Epidural anestezi hem vajinal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve 25 yıldır modern tıpta yeri olan bir yaklaşımdır. Her anne adayı bu uygulamadan yararlanması için teşvik edilmelidir.

denilmiş yazıda.

merhaba, epeydir forumu takip ediyorsum ama bu ilk mesajım :)

katılmıyorum. netidece bu da "normal doğuma müdahale"dir. o acıların çekilmesinin de bir hikmeti var. hiçbişey sebepsiz değil.
ikinci olarak sonuçta epidural da bir ilaç, kimyasal birşey. vücudumuz ilaç doldurulduktan sonra nasıl bebeği emziricez? herşey süte geçiyor.
son olarak epidural her zaman aynı etkiyi yapmıyor. bazen acı devam ediyor, boşuna ilaç almış oluyorsun. bazen de kasılmaları hiç hissetmiyorsun, seni makinaya bağlayıp, şimdi sancın var, diyorlar, sen de ona göre ıkınıyorsun.

arkadaşlar lamı cimi yok, madem bu yola çıktık, çekeceğiz. katakulliler yapmaya çalışmak- doğaya müdahale etmek- insanın kendini akıllı sanması çook yanlış.

selamlar

Kesinlikle sana katılıyorum olması gereken bu bunu yasayınca anne oldugunun farkına varıyor insan.Yoksa anneliğin nasıl güzel birşey oldugunu anlamadan o acıyı yasamadan bence hıc bır anlamı yok Rabbim herseyin en iyisini bilir.

Bende korkuyorum dogumdan, ama Rabbim sabrini verir insaAllah..Rabbim sag saglim kucagimiza aldirsin yavrularimizi :nazar: :emir_bebek:

Merhaba arkadaslar,sezaryandan sonra nihayet bu gece 2 de normal dogum yaptim cok güzel bir duygu dogumdan hemen sonra bebegimi kucagima verdiler.Rabbim hepinizin yardimcisi olsun.

X