Oğluma karşı çaresizim/ ikiz problemi vol.485858

Barta kulesi

Çok cahilsin, keşke ölsen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2022
3.805
15.048
Kızlar inanın berbat durumdayım.
Ben bu oğlanla baş edemiyorum.

İstediği olmayınca ağlar, saçını çeker, kendini yere atar vee bugün bana vurdu ilk defa.

İstediği şeyler; parke sökmek, damacanın pompasını alıp “ceddin dedem, neslim babam” dercesine vura vura gezmek, pencereden aşağıya sallanmak gibi.

20 aylık oldu artık, onlara kitap okumaya başladığımda 5 günlüklerdi, saatlerce okurdum. 1 yaşa geldiler, oğlan kitapları yırtmaya başladı, belki 20-30 masal kitabı çöpe gitti.

Kızım çok hevesli, çok seviyor kitap okuyayım, hayvanlara bakalım, “bunun adı ne?” Oyunu oynayalım ama oğlan gelip kitabı yırttığı için olan kızıma oluyor, kitap yüzü göremiyor..

Geçenlerde kayıp çoraplar kutu oyununu aldım, küçük çocuğu olan anneler bilir. 5-6 çift çıkardım, kız hemen çözdü, oğlan kâğıt çorapları yırttı. Yahu ince de değiller. Dikkat seti aldım dün geldi, kızımla inceliyoruz, oğlum kenarda ağlıyor çünkü yırtmasına izin vermiyorum. İncelemesi için elbette önüne koyuyorum, hoooop anında gidiyor kitap.

Bugün avm’ye gittik. Bebek arabasına binmek için ağlıyor, biniyor bu defa babasına gitmek için ağlıyor. Babası kucağına alıyor, bu defa kızım bebek arabasına oturduğu için araba kıymetli oluyor. Normalde kardeşiyle güzel anlaşır, kızım çok vericidir, suyu bile önce kardeşine götürür, eline pankek veririm onu götürür kardeşine, sonra gelir kendine ister.

Öyle böyle yerlerde sürünerek geçirdik avm’yi, eve geldik. Damacanın pompasını çıkardılar, uyarınca kızım uzaklaştı. 5-6 kere uyardım oğlumu, alıp yıkadım geri koydum tekrar aldı bu böyle 3-4 kere oldu. En son koymayayım dedim, bi baktım içine tükürecek damacanın 😬🥴🫠 geri koydum. Bu defa bastı su döküldü epey. “Oğlum yapma, çocuğum ağlama” diye diye 45 dk ağladı ve uyudu.

Napmam lazım? Arada kızımla ilgilenemiyorum, ki algısı açık bir çocuk ne versem kapıyor ama ben oğlumla uğraşmaktan kızımın üstüne düşemiyorum, be kitap okuyabiliyoruz, ne oyun oynayabiliyoruz. Oğluma sürekli telkin veriyorum, severken, uyurken.. ı-ıh çok çaresizim.

bebeği böyle olan, bu durumu yaşayan anneler; siz napıyorsunuz? Aşabildiniz mi bu durumu?

Kısmen ben. Benimki de erkek. Bence bu erkek cinsiyeti ile ilgili 😁 aynı aydalar zaten biliyorsun, ben de kitap falan okuyamıyorum artık. Okutmuyor çünkü. Bugün kitaptaki bir arabanın içine girmek istedi mesela ahshhrhr
İstediği olmayınca da yarım saat mizildandi falan. Erkek işte 😶‍🌫️

Bi videoda yırtmak istediğinde yırtmak için başka bişey verebilirsiniz diyordu kitabı yırtamayız ama bu gazeteyi kağıdı yırtabiliriz deyin diyordu diğerleri için pek bi fikrim yok

Bi videoda yırtmak istediğinde yırtmak için başka bişey verebilirsiniz diyordu kitabı yırtamayız ama bu gazeteyi kağıdı yırtabiliriz deyin diyordu diğerleri için pek bi fikrim yok

Onu denedim, hatta çözülmüş test kitaplarımı attım önlerine. Bence komple yırtmamayı öğretmem lazım.

Kısmen ben. Benimki de erkek. Bence bu erkek cinsiyeti ile ilgili 😁 aynı aydalar zaten biliyorsun, ben de kitap falan okuyamıyorum artık. Okutmuyor çünkü. Bugün kitaptaki bir arabanın içine girmek istedi mesela ahshhrhr
İstediği olmayınca da yarım saat mizildandi falan. Erkek işte 😶‍🌫️

Ay delirecek gibiyim ya. Hep böyleydi, doğduğundan beri sabırsızdı. Hala öyle, olan kızıma oluyor, sinirlerime oluyor.. gerçekten erkekler her yaşta zor ya :KK43:

Benimde ikizlerim var 7 agustosta 2. Yaslari bitecek .ikiside kiz biri kızınız gibi aynı uyumlu uysal diğer kızımda oğlunuz gibi ne bulsamda karistirsam derdinde büyüyecektir tabi ama ömrümden ömür gidiyor

Ahh inan bende aynı durumdayım. 2 yaş sendromu diyorlar geçecek inşallah. Geçer diye bekliyorum. Ufacık bişeyde bir ağlıyor ki susturamıyorum. İstediği bişey olmasın çıldırıyor çocuk susmuyor.yere kapanıp ağlıyor eğer bıraksam 1 saat ağlar o şekilde. Hamileyim 2. Gelince napcaz diye de korkuyorum açıkçası Allah yardımcımız olsun.

Ben de iç dökebilir miyim, çok üzgünüm bu ara. 10 ve 5 yaşlarında iki kızım var. Küçük iki gün önce beş yaşı doldurdu. Her şeye itiraz ediyor bıktım usandım. Yemek, banyo aklınıza gelebilecek her şeye… ablasına zaman ayıramıyorum hiç. Ben mesleğim gereği yaz tatilindeyim, eşim yoğun çalışıyor. Bu yaz evde durmayacağız diye kursa falan başlatmadım çocukları. Havuzdu bisikletti günlerini geçiriyorlar. Üçümüz için oyun kuramıyorum, yaş farkı beklediğimden fazla olmaya başladı. Ortak bir etkinlik bulamıyorum. Günlerim avazım çıktığı kadar bağırıp çocukları başımdan yollamaya çalışmakla geçiyor. Hiç böyle hayal etmemiştim çok üzgünüm

Benim oğlum 3.5 yaşında herşeye ağlıyor ama herşeye asla istediğim şeyi yaptıramam kes istersen yapmaz çözüm yok benim gözümde. Kendimi balkondan aşağı sallamak istiyorum geçmiyor çünkü stres

Kardeşlerim ikiz ve sizin gibi annemde anlatırdı. Hatta hiç uyumaz anneme her gece nöbet tutturmuş. Yürümek istemez sürekli kucak, evde elektronik eşyalarının her yerini söker, arabalarını parçalardı. Düz duvara tırmanan çocuk gibiydi. Ergenlik dönemine kadar çektik aramızda 1.5 yaş var. Bize de saldırırdı 🥺😂.
Şimdi 27 yaşında kocaman delikanlı yavrum.

Tabii annem genç yaşta 3 çocukla ömrünü tüketmiş orası ayrı ☹️

Kızım 20 aylık ve sizinkiyle çok benzer.Kitap okutmaz hemen yırtar kitabı.Oyuncaklarinin yüzüne bile bakmaz.Oynadigi tek şey ilk kelime kartları.Onlara bayılıyor.Bi hafta öncesine kadar asla ama asla bebek arabasına binmiodu.Bi eşimde bı bendeydi AVM ye falan gidersek.Bi haftadır nereye gidersek gidelim önce onun koşup, oyanip, yorulup, kendisinin kucağımıza gelmesini bekleyip, öyle arabaya koyuyoruz.Bi de bizimki hiç uyumuyo.Sabah 7 de de uyansa,10 da da uyansa,öğlen 12 1 gibi de uyusa,akşam 5 6 da da uyusa gece en erken 1 de uyuyo.Huysuzluk falan yapmio ama.Yemek yiyo,müzik dinlio YouTube da, kartlarıyla oynuyo arabasini suruyo,bizimle takılıo🤭

Adı üstünde erkek!
Hani şu çok bilen ‘aaa biz öğrettik asla yapmaz ailede ne görürse o’ falan diyen anneler iyi okusun.
Aynı evde aynı anne babayla hem de aynı zamanda büyüyen iki bebek.
Fıtrat, huy önüne geçilecek bir şey değil.
Ve maalesef genelde(çok akıllı söz dinleyenler var biliyorum ama istisnalar) erkek çocukları, ebeveynlerinin sabrını sınamaya dünyaya gelmişler.
Hani bunu da geçersen karşısı cennet misali bir hayat😂

2 erkek anası olarak diyeceklerim bu kadar.

Kızlar bende bı ikiz annesi olarak yazmak istedim.iki kız annesiyim doğduğu günden 4 yaşına kadar benimde bir kizim konu sahibinin anlattığı gibiydi,okadar uğraştık ki düzelmesi için hiç bisekilde başa çıkamadık diğer kızım uslu sesiz sakin bir çocuktu doğru dürüst ilgilenemedim bile,hep huysuz olana daha çok zamanımi harcadım önce onun karnı doycak önce o banyo yapicak herşeyde öncelik onundu. Uzun lafın kısası şimdi 6 yaşına girecekler okadar akılı uslu bir cocuk olduki biz ve ailedeki herkes şaşkın diğer uslu dediğimiz de eskiye nazaran daha yaramaz oldu galiba küçükken yoran çocuk büyüyünce pek akılı oluyor

Benim de 31 temmuzda iki yaslarini dolrucak ikizlerim var. Benim oglum da biraz oyle yalniz bizim yanimizda genelde anane babanne oldu, benim verme dedigim seyleri verdler.sureki kiziyordum hem esim hem babannesi, vermeyin, yapnayin diye, dinlemiyorlardi en sonunda cok fena patladim , hele bi verim benim verme dedigim seyi bak noluyo dedim, benden baya bi korktular ki oglum 1 saat aglasa bile vermedilre, cunku annem de ben de vermiyorduk. Mesela durup durup, utu, elektirik supurgesi, sarjli supurge, tornavida gibi sacma, ona zarar verecek seyler icin sonsuzq kadar bagirip agliyordu. En son sesi kisildi aglamaktan. Ben soyle bi sey uyguladim,bisey istediginde acikliyorum hayir bu tehlikeli, bu oyuncak degil oynayamazsin , agliyor tepiniyor , fiesat veriyorum aglamasina, bunun icin aglayacaksan aglayabilirsin, ama onu sana vermicem, cunku tehlikeli. Yalniz bu sglama krizlerine sabretmek cok zor . Cok cok sabirli ve asiri kararli olmaniz lazim. Ve bu kararin sonunda asla vermemelisiniz, ay cok agladi vereyim dediginiz anda,aglayinca istedigimi yaparlar kodlaniyor beyinlerine. Boyle boyle esim ve kayinvalidem de ayni seyi yapinca sakinledi. Yoksa surekli bisey isteyen mizil mizil asla aglamasi bitmeyen evde stres sinir eden bi cocuk haline donusmustu. Tabi 2 yasin da etkisi var, daha fazla anliyor dediklerimizi. Siz kararli olun aglasin, ama cok da kendini yipratacak kivama gelmeden onun hizasina egilin ve soyleyin , o twhkikeli , oyuncak degil, ya da pis, sana gore degil gibu. Kesin ne net cumlelerle cok laf kalabaligi etmeden soyleyin. Bu uygulama cocuk psikiystisinde de gecer. Aglayarak biseyleri elde edemeyecegini ogrenmesi lazim. Cunku hayat cok acimasi gercekte. Hic kimse onlara evde verdigimiz iltimaslari vermeyecek gercek hayatta.

Benim de 31 temmuzda iki yaslarini dolrucak ikizlerim var. Benim oglum da biraz oyle yalniz bizim yanimizda genelde anane babanne oldu, benim verme dedigim seyleri verdler.sureki kiziyordum hem esim hem babannesi, vermeyin, yapnayin diye, dinlemiyorlardi en sonunda cok fena patladim , hele bi verim benim verme dedigim seyi bak noluyo dedim, benden baya bi korktular ki oglum 1 saat aglasa bile vermedilre, cunku annem de ben de vermiyorduk. Mesela durup durup, utu, elektirik supurgesi, sarjli supurge, tornavida gibi sacma, ona zarar verecek seyler icin sonsuzq kadar bagirip agliyordu. En son sesi kisildi aglamaktan. Ben soyle bi sey uyguladim,bisey istediginde acikliyorum hayir bu tehlikeli, bu oyuncak degil oynayamazsin , agliyor tepiniyor , fiesat veriyorum aglamasina, bunun icin aglayacaksan aglayabilirsin, ama onu sana vermicem, cunku tehlikeli. Yalniz bu sglama krizlerine sabretmek cok zor . Cok cok sabirli ve asiri kararli olmaniz lazim. Ve bu kararin sonunda asla vermemelisiniz, ay cok agladi vereyim dediginiz anda,aglayinca istedigimi yaparlar kodlaniyor beyinlerine. Boyle boyle esim ve kayinvalidem de ayni seyi yapinca sakinledi. Yoksa surekli bisey isteyen mizil mizil asla aglamasi bitmeyen evde stres sinir eden bi cocuk haline donusmustu. Tabi 2 yasin da etkisi var, daha fazla anliyor dediklerimizi. Siz kararli olun aglasin, ama cok da kendini yipratacak kivama gelmeden onun hizasina egilin ve soyleyin , o twhkikeli , oyuncak degil, ya da pis, sana gore degil gibu. Kesin ne net cumlelerle cok laf kalabaligi etmeden soyleyin. Bu uygulama cocuk psikiystisinde de gecer. Aglayarak biseyleri elde edemeyecegini ogrenmesi lazim. Cunku hayat cok acimasi gercekte. Hic kimse onlara evde verdigimiz iltimaslari vermeyecek gercek hayatta.

Asla vermiyorum, geleneksel annelere göre gaddar bile sayılabilirim, eşimde öyle. Eğer bir şeye “hayır” dediysek bitmiştir, ağlayabilir, sabrediyoruz ama yok yahu bitmiyor.. saçlarını yolması, kendini yere atıp kafasını vurması canımı o kadar acıtıyor ki :KK43:

Ben de iç dökebilir miyim, çok üzgünüm bu ara. 10 ve 5 yaşlarında iki kızım var. Küçük iki gün önce beş yaşı doldurdu. Her şeye itiraz ediyor bıktım usandım. Yemek, banyo aklınıza gelebilecek her şeye… ablasına zaman ayıramıyorum hiç. Ben mesleğim gereği yaz tatilindeyim, eşim yoğun çalışıyor. Bu yaz evde durmayacağız diye kursa falan başlatmadım çocukları. Havuzdu bisikletti günlerini geçiriyorlar. Üçümüz için oyun kuramıyorum, yaş farkı beklediğimden fazla olmaya başladı. Ortak bir etkinlik bulamıyorum. Günlerim avazım çıktığı kadar bağırıp çocukları başımdan yollamaya çalışmakla geçiyor. Hiç böyle hayal etmemiştim çok üzgünüm

Bizde bütün gün dans ediyoruz, saklambaç, yakalamaca, top oynuyoruz çünkü üçümüzün oynanabildiği tek oyun bu..

Geçen gün kızımla kitap okuduk, soruyorum mesela “ne nerede?” şeklinde, hepsini anında gösteriyor, bilmediği bir şeyi gösterip adını söylüyorum, 10 dk sonra sorduğumda gösteriyor.. biraz üstüne düşsem çok çok iyi olacak eminim ama oğlumdan dolayı kitap yüzü göremiyor kızım.. aynı saatte uyutup uyandırıyorum, kızım yarım saat önce uyandıysa hemen kitap okuyoruz oğlum uyanınca kaldırıyoruz direkt. Bilmiyorum ne yapacağız… :KK43:

Kızım 20 aylık ve sizinkiyle çok benzer.Kitap okutmaz hemen yırtar kitabı.Oyuncaklarinin yüzüne bile bakmaz.Oynadigi tek şey ilk kelime kartları.Onlara bayılıyor.Bi hafta öncesine kadar asla ama asla bebek arabasına binmiodu.Bi eşimde bı bendeydi AVM ye falan gidersek.Bi haftadır nereye gidersek gidelim önce onun koşup, oyanip, yorulup, kendisinin kucağımıza gelmesini bekleyip, öyle arabaya koyuyoruz.Bi de bizimki hiç uyumuyo.Sabah 7 de de uyansa,10 da da uyansa,öğlen 12 1 gibi de uyusa,akşam 5 6 da da uyusa gece en erken 1 de uyuyo.Huysuzluk falan yapmio ama.Yemek yiyo,müzik dinlio YouTube da, kartlarıyla oynuyo arabasini suruyo,bizimle takılıo🤭

Bizde de tam tersi, sabah 6’da uyanıyor. 😬 gündüz iki kere uyusa da, bir kere uyusa da, gece 12’de de uyusa, akşam 19:30’da uyusa da sabah 6’da gözleri açıyor. Bir ara 5:3’da uyanıyordu ki, cinnetlik😬

Adı üstünde erkek!
Hani şu çok bilen ‘aaa biz öğrettik asla yapmaz ailede ne görürse o’ falan diyen anneler iyi okusun.
Aynı evde aynı anne babayla hem de aynı zamanda büyüyen iki bebek.
Fıtrat, huy önüne geçilecek bir şey değil.
Ve maalesef genelde(çok akıllı söz dinleyenler var biliyorum ama istisnalar) erkek çocukları, ebeveynlerinin sabrını sınamaya dünyaya gelmişler.
Hani bunu da geçersen karşısı cennet misali bir hayat😂

2 erkek anası olarak diyeceklerim bu kadar.

Yok gerçekten karakter meselesi. Herşeyleri aynı, yedikleri, saati, uykuları ama yok yani çocuğun huyu böyle.. dün ağladım hatta, “ben mi böyle yapıyorum” diye.. eşim “diğeri niye öyle değil?” o zaman deyince bi aydınlandım yine. Gördüğüm, duyduğum bütün erkek bebeler böyle. Geçenlerde bir arkadaşımın oğlu (3 yaş) yerde duran çay bardağına tekme attığı için ayağı yandı. Çarpma falan değil, bildiğin topa vurur gibi “gooool” diyip yapıştırmış ayağı🥴

X