Oğlumun hayırsız babası

Gonulbagi

Nirvana
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2006
1.802
3.671
Kızlar merhaba 10 yıl once esimden ayrildim. Sebep alkol siddet sorumsuzluktu. Ama duzelmesi icin cok caba harcadim. Cunku ben de ayri anne baba cocuguyum. Neyse duzelmedi ve bitti. Ama hep bir iletisim halindeydik. Cocuguyla ilgili konularda yine de ilgiliydi diyebilecegim duzeyde bir iliskileri vardi. Ara sira da olsa para gonderir arayip sorardi oglumu.

Sonra biz baska bir sehre tasinmak zorunda kaldik. Aramiza 1300 km girdi. Oglumu yilda bir gormeye basladi oglum buyudu bu surecte tabi. Iki yil icinde ilgi azaldi. Oglum ona gittiginde (babasi ailesiyle koyde yasamaya basladi ayrilinca) artik halasinda kalir oldu.

Ve iki yil once ailesi mirasi paylastirdi cocuklarina. Bizimkine de 1 trilyona yakin tarla dustu. Ben bu tarlalara kiyamaz cocugunu dusunur derdim hep. Kendi zaten bu tarlalarla gecimini surduyordu. Pek de calismazdi tabi.
Asıl mesele sunla basliyor. annesi bir tarlayi satiyor ev al diye buna veriyor. Bu paradan oglumun da haberi var. Onu tembihliyor sakin annene soyleme diye. Benim haberim olmuyor. Cunku bosanirken alacagim tazminatim var. Almiyordum durumu yok diye. Neyse 1 yil geciyor bize yilda bir verdigi 2 bin civari parayi vermiyor zor durumda kaliyoruz defalarca istiyoruz para yok. Sonra oglum diyor baba bankadaki para noldu. Soyle boyle oldu falan filan neyse ben ogreniyorum para barlarda bi kadinla bitiyor.

Oglum babasina kirginlikla sitem ediyor. Ve bir daha asla oglumu aramiyor (oglum ozaman 15 yasinda) gectigimiz yaz oglumu koye gonderdim o senin babandir diye babasiyla zorla konusuyor. Hosgeldin bile dememis. Neyse bir iki gun gorustuler. Yine halasinda kaldi dondu yanima. 2 ay onesine kadar aradi sordu. Yine ne para yolluyor ne ariyor. Ben zaten ulasamiyorum engellemisti o dagitti donemde.

Gecen icraya gittim alacagima haciz koydurmaya ve ogrendim ki bankaya borc yapmis 50 bin lira. Zaten tarlalar hacizli. Kisacasi ogluma bakmiyor ve hic mal mulk birakmayacak boyle 3 kurusa satilacak o araziler. Oglum suan 18 yasinda nafakada resmi olarak sonlandi.

Elimiz kolumuz bagli onun o tarlalari yemesini izliycez sanirim. Oglum cok üzgün. Tek basima egitim masraflari altinda eziliyorum. Uniye gidince daha da isim zorlasacak. Suan bile ek is yapip yetemiyorum. Kendi ailem zaten yardim etmiyor. Benim yasal olarak yapacagim sadece tazminatimi almak.

Peki oglum bu surecte babasindan ne talep edebilir yada alabilir. Belki bir bilen vardir. Ondan yazmak istedim. Fikirlerinize ihtiyacim var.

Oglunuz sınavdan sonra ipin bir ucundan tutucak artik.
Okurken okulunu aksatmadan calısicak.
Hayata erken başlayacak.
Evet o maddi boyutu. Ogluma hala o senin babandir diye olumlama yapiyorum. Hep boyle bir anne oldum. Ama artik gorusmese daha mi iyi acaba. cunku oglum yanina tatilde gitmese ne arar ne sorar. Oglum surduyor iliskiyi. En son oglum aradi. Onun hattinin borcu varmis arayamiyormus o yuzden. Babanin cocugunu aramama sebebi bu

Üzücü bir durum ama oğlunuza bu konuyu üzüleceği şekilde yansıtmasaydınız keşke.Okusun , iş güç sahibi olsun babadan kalacak tarlalara güvenmesin hatta kafasına bile takmamasını sağlayın bence.
Her sey benim disimda oldu. Ben icradan ogrendigimde esimin ablasini aramistim haberiniz var mi tarlalar hacizli diye. Sonradan Halasinin kizi arayip konusmus. guya teselli edecek. ondan ogrendi.

Yardım nafakası diye bir şey var bir araştırın isterseniz.

boşanırken yasal olarak size verilmiş boşanma tazminatını almamışsınız bunun dışında boşanma sırasında nafaka anlaşması da yapıldı mı? yapıldıysa bunlar açıktan verilen şeyler olmadığından (bankaya yatar dekontu olur) geriye dönük dava açabilirsiniz.benim üniversite arkadaşım üniversite mezunuyken aldı bu şekilde parasını babadan.

Baba görüşmek istemiyorsa, çocuğun her seferinde bu durumla yüzleşmesi can yakıcı olmaz mı? Siz oğlunuzu babasıyla görüşmek için teşvik etmeyin artık bence.
Haklisiniz. Ama babaannesini gormeye kendi gider zaten. Ben yollamasamda. O evde karsilasirlar onlar ölene kadar. Ama yapacak bi sey yok. Ben gorunce konusursun diyordum. Artik gerek yok zaten

boşanırken yasal olarak size verilmiş boşanma tazminatını almamışsınız bunun dışında boşanma sırasında nafaka anlaşması da yapıldı mı? yapıldıysa bunlar açıktan verilen şeyler olmadığından (bankaya yatar dekontu olur) geriye dönük dava açabilirsiniz.benim üniversite arkadaşım üniversite mezunuyken aldı bu şekilde parasını babadan.
Onu alacagiz suan sureci baslattik. Ama cok cuzi bi miktar o zaman bu mal varligina sahip olmadigi icin cok kucuk bir miktar baglanmisti. Hacizdi satilmaydi derken yine epey zaman gecer

Oğlunuza baba parasına güvenmemesi gerektiğini ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğretmeniz lazım. Bir medetle hayatını sürmesine izin vermemeniz lazım
Oglum baba parasina guvendiginden uzulmuyor ki. Zaten suan cok iyi bir bolume gidecek durumda bir aksilik olmazsa. ben yillardir onun iyi bir egitim almasi icin cabaladim. Yoksa birakirdim babasi verirse alir giydirir almazsa baban almiyor der sustururdum. Eskiden beri babadan cok bir beklentisi olmadi. Ama burda hem maddi hem manevi boyutu var olayin.

Her sey benim disimda oldu. Ben icradan ogrendigimde esimin ablasini aramistim haberiniz var mi tarlalar hacizli diye. Sonradan Halasinin kizi arayip konusmus. guya teselli edecek. ondan ogrendi.
Teselli etmeseymis keske ama olan olmus artık.Bu saatten sonra en güzeli oğlunuzu bu insanlardan uzak tutmanız,tutamıyorsanız da oglunuzda tarlayi vs dert etmeyecegi sekilde bilinc olusturmaniz iyi olur diye düşünüyorum.Aklini ,emegini, beynini kendini gelistirmeye versin.Para konusu bir insanin beynine girince farkinda olmadan kisiyi geriye çekiyor.Uzak dursun bu tarz düşüncelerden kısacası.

bizim durumumuz biraz farkli ama sonuc ayni sanirim size kisaca bahsedeyim ne demek istedigimi anlatayim
babam 18 sene hic gelmeden yurt disinda yasadi telefon haric hic hic gorusmedik yuzyuze yani
annem yillarca bize hep babaniz aslinda gelmek istiyor ama sizi gorunce uzulurmus geri donemezmis bukadar cektigimiz de bosa gider tarzi biseyler soyledi biz yillarca bu yalana inandik kendimizi avuttuk abimle meger adam ne gelmek istemesi dayanamamasi orda kariyla kizla gununu gun etmis 18 sene sonra cikip gelince elinde hic bir sey olmadan birde ilgisizlik alkol siddet tavan bunlar bizim suratimiza tokat gibi carpti babayi gectik annemin bizi bu sekilde kandirmasini bile hala hazmedemiyoruz
sizde yapmayin babada olsa bir cocuk ilgisizlikle direk yuz yuze gelince sonra isler hic yolunda gitmiyor ic dünyada
aman babandir yavrum falan demeyin birakin icinden gecenlerin kararini kendisi versin

X