Ondan soğuyorum

bu zihniyeti nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum ama bir yerden başlamalıyız.
sadece fiziksel olarak bir işi yapmak değil, onu organize etmek planlamak da yorucu.
bunu yapan bizim toplumumuzda hep kadın.

mesela evde ne var? tuvalet kağıdı bitti mi? mercimek var mı?
alışveriş yapılacak. çocuğun okulu için şu malzeme lazım kim alacak, hazırlayacak?
çocuğu ders çalıştırmak mı lazım, şu konuyu anladı mı? sınava hazır mı?
(bu arada ben hiç dersimle ekstra ilgilenildiğini hatırlamıyorum. malzeme alınacaksa onu da kırtasiyeden biz kendimiz alırdık. bunlar da sorgulanması gereken başka konular )
çamaşırlar yıkanacak, ütülenecek.
misafir gelecek, ikram için alış veriş lazım mı? ne hazırlanacak?
çocuğun kıyafeti, ayakkabısı küçüldü. yenisini almak lazım. vs vs.
her gün ne yemek pişireceğini düşünmek bile bir iş.

şimdi bu programı bir yardımcı ile rahatlatırsınız ve bir süre iyi de hissedersiniz.
haftada bir tam gün iki yarım gün gibi düşünürseniz gözünüzde büyüyen işlerinizi toparlamak daha kolay olur.
belki o zaman durumu daha berrak bir şekilde değerlendirirsiniz.

kadının kendini tekrar şarj edeceği bir şeye zamanı kalmıyor.
bir hobiye, bir etkinliğe..
zaten pandemi de hepimizin içini çürüttü.

kendinize zaman yaratın.
bu benim özel zamanım deyin.
hiçbir şey olmasa takın kulaklığı yarım saat yürüyün. hava durumu da sizi yıldırmasın.
rüzgarı da yağmuru da hissetmek güzeldir.
yavaş yavaş eşinizle oğlunuzun birlikte geçirdiği zamanı arttırın.
yaşadığınız yerde deniz, göl, ırmak artık ne varsa zaman zaman su kenarına gidin. mutlaka rahatlatır.
bir şeylerin olmasını beklemeyin talep edin. yazın. mesela buzdolabına veya görünür bir yere. yaptırın.

özel hayatınız açısından da bir şeyleri değiştirmeye gayret edin.
biz bu toplumda belli bir taassupla yetişiyoruz.
yapmak istesek bile komik geliyor atraksiyonlar.
komik gelsin, gülün ama olsun deneyin.

bir de güzel ifade ediyorsunuz kendinizi. yazın. mektup yazın eşinize.

Adam kv'desin yaninda, esinin yaninda gidip cep telefonu ile takilip formula 1 izliyor. Hele oglunu hiç gözü görmüyor.

Sende burda yok göl'e git, mektup yaz tavsiyeleri veriyorsun.

Esinin oglu ile zaman arttirmasini sadece esi saglayabilir. Konu sahibin bu durumda yapacagi hiçbirsey yok. Adam belli ki istemiyor. Adam sadece pasa hayatini istiyor.

TheQueeninthenorth Tepkin yeterici kadar büyük ver sarsici degil esin için. Cift terapisini gidin ve artik o evde hiçbirsey yapma. Yemek disardan gelsin, bulasiklar tezgahta yigilsin. Elini verme. Hele onun kiyafetlerini hiç yikama etme.

Esin için "eeh queen bir iki söylenir, ben daha halen rahat hayatima devam ederim" mantigi var. Senin bu bosanma konusunda ciddi oldugunu bilmesi lazim. Cünkü saydigin seyler ciddi bosanma nedenleri.

Biri atiyorum çok iyi bir evlat ve dost olabilir fakat çok kötü bir estir. Sirf iyi evlat diye bosanilmasinmi? Iyi evlat olmasi evlilige ne katiyor? Hiç. Mesele iyi sevgili olmasi degil ki. Bir este bir sevgilidir. Tüm ömrünü biri ile geçireceksen, elbette deger görmeli, sevilmelisin. Bunlar en basit haklarindir.

Bakma sen bizim külturümüze. Bizde evlilik zaten kadinin "satilik, mal" olarak verilen sey gibi görülür. Kadin sansli ise iyi kötü "rahat" bir evliligi olur (kumar oynamayan, alkolik olmayan bir adam ile, bak standartlar muhtesem dimi). Sansli degilse iste çekecegi var.

Oysa evlilik hayat arkadasligi olmalidir. Birbirinin mutlulugunu gözetmek ile olur. Mücadele ile olur. Deger vermek ile olur,.. Bunlarin hiçbiri evliliginde yok. Ve tahamir etmekte sadece senin sorumlulugun degil.

Esin ile ciddi bir konusma yapmalisin. Eger bu cift terapisine gitmezse, bosanacagini söylemelisin. Ve ardindan dedigim gibi zerre ev isi yapma. Hayir eve yardimci kadinda alma. Adam bir iki sorumluluk ögrensin. Cocuguda adam ile birak, annenlere git arada. Orda kahveni iç, adam ögrensin cocuk ile zaman geçirmenin ne zor oldugunu.

Son olarakta cocuga düzen vermeniz lazim. Cocuk kaç yasinda bilmiyorum ama geç saatte yatmasi çok yanlis bisey. Sadece ebeveyn için degil, o cocuk içinde çok yorucu.

benden alıntı niye yapıyorsunUZ?
benim hayata bakışım SİZinkiyle aynı olmak zorunda mı?

Yani adama keyifli vakit geçirmesini saglayacaksin. Halen anlamadin sen bacim. Bide robot süpürge kurutma makinesi diyorsun. Sana kendine deger ver diyoruz, sen robot süpürge diyorsun. Yine esinin hayatini kolaylastiracak sey.

Ne kadar üzücü ki kendine deger vermeye bilmiyorsun artik. Anne rolüne, temizlikçi rolüne, herseye kosturan rolüne o kadar alismissin ki. Queen kim bilmiyorsun artik. Neden zevk alir, neler ister bilmiyorsun. Esinin hatalarini bile örtbaz etmeye çalisiyorsun, bosanma nedeni olarak görmüyorsun.

O cocugu adamin yaninda birak iste. Cocuk sanada bagimli olmasin bu kadar. Herseyi bu kadar kontrol etme. Cocuk kalsin babasinin yaninda. Emin ol, ölmez, travma olmaz. Babasi o. Esin söylenirse söylensin. Sende annene git, arkadaslarina git. Ama nereye gittigini söyleme. Ve aniden git. Yani öglen, aksam gidecegini söyleme. Yoksa adam söylenip sevkini kirar, hem kendi annesini arar sen oglana bakacakmisin diye.

Hep annenin yetiştirmesi işte. Ama siz de o yemez diye aynısını devam mı ettirdiniz ?
Valla çocuktan önce evet onun damak tadına göre olan seyleri yapıyordum ama çocuktan sonra saldım açıkçası. O da onun şaşkınlığını yaşasa da ee madem Queen yapmıyor artık ben el atayım demiyor. Ne bulursa onu yiyor veya hiç yemiyor

ev işlerinde grev yapsanız?
mesela kendinize ve oğlana yetecek kadar yemek ütü temizlik
anlar mı ki?
maddi yardımınız varsa kesseniz

önceleri oturup konuştunuz mu bak ev işlerini birlikte yapmamız gerek bende çalışıp yoruluyorum vs diye
çocuk ikimizin birlikte büyütmeliyiz vs

soğukluk konusunda da çok klişe taktikler genelde işe yarar :)
boşanmak istemediğinizden bunları yazdım

İpin ucunu baştan kaçırdıysanız en mantıklısı bu şekilde yapmak. Yapmayın ütüsünü vs temizlik de yapmayın bi süre sonra rahatsız olur (diye düşünüyorum yani) belki kendi yapmaya başlar en azından ütü konusunda işe yaramış. Hep anneleri örnek gösterirler tamam ama annelerimizin -çoğu-o dönemde çalışmıyordu dolayısıyla evle , çocuklarla daha fazla ilgilenebiliyorlardı. Günümüzde çoğu kadın da çalıştığı için biraz yardımcı olmak destek olmak gerekiyo erkek kişisinin. Sonuçta bizler de çalışarak onlara destek oluyoruz. Ama hepsi düz mantık işte illa söylemek lazım :)

Keşke yapmasaymışsınız. Benim kardeşim de böyle idi. Ama inatla yapmayınca normal yemek düzenini oturttuk. Ama şu saatten biraz daha zor bunu kazandırmak.

Hayır ama bunların hepsi bir alıskanlık. Basta sizin ıcın yapar, bunların olma gerekliliğini anlar yapar, bakar iyi gıdıyor aıle hayatı evet ya bunlar eksıkmıs ne guzel eşim cocugum da mutlu der yıne yapar. Yani bence once sız terapiye inanın. Sonra esınız de sıze ayak uydurabılir.

Bence eşiniz iyi bir eş değil, çocukla zaman da geçirmiyor iyi bir baba da değil, yani eminim işi ypgundur benim eşim de aşırı yoğun ve sürekli ayakatdir ama fırsat bulunca çocuğu parka çıkarır, kızı hergun ben götürsem parka haftada bir babası götürse, sürekli babamla buraya gelmiştik der sevinir , çocuğunu bunlardan da mahrum bırakıyorsun...bence sert bir şekilde konuşmanın zamanı gelmiş de geçmiş bile, açıkça konuş kendini degsitir yoksa boşanmayi düşünüyorum de,bakalım tepkisi ne olacak ? Hayır o kadar yükün üstüne bir de adamı cekmezsin

Arkadaşım madem durum bu,bir de şöyle dene yemek yapma, sadece cpcugna yap , çocuğunu al kendin çık dışarı evde adamı yok say, yeri geldiğinde konuşma bile..eşinin faydalanacağı hiç bir iş yapma evde,çamaşır falan yıkama kendinin ve çocuğunun çamaşırlarını yika... gerçekten nefret ederim böyle adamlardan bence daha dik durup birşeyler yapman lazım,kendini paşa sanan birini başka nasıl yola getririrsin bilmem ama

Yani açıkçası ben boşanman ger ktigini düşünüyorum, gencecik yaşında ve inşallah önünde koca bir ömür varken neden sevgisiz bir yaşam süreyim, "çocuklarım için" edebiyatından hoşlanmıyorum

Katıldığım eğitimlerde sizinle benzer sorunları yaşayan bir kadına psikolog dengeyi boz
Sen düzeni bozarsan afallayacak, bir dönem tartışacak ama değişmek isteyecek demişti
Misal evde hiç bir şey yapma, çocuğunu doyur geç köşeye, sofrayı toplama mesela bırak kalsın sen geç uyu,eşin dışarı çıkmayı sevmiyorsa sen arkadaşlarınla plan yap,
Belki o sofra orada kalırsa oda ellemez diyeceksin bırak öyle olsun, en azından tepkini görecek
Artık ev eskisi kadar temiz ve tertipli olmadığı için şikayet ederse yardımcıyı mecbur tut, üstlenme
hatta kız kıza ufak hafta sonu kaçamakları, eşini dahil etmediğin planlar yap
Şu anda ki düzeni, rahatını kaçırmazsan hiç bir zaman sorgulamasına da izin vermeyeceksin
Bir süre tarışmalar olacaktır çekinme onlar sorgulamasına sebep olacak zaten
Aynı eğitmen erkekler uçurumun kenarına gelmeden sorgulamaz ve değişmez demişti
Evliliğiniz dinamiğine göre bunu yaşatmanız lazım ona
Ha herşeyi düzeltmek isterse çabalayacaktır, çabalamazsa ayrılmayı düşünürsün
Zaten o zaman sen iyice ikna olmuş ve kararlı olacaksın, suçluluk psikolojisi yaşamayacaksın
Bununla ilgili yol yöntem öğreneceğin çok güzel bir eğitim var, tavsiyemi es geçmemeni umarım
Bence her kadın katılmalı hatta
Eğer düşünürsen özelden bilgi verebilirim, birçok konuda idrak ışığın yanacak

Anneme hep derdim , neden üzerine bu kadar sorumluluk aldın evliliğinde.
Evlendim aynısını ben de yaptım çünkü o şekilde kodlandık fakat hata yaptığımı çok geç olmadan farkettim.

Erkekler alışmışlar ellerinden bir şey gelmemesini bir marifet gibi anlatmaya tabi erkek anneleri de
"Aman canım o bir şey bilmez , aman canım erkek hiç kadın gibi yapabilir mi" minvalinde cümlelerle , bu durumu destekleyince ortaya sizin eşiniz ve benim eşim gibiler çıkıyor. Tabi unutmadan bir de erkek annelerinin evlatları küçükken iş yaptırmamayı alkışlanacak bir hareketmiş gibi anlatmaları da ekleniyor duruma.

Benzerlerini yaptım ve harika sonuçlar aldım.

Evliliğimizin ilk zamanlarıydı ,eşimle aynı anda eve girdik işten , evde yemek yok ikimizde açız haliyle. eşim üzerini değiştirdi ellerini yıkadı geçti salona ayaklarını uzattı açtı tv haber izliyor , ben de mutfaktayım yarım eder misin dedim çok yorgunum dedi, peki :) dedim sadece. O gün yemeği yaptım sofrayı hazırladım yedik.

2 gün sonra yine evde yemek yok , yine aynı şekilde bir girdik eve , bu sefer ben üzerimi değiştim ellerimi yıkadım ve salona geçip ayaklarımı uzatıp açtım haberleri. Karnım acıktı dedi valla ben de çok açım dedim. Yemek hazırla da yiyelim dedi, yemek yok ki dedim , ee yapıversene dedi , valla ben çok yorgunum , istersen sen hazırla da birlikte yiyelim dedim:)) Sonuç hazırladı sofrayı kurdu ve beni çağırdı.

Çok yoğun çalıyor haftanın 6 günü ben ise haftanın 5 günü çalıyorum. Hafta sonu evde olmam eşime sanki boool boool dinleniyormuş hissi veriyordu nasıl olsa evdesin falan diyerek tüm temizlik herşey bana kaldı. Baktım bu böyle olmayacak , seçim senin dedim , istersen bir hafta ben yapayım temizliği bir hafta birlikte yapalım , ya da bir yardımcı alalım her hafta dedim. Birlikte yapmayı kabul ettiğinin ikinci haftasında yardımcı alalım dedi :)) hay hay dedim bak ben istemedim sen istiyorsun dedim:))

Yemeği başlarda 2 günlük yapıyordum , şimdi 1 haftalık. Cumartesinden bir yapıyorum sonraki cumartesiye kadar 3 farklı çeşit . 1 haftalık yemek yemek istemez taze yemek isterim der ise kendin yapıp taze yemek yiyebilirsin diyorum. Benim sana verebilecek imkanlarım bunlar , elinden fazlası geliyor ise buyur :)

6 senelik evliliğin beni getirdiği nokta bu oldu. haa şuan konu sahibinden farklı olarak biz de çocuk yok henüz. Olunca nasıl olur yaşayıp göreceğiz.

Tabi ki evlilik bir savaş değil ama bizi rahatsız eden şeyler için bazen bu yöntemlere başvurmak gerekiyor
Ki çocuğumuz bile sorumluluklarını alsın diye stratejiler uyguluyoruz
Eski bir arkadaş grubumuzla arada toplanırdık. İlişkisi olan eşiyle yada sevgilisiyle olmayan yalnız gelirdi. Eşime her söylediğimde kimseyi tanımıyorum diye istemezdi. Bir iki kez katılamadım, ortamı ve arkadaşlarıda seviyorum içim gidiyor resmen. İlk bir kaç kez yalnız gittim, muhabbeti anlatıp sosyal medyada resimleri görünce peşime takılmaya başladı. Hatta o ortamdan erkek bir okul arkadaşımla aile dostu olacak kadar iyi anlaştılar.
Kaçamak tatilleri sevmezdi doğumgününde haftasonu uçak bileti ve otel rezervasyonu hediye ettim tamamen duygusal yani
şimdi kendi canı çektikçe kaçalım bir yerlere der.
Hatta geçen hafta ani bir kararla 3 gece deniz tatili için Akdenize kaçtık. Çarşamba bilet alıp perşembe sabahı yola çıktık

Birbirinizin beklentilerinin farkında olup birbirinizi daha iyi anlayacaksınız belki..

hiç öyle bir edebiyat yapmıyorum, son raddeye gelirsem elbet boşanırım. ben de boşanmış bir ailenin çocuğuyum. mutsuz evlilikler bitmeli. elimden geleni yaptım diyebilmek istiyorum ilerde sadece.

kesinlikle, kim olduğumu unuttum resmen. hoşlandığım hiçbir şeye vakit ayıramaz oldum. en son ne zaman keyifle kahvemi yudumlayıp kitabımı okuduğumu hatırlamıyorum. çocuğu anneme veya kvalideme bıraktığımda da dışardaki işlerimi bir an önce tamamlayıp eve gelip çocuğumun yanında olma telaşında oluyorum zaten hep. kilo fazlam var yürüyüş yapmak istiyorum ama vaktim yok. aslında kvalidemle annem de tüm yükün bende olmasını gayet olağan karşılıyorlar, onların da yapısı yetiştirilme tarzları böyle çünkü. ama yavaş yavaş oğlumla babasının daha fazla vakit geçirmesini sağlayarak ve eve bir yardımcı alarak başlayacağım çünkü daha fazla böyle gidemeyeceğini hissediyorum....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…