Osym" Den Secmeler:)))

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2006
9.312
21
44
) Levent ile Nejat'in yaslari toplami Husnu'nun yasina esittir. Bahrinin yasi ise gizlidir. Hepsinin yaslari toplam 670 yaptigina göre Hüsnü'nün bir kaplumbaga oldugu açiktir. Kaplumbagalarda sindirim sisteminin zaman zaman saga çekmesine ne denir?

A: Mutasyon
B: Soguk difüzyon
C: Ilik difüzyon
D: Deli DNA
E: Hektometre

2) Bir uzy gemisindeki astronotlarin %20'si alingan, %20'i neseli,%10'u uykucu,geri kalanlar ise maymundur. O uzay gemisinin dünya çevresinde s.d.h (son derece hizli) dönmesi nasil bir açinin yansimasina yol açar?

A: 15
B: 170 desigrad
C: 42 indikator
D: 70 hekto
E: Hepsi

3) Iç bükey bir aynaya dik gelen bakislarin özgül agirligi öyle böyle degildir. A cismi aynanin arkasinda görüntü vermemekte, üstelik bundan sikayet etmektedri. Görünen görgüsüz görüntüsü aynanin
neresine düser?

A: Tam göbegine
B: Tam olmasada göbegine
C: Aynanin kenarina
D: Aynanin kösesine ilistirilmis kartpostalin üstüne
E: Bilinmez

4) Bir cezveye iki musluktan su akmaktadir. Oysa bir musluktan akan su, cezvenin dolmasi için yeterlidir. Bu açiktir , nettir. Tartisan manyaktir. Cezvenin sapi kaç gr agirliginda olsa gerek?

A: 40 gr
B: 8 hekto
C: 143 milogram
D: 44 kgb
E: Hepsinden biraz

5) Anamurdan yola çikan bir forklift saatte 40 kilometre hizla gitmektedir. Araç geri geri gittiginde hiz azalmaktadir. Öte yandan Üsküp'den havalanan bir helikopter incek yer aramaktadir. Ankara plakali bir takside ise baskent karizmasini bitiren Ankarali Turgut
çalmaktadir. Bu üç aracin Findikli'da kesisme olasaligi nedir?

A: %5
B: %0
C: hekto
D: Binde kirk
E: Bilinmiyor

6) 37 kisilik bir sinifta kiz ögrencilerden bir kismi Fransizca bir kismi Ispanyolca bir kismi ise hem Almanca hemde Türkçe konusmaktadir. Kalanlar ise kendi aralarinda konusup gülüsmektedir. O siniftaki erkek ögrencilerin tamami bütün dilleri konusabilmektedir. Okulun bir kiz
lisesi oldugu varsayilirsa, hem Hintçe düsünüp Farsca yazabilmekte, hem de okulu birakip hayvan mamasi isine girebilme yetkisine sahip kaç ögrenci vardir ve cografyacinin adi nedir?

A: 18 Nebahat
B: 13 Güzin
C: 19 Kamil
D: 10 Heidi
E: 60 Saziye

7) Insan vücudunda yer alan kikirdak doku, iskeletle uyum içinde geçinmek için zaman zaman sol kulakcik üzerinden alyuvar pompalar. Mide boslugunda ise bir kisim ara kablolar vardirki, bunlara bagisak denir. Bazi biyologlar ise bagirmasak diye diretir. Hepsi bir yana yuvar nedirjki, aki ali vardir? Insan vucudunda hangi kemik masa kenarina çarparsa çok acir?

A:Köprücük
B:Tupgecitcik
C:Kedicik
D:Hektocuk
E:Hiçbiri

8) Bir kahvede okey oynayanlarin sayisi hipotez yapan ispirikcilere oranla bayagi fazladir. Bunlarin bir Futbol maçi yapma orani ile Türkiyenin Avrupa birligine girme orani arasinda 2000 km farka vardir. Buna göre kahvede kaç kisi vardir?

A: 15
B: 0
C: bilinmez
D: Insan kemik sayisini 36/7 'si
E: Hepsi

9) Bir denizaltinin üç kardesi verdir. En küçük denizalti 9 yasinda ortanca 18 büyük olan ise 42 yasindadir. Babayi bir savasta yemislerdir. Bu öksüz denizaltinin annesi ise kafasini kayaya vurup aptal olmusturç. Buna göre küçük denizaltinin altini kim baglamak zorundadir?

A: Heman
B: Ortanca kardes
C: Bill Gates
D: ÖSYM
E: Hiçbiri
 
X