ön dişlerimi yaptırıyorum

ay çok geçmiş olsun öncelikle. kanal tedavisi yüksek oranda kırıkla sonuçlanıyormuş ilerisi için. ben de yaptırdım iki ay sonra kırıldı şu an kökü içerde sadece. bakalım şu an tedaviler yapılıyor estetik kısmına geçince konuşacağım. ön dişim çarpıktı biri düzeldi kanal yaparken törpülemiş orayı çok mutlu oldum 😂😂
Benimde öyle düzeltmişlerdi yamuklugu 😄 hadi bakalım şimdiden geçmiş olsun

doktor şöyle söyledi kompozit laminanın diğer kaplamalardan farkı dişi küçültmek yerine yüzeyinden milimetrik şekilde inceltiyorlarmış, üzerine yapılıyormuş diş inceliyor yani sadece. bilemedim ben. konuyu da uplamış olayım
Tabi doğal görünmesi de en önemli unsur benim için.o yüzden iyi bir doktora gitmem lazım...siz ne yaptınız gittiniz mi doktora

Ben ön dişlerimi yeni yaptırdım. Benim de dişlerim hep sorunluydu maalesef. Bahsettiğiniz lamine dişi yaptıran arkadaşlarım oldu ama özellikle ısırarak yemek zorunda kalacağınız yiyeceklerde tık diye çıkabiliyor direkt, kullanışlı ve uzun ömürlü değil.
Porselen diş ön dişlere tavsiye edilmiyor çünkü zamanla porselenin altındaki siyah metal görünüyor. Benim yan taraflarımda vardı bunu da bizzat tecrübe ettim.
Zirkonu da istediğiniz renk yaptırabiliyorsunuz hem de gayet kullanışlı. Benim de ön iki dişimde zirkonyum vardı, sonra ön kısmı komple küçültüp bembeyaz zirkonlar taktırdım şu an gayet memnunum.
Ama tabii kendi dişlerinizi korumanızı şiddetle tavsiye ediyor doktorlar, o yüzden sağlıklı dişe zirkon yapmak istemiyorlar.
Yalnızca ön iki dişiniz ise kendi dişlerinizin rengi ile uyumlu zirkon yaptırabilirsiniz sağlık ve kullanım açısından kendi dişinizden çok bi farkı olmuyor. Fiyat performans olarak baktığınızda açık ara ile zirkonyum diş

Bir arkadaşım bana şöyle demişti. “Ben daha dişlerini kaplama yaptırıpta ağzı kokmayan görmedim” bu beni çok korkuttu öyleki kaç senedir yamuk yumuk dişlerle geziyorum. Bu kaplamalarda kaynaklı gerçekten koku oluyor mu arkadaşlar. Saçma bir soruysa cahilliğime verin gerçekten bilmiyorum.

Bir arkadaşım bana şöyle demişti. “Ben daha dişlerini kaplama yaptırıpta ağzı kokmayan görmedim” bu beni çok korkuttu öyleki kaç senedir yamuk yumuk dişlerle geziyorum. Bu kaplamalarda kaynaklı gerçekten koku oluyor mu arkadaşlar. Saçma bir soruysa cahilliğime verin gerçekten bilmiyorum.
Kaplamaların özel temizliğe ihtiyacı vardır ondan bu yorum yapılmış olabilir . Diş ipi yerine dental floss kullanılmalı. Köprü ise altı temizlenmeli. İmplant varsa ağız duşu kullanmalı. Hastalar emek göstermeden maksimum sonuç istiyor ama maalesef yaşamak biraz emekle oluyor :)

Konuya gelirsek minimal yaklaşımlar uzun vadede her zaman daha iyidir . Diş bozukluğu ise şikayet ortodontik tedavi bence tedavi seçeneği değil bir zorunluluktur . Hele yaşı genç bir hastaysa . Benim için son seçenek zirkon olurdu .
Not : uzman bir diş hekimiyim ama yorumlarımı sadece doktor cephesinden değil hasta cephesinden de bakarak yapmaya çalıştım. Malum anonim ortam :)

Ben ön dişlerimi yeni yaptırdım. Benim de dişlerim hep sorunluydu maalesef. Bahsettiğiniz lamine dişi yaptıran arkadaşlarım oldu ama özellikle ısırarak yemek zorunda kalacağınız yiyeceklerde tık diye çıkabiliyor direkt, kullanışlı ve uzun ömürlü değil.
Porselen diş ön dişlere tavsiye edilmiyor çünkü zamanla porselenin altındaki siyah metal görünüyor. Benim yan taraflarımda vardı bunu da bizzat tecrübe ettim.
Zirkonu da istediğiniz renk yaptırabiliyorsunuz hem de gayet kullanışlı. Benim de ön iki dişimde zirkonyum vardı, sonra ön kısmı komple küçültüp bembeyaz zirkonlar taktırdım şu an gayet memnunum.
Ama tabii kendi dişlerinizi korumanızı şiddetle tavsiye ediyor doktorlar, o yüzden sağlıklı dişe zirkon yapmak istemiyorlar.
Yalnızca ön iki dişiniz ise kendi dişlerinizin rengi ile uyumlu zirkon yaptırabilirsiniz sağlık ve kullanım açısından kendi dişinizden çok bi farkı olmuyor. Fiyat performans olarak baktığınızda açık ara ile zirkonyum diş
Merhaba, acaba nerde yaptırdınız zirkonyumu hangi şehirdesiniz

2 ay önce 10 üst ve 10 alt dişlerime zirkonüstü emax yaptırdım. Bende memnunum düşme çıkma falan olmadı. Isırma koparma ve çiğnemede de bi sıkıntı yok. Sadece bir hafta yada 10 gun falan alışma süreci oluyor ondan sonra da sanki bu dişler hep varmış gibi devam ediyorsun.
Selam Benim üst yanlarda 4er dis zirkon yapildi 8 tane yani.ben alismakta çok zorlaniyorum. 2 haftayı gecti.agzimda koca bir kitli var gibi.cok mutsuzum.

Selam Benim üst yanlarda 4er dis zirkon yapildi 8 tane yani.ben alismakta çok zorlaniyorum. 2 haftayı gecti.agzimda koca bir kitli var gibi.cok mutsuzum.
Çok normal. Mutsuz olunacak bi şey yok ağzınızda size ait olmayan bi cisim var şu an. 2 haftada alıştım deseniz garipserdim ben :) biraz daha sürüyor alışması.

Tsk ederim. İnşallah biranonce alışırım. Çok zor geldi bana. Sürekli bir suçluluk ve pişmanlık duygusu. Daha basit çözümü de varmış. Bonding yöntemi diye.neyse olan oldu geri dönüş yok artık.

Bende yeni yeni alıştım benim şimdilik tek sıkıntım üst ön iki dişim ayrıldı onu yaptırcam tekrar. Zamanla oluyor alışmak

Bende yeni yeni alıştım benim şimdilik tek sıkıntım üst ön iki dişim ayrıldı onu yaptırcam tekrar. Zamanla oluyor alışmak
Birleşik yapıldı benim ayrilmasjn diye 4 tane bırarada. Normalde tek tek de oluyormuş ama dişler aralıklı ise ayrilabiliyomus yine zamanla.Benim eksik iki azı dişim olduğu icin düşler biraz kaydı ve açıklık o yüzden oldu.

Bende zirkonyum var üst dişlerimin neredeyse hepsinde. Hayatınızda görüp görebileceğiniz en dışarı çıkmaktan nefret eden insan olduğum için geçici yapıştırmayla duruyorum hala. 2017'de mi ne yaptırdım 5 senedir geçici yapıştırma ile duruyor. Ona rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadım. Laminayı bilmiyorum hiç :KK43:

Üst dişleriniz sağlam miydi kesildiğinde. Benim 8 dişim kesildi ve çok pismanim şuan. Dislerimde sadece dolgu vardi.daha uzun yıllar kullanırdımAlışma süreniz nasıl.oldu peki. Yabancılık hissi tamamen gidiuor mu .kendi dişinizi gibi hissedebiliuor musunuz

2 ay önce 10 üst ve 10 alt dişlerime zirkonüstü emax yaptırdım. Bende memnunum düşme çıkma falan olmadı. Isırma koparma ve çiğnemede de bi sıkıntı yok. Sadece bir hafta yada 10 gun falan alışma süreci oluyor ondan sonra da sanki bu dişler hep varmış gibi devam ediyorsun.
Sizin dişleriniz de bir sorun var miydi peki sağlam miydi. Yani mecburiyetten mi yaptirdiniz yoksa estetik amaçlı mı.bir de yaşınız sorabilir miyim sakıncası yoksa.su an yaptırdığınız için mutlu musunuz.

Üst dişleriniz sağlam miydi kesildiğinde. Benim 8 dişim kesildi ve çok pismanim şuan. Dislerimde sadece dolgu vardi.daha uzun yıllar kullanırdımAlışma süreniz nasıl.oldu peki. Yabancılık hissi tamamen gidiuor mu .kendi dişinizi gibi hissedebiliuor musunuz
Bende çok çürük vardı, sürekli başka bi diş için gidiyordum. Ön dişlerim arasında da ufak ufak başlamıştı çürümeye. Dedim zaten aşırı sağlıklı dişler değiller, kökten çözdüm.

Alışma süreci çok çabuk olmuyor tabii bende 1 ay falan sürdü herhalde baya geçti üstünden pek hatırlamıyorum, belki daha fazla sürmüştür. Şu an kendi dişim gibi evet ağzımda herhangi bi fazlalık hissetmiyorum herhangi bi sıkıntım da yok

konuyu güncelleyeyim, ön dişimin birinde ve yanındaki dişte tahribat büyük olduğu için dişler köküne kadar temizlendi, kanal ve geçici dolgu yapıldı. sonrasında geçici dolgunun yerine normal dolgu yapıldı. şu ana kadar bir problem yaşamadım hiç, sadece sert şeyleri ısırmam yasak artık

Sizin dişleriniz de bir sorun var miydi peki sağlam miydi. Yani mecburiyetten mi yaptirdiniz yoksa estetik amaçlı mı.bir de yaşınız sorabilir miyim sakıncası yoksa.su an yaptırdığınız için mutlu musunuz.
Sakın estetik için dişlerinizi kestirmeyin pişman olursunuz.:KK43:

X