Oğlumun diş problemi :(

Çocuğa davranışlarını saymazsak ikinci gittiğiniz dr ilkinden daha mantıklı şeyler söylemiş.
Benim kızım şuan 3 yaşında.6 ay önce iki dişinde çürük için pedodontiste götürdüm.Muayenede ufak ufak çürüklerle birlikte 9 dişinde sorun çıktı.2 si hemen tedavi edilmeli ağrımaya başlarsa çekmek zorundayız dedi.Çekilirsede yerine gelecek dişlerin düzensiz olacağını söyledi.Çok küçük diye sedasyonla tedavi ettirdik.Bu kararı vermekte de ne kadar zorlandığımı kelimelerle anlatamam.Kaç anestezi uzmanıyla kaç çocuk doktoruyla kaç diş hekimiyle konuştum bilmiyorum inan :) Bi de sanki kimseye hiç sormamışım gibi ameliyata girecek anestezi doktoruna bin tane soru sorgu sual :)
Biberon çürüğü demişlerdi benim kızıma da ama bizim ailede genetik bence.Bende çok çektim dişlerimden.O yüzden ufacık bir leke görsem hemen götürüyorum ben kızımı.Bugünde götürdüm.Önceki dolgulardan biri çok küçükte olsa açılmıştı.Yeniden dolgu yaptırdım.Zaman çok önemli.Keşke geçen sene başka bir doktora daha götürseydiniz çocuğu.
Normal diş hekimine götürmeyin pedodontiste götürün.Çocuğu psikolojik olarak zorlamaz,rahatlatır.Kızım büyük adam gibi oturdu bugün koltukta.

Merhabalar 2,5 yaşinda oğlum var ve ön dişlerinde biberon çürüğü oluştu ileri derecede ćürük surekli apse yapiyor ve agri yapiyor gecen sene bulundugumuz sehirde doktora goturduk ve doktor yasi ufak yapabilecegimiz birsey yok dislerin dokulmesini bekleyin dedi bizde dis uzerine baska bir dr goturmedik bu sure zarfinda yine apse yapti uyku uyuyamadi agrisindan cok rahatsizlandi normal dr goturduk antibiyotik verdi yani kisa sureli tedavi oldu bu aralar disleri yine apse yapti. İzmirde bir dr bulduk ozel muayenehanesine gittik bugun ama dr cok kafamizi bulandirdi tuhaf bir dr anlam veremedim cocuga resmen isgence yapti ve dislerini cekmemiz yada kanal tedavisi yapmamiz lazim ama bana kalirsa cekelim dedi cekersek dis kokunden alinacak dis kokleri hasar gorebilir yerine cikan disler yamuk olabilir dedi kanal tedavisi yaparsak meşakatli olur ve kesin sonuc vermeyebilir disi cekersek lokal anestezi yapicaz ama lokal anesteziyide yapma taraftari degilim aslinda ama en uygun lokal anestezi ile disleri cekmemiz gerekli dedi ve o sirada sinirlerim zipladi tuhaf bir dr anlam veremedim ayrica bu curukler ileride romatizma yapar bobreklere kalbe iner vs. Bir sürü şey saydi moralimi bozdu ne yapmaliyim sizce dusüncesi ve bilgisi olan yardimci olursa sevinirim. Birde sunu soylemek istiyorum dişin apse yapmiş olmasi durumunda apse gecene kadar dişi cekmezler diye biliyorum ben sakincasi varmis ama doktor apsenin gecmesini beklemeden cekmee durumunda ya cidden moralim cok bozuldu ne yapmaliyim fikri olan paylassin benimle.
Öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirteyim ki dr kısmen haklı. Evet bazı durumlarda çürüğün durumuna ve yaygınlığına göre çocukta sistemik sorunlara yol açabiliyor. Tabii detaylı bir muayene gerekir ve apse varken mecbur kalınmadıkça hiç bir işlem uygulanmaz. Size önerim iyi bir Pedontoloji dr bulup ona götürmeniz. Durum anlattığınız gibiyse zaman kaybetmeyin. Tekrar geçmiş olsun.

Kafam allak bullak oldu.
Ne diyon sen doktor?
Oh mis, oruc oruc bir dal bulanik doktor.
En bi sevdigim.

apse
Bir dr daha varmis onerdiler birde o dr gidicez bakalim. Kanal tedavisi banada mantikli geldi ama cocuk icin cok zor canim
apseli ön dişler için en uygun tedavi antibiyotik kullanımını takiben dişin çekilmesidir..kanal tesavisinin pek fayda sağlayacağını sanmıyorum..kar zarar hesabı yapınca o dişlerin çekimi çocuğunuz için daha faydalı olacak..evet bir miktar estetik ve konuşma problemi yaratıcak ama sürekli ağrı sızı çekmesinden antibiyotik kullanmasından iyidir..ayrıca dişin kökündeki mevcut enfeksiyon alttan gelecek olan daimi dişinde de hasara sebep olabilir..pedodonti uzmanıyla görüşün siz en iyi..geçmiş olsun.

Çocuğa davranışlarını saymazsak ikinci gittiğiniz dr ilkinden daha mantıklı şeyler söylemiş.
Benim kızım şuan 3 yaşında.6 ay önce iki dişinde çürük için pedodontiste götürdüm.Muayenede ufak ufak çürüklerle birlikte 9 dişinde sorun çıktı.2 si hemen tedavi edilmeli ağrımaya başlarsa çekmek zorundayız dedi.Çekilirsede yerine gelecek dişlerin düzensiz olacağını söyledi.Çok küçük diye sedasyonla tedavi ettirdik.Bu kararı vermekte de ne kadar zorlandığımı kelimelerle anlatamam.Kaç anestezi uzmanıyla kaç çocuk doktoruyla kaç diş hekimiyle konuştum bilmiyorum inan :) Bi de sanki kimseye hiç sormamışım gibi ameliyata girecek anestezi doktoruna bin tane soru sorgu sual :)
Biberon çürüğü demişlerdi benim kızıma da ama bizim ailede genetik bence.Bende çok çektim dişlerimden.O yüzden ufacık bir leke görsem hemen götürüyorum ben kızımı.Bugünde götürdüm.Önceki dolgulardan biri çok küçükte olsa açılmıştı.Yeniden dolgu yaptırdım.Zaman çok önemli.Keşke geçen sene başka bir doktora daha götürseydiniz çocuğu.
Normal diş hekimine götürmeyin pedodontiste götürün.Çocuğu psikolojik olarak zorlamaz,rahatlatır.Kızım büyük adam gibi oturdu bugün koltukta.
Dr davranislari beni o kadar rahatsiz etti ve tutarsizligi o kadar rahatsiz etti anlatamam suan baska bir dr daha bulduk onada goturucez bu arada bulundugun sehirde pedodontis yok diye biliyorum arastirdim izmirde var canim burda sadece dis hastahanesi ozel dis dr muayenehanesi var malesef. Aslinda evet genetik esiminde cocuklugunda disleri oyleymis kendil8ginfen dokulmus ve yerine saglikli disleri cikmis ve cene yapisi gayet iyi.

Öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirteyim ki dr kısmen haklı. Evet bazı durumlarda çürüğün durumuna ve yaygınlığına göre çocukta sistemik sorunlara yol açabiliyor. Tabii detaylı bir muayene gerekir ve apse varken mecbur kalınmadıkça hiç bir işlem uygulanmaz. Size önerim iyi bir Pedontoloji dr bulup ona götürmeniz. Durum anlattığınız gibiyse zaman kaybetmeyin. Tekrar geçmiş olsun.
Cok tesekkurederim canim suan internetten arastiriyorum pedodontis arastiriyorum izmirde.

apse

apseli ön dişler için en uygun tedavi antibiyotik kullanımını takiben dişin çekilmesidir..kanal tesavisinin pek fayda sağlayacağını sanmıyorum..kar zarar hesabı yapınca o dişlerin çekimi çocuğunuz için daha faydalı olacak..evet bir miktar estetik ve konuşma problemi yaratıcak ama sürekli ağrı sızı çekmesinden antibiyotik kullanmasından iyidir..ayrıca dişin kökündeki mevcut enfeksiyon alttan gelecek olan daimi dişinde de hasara sebep olabilir..pedodonti uzmanıyla görüşün siz en iyi..geçmiş olsun.
Cok tesekkurederim dr ayni sizin soylediginizi soyledi ama tutarsiz davrandi ben ona kizdim bende cekilmesi yonunde karar kildim fakat apsesi gecmeden beklemeden bunu asla dusunmem oglumu riske atamam o yuzden bir kac pedodonti arastiriyorum internetten baska sehirde bulsamda bir kac dr daha gostericem cocuklarin dilinden anlayan birini bulmaliyim ve dalinda basarili olmali rabbim yardimci olur insallah.

Net birşey diyemeyeceğim ama apseli dış çekilmez onu biliyorum hele çocuğunki hiç cekilmez

Cok tesekkurederim dr ayni sizin soylediginizi soyledi ama tutarsiz davrandi ben ona kizdim bende cekilmesi yonunde karar kildim fakat apsesi gecmeden beklemeden bunu asla dusunmem oglumu riske atamam o yuzden bir kac pedodonti arastiriyorum internetten baska sehirde bulsamda bir kac dr daha gostericem cocuklarin dilinden anlayan birini bulmaliyim ve dalinda basarili olmali rabbim yardimci olur insallah.
diş hekimliği fakültesine gidin bence..güvenilir ellerde olur oğlunuz..bir de antibiyotik kullanayım biraz rahatlasın öyle gidiyim demeyin..ilacının bittiği gün dişinin çekilmesi gerekir..

Manisa'da diş hastanesinde 4 tane çocuk diş hekimi vardı bi ara . Oğlum 29 aylık . Benim oğlumun da dişleri lekeli , yeni diş çıkıyor çıkan da hemen leke oluyor . Bezle silince bildiğin siyah boya geliyor . Dökülünceye kadar kalacak sanırım .

Gecmis olsun. Oglunuzun yasi cok kucukmus daha. Dislerin dokulmesini beklerken surekli sikinti yasamayacak mi bu cocuk? Nasil dayanacak yavrum, nerden baksaniz 5 sene var daha onunde.
Cekilir mi bilmiyorum ama bir arkadasim kanal tedavisi yaptirmisti ogluna, gayet de memnunlar.
Bence bir mudahalede bulunulsun sirf bu yuzden durmadan antibiyotik mi alacak bu cocuk senelerce*

Manisa'da diş hastanesinde 4 tane çocuk diş hekimi vardı bi ara . Oğlum 29 aylık . Benim oğlumun da dişleri lekeli , yeni diş çıkıyor çıkan da hemen leke oluyor . Bezle silince bildiğin siyah boya geliyor . Dökülünceye kadar kalacak sanırım .
Evet var ve ordaki ayse persembeye goturdum goturmez olsaydim ordaki dr hic biri iyi degil daha yeni olustugu zaman ona goturdum yapacak bir sey yok biberon curugu dedi ama aslinda o zaman tedavisi kolaymis simdi asil yapacak birsey yok. Keske o zaman baska dr daha goturseymisim

Gecmis olsun. Oglunuzun yasi cok kucukmus daha. Dislerin dokulmesini beklerken surekli sikinti yasamayacak mi bu cocuk? Nasil dayanacak yavrum, nerden baksaniz 5 sene var daha onunde.
Cekilir mi bilmiyorum ama bir arkadasim kanal tedavisi yaptirmisti ogluna, gayet de memnunlar.
Bence bir mudahalede bulunulsun sirf bu yuzden durmadan antibiyotik mi alacak bu cocuk senelerce*
Antibiyotikte cok zararli istemiyorum antibiyotik almasini iyi isini bilen birini bulasiya kadar bakicam canim tesekkurederim bu arada hayirli dogumlar dilerim

M mehel benim oglumun disleride leke ile basladi bence sende ihmal etme o hastahanenin dr guvenme gercekten islerini iyi yapmiyorlar yapmis olsalardi oglumun disleri bu halde olmazdi bende o kadin dr guvenerek beklekle hata yaptim guvenmeyip baska bir dr daha gitmeliydim sende lutfen baska bir dr goster

diş hekimliği fakültesine gidin bence..güvenilir ellerde olur oğlunuz..bir de antibiyotik kullanayım biraz rahatlasın öyle gidiyim demeyin..ilacının bittiği gün dişinin çekilmesi gerekir..
Cok tesekkurederim dedigim gibi goturucem kafama gore antibiyotik vermem zaten antibiyotik kullandirma taraftari degilim dr verdigi zaman icim eriyor zarari var diye.

öncelikle geçmiş olsun. aslında bu mesajı yazarken biraz düşündüm. amacım polemik yaratmak değil ama bir diş hekimi olarak eğitiminizin olmadığı bir konuda isim vererek diş hekimlerini eleştirmeniz pek hoş değil. söylenenler doğru çünkü her iki doktor tarafından. biberon çürükleri en karmaşık durumlardandır müdahale konusunda çocuğun yaşı da göz önüne alındığında. biberon çürüklerine hele de o yaşta bi çocukta müdahale çok zordur çünkü dolgu tutmaz genelde. keşke süt içtikten sonra dişlerini nemli bi tülbentle silseydiniz ya da su içirseydiniz sonrasında. şu anki durumda da o kadar abse yapan bi süt dişi kanal tedavisiyle kurtulmaz gibi duruyor tabi röntgen olmadan net konuşamayız ama. önerim bi üniversite hastanesinde röntgen çektirip dişlerin alınması ve yer tutucu yapılması olabilir. ya da röntgen çok umutsuz değilse kanal tedavisi yapılabilir. umarım kırmamışımdır.tekrar geçmiş olsun..

X