Oğlumda disleksi öğrenme güçlüğü var şimdi ben ne yapıcam

Merhaba benim kizimda disleksi 7 .5 yasinda ikinci sinifa gecti.Ben de ilkokula basladigindan bir kac ay sonra suphelendim cunku sinifin gerisinde kalabilecek kapasitede bir cocuk degildi hic ogretmene bile soylemeden goturdum gereken testi yaptirdim olabilirde olmayabilirde dediler.Buna ragmen sirf disleksililere egitim veren bir yerde derslere basladik zaman icinde disleksi oldugu kesinlesti niye derseniz okumayi yazmayi yeni ogrenen bir cocuk dislektik benzerlikler gosterebiliyor ama sene sonunda bunlar kalmamali artik.Benim kizimdaki okumada sorun bakmadan yazabilirken bakarak yazmak cok zor onun icin okumasi lazim.Bazi kelimeleri kolay okurken bazilarini yarisini tersten okuyor mesela emre yerine mere ve yerine ev kelime sonlarini uydurma cok fazla bastaki harfi gormeme gibi.Konu sahibi seni cok iyi anliyorum kabus gibi bir seneydi cocuk aglar mutsuz ben umutsuz herkesin yarim saatte yaptigi odevler bizde saatler surer tukenirdik..Yapacak bir sey yok hala dogru duzgun yol alamadik okumada cunku sevmiyor sevki cok kiriliyor artik oyuna dokuyorum hrrseyi bikmadan usanmadan mucadele etmekten baska yolumuz yok onlar mutsuz olmasin yeterki canlari sag olsun umarim ben de bir gun buraya herkes gibi okuyor diye yazarim insallah sende

Merhabalar oglum üç yaşında disleksi ve ğstün zeka bulguları oldugnu cocpuk doktorumuz söyledi.konuşma gecikmesi var.ve istanbulda yasıyoruz tavsiye edebilcegniz anadolu yakasında doktor uzman vesaire varsa yardımcı olurmusunuz? Bir yer önerdiler fakat bütçesi cok yüksek cocugma feda olsun olsa ama zorlar bizi önerilerinizi bekliyorum

Eşimin
yiğeninde disleksi var okumayı çok zor çözdü yıllardır erenköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gitti ordan ram a yönlendirdiler ram da devletee bağlı orada 2-3 test yaptılar birkaç doktor değiştirdik biri başka hastabeye gitti öteki servise geçti falan ama aralarında ennnn iyisi kübra hanımdı 2 resim yaptırdı ve çocugun tüm psikolojisini o resimlerle önümüze döktü şok oldum. kübra hanım erenköy ruh ve sinir hastalıklarının çekmeköy şubesinde yani devlete bağlı 182 den randevu alabilirsiniz. yani özel hastane kurum vs bize yapılan testlerin 1 tanesine 750 istediler hiç gerek yok. çekmeköye giden otobüsler oradan geçiyor
ÇEKMEKÖY SEMT POLİKLİNİĞİ ve TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ tam adı bu.

tam açıklayıcı yazamadım sanki ilk birkaç muayeneden sonra ram a yönlendirip hemen testlerini yaptılar kübra hanım çekmeköy çok ters kaldığı için ona gitmeyi kestik

Siz ona o da kendine inandiktan sonra her seyi basarir.
Esimin abisi dedigim gibi 38 yasinda ustun zekali, adamin yapabildikleri karsisinda agzim acik kaliyor mesela 4-5 basamakli sayilari kafasindan bikac saniye icinde carpabiliyor ama 3 yildir oturdugumuz ve kendisinin ayda en az 3 kez gidip geldigi evimize hala her yalniz gelisinde kayboluyor cunku yon duygusu yok. Yonleri inanilmaz karistiriyor. Harfleri ve rakamlari hala yanlis yazdigi oluyor. Bu gibi sorunlari var yani.
Cocukken ilkokul ogretmeni kayinvalidemi cagirip bu cocuk gerizekali ugrasamayacagim dedmis. Kayinvalidemler de dusememeis ustune zaten kadinin okuma yazmasi bile yok. Ilkokulu bitirsin yeter diye dusunmusler ve ilkokul boyunca notlari hep kotuymus. Ortaokulda lisede her sene taktir almis liseyi birincilikle bitirmis bir çocuk. Sadece biraz destek sart.
Benim çocuğuma da öğretmeni "Gerizekalı desem o da degil, biktim cocugunuzdan" demişti. Tartıştık ve aldim o öğretmenden. Ogrenme bozuklugu yaninda DEHB da var
Ilaç kullanacağız. Özel eğitim alacak. Inşallah oğlumun güveni yerine gelecek. Çok istiyorum bunu ... O öğretmeni de Allah'a bıraktım.

Kızlar selam!
Ben yıllarca ailesi tarafından bu farklılığı kendisiden saklanmış olan biriyim.

Şu an 15 yıllık makina mühendisi ve alanında -teknik uzman- bir yöneticiyim. İletişim becerilerim ve insan ilişkilerim sayesinde her zaman bulunduğum ortamda sivrilmiş başarılı bir bireyim.
Fakat geriye dönecek olursak, annemin ben okuma yazmayı sökene kadar panik atak hastası olması tesadüf değildi:) İlgi ve azim bu çocuğa her şeyi vaadedebilir. Sadece nasıl çözeceğini bulmasına izin vermeniz lazım. Sabretmeniz lazım.
Okul yıllarımda annem sayesinde asla geri kalmadım hatta hiç kimse fark etmedi bile. Her zaman parmakla gösterilen başarılı öğrenciydim. Ama eve geldiğimde kabus başlardı. Harfler, yazılar, rakamlar o kadar zordu ki! Çok çalışmam lazımdı. Çok da çalıştım. Sıkıldım, bunaldım ama bırakmadım.
Üniversitede hocaların anlattığı hiç bir şeyi anlamadım. Kitapları ancak kendim çalışıp yorumlayınca, çözümleyince anladım. O yüzden bir dersten ya sıfır alıp kalırdım ya da 90 alıp geçerdim.

33 yaşındayım. Çok iyi araba kullanıyorum. Sağımı solumu asla bilemiyorum. Bir alışveriş listesini asla aklımda tutamam. Bir kitabı baştan sona tek nefeste asla okuyamam. Ancak bir şarkıyı ilk kez duyduğumda sözlerini ezberlerim. Dikkatimi topladığımda çözülemeyecek projeleri çözümleyebilirim. Cern deney notlarını ilk okuduğumda, tek seferde anlayabildim. Ayrıca çevremde yazılan/yazılacak tüm yazılara redaksiyon yapabiliyorum.

Korkmayın!
Disleksi bir çocuğun kafası sadece normal insanlarınkinden farklı çalışıyor. O yüzden normal eğitim sistemi onlara uymuyor. Dahi olmasına gerek yok. O sadece herkesin göremediği şeyleri görebiliyor. Kimsenin anlayamayacağı karmaşık şeyleri anlayabiliyor. Çocuğunuza anlayamadığı şeyleri anlayabilmesi için yöntem geliştirmesine teşvik edin. Ona asla annemin de bana yaptığı gibi, böyle bir farklılığı olduğunu hissettirmeyin. Bırakın çabalasın! Çalışsın! Olacak, buna inanın :)

Alın size canlı örnek!
Aynı benim oğlum. Çocuk sınava çalışıyor 90 aliyor çalışmadan gidiyor 100. Kolay seyi anlamiyor zor bir soruda"ben bunu nasıl anlatacağım " derken "off anne çok kolay o" deyip beni şaşırtıyor. Ben hep şüpheleniyorum ama ancak wisker ( dogru mu yazdim bilemiyorum)testi ile ancak anlasildi. 4. Sinifi okuyacak. 8.5 yaşında. Geç kalmadık umarım.

X