Otizm belirtisi midir ????

Nemesis13

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2019
162
140
41
Merhabalar , oğlumla ilgili kafamı karıştıran bir kaç durum var ( tabi ki beni uykusuz bırakan )
Ara sıra etrafında dönüyor ve heyecanlandığında ellerini sallıyor ( aşağı yukarı şekilde ) oğlum yürüdüğünde 9 aylıktı yürümesinden 1 ay sonra 5-6 kelimesi vardı bilinçli ( at, köpek , kapı , araba , baba ve kedi ) son 1,5 aydır falan bildiği kelimeleri söylemiyor , acıktığında mama diyor sadece
Yabancılardan hiç çekinmiyor ( kızımın o aylarda yabancı korkusu vardı ) bugün kitapçıda bir kitap aldı , tanımadağı bir kadının yanına gitti sayfayı açtı ve resimleri gösterip kadının eğilip eğilip suratına baktı söylesin diye , yaşıtı bir kız vardı avm de ona sarılıp omzunu öptü , başka bir kıza arkasından öpücük attı erkeklerle pek ilgilenmiyor , resimli kitaplara çok bakarız işaret parmağı ile tek tek bana soruyor , bir kaç kere benim parmağımı kullandı sormak için ( kızım o yaşta iken aynı hareketi yapıyordu ) netten arattığımda otizm başlığı çıkıyor karşıma , kızımla kıyaslıyorum başka bir bebek görmedim pek ben yani uzun uzun hareketlerine şahit olmadım , kızım gel konuştu 2,5 yaşına kadar ıhh ıhh derdi hep benim parmağımla işaret ederdi birden açıldı ama etrafında dönmesi el sallaması falan yoktu , Ankara’da yaşıyorum bir doktor buldum randevu aldım 5 nisana randevu verebildiler , iyi bir doktor olduğunu duydum iptal etmekte istemiyorum ama o tarihe kadar ne yapacağımı bilmiyorum , bu arada yazmayı unutmuşum oğlum 14 aylık şu an göz temasıda var , nelere dikkat etmeliyim , çocuğunda bu belirtiler olan ve doktora bu sebeple giden oldu mu en azından banada fikir olur hazırlıklı olurum , uzun ve karışık yazdım farkındayım ama kafam almak bullak

Oğlum 22 aylık.
Yabancılardan çekinmiyor herkese sarılıyor öpüyor. Özellikle uzun saçlı kadınların kucaklarına gitmek istiyor. 7-12 yaş arası kız çocuklarına sokakta görünce sarılıyor 😫
9-10 tane kelimesi var önceden söylediklerini söylemeyi bıraktı. Cümle kurmuyor.
Parmak ucunda yürüyor
Çok hareketli zaptedemiyoruz kıçının üstünde durmuyor.
Ekran maruziyeti yok. Az izlemiştir hafta sonları 15-20 dk onu da bıraktık 2 aydır.
Dışarı çıkarken mutlaka oyuncağını alıyor
Ağzında yemek bekletiyor.
Doktorumuz beni uyardı konuşmadığı ve çok hareketli olduğu için. Gözlemledikçe ben bunları farkettim.
Oyun grubuna başlattık bu ay. 1-2 ay takip edelim dedi doktorumuz. Konuşması ilerlemezse psikiyatrist görsün dedi.
Ama iletişimi kuvvetli olduğu için çok ihtimal vermiyor. Farklı bir çocuk ama otizm gibi gelmiyor bana dedi.

Bu arada yazmamışım bizde de göz teması var. Kendi parmağını da kullanır benimkini de. Kitapta gördüğü bir şeyleri saydırmayı seviyor. Saymamı istiyorsa benim parmağımı çekiyor ama ismini söylememi istiyorsa kendi parmağını kullanıyor. Bu kadar her haltını anladığım için de bence konuşmuyor 😫

Evet sen yazınca farkettim nasıl silinir bilmiyorum :) teşekkür ederim hala elimde telefon araştırma yapıyorum mesaj gelince mutlu oldum annelik tuhaf şey
Bence bir pedagoga götür ayrıca kuzenimin elinden telefonu aldık eskisi gibi televizyon da açmadık bunlarda cok etkili oldu

Oğlum 22 aylık.
Yabancılardan çekinmiyor herkese sarılıyor öpüyor. Özellikle uzun saçlı kadınların kucaklarına gitmek istiyor. 7-12 yaş arası kız çocuklarına sokakta görünce sarılıyor 😫
9-10 tane kelimesi var önceden söylediklerini söylemeyi bıraktı. Cümle kurmuyor.
Parmak ucunda yürüyor
Çok hareketli zaptedemiyoruz kıçının üstünde durmuyor.
Ekran maruziyeti yok. Az izlemiştir hafta sonları 15-20 dk onu da bıraktık 2 aydır.
Dışarı çıkarken mutlaka oyuncağını alıyor
Ağzında yemek bekletiyor.
Doktorumuz beni uyardı konuşmadığı ve çok hareketli olduğu için. Gözlemledikçe ben bunları farkettim.
Oyun grubuna başlattık bu ay. 1-2 ay takip edelim dedi doktorumuz. Konuşması ilerlemezse psikiyatrist görsün dedi.
Ama iletişimi kuvvetli olduğu için çok ihtimal vermiyor. Farklı bir çocuk ama otizm gibi gelmiyor bana dedi.

Bu arada yazmamışım bizde de göz teması var. Kendi parmağını da kullanır benimkini de. Kitapta gördüğü bir şeyleri saydırmayı seviyor. Saymamı istiyorsa benim parmağımı çekiyor ama ismini söylememi istiyorsa kendi parmağını kullanıyor. Bu kadar her haltını anladığım için de bence konuşmuyor 😫
Çok benzer yanları var oğlumla , söylediği kelimeleri birden bırakması zaten bana tuhaf geldi hani geç konuşsa tamam dicem, kızım sizin oğlunuzdan büyüktü konuştuğunda sessiz kalıp birden 4-5 kelimelik cümlelerle başladı ,göz teması bizde de var, ne olduğunu bilmiyorum ama bir tuhaflık var , biz de resimli kitaplara çok bakarız sıkılmadan soruyor sürekli bende ona bu ne bu nedir gibi sorular soruyorum öyle sormamak gerekiyormuş , konuşma yolculuğum diye bir kitap aldım 2 gündür okuyorum ama faydalı olacak gibi inşallah ya 🙏

Bence bir pedagoga götür ayrıca kuzenimin elinden telefonu aldık eskisi gibi televizyon da açmadık bunlarda cok etkili oldu
Televizyon açıyordum mecburen yarım saat kadar aralıklarla o da tek seferde değil ,bir haftadır tv yasak evde hiç açılmıyor biz de izlemiyoruz , keşke hiç açmasaydım :KK43:

Çok benzer yanları var oğlumla , söylediği kelimeleri birden bırakması zaten bana tuhaf geldi hani geç konuşsa tamam dicem, kızım sizin oğlunuzdan büyüktü konuştuğunda sessiz kalıp birden 4-5 kelimelik cümlelerle başladı ,göz teması bizde de var, ne olduğunu bilmiyorum ama bir tuhaflık var , biz de resimli kitaplara çok bakarız sıkılmadan soruyor sürekli bende ona bu ne bu nedir gibi sorular soruyorum öyle sormamak gerekiyormuş , konuşma yolculuğum diye bir kitap aldım 2 gündür okuyorum ama faydalı olacak gibi inşallah ya 🙏

Neden sormamak gerekiyormuş?
Biz de kitaplara çok bakıyoruz.
Bu ne dediğimde cevap alamadığım için pek sormuyorum ama baykuşu göster mor çiçeği göster gibi sorular soruyorum. Her şeyi gösteriyor renkleri biliyor. Sayıları biliyor. Bunlar da otizmli çocuklarda gözlemlenmemiş. çabuk kavrarlarmış bu tarz şeyleri.
Kutu yaptık kartondan sayılar yaptık. 4ü kutuya at diyorum buluyor atıyor.
Kafayı yiyeceğim ben de. Kime söylesem saçmalama diyor. Ama bana bazı şeyler değişik geliyor. Bir ortama girdiğimizde diğer çocuklardan çok Farklı. Oyun grubunda falan da. Arkasına bakmadan gidiyor. Hep Farklı bir şey yapıyor. Daha agresif.
Orman yürüyüşü gibi bir şeye gidiyoruz hafta sonu. Açık havada yürüyoruz bir sürü çocukla. Sürekli çocuklara sarılmaya çalışıp rahatsız ediyor. Karşılarına geçip kahkaha atıyor annelerinin kucağına gitmeye çalışıyor. Herkes de bize özeniyor ne kadar sosyal çocuk diye. Ama ben üzülüyorum öyle değişik görünce.

Neden sormamak gerekiyormuş?
Biz de kitaplara çok bakıyoruz.
Bu ne dediğimde cevap alamadığım için pek sormuyorum ama baykuşu göster mor çiçeği göster gibi sorular soruyorum. Her şeyi gösteriyor renkleri biliyor. Sayıları biliyor. Bunlar da otizmli çocuklarda gözlemlenmemiş. çabuk kavrarlarmış bu tarz şeyleri.
Kutu yaptık kartondan sayılar yaptık. 4ü kutuya at diyorum buluyor atıyor.
Kafayı yiyeceğim ben de. Kime söylesem saçmalama diyor. Ama bana bazı şeyler değişik geliyor. Bir ortama girdiğimizde diğer çocuklardan çok Farklı. Oyun grubunda falan da. Arkasına bakmadan gidiyor. Hep Farklı bir şey yapıyor. Daha agresif.
Orman yürüyüşü gibi bir şeye gidiyoruz hafta sonu. Açık havada yürüyoruz bir sürü çocukla. Sürekli çocuklara sarılmaya çalışıp rahatsız ediyor. Karşılarına geçip kahkaha atıyor annelerinin kucağına gitmeye çalışıyor. Herkes de bize özeniyor ne kadar sosyal çocuk diye. Ama ben üzülüyorum öyle değişik

görsel ekleyebiliyor muyuz bilmiyorum kitabın o sayfasını çekip atayım , gerçi siz bu ne gibi sorular sormuyor muşsunuz, benide düşündüren farklılık zaten ne olduğunu çözmeye çalışıyorum , dün iki bebek gördüm 15-16 aylık Onlar gibi değildi hareketleri mimikleri falan .. gece araştırma yaptım eşime Rusça kaynakları çevirtiyorum bakalım benzer durumda olan bebekler var mı özellikle videolara bakmak istiyorum , hamileyken genetik test yaptırmıştım bir sürü sendrom vs çıkıyor ama keşke otizm falan da o testlerde belli olsa idi 20 sene yaşlandım yemin ederim

X