Osmanlıca zorunlu ders oluyor

Başta zorlanman çok normal Rose.Arap alfabesini biliyor muydun önceden ? Emin ol,Arap alfabesini bilmek daha da zorladı beni.Kur'an harekeli ama metinlerde hareke yok.Üniversiteye başladığımda bir hafta ağlamıştım,nasıl okuyamam diye...Yaza yaza,okuya okuya öğreniliyor.Gerçi kitap okumaktan aciz çoğu insan,son dediklerine katılmamak mümkün değil.
Yok canım bi "elif" i biliyordum onu da tanıması kolay oluyo ondan:KK53:Ya tek tek bakınca başka,kelime içinde birleştirince başka görünüyo harfler ben orada boğuldum işte.Belki yeterince vakit de ayıramadım,fırsat bulursam tekrar üzerine düşmek istiyorum,hem kendimi geliştirmek için hem de Kur'anı orjinal metninden okuyabilmek için.

Yok canım bi "elif" i biliyordum onu da tanıması kolay oluyo ondan:KK53:Ya tek tek bakınca başka,kelime içinde birleştirince başka görünüyo harfler ben orada boğuldum işte.Belki yeterince vakit de ayıramadım,fırsat bulursam tekrar üzerine düşmek istiyorum,hem kendimi geliştirmek için hem de Kur'anı orjinal metninden okuyabilmek için.

:KK48: Evet,harfler epey değişiyor ama dediğin gibi zaman ayırırsan öğrenilmeyecek şey değil.İnşallah öğrenirsin.:KK37:

Tabiki olacak. Ayrica Osmanli Türkçesi Farsça alfabeden oluşur.
Neyse her şeyin olsun..

Nedenini de açıklarsanız sevinirim. Alfabe konusuna takilmayin. Benim sorunumu cozecekse farklı bir alfabe ogrenmeye baslayabilirim. 22 yıldır İngilizce hayatımda var ama hala biliyorum diyemiyorum.

Çok yerinde bir uygulama olmuş. Günaşırı hükümetten başarılı uygulama üzerine uygulama geliyor....Bundan sonra CV lere bildiğimiz dillerin arasına Osmanlıcada ekleriz. :KK70: Zaten Dünya'da en çok konuşulan dil Osmanlıca. Iyi olmuş iyi. Bide din dersini anaokulunda indirdikmi heeeeyttt be kim tutar bizi.:KK71:

Çok yerinde bir uygulama olmuş. Günaşırı hükümetten başarılı uygulama üzerine uygulama geliyor....Bundan sonra CV lere bildiğimiz dillerin arasına Osmanlıcada ekleriz. :KK70: Zaten Dünya'da en çok konuşulan dil Osmanlıca. Iyi olmuş iyi. Bide din dersini anaokulunda indirdikmi heeeeyttt be kim tutar bizi.:KK71:
yorumlarına hayranım..:KK51:

Nedenini de açıklarsanız sevinirim. Alfabe konusuna takilmayin. Benim sorunumu cozecekse farklı bir alfabe ogrenmeye baslayabilirim. 22 yıldır İngilizce hayatımda var ama hala biliyorum diyemiyorum.

Çünkü farklı bir alfabe beynimizi zorluyor ve algilarimizi açıyor. Farkli bir alfabe ile dusunebilmek farkli dilleri daga rahat algilayabilmemizi sagliyor. Ne zamanki Arapca ogrendim Ingilizceyi, Farscayi tam olarak ogrendim. Çinceye basladim, Çince duyularim artti.
Böyle işte. .

Dünya üzerinde bizim mevcut eğitim sistemimizden daha kötü bir eğitim sistemi olamaz herhalde.

Dil öğrenme konusunda çok başarısız bir milletiz, genel olarak da sadece işimize yarayabilecek şeyler öğrenmek konusunda hevesliyiz.

Osmanlıca öğrenmek iddia edilenin aksine genlerimize ters yani. Türk insanının oturup 1000 yıllık dedesinin mezar taşını okuyabilmesine bakılmıyor da, 100 yıl öncekini neden okuyamıyormuş bundan bahsediliyor.

Kökenimizin ne olduğunu anlamak mı istiyorsunuz?

Neden Arapça ve Farsça konuşan insanlarla sıfır anlaşabilirken, Kırgız, Azeri insanların söylediklerinin çoğunu anlayabiliyoruz acaba?

Değerli edebiyat ve tarih eserlerinden bahsedilirken dalga geçildiğini düşünüyorum, o nedenle cevap vermeyeceğim.

Not: Anadilim Arapça, Osmanlıca biliyorum, ikisinin de ülkemizdeki lise öğrencileri için kafa karıştırıcı ve yararsız olduğuna inanıyorum.

Çünkü farklı bir alfabe beynimizi zorluyor ve algilarimizi açıyor. Farkli bir alfabe ile dusunebilmek farkli dilleri daga rahat algilayabilmemizi sagliyor. Ne zamanki Arapca ogrendim Ingilizceyi, Farscayi tam olarak ogrendim. Çinceye basladim, Çince duyularim artti.
Böyle işte. .

Dil öğrenme konusunu biraz arastirmistim. Beyinde dil ogrenme yatkınlığı ile ilgili bölümler olduğunu biliyorum fakat bu tür bi açıkma ilk defa gördüm. Algıların açılması ve Cince duyu kısmını ise hiç anlamadım. Neyse kendinize bir yöntem bulmanız takdir-e şayan, fakat bana mantıklı gelmedi. Öyle işte. .

Birincisi Osmanlica değil Osmanli Türkçesi.

Ikincisi kesinlikle olmali, o kadar harika eserler var ki ben okudukça daha da iclerine girmeye calisiyorum. Muthis kutuphanelerimiz var, eski mezarlarin üzeri bazi hastanelerin üzeri hep Osmali Türkçesi yazilariyla doludur ve herkes bu yazilari Arapça sanar hatta Kur'an'dan ayet sanarlar.
Kesinlikle ders verilmeli harika olur.
Ayrica Türk Dili Ve Edebiyati ogrencileri de maalesef Osmanli Türkçesi'ni pek bilmezler, bu dersi verecek olan bölümler farklidir.
Ayrica bunun gericilikle asla alakasi yok. Bir arkadasim dereceyle üniversiteye girmis olmasina ragmen TDE'ye sirf Osmanli Türkçesi bilmiyor diye okulu uzadikca uzuyor..

Türk dili ve edeb. mezunu olarak neden Osmanlı Türkçesini bölümüm mezunlarının pek bilmediğini iddia ettiniz anlayamadım? tarih ve edebiyat bölümleri dışında hangi bölümlerin bu dersi vermesi gerektiğini kastettiniz merak ettim..
ayrıca osmanlı türkçesi bilmediğinden değil sanırım öğrenemediğinden uzuyor arkadaşınızın okulu.. zira lisans eğitiminde öğrenmesi gerekir üni. girerken değil.. haksız mıyım?

Böyle işte. .

Arapça, İngilizce ve Farsça'nın üçü de bükümlü diller ailesine ait olduklarındandır. Alfabe ile ilgisinin olduğunu hiç sanmıyorum. Aynı şekilde devam ederseniz Almanca konusunda da zorlanmazsınız. İngilizcenin atası sonuçta.

Son düzenleme:
Arapça, İngilizce ve Farsça'nın üçü de bükümlü diller ailesine ait olduklarındandır. Alfabe ile ilgisinin olduğunu sanmıyorum. Aynı şekilde devam ederseniz Almanca konusunda da zorlanmazsınız. İngilizcenin atası sonuçta.

Budur :) Bilimsel bir açıklaması olmalı diyordum. Teşekkürler aydinlattiginiz için.

Arapça, İngilizce ve Farsça'nın üçü de bükümlü diller ailesine ait olduklarındandır. Alfabe ile ilgisinin olduğunu hiç sanmıyorum. Aynı şekilde devam ederseniz Almanca konusunda da zorlanmazsınız. İngilizcenin atası sonuçta.

Hanimefendi alfabeden bahsediyorum size.
Bükümlü dil olmasiyla ne alakasi var? Çince'ye ne diyeceksiniz? O da çekimli bir dildir..
Neyse, madem öyle siz de Türkçe konuştuğunuz için Korece, Moğolca, Fince gibi eklemeli dilleri de rahatca ogrenirsiniz artik...

Türk dili ve edeb. mezunu olarak neden Osmanlı Türkçesini bölümüm mezunlarının pek bilmediğini iddia ettiniz anlayamadım? tarih ve edebiyat bölümleri dışında hangi bölümlerin bu dersi vermesi gerektiğini kastettiniz merak ettim..
ayrıca osmanlı türkçesi bilmediğinden değil sanırım öğrenemediğinden uzuyor arkadaşınızın okulu.. zira lisans eğitiminde öğrenmesi gerekir üni. girerken değil.. haksız mıyım?

Fars Dili ve Edebiyati öğrencileri bu dersleri vermeli bana göre.
Türk Dili ve Edebiyati ogrencileri hâlâ Mevlana'nin Türk olduğunu iddia ediyorken Osmanli Turkcesini iyi bileceklerine inanmiyorum çünkü gördükleri sinirlidir, cok kisiyle karsilastim... Osmanli Türkçesi sadece basit yazi degildir. Bunun el yazmasi var var da var yani.
Neyse, böyle işte. .

Dil öğrenme konusunu biraz arastirmistim. Beyinde dil ogrenme yatkınlığı ile ilgili bölümler olduğunu biliyorum fakat bu tür bi açıkma ilk defa gördüm. Algıların açılması ve Cince duyu kısmını ise hiç anlamadım. Neyse kendinize bir yöntem bulmanız takdir-e şayan, fakat bana mantıklı gelmedi. Öyle işte. .

Ben ne desem de siz zaten kabul etmeyeceksiniz çünkü algilariniz o yönde, çünkü ayni fikirde degiliz. 4 dil bilen bir kişi olarak size bunlari söylüyorum.
Sevgiler...

Hanimefendi alfabeden bahsediyorum size.
Bükümlü dil olmasiyla ne alakasi var? Çince'ye ne diyeceksiniz? O da çekimli bir dildir..
Neyse, madem öyle siz de Türkçe konuştuğunuz için Korece, Moğolca, Fince gibi eklemeli dilleri de rahatca ogrenirsiniz artik...

Ben de alfabenin alakası olmadığını söylüyorum ve evet dediğiniz doğru, o dilleri daha rahat öğrenebilir bir kişi sondan eklemeli dillerden olursa Türkçe anadilinden sonraki öğreneceği dil.
Çince yalınlayıcı dil grubundandı.
Siz de bilginizin üstüne aramiceyi katabilirsiniz mesela.

Bilmem, ben zamanında zorunlu seçmeli 2 sene dilbilim dersi gördüm, ardından 4 sene dilbilim okudum varsa teorinizi ispat eden kaynaklarınız, gönderin, ben de senelerdir yanlış bildiklerimi düzelteyim. Ardından teşekkürümü de ederim.

Ben de alfabenin alakası olmadığını söylüyorum ve evet dediğiniz doğru, o dilleri daha rahat öğrenebilir bir kişi sondan eklemeli dillerden olduğu için.
Çince yalınlayıcı dil grubundandı.
Siz de bilginizin üstüne aramiceyi katabilirsiniz mesela.

Bilmem, ben zamanında zorunlu seçmeli 2 sene dilbilim dersi gördüm, ardından 4 sene dilbilim okudum varsa teorinizi ispat eden kaynaklarınız, gönderin, ben de senelerdir yanlış bildiklerimi düzelteyim. Ardından teşekkürümü de ederim.

Aramca'ya ve Sanskrit Diline de uzak değilim. Birbirlerinden farkli olmalarina rağmen.
Sevgiler, daha fazla konuşmak istemiyorum ...

Ben ne desem de siz zaten kabul etmeyeceksiniz çünkü algilariniz o yönde, çünkü ayni fikirde degiliz. 4 dil bilen bir kişi olarak size bunlari söylüyorum.
Sevgiler...

Ne deseniz neden kabul etmeyeyim. Verdiğiniz cevaplarda mantık arıyorum cince algi ne demek anlamadım siz açıklayın bana ? 4 dil biliyor olmanız bunu alfabeden dolayi biliyor oldugunuz anlamına mi geliyor? Yeteneğiniz olduğu için olamaz mı? Algılarım kapalı değil merak etmeyin, her zaman sorgulayici düşünmeyi tercih ederim. Mantıklı olan hiç bir şeyi de reddetmem.

Aramca'ya ve Sanskrit Diline de uzak değilim. Birbirlerinden farkli olmalarina rağmen.
Sevgiler, daha fazla konuşmak istemiyorum ...

Birbirlerinden bilindiği kadar farklı değiller boşuna Hint-Avrupa Dil ailesi denmiyor. Henüz tam anlamıyla kanıtlanmasa da tek bir dilden bütün dillerin ortaya çıktığı teorisi de var. Bütün dil aileleri özünde tek kaynaktan çıkmıştır yaklaşımına göre.
Size de sevgiler.

X