Orkide :(

Seena

🌑🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘🌑
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2017
925
1.650
Hanımlar merhaba benimki dert değil ama umarım konuyu doğru yere açıyorumdur :)

Evimde bir orkide var çiçekleri zamanla döküldü tabiki alttan 3. Boğumdan sonra budadık annem ile ondada orkide var oda aynı şekilde yaptı ve önce kestiği sap kurudu bitti sonra alttan yaprak çıkardı şimdide dal uzuyor ucundanda tomurcuk vermiş açacak yani ...

Sormak istediğim benim orkidenin kestiğim yerlerden ne sapları kurudu nede alttan yaprak verdi öylece duruyor :KK43:((( internettende araştırdım bu konu hakkında bir yazı yok malesef inşallah tecrübeli arkadaşlar vardır aydınlatırsanız çok memnun olurum ❤️

Bir tatlı kaşığı kuru mayayı bir çsy bardağı suda eritiyor teyzem altı ayda bir veriyor çok verimli oluyor bunu tavsiye ederim başka bir bilgim yok çiçekler ile pek aram yok

Bir tatlı kaşığı kuru mayayı bir çsy bardağı suda eritiyor teyzem altı ayda bir veriyor çok verimli oluyor bunu tavsiye ederim başka bir bilgim yok çiçekler ile pek aram yok
Orkide çok narin olduğu için önermiyorlar mayayı evdeki diğer çiçeklere veriyorum ama orkideye denemedim hiç teşekkür ederim :)

Uzamasi biraz zaman alicaktir. Kurumadysa problem yok demektir. Benimde 3.ye acacak tomurcuk verdi ama daha patlamadi onu bekliyorum :) cicekcilerde orkide ilaci var. Besliyo cicegi. Ondan almanzi tavsiye ederim 10 gunde 1 daldir cikar yontemiyle suyun icine 1 kapak dökün

benim orkidelerim çiçeğini döker budarım budadığım yere tarçın ya da bal sürerim aradan 2 ay geçmez tekrar dal verir.
ben bakımını şöyle yapıyorum perde arkasından güneş alan aydınlık odada duruyor kışın haftada bir kez yarım şişe maden suyu veriyorum dibinden. yaz mevsiminde 2 kez suluyorum birinde yine maden suyu veriyorum birinde normal su veriyorum yine dibinden.
yaşlanan yaprakları da buduyorum

benim orkidelerim çiçeğini döker budarım budadığım yere tarçın ya da bal sürerim aradan 2 ay geçmez tekrar dal verir.
ben bakımını şöyle yapıyorum perde arkasından güneş alan aydınlık odada duruyor kışın haftada bir kez yarım şişe maden suyu veriyorum dibinden. yaz mevsiminde 2 kez suluyorum birinde yine maden suyu veriyorum birinde normal su veriyorum yine dibinden.
yaşlanan yaprakları da buduyorum
Benimki pek güneş almıyor o zaman diğer odalarımda soğuk salona koysam doğalgaz yanmıyor orda bi zararı olurmu acaba havadan dolayı

Patlaması için fısfısla su püskürtün güneş ışığı alan bi yere koyun.yeni tomurcuklar olsun isterseniz boğum yerlerini bantla çok sıkı olmayacak şekilde ufacık sarın.bu şekilde daha hızlı tomurcuklar veriyor 7 orkideme de aynı şeyi yaptım

Benimki pek güneş almıyor o zaman diğer odalarımda soğuk salona koysam doğalgaz yanmıyor orda bi zararı olurmu acaba havadan dolayı
Sakın soguģa hic dayanikli degiller .
Annenizin orkidenin yanina goturun yada onun ortam nasilsa öyle bir yere koyun .
Kaloriferden bir metre uzaktaki gunes gören pencere kenarinda , annemin ki tomurcuktan çıldirmıs durumda .

benim orkidem de salonda ve salonum yanmıyor. ama akşama kadar güneş alıyor soğuk olmuyor. orkide yeterince güneş almıyorsa yeşil yaprakları koyu renkte ve sert olur oradan anlayabilirsiniz

Arkadaşlar benim de bi kauçuk var bütün yaprakları döküldü ne yapayım da eniden canlansın yoksa öldü mü

X