Okumak ıcın gec mı kaldım

Maalesef artık 30lara geldim memur oldum istifa etmek çok büyük risk olur bu ülke şartlarında benim için kaldı ki mutluyum yaptığım işten ama hala diğer alanlarada merakım var zaten ben sürekli sınava girip değişik bölümler kazanmış biriyim böyle değişik şeyler öğrenmek yeni başlangıçlar yapmak beni heyecanlandırıyor.babamda vefat etti birkaç yıl önce erkek kardeşim 25 yaşında hala ne diploması var ne işi.çocuk gibi sabah akşam oyun oynuyor.bu şartlar altında riskte alınmıyor maalesef.sizin adınıza sevindim inşallah istediğiniz bölümü okuyun hayat kısa yani imkan varsa yapılmalı böyle değişiklikler hep aynı düzende yaşayıp gitmek bende hayat boş hissi uyandırıyor bilmiyorum arada böyle bu hissiyat geliyor😄
Öncelikle başınız sağ olsun. Hiç değilse garanti ve mutlu olduğunuz bir işe sahipsiniz. Ben de rahatlıktan "bunu da okuyayım ya" diyecek duruma sahip olduğumdan değil aslında yapmaya çalıştığım şey, hayatım boyunca birçok şey içimde kaldı, fen lisesine başladığımın ilk haftasında annemi kaybettim, babamla ciddi anlaşmazlık sorunlarımız vardı, o şehirde yaşamayacağını daha kırsal bir yer olan köyüne gideceğini söyleyip okuldan beni de alıp gitti, orada normal liseyle devam ettim, (o esnada bir sürü karmaşa da oldu aslında da çok uzun) sonrasında üni kazandım ve eşimle tanıştım evlendik çocuğum oldu, hem çocuk hem üniyi birlikte götürdüm, okuduğum bölümden memnundum ama çok istediğim başka bir bölüm de vardı, üni bitti oğlum okula başladı tam artık tamam istediğim bölümü okurum derken bu sefer eşim hastalandı, hastalıkla uğraştık eşimi bu süreçte kaybettim, çocukla kaldım tek başıma, ev geçindirme derdinin tek başıma üstüme bindiği ve duygusal olarak çok zor zamanlar geçirdiğim dönemlerdi. Sonra tekrar evlendim, çocuklarım oldu yeniden falan ama ömür de o esnada geçti gitti. Ancak bu yıl başımı kaldırıp "bir dakika ya, ömrüm bitiyor ve ben bir şeyler yapmalıyım" düşüncesi geldi üstüme. Şimdi nispeten ekonomik olarak iyi durumdayız, çocuklarımın büyük oranda sorumluluğuda bitti, sanırım benim için tekrar liseye dönüp yeniden başlama zamanı olabilir diye düşündüm.

Öncelikle başınız sağ olsun. Hiç değilse garanti ve mutlu olduğunuz bir işe sahipsiniz. Ben de rahatlıktan "bunu da okuyayım ya" diyecek duruma sahip olduğumdan değil aslında yapmaya çalıştığım şey, hayatım boyunca birçok şey içimde kaldı, fen lisesine başladığımın ilk haftasında annemi kaybettim, babamla ciddi anlaşmazlık sorunlarımız vardı, o şehirde yaşamayacağını daha kırsal bir yer olan köyüne gideceğini söyleyip okuldan beni de alıp gitti, orada normal liseyle devam ettim, (o esnada bir sürü karmaşa da oldu aslında da çok uzun) sonrasında üni kazandım ve eşimle tanıştım evlendik çocuğum oldu, hem çocuk hem üniyi birlikte götürdüm, okuduğum bölümden memnundum ama çok istediğim başka bir bölüm de vardı, üni bitti oğlum okula başladı tam artık tamam istediğim bölümü okurum derken bu sefer eşim hastalandı, hastalıkla uğraştık eşimi bu süreçte kaybettim, çocukla kaldım tek başıma, ev geçindirme derdinin tek başıma üstüme bindiği ve duygusal olarak çok zor zamanlar geçirdiğim dönemlerdi. Sonra tekrar evlendim, çocuklarım oldu yeniden falan ama ömür de o esnada geçti gitti. Ancak bu yıl başımı kaldırıp "bir dakika ya, ömrüm bitiyor ve ben bir şeyler yapmalıyım" düşüncesi geldi üstüme. Şimdi nispeten ekonomik olarak iyi durumdayız, çocuklarımın büyük oranda sorumluluğuda bitti, sanırım benim için tekrar liseye dönüp yeniden başlama zamanı olabilir diye düşündüm.
Teşekkür ederim.sizinde başınız sağolsun.ne kadar zor şeyler yaşamışsınız gerçekten☹️artık sizde kendiniz için birşeyler yapmayı hakkediyorsunuz.çok iyi düşünmüşsünüz valla yeni başlangıçlar yeni heyecanlar.ben ne zaman çıkmaza girsem hayatımı sıfırlayıp tekrar başka bir yöne çevirdim.insan tazelenmiş hissediyor.yarınımız bile garanti değil mutluluğun peşinden koşalım.

Iyıde halkla ilişkilerden ne olunuyo mesela...
insan kaynakları,
Bu bölümden mezun olanlar:
1- Şirketlerin halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, pazarlama iletişimi, kurum içi iletişim, yatırımcı ilişkileri, marka iletişimi, dijital iletişim departmanlarında,
2- Halkla ilişkiler ve iletişim ajanslarında
3- Yönetim danışmanlığı şirketlerinde
4- Araştırma şirketlerinde
5- Etkinlik ve organizasyon şirketlerinde
6- Dijital iletişim ve sosyal medya yönetimi ajanslarında,
7- Sivil toplum kuruluşlarının iletişim departmanlarında
8- Medya kuruluşlarında
9- Siyasi partilerin iletişim ekiplerinde
10- Devlet kurumlarının kurumsal iletişim ve medya ilişkileri departmanlarında istihdam edilebilmektedir.

Açıktan öğretmenlik yok. Edebiyat coğrafya tarih falan okusanız formasyon alsanız ataması çok zor. Puanları çok yüksek. Okumak için geç değil ama farklı bir bölüm tercih edin derim.

Okumak istemek bence bir kaçış şu an sizin için . Yaşınız yirmilerin başında olsa tamam diyecegim ama gerçekten para kazanmak ve ayaklarınızın üstünde durmak istiyorsanız çalışma hayatına girmeniz gerekiyor .bunun için geç kalmışsınız .İse girersiniz sonra bir okul bitirip üniversite mezunu olmayı istersiniz o ayrı birşey . Ülkenin büyük bir çoğunlugu genc , üniversite mezunu ve issizken sizin bu yaştan sonra okul bitirip atanma hayali kurmaniz bence kendi kafanizda kurduğunuz bir kacis mekanizmasi .

Annem 60 yaşında ortaokulu bitirdi. Şimdi liseye yazıldı. Yaparsın yapamazsın diyenlerden etkilenmeden bı hedef koyup onun üzerine düşmek lazım. Daha başlamadan düşünmeyin.
İlla mesleğim olsun istiyorsanız kpss ye de çalışabilirsiniz.

Pekı örgün öğretim de haftada kaç saat gıdılıyor haftanın 5 gunumu
Okuldan okula değişiyor, senin ders programına göre değişiyor... Çok fazla ders alırsan haftanın 5 günü gidersin. Az alırsan hangi gün dersin varsa o zaman gidersin. Zaten ders seçimi yapacağın zaman günlük programı gösteriyorlar. Çocuklarına bakacak kimse yoksa kalkışma derim örgün öğretime. Atıyorum bir dersin sabah bir dersin akşama doğru oluyor. Gün içinde parçalanıyorsun. Çocuksuz bekar halimle çekemiyorum ben. Siz ayt tyt girin sonucunuza göre bölüm bakarsınız.
Not: yaşınız geç değil bu arada.

Lıse mezunuyum yaş 38... Açıköğretim ogretmenlık okumak ıstıyorum ders calısıp sınavlara gırmek istiyorum. Ikı çocuğum var. Ama geç mı kaldım dıyorum atanmada mülakat şartı mı var ogretmenlıkte yada ne okumak gerek yıllar oldu tam hakim degılım ne okunabilir
Geç bence. Atanmak da zor zaten. Onun yerine mesleki bir eğitim alın . Ablam kad8n girişimci sertifikası aldı ünlü mamül dükkanı açacak mesela. Kursa gidiyor şuan. Daha gerçekçi olmak lazım

Konunun başlarını okudum, bir de tesadüfen bu yzıyı açtım simdi. Dün aslında baya uzun paragraf yazacaktım ama açıköğretim lise deyince okul hayatına entegre olabileceginizi yolları asabileceginizi düşünmediğim için sildim.
Ama suan bana bile umut oldu karsıdan. Fen lisesine girip okul değişmiş biri çok seneler de geçse bence farkındalıgı yuksektir ve daha cabuk ilerletebilir.
Öncelik okarak açıköğretimden kolay atanabilen bölümler var ve suan aynı anda örgünde hem 4 senelik hem 2 senelik, açıköğretmden de aynı anda 3 bölğm okunabilşyor.
En düşük atama puanlarına sahip açıköğretim bölümleri okunabilir
Lise olarakta suan asırı derecede destek personeli alımları var, önlisans olarak ta güvenlik alımı ve bazı bölümler çok fazla alıyor detaylı olarak sorarsanız ben yönlendirebilirim

Merhaba ablacım ben öğretmenlik okuyorum branşım Edebiyat açıktan edebiyat oku derim ama yapamazsın zor bir bölüm çok detaylı ve yüz yüzelik isteyen bir bölüm yani alınmayın ama bir de ben aöften öğretmenliği tasvip etmiyorum biz her sabah o soğukta dağın başına çıkarken -sizin için demiyorum- millet sıcacık yatağında son gün çıkmış sorularla mezun oluyor bu da benim zoruma gidiyor açıkçası soruya gelecek olursak ilahiyat var 2 yıllık kuran kursu hocası olursunuz.

Açıkögretim ögretmenlik yok ki. Formasyonda cok zor aliniyor 4 sene lisans bölüm sonrasi 2 sene formasyon almaniz gerek. Meslek edinip calismak icin istiyosaniz iki senelik örgün bölümlere bakin
Hayır şu anda formasyonu ders olarak alıyoruz 2.sınıftan itibaren ama stajımız okul bitince oluyor yani kafadan 5 sene okul okuyoruz

Yani linçlenebilirim ama açıktan öğretmenlik olmaz bence ya bakın abartısız her sabah yemin ederim 40 dk dağın başındaki fakülteme çıkıyorum bileğim kadar kalın kitaplardan sorumluyuz vizelerde bu sabah ki vizemde hocam sadece 2 soru sormuş hepsi 50 puan bırakmayacağının garantisi yok sabah yine vizem var öğleden sonra bir tane daha var ertesi gün en önemli vizem var düşünün 2.sınıfta formasyonum ve onun dersleri üstten derslerim kalırsa alttan dersim var ve son sınıfta zorunlu tezim stajım var ben bu kadar emek verirken açıktan hiç okumadan geçenler benim zoruma gidiyor kusura bakmayın.

Merhaba ablacım ben öğretmenlik okuyorum branşım Edebiyat açıktan edebiyat oku derim ama yapamazsın zor bir bölüm çok detaylı ve yüz yüzelik isteyen bir bölüm yani alınmayın ama bir de ben aöften öğretmenliği tasvip etmiyorum biz her sabah o soğukta dağın başına çıkarken -sizin için demiyorum- millet sıcacık yatağında son gün çıkmış sorularla mezun oluyor bu da benim zoruma gidiyor açıkçası soruya gelecek olursak ilahiyat var 2 yıllık kuran kursu hocası olursunuz.
2 yıllık ilahiyttan atanma yok

Hayır okumanın yaşı yok benim bi tanıdığım 30 yaşında gitmişti iç mimari okudu ve mesleğini yapıyor suanda sizde yapalirsiniz

Lıse mezunuyum yaş 38... Açıköğretim ogretmenlık okumak ıstıyorum ders calısıp sınavlara gırmek istiyorum. Ikı çocuğum var. Ama geç mı kaldım dıyorum atanmada mülakat şartı mı var ogretmenlıkte yada ne okumak gerek yıllar oldu tam hakim degılım ne okunabilir
Açık konuşmak gerekirse, evet geç kalmışsınız. Evli ve küçük çocuklu olduğunuz için diyorum, bu uzun yolu başaramak için eş ve aile desteğine çok ihyiyacınız olacak. Açtığınız konulardan bildiğim kadarıyla sizde ikiside yok. Bu dediğinizi yapabilmeniz en azından 8-10 sürerki ozamana yaşınızda bayağı ilerler. Nerdeyse 50 yaşında göreve yeni başlamış bir öğretmeni şuan düşünemedim. Veliler o yaşta bir öğretmenden bahsederken bayağı yaşı var ama tecrübeli diyor. Sizde tecrübede olmayacak.
Evet okumak için geç hiç birzaman değil, öğrenemenin yaşı yok ama bu bence ikinci üni için yada zaten hali hazırda bir mesleği ve işi olan birisinin kendisini geliştirmesi veya farklı alanlara yönelmek için olabilecek birşey.
Siz bu kategoriye girmiyorsunuz çünkü daha ne okunur, kaç sene sürer, neyapmak lazım diye bile bilmiyorsunuz. Gerçekten isteyen birisi bunları çoktan araştırmış yolunu çizmişti, siz burda ne okunurki tarzında soru soruyorsunuz.
Niyetiniz gerçekten okumak ve öğretmen olmak ise yolunuzu belirleyin, fakar zor olacağını bilin. Niyetiniz meslek sahibi olmak, kendi ayakları üzerinde duran maddi özgürlüğü olan bir kadın olmak ise ozaman çok farklı alternatifler var. Açık öğretimi fazla bilmiyorum, ama iki yıllık tibbi sekreterlik diyen çok olmuş. Öyle bir bölümü zorlayıp biran önce iş hayatına atılabilirsiniz bencede. Hem yaşınız daha fazla geçmeden hemde çocuklarınızın size çok ihtiyacı olduğu zamanlardan onlardan kısmayarak bunu başarabilirsiniz bence

bence asla geç değil ama araştırmanız lazım. buraya bunları yazana kadar açık öğretim fakültelerinde hangi bölümler olduğuna dahi göz atmamışsınız. ayrıca biraz acımasızca olacak ama bu fakültelerden mezun olduktan sonra önlerine çok iyi iş imkanları çıkan insan sayısı da yok denecek az. bunlar gerçek birer üniversite değil. hayat da hiçbir zaman sıcak evimizden kalkıp paldır küldür girdiğimiz iki test ile üniversiteden tam donanımlı mezun olabileceğeimiz kadar kolay değil.
Allah razı olsun ne kadar doğru demişsiniz, tam kesin kararlıyım bu yıl başlayacağım dediğim anda hep söylediklerinizin aynısı hatta daha fazlasını düşünüp vaz geçtim bugüne kadar.
İyi mi ettim gerçi şimdiye kadar biterdi ama başlamaya bile cesaret edemedim.

Kamu ataması yüksek olan bölümlerden okumanızı tavsiye ederim. Ben biri örgün, biri açıktan iki okul bitirdim. İkisinin de ataması yok :) devlet gibi bir derdim yoktu tabi o zamanlar.. ama siz atama istiyorsaniz işletme, iktisat, halkla ilişkiler, siyaset bilimi vb. Okuyun. Bunların atamasi çok fazla oluyor. Onda da umarım yaşa takilmazsiniz. Yine de okumak farklı pencereler açar. Elinizde bir diploma olsun. Hayat bu.

X