Davranış Bozuklukları ogluma nasil davranmaliyim

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

figenn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2007
114
1
arkadaslar yardiminiza ihtiyacim.ogluma annecim yapma dedigim anda elinde ne varsa yere atiyor vuruyor kiriyor.bazen seslenmiyorum.kendine zarar verecegi bir sey yaptigi zamanda mudahale etmek zorundayim o anda kiyamet kopuyor isde elinde ne varsa yere atiyor kendini yere atiyor elleri ile basina vuruyor veya kafasini yere vuruyor.ona yapmamasini yaptigin seyin ona zarar verecegini anlatiyorum.bazende dayanamiyor yapma niye yapiyorsun diye ciglik cigliga bagiriyorum.sabrimi cok zorluyor cok merakli ve evin heryerini karistiyor pirizler,lambalar,tv,firini aciyor,ocagi aciyor birgun haberim olmayacak ve yangin cikacak diye cok korkuyorm ocagi kapama gibi bir imkanim da yok dolaplarin ustune cikiyor cogu zaman düsecegi anda yakaliyorum.oglum iki bucuk yasinda ve hala konusamiyor onun etkisi oldugunu dusunuyorum dr normal bazi erkek cocuklar gec konusur diyor.ben cocuma nasil davranmam gerektigini sasirdim cunku simarik herseyi aglayarak yaptiran arsiz bir cocuk olsun istemiyorum yardim lutfen anneler nasil davranmaliyimsenağlama

benim ablamın oğluda öyleydi konuşamıyordu ve senin oğlun gibi ihtiyaçlarını aglayarak hallediyordu götürmedikleri dr kalmadı ama en sonunda bir dr ona duyma testi yaptı ve çocuklarda geçirdikleri rahatsızlar genel olan rahatsızlıklar kulak zarını etkiliyormuş bu yüzden ameliyat oldu kulagına tüp takıldı geniz eti ameliyatı oldu ve inan hemen konuşmaya başladı çok az oranda bile olsa duymada sorun varsa algılama güçlüğü çekiyorlarmış ve o yüzden hırçın olunurmuş.senin için daha erken yiğenimin olayı 4 yaşında fark edildi ve geç konuştuğu için su an 14 yaşında ve kelime kurarken yanlışlıklar yapabiliyor bence en yakın zamanda dr git ve iştme testi yaptır allah yardımcın olsun

sagol canim.gittik ve butun tstler normal cikti hatta haftaya tekrar gidecegiz kontrol icin sene de iki kez hem göz hem kulak dr ye kontrol icin götürüyorum

Figencim aynı sorunlar bir tanıdığımın kızında da var. O üstelik 4 yaşında.Doktor konuşamadığından bu hırçınlıkları yapıyor demiş.
Birde anne babayı suçlu bulmuş. Çünkü onlar daha o istemeden her istediğini önüne koymuşlar. E tabi bu da çocukta konuşma tembelliği yaratmış.
Doktorun tavsiyesi cocuğunuz anlamadan onu kollayın hırçınlaşıyorsa ilgilenmemeye çalışın, zamanla farkına varıp bu hırçınlığını bırakacaktır demiş.
İnşallah en yakın zamanda düzelir canım, bizzat şahit oluyorum çünkü allah yardımcın olsun...

tesekkür ederim umarim bende bekliyorum düzelmesini.sabirli olmaya calisiyorum

benim kızım 21 aylık ve tariflerine tıpatıp uyuyor.bi dönem çok kafam takılıyordu acaba bi sorunumu varda ben anlayamıyorum diye.sonra internetten araştırdım meğer 2 yaş sendromuymuş ve bu durum 3 yaşına kadar devam edermiş.gelelim ne tavsiye ettiklerine.herşeyden önce sabırlı olacakmışız sinirlenip ters davranmayacakmışız çok sirlenirse yalnız bırakacakmışız.tabi konuşamamalarınında etkisi büyük anlatamadıkça sinir oluyorlar

bak bi tavsiyem daha var bizde çok işe yarıyo.herneye sinirlendiyse hemen dikkatini başka bişeye çekmeye çalış böylece neye sinirlendiğini unutuyo

arkadaşım allah sana sabır versin.inşallah biran önce geçer.
çocuğunla devamlı konuş ve arkadaşın dediği gibi dikkatini başka yöne vermeyi dene.

figencim çok zor bir durum senin yapacağın saırlı olmak ve onun yaptıklarını görmezlikten gelceksin çünkü o konuşamadığı için senin dikkatini ekmeye çalışıyor sadece onunla ilgilenmeni istiyor.

arkadaslar yardiminiza ihtiyacim.ogluma annecim yapma dedigim anda elinde ne varsa yere atiyor vuruyor kiriyor.bazen seslenmiyorum.kendine zarar verecegi bir sey yaptigi zamanda mudahale etmek zorundayim o anda kiyamet kopuyor isde elinde ne varsa yere atiyor kendini yere atiyor elleri ile basina vuruyor veya kafasini yere vuruyor.ona yapmamasini yaptigin seyin ona zarar verecegini anlatiyorum.bazende dayanamiyor yapma niye yapiyorsun diye ciglik cigliga bagiriyorum.sabrimi cok zorluyor cok merakli ve evin heryerini karistiyor pirizler,lambalar,tv,firini aciyor,ocagi aciyor birgun haberim olmayacak ve yangin cikacak diye cok korkuyorm ocagi kapama gibi bir imkanim da yok dolaplarin ustune cikiyor cogu zaman düsecegi anda yakaliyorum.oglum iki bucuk yasinda ve hala konusamiyor onun etkisi oldugunu dusunuyorum dr normal bazi erkek cocuklar gec konusur diyor.ben cocuma nasil davranmam gerektigini sasirdim cunku simarik herseyi aglayarak yaptiran arsiz bir cocuk olsun istemiyorum yardim lutfen anneler nasil davranmaliyimsenağlama
CANIM ARKADAŞIM ŞUAN ZOR BİR DÖNEM GEÇİRDİĞİN BELLİ.AMA ONUNLA HEP KONUŞMANI VE HER TÜRLÜ SIKINTINI ONUNLA PAYLAŞMAN DAHA İYİ OLACAKTIR.ÇÜNKÜ ASABİ OLMASININ TEK SEBEBİ ŞUAN KONUŞAMIYOR OLMASINDAN DOLAYIDIR.ALLAH SABIRLAR VERSİN CANIM..

X