Örgü Örgü Köşesi

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
B]

yundunyasibebek72yg5.jpg
[/URL][/IMG]
B]

B]

B]

B]

B]

buda benim yeğenime ördüğüm battaniye ama henüz modelin birini tamamlayabildim...

beyaz şapka: normal örüceğin ipe aynı renk sakal ip yada püskül ip denen,iki ipi bir başlayarak yapıyosun,haroşa(ters örgü),istediğin ölçüden sonra tek düz ipinle örüp tepeye gelince 2 şerli yada 3erli keserek bitiriyosun,
yeşil şapka: kafanın genişliğinde tığla zincir çekiliyor trabzon denen(tığa ip dolayıp iki seferde çekmek)örgü yapılarak örnek kuruluyor,çiçek motifleri resimlerde var
ponponlu: alttan başlanıp hep düz örgü örülerek renkli ipliklerle şerit yapılmış
renki şapka:tığ işi tepeden zincir çekip halka yapılıp içi yuvarlak trabzon örgüyle doldurulur,göz kararı her sırada istenen büyüklüğe gelene kadar 4-5 kere arttırılır(aynı yere 2 kere batılır)son sıralarda ipe boncuk geçirip örmeye devam edilir
kahve rengi:düz örgü başlanmış,arttırılarak etekleri haroşa yapılmış

Birşey daha var kulaklı olan berelerin o kısımları sonradanmı örülüyor

bazısı sonradan örülmüş,beya şapkadaki minik toplar,fıstık örneği,örerken yapılıyor ben onları tığla yapıp sonradan dikiyorum,2 zincir çekip,tığa ip dolayıp aynı yerde 5-6 sefer batıp çıkıyorum,sonra ilk çektiğim zincirin dibine batıp top gibi yapıp dikiyorum,

Birisi bu modelin nasıl örüldüğünü sormuştu... Nette dolanırken karşılaştım..

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Beden kısmı örülüp bittikden sonra kolkenarları yaka kenarları ve bağlanacak kısım en son yapılıyor

kol için kol ağzını nekar gelişlikde istiyosanız okadar zincie çekiniz birazda fazla çekiniz dolgu işlemleri yapılırken küçülme olabilir dantelden yaptımız gibi kutucuklar yapıyoruz 4 zincir yada 5 zincirde elinizin ayarı nasılsa 5-6 yada diyelimki beş zincir çekiniz 4.zincire batınız tekrar 5 zincir 4.zincire batarak turu tamamlayınız eğer dikiş olsun istemiyosanız döne döne örünüz kol kesimi reglan koldur reglan kol kullanışı daha rahattır ama istediniz kol şeklini kullanabilirsiniz 2.sırada halkalara 3-4'er dolgu yapınız aralarında 3-4 zincir çekiniz diğer sıralardaki dolguları bu aralara çekdiniz zincirlere yapacaksınız dolguları yaparken tığınıza ipi 2 kez dolayı 3 seferde çekiniz.... Kol etek ve yaka kenarları tığ'a 2kez dolayıp uzun uzun dolgular yapınız bu şekilde yakada 2sıra kol ve etekde birer sıra uzun bağlama yeri aliyenin atkısı gibi olacak....

örgü köşesi gerçekten çok güzel bana çok güzel fikirler verdi
özellikle sana yaren teşekkürler

Eklentiler

• $babaannenin el emeği2.jpg
    $babaannenin el emeği2.jpg
    76,2 KB · Görüntüleme: 241
  • $babaannenin el emeği.jpg
    $babaannenin el emeği.jpg
    80,4 KB · Görüntüleme: 219
  • $etek2.jpg
    $etek2.jpg
    57,2 KB · Görüntüleme: 218
eline sağlık.yeşil şapkadan annem çok ördü,trabzon denilen tığa ip alınarak yapılan örnekten,ipi tığdan 3 seferde çekip,bir önceki yaptığın trabzonun dibine,örgünün ön yüzünden batıp ipliği çekiyomuşsun

kızlar bunlar çok güzel birde gece için şal örnekleri gönderseniz ne olur örücemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

sağol canım buldukça eklerim,yukardaki ajurlu örneği,3 ilmek başlayıp yanlardan 1er arttırarak üçken şal yaptım şişle merserize siyah ip çok güzel oldu,kenarlarınada püskül,şişle daha çabuk örülüyor,
birde püsküllü ve kutu gibi çift iplik arasında kare kare ip,çeşitleri var,aynı örneğin deyişik renklerinden fular ördüm tavsiye ederim

yarenciğim bütün modelleri hiç sıkılmadan defalarca inceliyorum hepsi çok güzel ben ilk resimdeki kapşonlu atkıdan yapmak istiyorum üzerindeki toplar nasıl yapılıyor biliyorsan yazabilirmisin aynı toplardan 116.msj daki bebek yeleğindede var .bunları bizimle paylaştığın için tekrar teşekkürler

tığla fıstıkEki Görüntüle 1684

Şimdi fıstıkları yapmaya başlıyoruz. Üç zincir çekip 4. sıraya çıktım ve yanına üç trabzan yaptım. Fıstığın oluşması için İlk trabzanın dibine batıp oradanda üç trabzan yapıyoruz. yaptıgımız o trabzanlar fıstık görüntüsü veriyor. yine üç trabzan sonra birinci trabzanın dibinden üç trabzan daha. Bu şekilde devam ediyoruz. bu sırada bu şekilde bitti.
Eki Görüntüle 1685
Bir fıstık ve 5 zincir örülüp alttaki yuvarlağa batılıyor. Bu şekilde bu sırada yapılacak. Sonraki sırada 5 zincir örülüp batılacak

yarencim eline sağlık ama ben bunlardan demiyorum şişle yapılan topları merak ettim ilk resimdeki kapşonlu atkıda var.bulamazsan gene de sağol ilgilendiğin için
Eki Görüntüle 1686

ÖRGÜ TEKNİKLERİ NOHUT ÖRNEĞİNİN YAPILIŞI

!!!!!!!....Tek ilmek üzerinde çalışacağız.

Nohut deseni ÖRGÜ tekniği koymak istediğiniz ilmeğe gelince hiç sol şişten ilmeğinizi çıkarmadan;

1, önce 1 ilmek V şeklinde ters örün +

2, İpinizi ön yüze çekip 1 yüz ilmek örün +

3, Sonra ipi arkaya alın yine V şeklinde 1 ters ilmek örün +

4, İpi öne alın 1 yüz ilmek örün+

5, ipi tekrar arkaya alıp son-yani aynı ilmek içinden beşinci ilmeğimizi örüyoruz -V şeklinde 1 ilmek ters örün.

Şimdi aynı ilmekten 5 ilmek çıkarmış olduk. Sol şişimizde beklettiğimiz ve içinden 5 ilmek ördüğümüz ilmeğimizi çıkarıp; işimizi çeviriyoruz. Bu 5 ilmeği V şeklinde örüyoruz.
Tekrar işimizi çevirip bu sefer o beş ilmeği yüz örüyoruz. Yani V şeklinde değil diğer türlü. BEşinci ilmeği sabit tutup diğer 4 ilmeği onun üstünden geçirip tek ilmek yapıyoruz. Şimdi tekrar örgünüze devam edin.

X