Örnek Gaps Diyet Listesi Olanlar Yardımcı Olabilir Mi?

bakteriyelhatun

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2017
1
0
37
Merhaba,

Bağırsaklarımda kontrolsüzce çoğalan bakteri nedeniyle yıllardır aralıksız olarak her gün, her saat sorun yaşıyorum. 1.58 boyunda 45 kiloyum. GAPS diyetine başlamak istiyorum fakat konuyu bir de bilen ve uygulayanlara danışmak istedim. Gerçekten bu duruma hakim ve neler yaşadığımı anlayabilecek bir diyetisyen bulabilir miyim ticari kafadan uzak şekilde bana yardımcı olacak bilemedim. En azından elimde düzenli bir taslak liste olursa, diyetisyene gittiğimde, vereceği listeye güven duyarak sadık kalabilirim.

Uygulayan kişilerin elinde sabah, öğle, akşam, ara öğünde tüketileceklerin haftalık listesi gibi düzenli bir gaps diyet listesi var mıdır kendi uyguladıkları? Çok disiplinli bir insan değilim ve hayatım boyunca hiç diyet yapmadım. Beslenme düzenimi de aşağıdaki kısımda anlattım. Özet olarak, pek de sağlıklı bir düzende olmadı hiçbir zaman.

Genel olarak yemem gereken şeyler bunlar ve şunlardan sakınmalıyım dediğimde, kesinlikle öğün atlayıp uzun süre aç kalmayı tercih edeceğim. O yüzden beni mecbur tutacak bir listeyle daha sağlıklı beslenip, kontrolsüzce kilo kaybı yaşayıp ve güçsüzlük çekmeyeceğimdir diye düşünüyorum.

En azından bir öğün için kurabiye ya da makarna gibi bir şey yazıyorsa, bana dokunmayacak bir kurabiyeyi veya makarnayı nasıl yapabileceğimi araştırma yoluna gidip, farklı ve aynı zamanda bana zarar vermeyecek, kilo kaybımı da azaltıp gözümü de doyuracak bir şeyleri de ekleyerek, yemiş olurum. Sevdiğim ve yiyemediğim şeylerden uzak kaldıkça direncimi kaybedip oturup çaresiz hissetmek istemiyorum. Benim şu aşamada GAPS diyeti uygulamam demek, acıktıkça olur olmaz zamanda sadece et, et suyu, sebze suyu, turşu, yoğurtla hayat geçirmek ve sonra tükenip bir yerde bayılıp düşmek demek gibi.

Ağrılarımı artıran yiyecekleri azalttığım için, porsiyonlarım küçüldükçe etrafımdaki insanlar "Üff zaten zayıfsın, bir de diyet mi yapıyorsun?! Al her şeyden ye düzelirsin, yemediğin için böyle oluyorsun." diye alay ediyorlar. "Kan sıçıyorum, osursam da rahatlayamıyorum, pantolonumun düğmesini kapatmayı özledim e be gerizekalı!" da diyemiyorum tabii her durumda. Yani etrafımdan hiç destek göremiyorum zaten, en azından "Bakın aç kalmıyorum hem de sağlıklı şeyler yiyorum." diyerek sataşarak demoralize etmelerine izin vermemiş olurum diye düşünüyorum. "Benim bedenim benim kararım." coolluğu benim çevreme sökmüyor valla :) 1.5-2 sene ciddi bir süreç...

Gaps diyetine aşağıda anlattığım şekilde bir beslenme düzenim varken geçersem, aşırı bir kilo kaybı ya da sağlık sorunu yaşar mıyım? Aslında mevcut yeme düzenim zaten çok da parlak değilken daha sağlıklı bir beslenme programına başlamış olacağım gibi de geliyor diyeti incelediğim kadarıyla. Açlığımı bastırmak için protein ve vitaminsiz geçiştirdiğim sadece kuru kilo yapacak öğünler yerine daha protein destekli devam edeceğim için çok da sağlıksız bir zayıflık olmayacaktır belki de? Zaten kan ve demir değerlerimde düşüklük gibi sorunlarım yok.
Beslenme düzenim genel olarak şu şekilde:
  • Ekmek neredeyse hiç tüketmesem de makarna, börek, mantı, kek gibi her türlü unlu gıdayı tüketiyorum.
  • Patates temel besin kaynağım, şimdiye kadar edindiğim kiloların ciddi bölümünde desteği olan ve her türlü yemeğini yediğim vazgeçilmezimdir. (Artık yediğim gün ve yemediğim gün arasındaki ağrı farkını hissetmeye başladım, bir kenara bırakmalıyım gibi.)
  • Çikolata neredeyse hiç tüketmiyorum, çalışırken sanırım zaman geçsin diye, saat 4 gibi bir paket bisküviyi yoksunluk çekiyorcasına hunharca tüketiyorum normalde şekerli paket ürünlere pek düşkün olmasam da. Sütlü tatlılar ve baklava, künefe, lokma gibi şerbetli tatlılar olursa hiç affetmiyorum ama rutinim de değil. Görüp de yiyemezsem üzüntüden verem olabilirim gibi geliyor.
  • Tavuk sevmesem de üzerinde sos varsa her türlü yerim. Kemikleri alınmış ve içinde yağ parçaları çok ağza gelmeyen kırmızı ete bayılırım.
  • Zeytinyağlı yemek asla yemem, sebze yemekleri bana doyurucu gelmez; aperatif gibi... Yaprak şeklinde olan sebze yemeklerini yerken pis gibi geliyor, kabağı mesela son bir senedir yemeğe başladım, karnımı rahatlatıyor diye. Pek sebzesever değilim yani. Salata da pek yemem.
  • Baklagillerden yeşil mercimek ve bezelye dışındaki her şeyden nefret ederim, asla yemem.
  • Tahılları çok seviyorum fakat acı çektirdiklerini fark ettiğimden beri uzak durmaya çalışıyorum.
  • Meyvelere bayılırım ama 5 yaşımdan beri karpuz ve erik karnımı deli gibi şişirdiği için yiyemiyordum. 30 yaşıma geldiğimde artık sadece muz yiyebilir hale geldim. Elma, armut, üzüm, şeftali, incir, mandalina, portakal, greyfurt gibi acayip sevdiğim meyveler de zamanla ve özellikle son dönemde aynı ağrılara sebep olmaya başladı. Mandalina ve portakal görüp canım çektiği için ağlamışlığım var. Yersem de kramptan kıvranıyorum, sonu pişmanlık:KK43: Bazen acıya katlanarak biraz daha olsa yiyorum ertesi gün işe gitmeyeceksem falan. Gaps diyetini de meyvelerin bağırsaklarımı neden bükülüyormuşcasına ağrıttığını araştırırken buldum hatta.

Yaşadığım durumu da genel olarak aşağıdaki şekilde özetleyeyim, gözü kapalı şekilde bu diyete başvurma kararı almadığımı açıklar belki ya da bu diyete alternatif başka önerileri olabilecekler varsa beni bilgilendirir.

Dediğim gibi bağırsaklarımda kontrolsüzce çoğalan bakteri nedeniyle yıllardır sorun yaşıyorum. Şimdiye kadar gittiğim doktorlar ya psikolojiktir deyip gönderiyor ya ağrılarınla yaşamaya alışmalısın bir şeyin yok diyor ya da sadece yaşadığım durumu özetleyip ne neden oluştuğunu açıklıyor ne de çözüm sunuyor. Bağırsaklarımda meydana gelen durumu tarifleyen birkaç doktordan yola çıkarak araştırmaya başladığımda, yaşadığım durumun tıptaki adının SIBO (Small intestinal bacterial overgrowth-İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması) olduğunu fark ettim. Daha önceden yapılan kolonoskopi, dışkı testleri gibi birçok testin sonucunda bir sorun göremediler. Kolonoskopide bağırsağımın bir iki bölümünde ödem göründü ama ödemli yerler için bir şey yapılamıyormuş dediler. Ağrılarımın ve tuvaletteki anormalliklerin en çok olduğu zaman diliminde kolonoskopi yapamadıkları için başta Crohn hastalığından şüphelenseler de teşhisi koyamamış oldular ve tekrar artış yaşandığında tekrar kolonoskopi için gitmem gerektiğini söylediler. Kolonoskopi öncesinde bağırsağım tamamen temizlendiğinde ağrılarımın azalmasını da kötü bakterilerin dengesizce çoğalmasından dolayıdır, prebiyotik tozlarla kontrol altına girerler belki diyerek gönderdiler. Fakat ağrılarım iki senedir tavan yapmış durumda ve hayat kalitem oldukça düştü. Yoğurt, kefir, şalgam, turşu suyu, prebiyotik tozları hayatıma katmam çok değişikliğe neden olmadı. Demek ki iyi bakterileri çoğaltsam bile kötüleri daha çok besleyen bir beslenme düzenim var diye düşünerek bazı şeyleri hayatımdan çıkarmam gerek dedim ama dediğim gibi disiplin önemli ve yönlendirilmeye ihtiyacım var. Yardımlarınızı, desteğinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

X