Ofiste şiddet

Şey ben şunu anlamadım nasıl iş yeri ataerkil oluyor bir adam üzerinize yürüyor. Biri öyle üstüme yürüse (biliyorum yanlış belki ama ) masada ne varsa kafasına geçiririm. Niye kendinizi bu kadar ezdiriyorsunuz ki ? Eğer öfke problemi varsa defolsun gitsin dağda yaşasın bir insanın uzerine yürümek ne ? Herkes sustugu için dayilaniyor ayıcık .

Eşe söyleme durumuna gelirsek benim agladigimi adamın birinin üzerime yürüdüğünü söylesem eşim koşarak gelirdi . Adama fiziksel şiddet uygulamaz durduk yere benden çok daha sakin bir insandır ama şöyle düşünüyorum eşim de yaşasa böyle bir durumu bende yanına giderdim is yerinden alır hava almasini sağlardim. Bir insan ömründe kaç kere böyle biriyle kavga ediyor ki eşiniz bana çok etkisiz elaman geldi

Böyle konuları okuyunca seçtiğim meslekten pişman oluyorum. Mühendislik okuyorum ve böyle adamların arasında çalışacağım. Ya böylesine denk gelirsem :KK43: Yazdığım bencilce ama bu tür okuduğum şeyler beni korkutuyor.
Mimarım bende.Ve bu adam mimar değil mühendis değil yıllarca alaylı sağda solda iş yapmış bi şekilde buraya girmiş yıllarca da kalmış.yaptığı şey kıdemden dolayı ( 15 yıldır burda çalışıyor ) gelen projeleri ofiste bize dağıtmak çizelgesini tutmak ekstra olarak.

Darp yok ki, ne raporu ne suç duyurusu? Adam ortaya bağırmış konu sahibi de cevap verince sesler yükselmiş, adam da üstüne yürümüş tutmuşlar. Fiziksel temas bile yok nasıl alsınlar darp raporunu?
Fiziksel temas nasıl yok konu sahibi aralarda yazmış kolumdan tutup silkeledi diye orda okudum bende

Öncelikle geçmiş olsun...hadsiz biri belliki .. umarım gerektigi gibi davranırlar bu şahsa
Ama ben çok eşinize takıldım ve şaşırdım
Benim eşim olsa ciddi sorunlar cikardi karakolluk hatta mahkemelik olurduk kesin..o sebeple iş yerinden kolay kolay bahsetmem ...hep iyiyim derim..

3 yıldır çalışıyormuşsunuz az bir zaman değil. Geri adım atmayın, olabilecek her yere şikayette bulunun. İş yerleri politik ortamlardır, bu adamı her fırsatta müdürünüze kötüleyin. Tekrar bir sorun yaşanırsa yalnız kalmayın yani, eliniz güçlü olsun.

Eşiniz iş yerinde böyle bir durum yaşasa siz ne yapardınız? Hâlâ geleneksel rollerden çıkamadık. İş yeri çok farklı bir durum. Aklı başında bireyler olarak ayaklarımız üzerinde durup çalışıyoruz. Çocuk değiliz ki anne babamız, eşimiz dostumuz gelip bizi savunsun. Çok utanç verici olurdu yani eşinizin müdahale etmesi mesela düşününce. Derdinizi dinlemek yapacağı en mantıklı şey. Asarım keserim kimmiş karıma böyle eden tavrı asıl ataerkil olan. Korunmaya muhtaç değiliz. Çalışabildiğimize göre hayatımızın sorumluluğunu alabiliriz. Olayın eşinizle alakası yok. İşyerindeki münasebetsiz adamı "yazılı" olarak ilgili yerlere şikayet etmelisiniz. Şu an işin en önemli noktası bu.

Yaşanan olayın basite indirgendiği yorumları görünce kendi adıma açıkçası şaşırdım.
Kimse konu sahibinin eşi gelsin, adamın ağzını burnunu dagitsin diye düşünmüyor zaten ama en azından imkan varsa gelip eşini alabilir ya da iş yerinden çıkıp eve ya da sakin bir yere geçmesi için fikir verebilirdi.
Sonrasında birlikte Karakola gidip şikayetçi olabilirlerdi mesela? Ben olurdum şahsen, kadın hırpalamak, is yerinde babasının yeri gibi davranmak nasıl oluyormuş görürdü. Hadsiz insanlara sustugumuz için kendilerini bir b.k sanıyorlar işte.

Fiziki oldu evet araya girenler olmasa belki daha kötü olacaktı..kolumdan tutup hırpalama şekilde oldu
Şunu duyup gelmeyen eşte artık ne bileyim bence de kafanız bulansin . Benim sevdiğim hangi insan özellikle kız kardeslerim ,eşim , kızım böyle birşey yaşasa koşarak giderdim .

Fiziki oldu evet araya girenler olmasa belki daha kötü olacaktı..kolumdan tutup hırpalama şekilde oldu
Böyle bir şey olduysa olayın ileri boyuta taşınması gerekebilir evet, bu şekilde mi anlattınız eşinize de? Eğer ilk anlattığınız tartışma şeklinde anlattıysanız gelmemesi doğruydu ama eğer bi fiziksel temas darp varsa gelmesi gerekir yani adamları dövmek için değil ama sizin yanınızda olmak şikayetçi olmak için vs

sokakta adam kesiyorlar
ne istiyorsunuz yani adam durduk yere ölsün öldürsün mü
şu piremsesler bir bitmedi gitti

Yani siz işte çalışacak kadar "büyümüş" bir kadınsınız eşiniz veliniz gibi gelip sorun çıkarsa daha mı iyi?
Kendi işiniz, eşiniz bu durumda en fazla manevi destek olabilir onu da yapmış diğer türlüsü acayip nahoş bir durum olur.
Siz sanırım şefinize olan sinirinizi tam çıkaramamışsınız boş yere eşinizden çıkarmaya çalışıyorsunuz.

Ben eşime sordum böyle bir durumda ne yapardin diye
Polisi alır gelirdim senin güvenligini sağlamayan firmadan ve adamdan şikayetçi olurdum dedi .
Demek ki ölmek veya öldürmek olmadan da eşinin yanında olup sorun çözülebiliyor. Hiçbir şey olmamış gibi davranan akil veren insan da ne bileyim bence umursamazdir

Ben eşime sordum böyle bir durumda ne yapardin diye
Polisi alır gelirdim senin güvenligini sağlamayan firmadan ve adamdan şikayetçi olurdum dedi .
Demek ki ölmek veya öldürmek olmadan da eşinin yanında olup sorun çözülebiliyor. Hiçbir şey olmamış gibi davranan akil veren insan da ne bileyim bence umursamazdir

O apayarı bir konu zaten, kadın olsun erkek olsun eşin bir yerde itiliyorsa kakılıyorsa hele de fiziksel şiddet varsa oraya koşmalısın. Konu sahibesinin kocası bilemedim bir köşe minderi, ya da saksı çiçeği falan olabilir. Benim herif benim başıma böyle bir şey geldi dese önce hastaneye giderim beraberce sonra da polislik işlerde yanında olurum.

Herkes eş de es diye hep o konuda yorum yapmış. Bu kadın bunu yapan adama ne yapabilir onu yazan çok az kişi var.

Darp raporu alıp şikayetçi olmalıı, sonra da şikayet dilekçesini şirket üst yönetimine sunmalı. Müdürle de ayıyla da muhattap falan olmamalı. Şirket gereğini yapmazsa da sosyal medyada ifşalamalı, göz göre göre darpa izin veren şirket için ayrıca iş mahkemesine başvurup hakkını aramalı.

Yaşanan olayın basite indirgendiği yorumları görünce kendi adıma açıkçası şaşırdım.
Kimse konu sahibinin eşi gelsin, adamın ağzını burnunu dagitsin diye düşünmüyor zaten ama en azından imkan varsa gelip eşini alabilir ya da iş yerinden çıkıp eve ya da sakin bir yere geçmesi için fikir verebilirdi.
Sonrasında birlikte Karakola gidip şikayetçi olabilirlerdi mesela? Ben olurdum şahsen, kadın hırpalamak, is yerinde babasının yeri gibi davranmak nasıl oluyormuş görürdü. Hadsiz insanlara sustugumuz için kendilerini bir b.k sanıyorlar işte.
Adam oraya gitse o adamın ağzının üstüne çakmasa ya da itişmese kadının daha çok üstüne gelirler. Proaktif bir çözüm olmadığı gibi işyerine gidip olay çıkardığı için haksız konuma düşerler horoz dövüşüne dönüşüp çözümsüzlüğe gider.
O adam orda kollandığı için o kadar rahat hareket ediyor, üst yönetimin duruma el koyması lazım. Ayrıca şikayet etmeye kalksa eminim herkes olay olmamış gibi davranır. Daha önce de benzer şekilde biri işten ayrılmış ki ilk değildir. Kimse probleme bulaşmak istemeyecektir.
Dışarda gel birader sen ne ayaksın dersin ne bakalım diye birileri çekip konuşsa oluru var.

Şunu duyup gelmeyen eşte artık ne bileyim bence de kafanız bulansin . Benim sevdiğim hangi insan özellikle kız kardeslerim ,eşim , kızım böyle birşey yaşasa koşarak giderdim .

O apayarı bir konu zaten, kadın olsun erkek olsun eşin bir yerde itiliyorsa kakılıyorsa hele de fiziksel şiddet varsa oraya koşmalısın. Konu sahibesinin kocası bilemedim bir köşe minderi, ya da saksı çiçeği falan olabilir. Benim herif benim başıma böyle bir şey geldi dese önce hastaneye giderim beraberce sonra da polislik işlerde yanında olurum.
adamın o an işten çıkıp kadını gelip alma imkanı olmayabilir ?
özel sektörde çalışan kaç tane insanın böyle gün ortasında işi gücü bırakıp bi yere koşma lüksü var ?
yarım gün de olsa izin almak ayrı dert, durumu açıklamak ayrı dert, yöneticilerin tepkisi saçma sapan akıl vermeleri ayrı dert
ben zamanında öğle yemeğinden 5 dk geç gelmenin, gün içinde normalden bi tık fazla tuvalete gitmenin
hesabını soran bi yerde çalıştım
izin almak mümkün değildi mesela
sineği sıkıp yağının peşinde koşma derdinde olan bi yerde (ki ülkemizde özel sektör %90 böyle) çalışıyorsa bu adam, gündüz vakti mesai saatinde izin alıp kızın yanına gidemez arkadaşlar bu adam

X